ujoivan
13.10.07,11:43
Dobry den,

Chcel by som vas poprosit o vysvetlenie nasledujuceho problemu.

Pracujem v nepretrzitej prevadzke na 3 zmeny s 37,5 hodinovym tyzdennym pracovnym casom.

Ked mi vyjde na statny sviatok zmena a zamestnavatel 2 dni vopred tuto pracovnu zmenu zrusi, nuti ma, aby som si na dany den vycerpal nahradne volno, alebo dovolenku.



Ma na to pravo ???

Jedna sa o pomerne velku medzinarodnu firmu.

Myslim si, ze by som mal mat tento sviatok zaplateny ako keby som pracovnu zmenu odpracoval.



Dakujem za odpoved.
Zita4
13.10.07,18:43
Dobry den,
Chcel by som vas poprosit o vysvetlenie nasledujuceho problemu.
Pracujem v nepretrzitej prevadzke na 3 zmeny s 37,5 hodinovym tyzdennym pracovnym casom.
Ked mi vyjde na statny sviatok zmena a zamestnavatel 2 dni vopred tuto pracovnu zmenu zrusi, nuti ma, aby som si na dany den vycerpal nahradne volno, alebo dovolenku.
Ma na to pravo ???
Jedna sa o pomerne velku medzinarodnu firmu.
Myslim si, ze by som mal mat tento sviatok zaplateny ako keby som pracovnu zmenu odpracoval.
Dakujem za odpoved.
Asi ťa nepoteším. V prípade nepretržitej prevádzky náhrada mzdy za sviatok neprichádza do úvahy, pretože v zmysle § 122 ZP náhrada mzdy za sviatok patrí zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň. (V nepretržitej prevádzke sa pracuje aj vo sviatok, takže nemôže nastať situácia, že kvôli sviatku sa nepracuje.) Preto môže mať takýto zamestnanec dovolenku aj v tento deň.
Llívia
13.10.07,19:11
V prípade, že zamestnávateľ "zrušil" pracovnú zmenu (napr. pretože nie je materiál), by som to posudzovala ako prekážku na strane zamestnávateľa, teda prestoj.
V Zákonníku práce je to definované takto:
"§ 142 Prekážky na strane zamestnávateľa
(1) Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu pre prechodný nedostatok spôsobený poruchou na strojovom zariadení, v dodávke surovín alebo pohonnej sily, chybnými pracovnými podkladmi alebo inými podobnými prevádzkovými príčinami (prestoj) a nebol po dohode preradený na inú prácu, patrí mu náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(2) Ak zamestnanec nemohol vykonávať prácu pre nepriaznivé poveternostné vplyvy, poskytne mu zamestnávateľ náhradu mzdy najmenej 50 % jeho priemerného zárobku.

(3) Ak nemohol zamestnanec vykonávať prácu pre iné prekážky na strane zamestnávateľa, ako sú uvedené v odsekoch 1 a 2, zamestnávateľ mu poskytne náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(4) Ak zamestnávateľ vymedzil v písomnej dohode so zástupcami zamestnancov vážne prevádzkové dôvody, pre ktoré zamestnávateľ nemôže zamestnancovi prideľovať prácu, ide o inú prekážku v práci na strane zamestnávateľa, pri ktorej patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume určenej dohodou najmenej 60 % jeho priemerného zárobku. Dohodu podľa prvej vety nemožno nahradiť rozhodnutím zamestnávateľa."
Janinkaaa
13.08.09,07:01
Mám taký problém (možno to už bolo na porade rozobraté,ale neviem to nájsť, tak sa ospravedňujem).

Pracujem 8 hod. denne.
Beriem si dovolenku od 31.08.2009 do 04.09.2009. Spolu je to 5 dní.
Ale 01. 09. 2009 je štátny sviatok.

Ja by som si vypísala iba 4 dni dovolenky, ale známa mi povedala, že ona tak vie, že keď celý týždeň som na dovolenke, tak aj štátny sviatok sa mi počíta ako dovolenka.
Poradíte mi ?
Ďakujem.
Tweety
13.08.09,07:03
Mám taký problém (možno to už bolo na porade rozobraté,ale neviem to nájsť, tak sa ospravedňujem).

Pracujem 8 hod. denne.
Beriem si dovolenku od 31.08.2009 do 04.09.2009. Spolu je to 5 dní.
Ale 01. 09. 2009 je štátny sviatok.

Ja by som si vypísala iba 4 dni dovolenky, ale známa mi povedala, že ona tak vie, že keď celý týždeň som na dovolenke, tak aj štátny sviatok sa mi počíta ako dovolenka.
Poradíte mi ?
Ďakujem.
No, tá známa to teda nevie, hovorí nepravdu. V tvojom prípade sú to len 4 dni dovolenky.
Janinkaaa
13.08.09,07:18
Ďakujem Tweetynka.
Ty vždy mi poradíš.
bea
13.08.09,07:44
No, tá známa to teda nevie, hovorí nepravdu. V tvojom prípade sú to len 4 dni dovolenky.
a pozri Zákonník práce:

§ 112

(1) Zamestnávateľ je povinný nahradiť zamestnancovi náklady, ktoré mu bez jeho zavinenia vznikli preto, že zamestnávateľ mu zmenil čerpanie dovolenky alebo ho odvolal z dovolenky.

