geni
13.10.07,21:20
Ahojte,
mám problém:
zbúrali sme kôlňu, namiesto nej staviame novú na tom istom mieste s pôvodnými rozmermi, len s tým rozdielom, že by sme tam chceli dať okno na vetranie s rozmermi otvoru 100cmx55cm (veľkosť skla 74cmx28cm) s mliečnym sklom vo výške 1,8 m, ale susedia majú k tomu výhrady, že vraj v budúcnosti by mohli byť s tým problémy kvôli Stavebnému zákonu, ale nechápem, čo má s tým spoločné Stavebný zákon, keďže v ňom som nenašla žiadne informácie o veľkosti okna orientovaného ku susedom. Z dostupnej literatúry som sa dočítala, citujem: "Na stranu suseda majú byť orientované len malé okná,teda do pivnice,WC,kúpeľne, špajze a podobne, nie okná obytných miestností". Viete mi prosím poradiť, ako presvedčiť susedov, aby nám dovolili umiestniť okno do ich dvora?
Kolenčík
14.10.07,06:21
Aké že už problémy v kôlni s mliečnym sklom, alebo tam chcú vidieť súsedia ?
Manual
14.10.07,07:21
Ale je to okno na vetranie, takže sa musí otvoriť a či je tam mliečne sklo, to už je jedno, pretože cez pootvorené okno je susedovi vidieť, no susedia sa boja....:D
sway
14.10.07,07:27
Dôležitá je vzdialenosť od územného rozdelenia pozemkov, teda ak máš okno vo vzdialenosti viac ako 6 metrov, od ich pozemku tak namietať môžu, ale Ty si okno kľudne spravíš a nemôžeš sa dostať do problémov.
borob
15.10.07,06:54
Do mojho pozemku maju susedia otočene vetracie okienko a kvoli tomuto okienku som nedostal stavebne povolenie na garaž.ktora mala stať na dotyk s ich stavbou na hrane pozemku. ani na moje naliehania nechceli danu vetračku odstraniť ani len "dočasne" ! po kolaudaciu.Pritom by to okienko Za dobrotu nažobrotu. A dorazil ma vyrok " okienko tam je a ty ho musíš rešpektovať.
Tolko z druhej strany barikády.
220870
15.10.07,20:31
bez zvolenia suseda tam môže ísť len vetračka s nepriehladným ( mliečnim) sklom rozmer si už nepamätám.
Nataša
16.10.07,04:47
Dôležitá je vzdialenosť od územného rozdelenia pozemkov, teda ak máš okno vo vzdialenosti viac ako 6 metrov, od ich pozemku tak namietať môžu, ale Ty si okno kľudne spravíš a nemôžeš sa dostať do problémov.


nie 6 metrov od ich pozemku. teraz je to 7 metrov - ale od tvojho okna po susedove okno. príklad - ty máš okno maličké /WC, špajza/ a sused má okno do obytnej miestnosti - musíš dodržať 7 metrov, ak susedove okno je neobytná miestnosť /chodba, dokonca kuchyňa do tuším 7m2/ môže to byť aj menej.
najlepšie by bolo ísť sa spýtať na stavebný úrad, pretože teraz niekedy sa robili zmeny v stav.zákone a veľa záleží od radovej zástavby a úradníka.

