tomas1024
12.10.07,21:19
pred niekoľkými rokmi som kúpil byt v rodinnom dome po starých rodičoch (od príbuzného). problém je, že dom má viacerých majiteľov a podľa listu vlastníctva je rodzdelený nie na bytové jednotky (sú v ňom 3 samostatné byty), ale na šestiny. Jednu šestinu mam ja, dve strýko atď. ak si chcem dať trvalý pobyt v tomto dome, potrebujem súhlas všetkých majiteľov. lenže jeden z majiteľov mi nechce súhlas podpísať. je nejaká iná možnosť, ako si uplatniť trvalý pobyt v dome, ktorého som spoluvlastníkom?
ZuzanaP
15.10.07,05:28
Hm, ja som si prehlasovala trvalý pobyt, síce nie do domu, ale do bytu, kde sme vlastníci dvaja a súhlas som nepotrebovala. Skús sa spýtať na mestskom, alebo obecnom úrade na evidencii obyvateľstva.
Chobot
15.10.07,07:09
pred niekoľkými rokmi som kúpil byt v rodinnom dome po starých rodičoch (od príbuzného). problém je, že dom má viacerých majiteľov a podľa listu vlastníctva je rodzdelený nie na bytové jednotky (sú v ňom 3 samostatné byty), ale na šestiny. Jednu šestinu mam ja, dve strýko atď. ak si chcem dať trvalý pobyt v tomto dome, potrebujem súhlas všetkých majiteľov. lenže jeden z majiteľov mi nechce súhlas podpísať. je nejaká iná možnosť, ako si uplatniť trvalý pobyt v dome, ktorého som spoluvlastníkom?

Z toho, čo si napísal, to vyzerá tak, že to je dom ako celok, nerozdelený na bytové jednotky, preto ste všetci spoluvlastníkmi celého objektu. Nikto nemôže povedať, že tento byt je môj a tento tvoj. Ty si od dedka odkúpil podiel na vlastníctve - 1/6.

Ako vlastník domu (hoci len 1/6-tinový) máš vlastníctvom garantované užívacie právo k domu, teda kľudne sa môžeš prihlásiť k trvalému pobytu v nehnuteľnosti. Nemusíš si žiadať povolenie od ostatných spoluvlastníkov. na teba sa vzťahuje písm. c) nižšie citovaného zákona.

Ten, kto ti to tvrdí, si to mýli s písm. d), ktoré však platí pre iný prípad. Napr. ty by si sa rozhodol jeden z tých bytov prenajať niekomu inému, v tom prípade by s prenájmom museli súhlasiť aj ostatní spoluvlastníci.

Treba si pozorne prečítať zákon o hlásení pobytu... č. 253/1998 §3 ods. 8:

"(8) Občan je povinný pri hlásení trvalého pobytu predložiť

a) platný občiansky preukaz alebo doklad o občianskom preukaze;4c) ak ide o dieťa do 15 rokov, predkladá jeho zákonný zástupca rodný list tohto dieťaťa,
b) platný cestovný doklad Slovenskej republiky alebo osvedčenie o štátnom občianstve Slovenskej republiky nie staršie ako tri mesiace, ak nemá občiansky preukaz alebo doklad o občianskom preukaze, 4c)
c) doklad o vlastníctve alebo spoluvlastníctve budovy alebo jej časti podľa odseku 2 vydaný podľa osobitného právneho predpisu4d) nie starší ako tri mesiace,
d) písomné potvrdenie o súhlase s prihlásením občana na trvalý pobyt s osvedčeným podpisom vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov4e) budovy alebo jej časti s údajmi podľa § 4 ods. 6 písm. b) a nájomcu, ak je budova alebo jej časť v nájme; toto potvrdenie sa nevyžaduje, ak
1. ide o prihlásenie vlastníka alebo spoluvlastníka,
2. ide o prihlásenie nájomcu, ak má nájomnú zmluvu uzavretú s vlastníkom alebo so všetkými spoluvlastníkmi4e) na neurčitú dobu,
3. ide o prihlásenie manžela alebo nezaopatreného dieťaťa4f) vlastníka, spoluvlastníka alebo nájomcu podľa bodov 1 a 2, alebo ak
4. vlastník alebo spoluvlastník budovy alebo jej časti, alebo nájomca, ak je budova alebo jej časť v nájme, potvrdí svojím podpisom na prihlasovacom lístku na trvalý pobyt súhlas s prihlásením občana na trvalý pobyt pred zamestnancom ohlasovne."