7iro
12.10.07,21:36
Prosim popisete mi o co ide pri danovej kontrole? Kto a co kontroluje?
Zoltán Kovács
12.10.07,19:39
Prosim popisete mi o co ide pri danovej kontrole? Kto a co kontroluje?

Daňový úrad, resp. kontrolór preverujedoržiavanie predpisov zákonov o účtovníctve, správnú aplikáciu zákona o dani z príjmov, dph.......
Vždy záleži na to na čo je kontrola zameraná, či na daň z príjmov, alebo dph.....
7iro
12.10.07,19:44
Som neplatca DPH. Takze bude chciet veci od účtovníčky, nemá to veľa spoločné s e-shopom?
Zoltán Kovács
12.10.07,19:47
Som neplatca DPH. Takze bude chciet veci od účtovníčky, nemá to veľa spoločné s e-shopom?

Nerozumiem celkom otázke.
7iro
12.10.07,20:00
No, či bude treba len účty, faktúry atď.. Vadí, ak nemám podnikatelský účet? Kontroly skladu a vybavenia sa to pravdepodobne týkať nebude (myslím?)
Zoltán Kovács
12.10.07,20:04
No, či bude treba len účty, faktúry atď.. Vadí, ak nemám podnikatelský účet? Kontroly skladu a vybavenia sa to pravdepodobne týkať nebude (myslím?)

Veď celé účto máš o e-shope predpokladám, ak si to už spomenul. Vo všeobecnej rovine pri daňovej kontrole treba predložiť všetky účtovné doklady a pomocné evidencie. Pomocné evidencie sú karty DHM, karty tovaru na sklade.........
Dáša_
13.10.07,05:20
No, či bude treba len účty, faktúry atď.. Vadí, ak nemám podnikatelský účet? Kontroly skladu a vybavenia sa to pravdepodobne týkať nebude (myslím?)

Poslednú kontrolu z DU som absolvovala tento týžden. Bolo to sice podvojné účto, ale chceli vidieť všeličo. Dokonca aj realne obchod na internete. Samozrejme inventuru skladu.
Po pravde, danova kontrola moze chciet vselico. Uz som zazila, ze chodili kontrolovat, ci lampy v uctovnictve na blockoch z obchodu su naozaj v prevadzke, chceli pocitat pocet okien pouzitych pri rekonstrukcii, chceli vediet silu polystyrenu pouzitu pri zatepleni (tvrdili sme, ze to bola oprava a nie rekonstrukcia a naozaj, hrubka pouziteho materialu bola tensia ako treba na zateplenie)
Jednoducho pri kontrole musis obhajit oprávnenost vsetkych nakladov, ktore mas v účtovnictve. A tiez mozu hladat, ci si nezatajil niektore prijmy. Ci napríklad nemas nakupene velmi vela tovaru a trzby plus stav na sklade tomu nezodpoveda (t.j. ci si nepredaval aj mimo, bez dokladu).
Podla povahy veci chcu aj vidiet obchodne zmluvy, miesto, kde mas tovar umiestneny.....

To je tvoja prva kontrola? Ako dlho podnikas?
7iro
13.10.07,09:25
Zatial som nemal kontrolu a neviem či bude, len si rozširujem obzory aby som nebol zaskočený :)

Tovar mám doma, to by vaďiť nemalo, kontrola sa aj ohlasuje?
Dáša_
13.10.07,09:37
Zatial som nemal kontrolu a neviem či bude, len si rozširujem obzory aby som nebol zaskočený :)

Tovar mám doma, to by vaďiť nemalo, kontrola sa aj ohlasuje?

Na 99% sa ohlasuje. Ale už som videla aj prepadovku. Ale to iba vtedy, ked je nejak zvlast zavažný dovôd.
evina
13.10.07,09:41
Zatial som nemal kontrolu a neviem či bude, len si rozširujem obzory aby som nebol zaskočený :)

Tovar mám doma, to by vaďiť nemalo, kontrola sa aj ohlasuje?

Áno v zmysle zákona o správe daní a poplatkov 511/1992 v zn. neskorších predpisov sa ohlasuje:
§15
2/ Správca dane doručí daňovému subjektu písomné oznámenie o výkone daňovej kontroly. Toto oznámenie musí obsahovať miesto a deň začatia daňovej kontroly, druh kontrolovanej dane a kontrolované zdaňovacie obdobie. Ak z dôvodov na strane daňového subjektu nemožno začať daňovú kontrolu v deň uvedený v oznámení o výkone daňovej kontroly, daňový subjekt je povinný túto skutočnosť do 8 dní od doručenia oznámenia o výkone daňovej kontroly oznámiť správcovi dane a dohodnúť so správcom dane iný deň začatia daňovej kontroly, pričom daňová kontrola sa nesmie začať neskôr ako 40 dní od doručenia oznámenia o výkone daňovej kontroly. Ak nedôjde k dohode medzi daňovým subjektom a správcom dane o začatí daňovej kontroly, považuje sa štyridsiaty deň za deň začatia daňovej kontroly. Ak daňový subjekt neumožní vykonať daňovú kontrolu, správca dane je oprávnený zistiť základ dane a určiť daň podľa § 29 ods. 6; o tomto postupe je správca dane povinný vyhotoviť protokol o určení dane podľa pomôcok, pričom sa postupuje podľa odsekov 10, 12 a 13 a primerane podľa odseku 11; v takom prípade správca dane uvedie pomôcky, ktoré použil. Ak daňový subjekt v priebehu určenia dane správcom dane podľa pomôcok predloží účtovné doklady a iné doklady, správca dane ich môže využiť ako pomôcky. Tieto doklady daňový subjekt môže predkladať len do doručenia protokolu o určení dane podľa pomôcok (§ 15 ods. 10).

Okrem toho môže správca dane vykonať tzv. miestne zisťovanie /§14 zákona/-tam neplatí uvedený postup oznamovania...
Zita5
13.10.07,09:54
Doporučujem prelustrovať Poradu , nachádzajú sa tu témy z poznatkov DK.
Hore v okienku kde máte Vyhľadávanie ....napíšte Daňová kontrola ....klik hľadaj ...a zobrazia sa diskusie na túto tému ..ja zopár prikladám , oplatí sa do toho pozrieť .:) ;)

http://www.porada.sk/t41496-danova-kontrola.html?highlight=Da%F2ov%E1+kontrola

http://www.porada.sk/t52553-dan-kontrola.html?highlight=Da%F2ov%E1+kontrola

http://www.porada.sk/t51834-co-mi-nepreslo-danovou-kontrolou.html?highlight=Da%F2ov%E1+kontrola
http://www.porada.sk/t6238-danova-kontrola.html?highlight=Da%F2ov%E1+kontrola+2002
mandula
13.10.07,11:37
skúsenosti z praxe sú k nezaplateniu :) :)
prihodím ešte link aj na pár teoretických informácií:

http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&phContent=~/Main/ArticleShow.ascx&ArtID=7317&LngID=0
Johanka
13.10.07,11:40
"Prepadovky" majú tiež svoje ustanovenie v § 15 Zákona o správe daní a poplatkov :
(3) Správca dane je oprávnený začať daňovú kontrolu aj bez oznámenia podľa odseku 2, ak o vykonanie daňovej kontroly požiadajú orgány činné v trestnom konaní alebo ak hrozí, že účtovné alebo iné doklady budú znehodnotené, zničené alebo pozmenené.