z vlastnej skúsenosti: bola som sa pýtať tiež ohľadne okna z kuchyne, ktorá je spojená s obývačkou, či ho môžme otočiť k susedom /do kuchyne, nepriehľadné, pevné/ vraj nie, povedala úradníčka. potom som to riešila s riaditeľkou, ktorá mi povedala, že do projektu treba nakresliť nejakú priečku, ktorou by sa tá kuchyňa oddelila od obývačky a tým pádom zmenšila na cca 7m2 - v tom prípade sa to považuje za neobytnú miestnosť. a či si tú priečku tam dáme alebo nie, to už nikoho nebude zaujímať. žmurkla na mňa a povedala: papier znesie.
geni
16.10.07,08:25
Ďakujem za informácie.
astensova
11.08.09,11:24
Mám tiež taký problém. Sused má RD, ktorého stena predeľuje jeho pozemok od nášho. Okná jeho a nášho domu sú situované na jednu stranu tak aby nenarušovali súkromie čiže na západ. Na tejto stene má len malú vetračku z kúpeľne. Pred týždňom vybúral stenu z jeho obývačky a osadil tam plastové okno o veľkosti asi 150x120. Od zeme asi 1,8m, Teraz vidí priamo do naších okien. Dal tam aj mliečne sklo no vidieť aj cez neho. Ventilačka je stále otvotená a všetko počuť. Parkujeme tam autá Máme tam posedenie no o súkromí sa už nedá hovoriť. Najhoršie je na tom, keď si predstavím, že kedykoľvek keď nebudeme doma si može okno otvoriť a dostáť sa na náš pozemok jedným skokom. Podotknem, že tieto RD sú stáré asi 70 rokov. Chcem mu napísať list aby odstránil okno a stenu dal do pôvodného stavu.
Môžete mi poradiť o aký paragraf sa mám oprieť? Ďakujem
bz5
11.08.09,12:07
Susedia mojho priateľa maju snáď vsetky okná nasmerované do priateľovho dvora. Vedia o všetkom čo sa u nich robí. Súkromie žiadne...
bebas
17.03.10,09:15
S priateľom si ideme prerábať spodnú časť domu jeho rodičov.
V začiatkoch tam boli pivničné priestory, potom si to prerobili na podnikanie ohľadom ubytovania.Chceli by sme zameniť jedno malé okienko, za veľké, ktoré by smerovalo na dom susedov, tam by sme mali kuchyňu.Alebo je určený nejaký povolený rozmer?
Okno by smerovalo priamo na vchodové dvere suseda.
Potrebujeme taktiež povolenie od suseda ak chceme zameniť malé okno za veľké?Je potrebné aby sme dali mliečne sklo?
Vzdialenosť k plotu, ktorý delí náš dom je minimálna a od plota k jeho domu sú to asi 3m.
Prosím poradte mi.:confused:
obmot
19.03.10,04:57
Nepriehľadné sklo na okná nikto nerieši, teda žiadna právna úprava.
Buď okno môže byť, alebo nemôže byť.
Stavebný úrad Vám nemôže prikázať niečo také.
Levi7
04.10.12,15:27
S tymto problemom bojujeme aj my... Pre zmenu k nam maju susedia 7 okien... Je to podla Vas normalne? a 2 velke okna maju z obytných miestnosti... potrebovala by som surne poradit...
Nella_2
05.10.12,16:38
S tymto problemom bojujeme aj my... Pre zmenu k nam maju susedia 7 okien... Je to podla Vas normalne? a 2 velke okna maju z obytných miestnosti... potrebovala by som surne poradit...
Keďže bola Tvoja téma uzamknutá, tak pokračujem tu. Kedy si sused tie okná prerobil? Lebo podľa mňa, ak menil ich veľkosť, tak na to potreboval stavebné povolenie. Stavebný úrad má 30 dní lehotu na vyjadrenie sa a počas tejto lehoty by mal osloviť všetkých účastníkov stavebného konania (teda aj všetkých prípadných susedov), aby sa k tomu vyjadrili. Tak buď nemá stavebné povolenie alebo si ho "vybavil" aj bez Vás.
Levi7
05.10.12,16:50
Ďakujem za reakciu. Okna ma prerobene druhy tyzden. Ústne sme sa dohodli, že sa veľke okna zamuruju, no on to aj tak spravil po svojom... ako zistim, že nema stavebne povolenie? musim dať nejaký podnet na stavebnom, nech to prídu skontrolovať?
Nella_2
05.10.12,16:59
Nemáte náhodou stavebný úrad priamo v dedine? Treba ísť na stavebný úrad a žiadať o nahliadnutie do spisu. Uvidíš, či treba dať oficiálnu žiadosť alebo Ti to umožnia hneď.
avalik
05.10.12,17:00
Ďakujem za reakciu. Okna ma prerobene druhy tyzden. Ústne sme sa dohodli, že sa veľke okna zamuruju, no on to aj tak spravil po svojom... ako zistim, že nema stavebne povolenie? musim dať nejaký podnet na stavebnom, nech to prídu skontrolovať?

