sjuzn
12.10.07,20:07
Prajem Vam pekny vecer,
chcela by som sa spytat na nasledovno problematiky:

1. ak vznikla firma s.r.o., v tomto roku, moze sa vytvarat socialny fond kazdy mesiac z vymeriavacieho zakladu vo vyske 0.6 percent?

2. ak konatel pouziva svoje sukromne vozidlo na podnikatelske ucely, ako mam vypocitat cestovne nahrady pri zahr. prac. ceste? Nemozem postupovat rovnako ako pri slovenskej prac. ceste???

3. pri vypocte cest. nahrad mozem vychadzat z mesacnej priem. ceny PHM alebo z priem. ceny za niekolko dni?


DAKUJEM
Zoltán Kovács
12.10.07,18:22
Prajem Vam pekny vecer,
chcela by som sa spytat na nasledovno problematiky:

1. ak vznikla firma s.r.o., v tomto roku, moze sa vytvarat socialny fond kazdy mesiac z vymeriavacieho zakladu vo vyske 0.6 percent?
Tvorba soc.fondu vo výške 0,6% z vym.základov je povinná a nie možnosť. Na konci roka, ak spoločnosť má vysporiadané všetky svoje záväzky voči štátu (dane, poistenia) tak sa môže ešte rozhodnúť dotvoriť soc.fond až do výšky 1% z vym.základov.
2. ak konatel pouziva svoje sukromne vozidlo na podnikatelske ucely, ako mam vypocitat cestovne nahrady pri zahr. prac. ceste? Nemozem postupovat rovnako ako pri slovenskej prac. ceste??? V prípade, ak konateľ používa svoje súkromné motorové vozidlo pre účely spoločnosti, tak pri uplatnení náhrad za použitie a stravné pri zahraničných služobných cestách spadá pod ten istý režim ako bežný zamestnanec. Upravuje to zákon o cestovných náhradách.

3. pri vypocte cest. nahrad mozem vychadzat z mesacnej priem. ceny PHM alebo z priem. ceny za niekolko dni?
Môžeš, ale je aj taká možnosť, že z ERP bločkov za PHM si vyberieš tú na ktorej je najvyššia cena a z toho vypočítaš náhradu za použitie motorového vozidla.

DAKUJEM

.............................. v príspevku
Rozalka
12.10.07,18:38
Pôvodca textu príspevku: sjuzn http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/62822-zopar-otazok-post548452.html#post548452)
Prajem Vam pekny vecer,
chcela by som sa spytat na nasledovno problematiky:

1. ak vznikla firma s.r.o., v tomto roku, moze sa vytvarat socialny fond kazdy mesiac z vymeriavacieho zakladu vo vyske 0.6 percent?

Pôvodca príspevku Smith http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif
Tvorba soc.fondu vo výške 0,6% z vym.základov je povinná a nie možnosť. Na konci roka, ak spoločnosť má vysporiadané všetky svoje záväzky voči štátu (dane, poistenia) tak sa môže ešte rozhodnúť dotvoriť soc.fond až do výšky 1% z vym.základov

Súhlasím, avšak len ak je to tak dohodnuté v kolektívnej zmluve. Neodborárske firmy sú diskriminované.
Zoltán Kovács
12.10.07,18:53
Pôvodca textu príspevku: sjuzn http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/62822-zopar-otazok-post548452.html#post548452)
Prajem Vam pekny vecer,
chcela by som sa spytat na nasledovno problematiky:

1. ak vznikla firma s.r.o., v tomto roku, moze sa vytvarat socialny fond kazdy mesiac z vymeriavacieho zakladu vo vyske 0.6 percent?

Pôvodca príspevku Smith http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif
Tvorba soc.fondu vo výške 0,6% z vym.základov je povinná a nie možnosť. Na konci roka, ak spoločnosť má vysporiadané všetky svoje záväzky voči štátu (dane, poistenia) tak sa môže ešte rozhodnúť dotvoriť soc.fond až do výšky 1% z vym.základov

Súhlasím, avšak len ak je to tak dohodnuté v kolektívnej zmluve. Neodborárske firmy sú diskriminované.

Nesúhlasím, viď citát zo zákona o soc.fonde

§ 3
Tvorba fondu

(1) Fond sa tvorí ako úhrn
a) povinného prídelu vo výške 0, 6% až 1% zo základu uvedeného v § 4 ods. 1, - tu je možnosť pre všetky firmy
b) prídelu vo výške
1. dohodnutej v kolektívnej zmluve, najviac vo výške 0, 5% zo základu ustanoveného v § 4 ods. 1, alebo
2. sumy potrebnej na poskytnutie príspevkov na úhradu výdavkov na dopravu do zamestnania a späť zamestnancom, ktorí spĺňajú podmienky uvedené v § 7 ods. 3 písm. a), najviac však vo výške 0, 5% zo základu ustanoveného v § 4 ods. 1,
c) ďalších zdrojov fondu podľa § 4 ods. 2 a 3. - rozumej zdanený zisk napr.

