KvetkaK
12.10.07,17:12
Ahojte poraďáci, ja sa chcem len v niečom poradiť a usmerniť. Mám dojem, že niekedy som niečo počula o tom, že DPH na vstupe si môže daňovník uplatniť len keď je DPH na výstupe.
Môj názor je, že to nieje správne tvrdenie a asi sa mylím. Bola by som rada keby sa mi niekto k tomu vyjadril.
Ďakujem.
Tweety
12.10.07,15:12
Je to nesprávne tvrdenie.
Paula
12.10.07,15:29
Pletky nielen tohoto typu si treba overiť v zákone, máme ho prilepený aj tu na Porade :)
koňo
12.10.07,15:37
Problém bude asi v tom, že odpočítať DPH možno iba v prípade, že vznikla daňová povinnosť. Konkrétny príklad:
Neplatiteľ urobí chybu a uvedenie daň na svojej faktúre, hoci mu nevznikla daňová povinnosť. Príjemca faktúry si v takomto prípade nesmie daň odpočítať, hoci má faktúru s daňou.
Alebo niekto napočíta daň tam, kde je oslobodené plnenie. v takom prípade druhá strana tiež nemá nárok na odpočítanie.
KvetkaK
12.10.07,15:39
Ďakujem pekne za rýchle odpovede. Zákon som čítala a nenašla, tak som sa len chcela poradiť a utvrdiť v tom čo som si myslela.
Monika Kováčová
12.10.07,15:41
Problém bude asi v tom, že odpočítať DPH možno iba v prípade, že vznikla daňová povinnosť. Konkrétny príklad:
Neplatiteľ urobí chybu a uvedenie daň na svojej faktúre, hoci mu nevznikla daňová povinnosť. Príjemca faktúry si v takomto prípade nesmie daň odpočítať, hoci má faktúru s daňou.
Alebo niekto napočíta daň tam, kde je oslobodené plnenie. v takom prípade druhá strana tiež nemá nárok na odpočítanie.


áno koňo... ale toto: DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2007-a.html) na vstupe si môže daňovník uplatniť len keď je DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2007-a.html) na výstupe. ---- je niečo úplne iné ako píšeš ty. Je to nezmysel.

Môžem mať nárok na odpočet (vstup) a povinnosť nemusím mať (výstup) z rôznych dôvodov...
koňo
15.10.07,10:43
A DPH na výstupe môže byť iba vtedy, ak vznikne daňová povinnosť. Nemôže ju tam hocikto (napr. neplatiteľ) alebo hocikedy (keď daňová povinnosť nevznikne) uviesť. A ju niekto nesprávne na faktúre uvedie, musí ju zaplatiť, ale to nezakladá nárok na odpočítanie.