prerobene okna znamena co? vymenil stare za nove alebo aj bural vacsie otvory?
Nella_2
05.10.12,17:04
Levi7
05.10.12,17:19
Pôjdem na stavebny urad pondelok tak dufam, že sa niečo porieši... Viem, že male okna z wc,kupelne môžu byť... ale prečo by mali byť aj veľke z obytnych miestnosti? pričom to nie je nevyhnutne, lebo maju okna do svojho dvora z tychto miestnosti...
Levi7
05.10.12,17:21
Zamenil stare za nove. Lenže sme sa ustne dohodli, že 2 velke sa zamuruju. A taktiež sa nikdy neotvarali a boli zafarbene bielou farbou, čiže nebolo nič vidiet. Teraz su stale otvorene a naruša mi to sukromie...
Levi7
05.10.12,17:22
Nemáte náhodou stavebný úrad priamo v dedine? Treba ísť na stavebný úrad a žiadať o nahliadnutie do spisu. Uvidíš, či treba dať oficiálnu žiadosť alebo Ti to umožnia hneď.

Pôjdem na stavebny urad pondelok tak dufam, že sa niečo porieši... Viem, že male okna z wc,kupelne môžu byť... ale prečo by mali byť aj veľke z obytnych miestnosti? pričom to nie je nevyhnutne, lebo maju okna do svojho dvora z tychto miestnosti...
Nella_2
05.10.12,17:25
Určite je to nepríjemné, keď zrazu tam sused má veľké priehľadné a otváravé okná. Škoda, že ste sa "dohodli" len ústne.
Len, ak nemenil rozmery tých okien (teda celkový vzhľad stavby sa nemenil), na to asi stavebné povolenie nepotreboval... ale pre istotu určite zájdi na stavebný úrad, aby si neprešvihla lehotu na prípadné odvolanie.
Držím palce.
Levi7
05.10.12,17:27
Dakujem za pomoc :)
avalik
05.10.12,17:32
Nella_2 14 Minutes Ago #22842
pozri si túto uzamknutú tému: http://www.porada.sk/t201879-kolko-okien-moze-mat-sused-do-nas.html

no ved som pozerala:

Levi7 2 Hours Ago #22820
Ďakujem Jarka 1. Okna mal predtym stare, ustne sme sa dohodli, že ked ich bude menit za plastove, tak sa velke zamuruju.Samozrejme tak nespravil :( Stare okna sa nikdy neotvarali a boli zafarbene bielou farbou.Tieto su stale otvorene...


tak sa pytam este raz ci bural vacsie otvory ... lebo ked len vymenil stare okna za nove v povodnych rozmeroch, tak robil len udrziavacie prace na ktore sa nevztahuje ani ohlasenie

ak by tie okna chcel zamurovat podla zelania zadavatelky, vtedy by to musel ohlasit stavebnemu uradu (§55/2/d stavebneho zakona)
Levi7
05.10.12,17:43
Posunulo sa jedno okno z pôvodneho miesta na iné. Ostatné ostali tak ako boli, akurát, že teraz sú stále otvorené (čo predtým neboli) a je cez nich vidieť (predtým boli zafarbené)... Ja už neviem čo s tým... :(

Je rozdiel ked som išla predtym po dvore a nebolo nič vidieť ako teraz ked len čakam, z ktorého okna na mna sused pozerá... Citim sa ako by som bola pod drobnohľadom... :( Určite je väčšia pravdepodobnosť, že sedí v obytnej miestnosti ako niekde v kupelni...
Nella_2
05.10.12,17:44
Posunulo sa jedno okno z pôvodneho miesta na iné. Ostatné ostali tak ako boli, akurát, že teraz sú stále otvorené (čo predtým neboli) a je cez nich vidieť (predtým boli zafarbené)... Ja už neviem čo s tým... :(

Je rozdiel ked som išla predtym po dvore a nebolo nič vidieť ako teraz ked len čakam, z ktorého okna na mna sused pozerá... Citim sa ako by som bola pod drobnohľadom... :( Určite je väčšia pravdepodobnosť, že sedí v obytnej miestnosti ako niekde v kupelni...
No keď premiestňoval okno, na to podľa mňa potreboval stavebné povolenie.
Levi7
05.10.12,17:50
čiže aj súhlas suseda?
avalik
05.10.12,17:51
Posunulo sa jedno okno z pôvodneho miesta na iné. Ostatné ostali tak ako boli, akurát, že teraz sú stále otvorené (čo predtým neboli) a je cez nich vidieť (predtým boli zafarbené)... Ja už neviem čo s tým... :(