(2) Povinný prídel fondu vo výške 0, 6% tvoria zamestnávatelia podľa § 5 ods. 1 tohto zákona od 1. septembra 1994. Zamestnávatelia, ktorí za predchádzajúci rok dosiahli zisk a splnili všetky daňové a odvodové povinnosti voči štátnemu rozpočtu, zdravotným poisťovniam, Sociálnej poisťovni a Fondu zamestnanosti Slovenskej republiky, zvýšia povinný prídel v rozsahu dohodnutom v kolektívnej zmluve najviac do výšky 1%. Tu je povinnosť pre firmy ktoré majú kol.zmluvu
Rozalka
13.10.07,11:12
Nesúhlasím, viď citát zo zákona o soc.fonde

§ 3
Tvorba fondu

(1) Fond sa tvorí ako úhrn
a) povinného prídelu vo výške 0, 6% až 1% zo základu uvedeného v § 4 ods. 1, - tu je možnosť pre všetky firmy
b) prídelu vo výške
1. dohodnutej v kolektívnej zmluve, najviac vo výške 0, 5% zo základu ustanoveného v § 4 ods. 1, alebo
2. sumy potrebnej na poskytnutie príspevkov na úhradu výdavkov na dopravu do zamestnania a späť zamestnancom, ktorí spĺňajú podmienky uvedené v § 7 ods. 3 písm. a), najviac však vo výške 0, 5% zo základu ustanoveného v § 4 ods. 1,
c) ďalších zdrojov fondu podľa § 4 ods. 2 a 3. - rozumej zdanený zisk napr.

(2) Povinný prídel fondu vo výške 0, 6% tvoria zamestnávatelia podľa § 5 ods. 1 tohto zákona od 1. septembra 1994. Zamestnávatelia, ktorí za predchádzajúci rok dosiahli zisk a splnili všetky daňové a odvodové povinnosti voči štátnemu rozpočtu, zdravotným poisťovniam, Sociálnej poisťovni a Fondu zamestnanosti Slovenskej republiky, zvýšia povinný prídel v rozsahu dohodnutom v kolektívnej zmluve najviac do výšky 1%. Tu je povinnosť pre firmy ktoré majú kol.zmluvu

Doteraz som akosi spájala bod 2) s bodom 1a), pretože ak sa niečo v zákone rieši ako " ... od 0,6 % do 1%", tak by mali byt stanovene podmienky, kedy koľko. Preto som myslela, že tá podmienka je v bode 2)
Ďakujem za usmernenie.
Danila
13.10.07,12:21
Nesúhlasím, viď citát zo zákona o soc.fonde

§ 3
Tvorba fondu

(1) Fond sa tvorí ako úhrn
a) povinného prídelu vo výške 0, 6% až 1% zo základu uvedeného v § 4 ods. 1, - tu je možnosť pre všetky firmy
b) prídelu vo výške
1. dohodnutej v kolektívnej zmluve, najviac vo výške 0, 5% zo základu ustanoveného v § 4 ods. 1, alebo
2. sumy potrebnej na poskytnutie príspevkov na úhradu výdavkov na dopravu do zamestnania a späť zamestnancom, ktorí spĺňajú podmienky uvedené v § 7 ods. 3 písm. a), najviac však vo výške 0, 5% zo základu ustanoveného v § 4 ods. 1,
c) ďalších zdrojov fondu podľa § 4 ods. 2 a 3. - rozumej zdanený zisk napr.

(2) Povinný prídel fondu vo výške 0, 6% tvoria zamestnávatelia podľa § 5 ods. 1 tohto zákona od 1. septembra 1994. Zamestnávatelia, ktorí za predchádzajúci rok dosiahli zisk a splnili všetky daňové a odvodové povinnosti voči štátnemu rozpočtu, zdravotným poisťovniam, Sociálnej poisťovni a Fondu zamestnanosti Slovenskej republiky, zvýšia povinný prídel v rozsahu dohodnutom v kolektívnej zmluve najviac do výšky 1%. Tu je povinnosť pre firmy ktoré majú kol.zmluvu
Dovolila by som si nesúhlasiť najmä z bodom 1. Od 0,6 do 1% nie je pravda, že môžu tvoriť všetky firmy. Firmy, ktoré boli v strate budú tvoriť 0,6. A ak si všetko splnili a vzťahuje sa na nich možnosť tvoriť do 1 %, tak môj názor je ten, že iba v prípade existencie kolektívnej zmluvy.
Zoltán Kovács
13.10.07,18:44
Podľa mňa par. 3 ods 1) písm. c) dáva možnosť tvoriť si soc fond aj do výšky 1%, napríklad zo zdaneného zisku.
mojto
14.10.07,07:01
Podľa mňa par. 3 ods 1) písm. c) dáva možnosť tvoriť si soc fond aj do výšky 1%, napríklad zo zdaneného zisku.
Zo zdaneného zisku je možné tvoriť aj viac, či nie? Veď to neovplyvní základ dane.
Podľa ktorého príspevku teraz postupovať?:confused:
Danila
14.10.07,07:13
Zo zdaneného zisku je možné tvoriť aj viac, či nie? Veď to neovplyvní základ dane.
Podľa ktorého príspevku teraz postupovať?:confused:Našla som toto, mmožno sa zorientuješ:

http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&LngID=0&phContent=~/EDL/ShowArticleC.ascx&ArticleId=19809&source=EPI.DigiLib.EPIOL