Rozalka
12.10.07,23:33
Prikladám informácie a tlačivo k žiadosti.
Vrátenie dane osobám registrovaným k dani v inom členskom štáte ako je Maďarsko - informácie


Žiadosť na vrátenie dane sa podáva písomne na túto adresu
APEH Kiemelt Adózók Igazgatósága
Külföldiek Ügyeit Intéző Főosztály
1387 Budapest, Pf. 45
alebo osobne na adresách uvedených tu: http://www.apeh.hu/ugyfelszolg


Nárok na vrátenie dane sa vykonáva v súlade so Smernicou APEH-u č. AEÉ 2-3, v zmysle ktorej si môže zaplatenú daň vyžiadať daňovník registrovaný pre daň v inom členskom štáte ako Maďarsko, ktorá nemá sídlo, miesto podnikania a ani prevádzkáreň na území Maďarska, a v Maďarsku v kalendárnom roku, za ktorý žiada o vrátenie dane, nevykonával žiadnu podnikateľskú činnosť, a ďalej nákupy, z ktorých uplatňuje vrátenie dane, musí využívať pre svoje podnikateľské zámery

Žiadosť sa podáva na tlačive, ktoré je možné stiahnuť na stránke (maďarčina/angličtina)

http://www.apeh.hu/data/cms20199/1_2007_kerelem.pdf

Žiadost musí byť napísaná na písacom stroji alebo tlačeným písmom.
V odd. 9 uveďte X len vtedy, ak žiadate vrátiť doklady spolu s rozhodnutím, inak budú vrátené do 30 dní..

Poučenie je v maďarčine a angličtine na stránke

http://www.apeh.hu/data/cms20200/1_2007_taj.pdf


K žiadosti je potrebné doložiť
- potvrdenie, že žiadateľ je registrovaný pre daň v inom členskom štáte
- doklady pre uplatnenie nároku na vrátenie dane, ktoré musia obsahovať samostatne vyčíslený základ dane a daň,

Poplatky bánk súvisiace s prevodom znáša prijímateľ vrátenej dane.

Žiadosť na vrátenie dane sa podáva v období od 1. januára do 30. júna nasledujúceho kalendárneho roka, inak nárok zanikne. V prípade, že žiadaná daň dosiahne aspoň 51000,- forintov, je možné o túto žiadať štvrťročne, najneskôr do konca mesiaca nasledujúceho po ukončení štvrťroka.
balci
13.10.07,09:28
Prikladám informácie a tlačivo k žiadosti.

Možno by sa mnohí potešili popisu jednotlivých oddielov žiadosti.
Rozalka
13.10.07,10:10
Možno by sa mnohí potešili popisu jednotlivých oddielov žiadosti.
To tlačivo je také zrozumiteľné, nemyslím, že treba komentár. Ak áno, pridám preklad. Napíšte názor.
mandula
13.10.07,12:24
Ešte prikladám pár informácií:

SADZBA DPH: 20%, 5%
MINIMÁLNA ČIASTKA: 7.000 HUF na každú predloženú faktúru
DAŇOVÉ DOKLADY:
1)Faktúry: Sú akceptované, čiastka DPH však musí prekročiť požadované minimum
2)Hotovostné doklady: Nie sú akceptované.

POZNÁMKA:
Maďarský finanční úrad prijme len také faktúry, na ktorých nárokovaná čiastka DPH presiahne 7.000 HUF, pokiaľ je čiastka DPH nižšia, nie je možné faktúru predložit

Výdaje, z ktorých nie je možné nárokovať navrátenie DPH:

zábava a suveníry
ubytovanie (hotely)
vnútroštátna preprava (vlaky, taxi, ...)

DOBA VRÁTENIA:
6-7 mesiacov
Rozalka
13.10.07,12:43
Ešte prikladám pár informácií:

SADZBA DPH: 25%
MINIMÁLNA ČIASTKA: 7.000 HUF na každú predloženú faktúru!
DAŇOVÉ DOKLADY:
1)Faktúry: Sú akceptované, čiastka DPH však musí prekročiť požadované minimum!
2)Hotovostné doklady: Nie sú akceptované.

POZNÁMKA:
Maďarský finanční úrad prijme len také faktúry, na ktorých nárokovaná čiastka DPH presiahne 7.000 HUF, pokiaľ je čiastka DPH nižšia, nie je možné faktúru predložit!

Výdaje, z ktorých nie je možné nárokovať navrátenie DPH:

zábava a suveníry
ubytovanie (hotely)
vnútroštátna preprava (vlaky, taxi, ...)

DOBA VRÁTENIA:
6-7 mesiacov

Prečítala som si pokyny na uvedenej stránke, o limite na 1 doklad žiadna reč, z kontextu nevyplýva, že by neuznavali hotovostné doklady, nakoľko sa píše, že treba predložiť
... faktúry, zjednodušené faktúry ... a ďalej ešte, že pri faktúrach je potrebné predložiť bankové výpisy potvrdzujúce ich úhradu, čo sa nepožaduje pri zjednodušených faktúrach.

Mandula, to čo píšeš, máš z vlastných skúseností?
mandula
13.10.07,13:02
Rozalka, to čo píšem, je z vlastných skúseností, keď som žiadala o vrátenie DPH za minulý rok.
Či nastala nejaká zmena, skúsim zistiť v pondelok.
Rozalka
13.10.07,13:22
Rozalka, to čo píšem, je z vlastných skúseností, keď som žiadala o vrátenie DPH za minulý rok.
Či nastala nejaká zmena, skúsim zistiť v pondelok.

Ja s tým ešte žiadne skúsenosti nemám, len ma poprosila známa, či by som jej niečo nepreložila, tak som to poskytla aj pre Poraďákov. Uvádzam len to, čo som sa na stránke maďarskej drsr dozvedela.
zltalienka
23.04.09,07:50
Ahojte, chcem sa spýtať, sú tieto informácie o žiadaní vrátenia DPH z Maďarska aktuálne pre rok 2009? Ďakujem za odpoveď.
nina0074
05.09.11,09:35
Neviete aké sú náhodou podmienky v roku 2010? Môžem žiadať vrátenie dane z mýta??
mariama27
28.02.12,10:41
Dobrý deň, prosím vás platí to ešte že z Maďarska nemám nárok na vrátenie dph z faktúr za ubytovanie? Ide mi o to, či si to môžem nechať v nákladoch alebo dať ako pripočitateľnú položku v DP. Takisto mám bločky z nákupu PHM kde nieje vyčislená dph. Ďakujem
mariama27
05.03.12,08:34
Prosím Vás ako je to s tým Maďarskom, vie niekto potvrdiť, aké limity platia pre rok 2011 a či naozaj nevracajú DPH z ubytovania? Ďakujem