Je rozdiel ked som išla predtym po dvore a nebolo nič vidieť ako teraz ked len čakam, z ktorého okna na mna sused pozerá... Citim sa ako by som bola pod drobnohľadom... :( Určite je väčšia pravdepodobnosť, že sedí v obytnej miestnosti ako niekde v kupelni...

no s tym, ze otvara okna nic neurobis ... ma na to pravo

ako vies, ze cez tie zafarbene okna ta nejakou skarou nesledoval?

ako som si uviedla v inej teme, predtym ste sa navstevovali - myslim si, ze ani zamurovane okna nezlepsia vase susedske vztahy
marjankaj
05.10.12,17:57
S tymto problemom bojujeme aj my... Pre zmenu k nam maju susedia 7 okien... Je to podla Vas normalne? a 2 velke okna maju z obytných miestnosti... potrebovala by som surne poradit...
Choď na ten stavebný úrad, tam ti povedia čo s tým môžeš urobiť.
Levi7
05.10.12,17:57
a čo ked to jedno okno je 1,5 m od zeme? ved cez neho môže kedykolvek "skočiť" k nam do dvora... a kto vie kto tam bude v buducnosti byvať a či to nebude horšie...
vieš lepšie som sa cítila ked som videla zafarbene okno ako cele čire :(
naše susedske vztahy su už poriadne naštrbene... nedosť, že okien je neurekom ešte chce dať aj odsávačku pár rovno do nás... :(
asi mi ostáva len nasadiť tuje alebo nejaky ten bilboard...
Nella_2
05.10.12,18:01
a čo ked to jedno okno je 1,5 m od zeme? ved cez neho môže kedykolvek "skočiť" k nam do dvora... a kto vie kto tam bude v buducnosti byvať a či to nebude horšie...
vieš lepšie som sa cítila ked som videla zafarbene okno ako cele čire :(
naše susedske vztahy su už poriadne naštrbene... nedosť, že okien je neurekom ešte chce dať aj odsávačku pár rovno do nás... :(
asi mi ostáva len nasadiť tuje alebo nejaky ten bilboard...
A to okno 1,5 m od zeme tam predtým nebolo? Stena jeho domu je koľko vzdialená od hranice Vášho pozemku?
avalik
05.10.12,18:02
a ked bude okno zamurovane/zamalovane tak cez plot nepreskoci????
Levi7
05.10.12,18:06
Bolo. Lenže bolo pevne a neotvárateľné. A toto je otváratelne. Jeho stena od hranica je strašne malá, nejakých 50 cm. A vzdialenosť domov je 8,7 m2.
Levi7
05.10.12,18:08
Neprejde cez okno... a predpokladam, že cez hlavnu branu sa asi nevkradne :D
Nella_2
05.10.12,18:10
Bolo. Lenže bolo pevne a neotvárateľné. A toto je otváratelne. Jeho stena od hranica je strašne malá, nejakých 50 cm. A vzdialenosť domov je 8,7 m2.
hm... lebo som myslela - postaviť tam vyšší plot...
marjankaj
05.10.12,18:10
Bolo. Lenže bolo pevne a neotvárateľné. A toto je otváratelne. Jeho stena od hranica je strašne malá, nejakých 50 cm. A vzdialenosť domov je 8,7 m2.
A si si celkom istá? Odkiaľ píšeš?

A furt dokola to isté. Nech sused spraví. A ty nerobíš nič iba tu vypisuješ.
Levi7
05.10.12,18:13
hm... lebo som myslela - postaviť tam vyšší plot...

teoreticky by sa tak mohol poriešiť problém s tým dolným oknom... a s tým horným asi nič nenarobím čo ? :(
Levi7
05.10.12,18:17
A si si celkom istá? Odkiaľ píšeš?

A furt dokola to isté. Nech sused spraví. A ty nerobíš nič iba tu vypisuješ.