(2) Zamestnávateľ nesmie určiť čerpanie dovolenky na obdobie, keď je zamestnanec uznaný za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, a na obdobie, počas ktorého je zamestnanec na materskej dovolenke a rodičovskej dovolenke. Počas ostatných prekážok v práci na strane zamestnanca môže zamestnávateľ určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky len na jeho žiadosť.

(3) Ak pripadne počas dovolenky zamestnanca sviatok na deň, ktorý je inak jeho obvyklým pracovným dňom, nezapočítava sa mu do dovolenky.
gven75
01.10.09,09:41
Ahojte zam-ľ mi stále tvrdí, že ak čerpá zam-c dovolenku napr. 2 týždne a práve mu tam vyjde sviatok, tak ten sviatok sa berie ako dovolenka. Aj po prečítaní §112 ods.3 stále neustupil. Ja si myslím, že sviatok sa berie ako sviatok, aj počas dovolenky, ale nerozumiem vete v zakonniku: "Časom dovolenky sa na účely čerpania dovolenky, ktorá prípadne na sviatok, rozumie čerpanie aspoň dvoch za sebou idúcich pracovných dní." Neviem tomu porozumieť neviem prečo a on mi stále hovorí, že podľa toho má byť sviatok počas D braný ako dovolenka. Prosím pomôžte mi :)
VERONIKA6
01.10.09,09:55
Ahojte zam-ľ mi stále tvrdí, že ak čerpá zam-c dovolenku napr. 2 týždne a práve mu tam vyjde sviatok, tak ten sviatok sa berie ako dovolenka. Aj po prečítaní §112 ods.3 stále neustupil. Ja si myslím, že sviatok sa berie ako sviatok, aj počas dovolenky, ale nerozumiem vete v zakonniku: "Časom dovolenky sa na účely čerpania dovolenky, ktorá prípadne na sviatok, rozumie čerpanie aspoň dvoch za sebou idúcich pracovných dní." Neviem tomu porozumieť neviem prečo a on mi stále hovorí, že podľa toho má byť sviatok počas D braný ako dovolenka. Prosím pomôžte mi :)
Pozri predchádzajúci príspevok, je to tam jasne napísané.
gven75
02.10.09,08:05
Ano, ja rozumiem a suhlasim, ale predsa asi ma pravdu zam-ľ!

http://209.85.135.132/search?q=cache:_8BkWP9sF64J:www.nep.sk/forum/viewtopic.php%3Fp%3D118%26sid%3Db2c4699fb2d6e32705 6d6909e704e55e+dovolenka+sviatok&cd=6&hl=sk&ct=clnk&gl=sk

Tak teda mu dám ten sviatok ako dovolenku? ja som z toho už popletená...
Tweety
02.10.09,08:12
Ano, ja rozumiem a suhlasim, ale predsa asi ma pravdu zam-ľ!

http://209.85.135.132/search?q=cache:_8BkWP9sF64J:www.nep.sk/forum/viewtopic.php%3Fp%3D118%26sid%3Db2c4699fb2d6e32705 6d6909e704e55e+dovolenka+sviatok&cd=6&hl=sk&ct=clnk&gl=sk

Tak teda mu dám ten sviatok ako dovolenku? ja som z toho už popletená...
Pozri prísp. č. 7.
gven75
02.10.09,08:16
Ja ten § 112 už poznám naspamäť koľko som ho čítala a stále ked si myslím, že áno viem ako to má byť tak ma niečo zneistí ako ten príspevok, ktorý som pripojila, takže s ním nesuhlasíte?
ivka70
02.10.09,08:21
Ja ten § 112 už poznám naspamäť koľko som ho čítala a stále ked si myslím, že áno viem ako to má byť tak ma niečo zneistí ako ten príspevok, ktorý som pripojila, takže s ním nesuhlasíte?

V citate ide takisto o nepretrzitu prevadzku, kedy su normalne pracovne zmeny naplanovane aj na sviatok. Vtedy ak pripadne zmena pracovnikovi planovane na sviatok a on ju nechce, nemoze odpracovat, musi si brat dovolenku /alebo nieco ine/

Pri standardnom pracovnom case - 5 dni v tyzdni, x hodin denne v prac. dni nepripada do uvahy cerpanie dovolenky pocas sviatku.
gven75
02.10.09,08:28
OK aj ked v tom citate píše, že to platí aj pri rovnomerne rozvrhnutom čase, ale aj pri nepretržitej prevádzke, ale už mu to dám ako sviatok ved tým nič nepokazím.. Ďakujem pekne za odpovede :D