Zuzana2
14.10.07,06:25
Dobrý deň, prosím o radu. Dcéra končí SŠ. Chce ísť na nejaký prípravný kurz na VŠ do BA - každú sobotu tam bude dochádzať.
Existuje nejaký študentský preukaz, ktorý by ju oprávňoval cestovať za 1/2 cestovného (študentský lístok?) vlakom a autobusom?
Maruška54
14.10.07,05:57
Pokiaľ poznám z cestovania študenti sa v autobuse preukazujú takou kartičkou a pýtajú polovičný lístok. Treba sa informovať na SAD, s vlakom nemám skúsenosti.
veronikasad
14.10.07,08:50
Dobrý deň, prosím o radu. Dcéra končí SŠ. Chce ísť na nejaký prípravný kurz na VŠ do BA - každú sobotu tam bude dochádzať.
Existuje nejaký študentský preukaz, ktorý by ju oprávňoval cestovať za 1/2 cestovného (študentský lístok?) vlakom a autobusom?
skús pozrieť http://www.slovakrail.sk/index.php?id=ziaci-a-studenti
--------
Veronika
Zuzana2
15.10.07,08:04
Ďakujem za rady.
Ja som medzi tým zistila nasledovné:
môže si vybaviť tzv. "Preukaz SAD", ktorý jej platí na diaľkové spoje, ale rôzni dopravcovia dávajú študentom rôzne zľavy. Nie vždy platí, že študentský lístok = 50% z ceny.
Pekný deň všetkým.
jajko50
15.10.07,08:52
Slovak Lines--predtým SAD.

1. Zľavu z obyčajného cestovného alebo bezplatnú prepravu poskytuje dopravca cestujúcim:
a) deťom do dovŕšenia 15-teho roku veku,
b) sprievodcovi dieťaťa do dovŕšenia 6-teho roku veku,
c) žiakom a študentom podľa osobitného predpisu v dennej forme štúdia do dovŕšenia
26-teho roku veku,
d) ťažko zdravotne postihnutým osobám, ktoré sú držiteľmi preukazov ŤZP a ŤZP-S,
e) sprievodcovi ťažko zdravotne postihnutej osoby, držiteľa preukazu ŤZP-S,
f) rodičom na návštevu zdravotne postihnutých detí, ktoré sú umiestnené v školských,
sociálnych alebo zdravotníckych zariadeniach na území Slovenskej republiky,
g) občanom po dovŕšení 70-teho roku veku,
h) sudcom Ústavného súdu SR a poslancom NR SR,
ak spĺňajú podmienky stanovené touto tarifou a nárok na zľavu, alebo bezplatnú prepravu
preukážu ďalej určeným spôsobom.

6
Preprava žiakov a študentov do 26-teho roku veku v dennej forme štúdia
1. Zľavnené cestovné pre žiakov a študentov sa poskytuje:
a) žiakom a študentom podľa osobitného predpisu (Zák. č. 29/1984 Zb. o sústave
základných a stredných škôl v znení neskorších predpisov) v dennej forme štúdia,
b) študentom vysokých škôl a fakúlt podľa osobitného predpisu (Zák. č. 131/2002 o
vysokých školách v znení neskorších predpisov) v dennej forme štúdia,
c) žiakom a študentom študujúcim v zahraničí, ktorých štúdium sa považuje za
rovnocenné so štúdiom na školách zriadených v SR,
d) deťom a mládeži z detských domovov, ústavov sociálnej starostlivosti a zariadení pre
dlhodobo chorých na dochádzku do škôl a školských zariadení.
2. Nárok na prepravu za zľavnené cestovné majú žiaci a študenti bez obmedzenia účelu cesty.
3. Na prepravu za zľavnené cestovné má žiak, študent nárok, ak je držiteľom platného:
 žiackeho preukazu vydaného na príslušný školský rok potvrdený školou,
 dopravnou kartou alebo preukazom SAD (zelený) vydanou dopravcom a ostatnými
dopravcami na Slovensku na základe potvrdenia zo školy,
 medzinárodným žiackym (študentským) preukazom – International student identity
card (ISIC karta),
 preukazom vystaveným univerzitou, resp. rovnocenný preukaz študenta vydaný
príslušnou strednou alebo vysokou školou.
4. V prípade, že nárok na zľavu nie je možné prečítať cez čítacie zariadenie strojčeka,
podmienka uznania nároku na zľavu je splnená ak preukaz je opatrený fotografiou a má
vizuálne vyznačenú platnosť zľavy na príslušný školský rok ( prolongácia nálepkou
s ochrannými znakmi s vyznačením príslušného školského roka).
5. Jednosmerné zľavnené cestovné sa poskytuje žiakom a študentom podľa článku 1) do
dovŕšenia 26 rokov veku v dennej forme štúdia, ak sa pri nastúpení do autobusu preukáže
platným preukazom alebo dopravnou kartou.
Zuzana2
15.10.07,12:18
:) jajko50, to si odpísal zo stránky Slovak Lines, že? Aj ja som to našla, lenže taraz mám zase problém s vybavením tej preukážky, lebo v NMnV mi to nechcú vybaviť, že oni o takom niečom ani nepočuli. A cestovať bude dcérenka v sobotu. Takže musíme do BA - ale tam to vybavujú iba po, st, pia od 13.00 do 16.00. No skrátka, musíme sa s tým nejako popasovať.

:mee: jajko50, ospravedlňujem sa - to asi nie je zo stránky Slovak Lines, alebo nie to, čo som myslela ja (Dopravné karty). Inak vďaka. Musím najprv čítať a až potom odpovedať.
Ofélia
15.10.07,14:45
ja by som skôr doporučila, ak máte účet napr. zájsť do banky napr. ČSOB, SLSP dávajú študentovi k účtu výhody , rôzne zľavy aj na cestovnom, prípadne pozrite na internete informácii je tam dosť