NO TAK SORRY, že tu hľadám nejakú pomoc, keď už sa to volá PORADA!!!
Nella_2
05.10.12,18:18
teoreticky by sa tak mohol poriešiť problém s tým dolným oknom... a s tým horným asi nič nenarobím čo ? :(
no s tým asi nič... jedine posadiť pred ním nejaký strom, ktorý keď vyrastie (ale kedyže to bude), bude tam tieniť...
a ostáva len robiť napriek - púšťať na dvore hlasno hudbu, keď má sused otvorené okno, prášiť koberce, natierať niečo smradľavými farbami...
Levi7
05.10.12,18:21
Tak ti teda ďakujem za tvoje rady a pomoc :) aspoň sa niekto našiel kto mi poradil a nie len odsudil...
Nejako sa s tým popasujem sama, lebo vidím, že už tu niekomu fajne prekážam...
Ešte raz ďakujem :)
avalik
05.10.12,18:26
no s tým asi nič... jedine posadiť pred ním nejaký strom, ktorý keď vyrastie (ale kedyže to bude), bude tam tieniť...
a ostáva len robiť napriek - púšťať na dvore hlasno hudbu, keď má sused otvorené okno, prášiť koberce, natierať niečo smradľavými farbami...

no ked sa bude riadit tvojou radou tak jej hrozi od suseda zaloba

Občiansky zákonník
§ 127
(1) Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok.
Nella_2
05.10.12,18:29
no ked sa bude riadit tvojou radou tak jej hrozi od suseda zaloba

Občiansky zákonník
§ 127
(1) Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok.
Toto viem, ale čo iné jej ostane, ak nepochodí na tom stavebnom úrade?
avalik
05.10.12,18:33
Toto viem, ale čo iné jej ostáva?

no možno aj úprava stravy a keď to nepomôže tak návšteva odborníka
http://www.vitalia.cz/katalog/nemoci/paranoia/
Nella_2
05.10.12,18:36
no možno aj úprava stravy a keď to nepomôže tak návšteva odborníka
http://www.vitalia.cz/katalog/nemoci/paranoia/

Netvrdím, že nie, aj toto môže byť jej prípad.
Ale mne by napr. tiež vadilo, keby zrazu na susedovej stene smerujúcej do nášho dvora pribudli veľké priehľadné okná.
avalik
05.10.12,18:44
Netvrdím, že nie, aj toto môže byť jej prípad.
Ale mne by napr. tiež vadilo, keby zrazu na susedovej stene smerujúcej do nášho dvora pribudli veľké priehľadné okná.

no len tie okna tam boli, nepribudli zrazu ... len su "umyte" ... samozrejme vhodne oplotenie pomoze pocitu sukromia
Nella_2
05.10.12,18:47
no len tie okna tam boli, nepribudli zrazu ... len su "umyte" ... samozrejme vhodne oplotenie pomoze pocitu sukromia
boli, ja viem - ale určite menej narúšali ten pocit súkromia, keď boli natreté bielou farbou (ak je to pravda) a nedali sa otvárať.
dobrocani
05.11.12,11:26
Nasadit zo dva rady hrozna na nejaku drotenku a je po probleme.
Ja budem rozsirovat tiez okno, ktore mam k susedovi.(vlastne menit jeho vysku) Predbezne sme ustne dohodnuty so susedom(pri burani sa spolu dohodneme na hranici, kde mu to este nebude vadit). Jeho reakcia bola tiez taka, ze ak sa mu nebude v buducnosti pozdavat, nieco si postavy tesne pred moje okno.
Ak mate zle susedske vztahy, postav tam volieru pre psa, alebo capa. Pokial to nebude mat betonove zaklady, nemusis to ani ohlasovat.
Martin1310
05.11.12,23:10
Mam pocit že niektorý tu nechápu čo je to súkromní dvor.Vznikne zvečša medzi stavebne spojenými susednými domami.Ja viem že niekto z paneláku alebo z noveho domu postaveneho podla vopred naplanovaneho plánu výstavby je zviknutý nato že sa okolo svojho domu nemá šancu postaviť tak aby ho nikto nevidel.
Domy s dvormi sú zvečša staršie a májú voči samostatne stojacim domom kopec nevýhod a práve to súkromie je jedna z mála výhod a to bolo aj u mna dôvodom na kúpu takeho domu,pretože ja nechodím domov len spať mam zalubi pri ktorých chcem mať sukromie. Starší ludia vedia že to takto je a v živote (aspon u nás) by si nedovolili spraviť okno k susedovi do dvora.Ked sa dom vedla mna volakedy predá a nejaký šašo mi bude chcieť urobiť do dvora okno tak bude velká vojna.
lubko6394
06.11.12,06:03
Mam pocit že niektorý tu nechápu čo je to súkromní dvor.Vznikne zvečša medzi stavebne spojenými susednými domami.Ja viem že niekto z paneláku alebo z noveho domu postaveneho podla vopred naplanovaneho plánu výstavby je zviknutý nato že sa okolo svojho domu nemá šancu postaviť tak aby ho nikto nevidel.
Domy s dvormi sú zvečša staršie a májú voči samostatne stojacim domom kopec nevýhod a práve to súkromie je jedna z mála výhod a to bolo aj u mna dôvodom na kúpu takeho domu,pretože ja nechodím domov len spať mam zalubi pri ktorých chcem mať sukromie. Starší ludia vedia že to takto je a v živote (aspon u nás) by si nedovolili spraviť okno k susedovi do dvora.Ked sa dom vedla mna volakedy predá a nejaký šašo mi bude chcieť urobiť do dvora okno tak bude velká vojna.

No ja neviem. Bývam na dedine a podľa mňa u nás nie je možné, aby susedia na môj pozemok nevideli. Tvoja predstava zodpovedá stavbám v arabskom svete, kde sa dom stavia na hranici pozemku a dvor je vlastne obkolesený domom a v strede je trebárs fontána okolo ktorej môžu manželky tancovať za krátkych letných nocí na pesničky z Melody Hits.
Samozrejme, že u nás je to inak. Takže sa snažíme podľa miestnych možností si vytvoriť zákutie, ktoré spĺňa aspoň čiastočne požiadavku neviditeľnosti.
Ak susedia majú poschodové domy, tak je zvyčajne plný plot neefektívny a asi by si na jeho postavenie podľa Tvojich požiadaviek súhlas nezískal.
Pozri sa na to z druhej strany - veď Ty máš zase výhľad na suseda čo robí doma. Tak si kúp v Lidli ďalekohľad a problém má sused.
bettylou
06.11.12,11:31
na sídliskách je to bežné, aj oveľa viac okien oproti sebe z poschodí na poschodia... a nikto to nerieši
Martin1310
06.11.12,17:34
Lubko,toto nieje môj prípad,len vidím že ludom sa zdá čudné ked sa niekomu nepáči ked mu niekto spraví do inak uzavretého dvora okno no a mne sa to nezdá čudné,zvlášť ked som si taký dom kôli tomu kúpil.

A teraz k tomu dvoru,ked postavíš rad domov na ulici a domy majú pôdoris do ( L ) tak ti vzniknú uzavreté dvori medzi domami a ako si prišiel na to že u nás su domy neni na hranici pozemku? Staršie domy sa tak bežne stavali a je ich tu stále dosť,povedal by som že viac ako novích ktoré sa tak už samozrejme nestavajú.No a ked majú domy takzvané podbránia (je to časť domu od ulice cez ktorú sa dá prejsť autom do dvora)Tak je dvor naozaj kompletne stavebne uzavretý a takých domov je po dedinách mraky takže netreba chodiť ani k Arabom.
lubko6394
07.11.12,08:16
Lubko,toto nieje môj prípad,len vidím že ludom sa zdá čudné ked sa niekomu nepáči ked mu niekto spraví do inak uzavretého dvora okno no a mne sa to nezdá čudné,zvlášť ked som si taký dom kôli tomu kúpil.

A teraz k tomu dvoru,ked postavíš rad domov na ulici a domy majú pôdoris do ( L ) tak ti vzniknú uzavreté dvori medzi domami a ako si prišiel na to že u nás su domy neni na hranici pozemku? Staršie domy sa tak bežne stavali a je ich tu stále dosť,povedal by som že viac ako novích ktoré sa tak už samozrejme nestavajú.No a ked majú domy takzvané podbránia (je to časť domu od ulice cez ktorú sa dá prejsť autom do dvora)Tak je dvor naozaj kompletne stavebne uzavretý a takých domov je po dedinách mraky takže netreba chodiť ani k Arabom.

No ak je situácia taká, že máte domy do L a sú vytvorené dvory, tak na zmenu okien je treba stavebné povolenie a ak sú domy na hranici pozemku je súhlas vlastníkov priľahlých pozemkov nevyhnutný a musia byť účastníkom stavebného konania. Takže je asi potrebné navštíviť stavebný úrad a okamžite riešiť.
dobrocani
07.11.12,12:29
Len ak robi zasah do nosnej konstrukcie. Ak meni jeden typ okna na druhy, stavebne povolenie nepotrebuje
lubko6394
07.11.12,12:50
Martin1310 píše o nových oknách, nie o výmene starých za nové