bejko
14.10.07,11:01
Som živnostník, je možné si dať do nákladov oblek, ktorý si občas oblečiem na obchodné jednania?
Zita5
14.10.07,09:08
abel
14.10.07,09:17
Nie. Ak áno, tak len ako výdavok neovplyvňujúci základ dane.
betka
14.10.07,09:49
Dievčence a prečo nie?
Veď by mohlo ísť o reklamu (par.19/2/k) , nie o výdavok na reprezentáciu podľa par.21/h). Treba však splniť podmienku a to. Stačí na oblek vyšiť obchodné meno, aby bolo viditeľné, neodstrániteľné a pôjde o daňový výdavok na reklamu vynaložené na účet prezentácie podnikateľskej činnosti.......;)
Jana Acsová
14.10.07,11:15
Na Porade ma zaujal na podobnú tému tento príspevok:
http://www.porada.sk/483578-post74.html
katarina.j
14.10.07,17:08
Dievčence a prečo nie?
Veď by mohlo ísť o reklamu (par.19/2/k) , nie o výdavok na reprezentáciu podľa par.21/h). Treba však splniť podmienku a to. Stačí na oblek vyšiť obchodné meno, aby bolo viditeľné, neodstrániteľné a pôjde o daňový výdavok na reklamu vynaložené na účet prezentácie podnikateľskej činnosti.......;)
Betka, suhlasím s tebou- mne taketo veci daňovákmi prechádzajú bez problemov- treba si to obhájiť a basta, podľa mňa v pohode...
Zita5
14.10.07,17:20
Betka, suhlasím s tebou- mne taketo veci daňovákmi prechádzajú bez problemov- treba si to obhájiť a basta, podľa mňa v pohode...

Katka , to si môžeš len tíško zatiaľ myslieť , ale inak je to trúfalé tvrdenie .:)
Johanka
14.10.07,17:28
Dievčence a prečo nie?
Veď by mohlo ísť o reklamu (par.19/2/k) , nie o výdavok na reprezentáciu podľa par.21/h). Treba však splniť podmienku a to. Stačí na oblek vyšiť obchodné meno, aby bolo viditeľné, neodstrániteľné a pôjde o daňový výdavok na reklamu vynaložené na účet prezentácie podnikateľskej činnosti.......;)
.. je mi veselo pri predstave ako príde na obchodné rokovanie s vyšitým obchodným menom na saku. Môj, pri príkladoch obľúbený, Jano Mrkvička by sa tam fakt vynímal :D .
betka
14.10.07,17:32
Betka, suhlasím s tebou- mne taketo veci daňovákmi prechádzajú bez problemov- treba si to obhájiť a basta, podľa mňa v pohode...

Osobne by som o takomto obleku vôbec ani neúčtovala, a netrufla by som si ho dať už do VOZD vôbec.:)

Ak Ti to bez prolému prejde, tak si dobrá.
betka
14.10.07,18:00
.. je mi veselo pri predstave ako príde na obchodné rokovanie s vyšitým obchodným menom na saku. Môj, pri príkladoch obľúbený, Jano Mrkvička by sa tam fakt vynímal :D .

A vieš aká by si bola ty kočka, keby si mala taký oblek? :) Fuuuuu, to by sa všetci za Tebou obzerali.:D

Na predok by som si dala moje obchodné meno. Na zadok by som dala účtovníčku za počítačom, ako trepe do klávesnice.

Na prednú stranu sukne (nohavíc)...... a na zadnú by sa mi už ušiel len kopanec do zadku od DK vo forme neuznania VOZD a k tomu :---
ondrejvla
14.10.07,18:05
Vieš aká by si bola kočka? :)
Na predok by som si dala moje obchodné meno. Na zadok by som dala účtovníčku za počítačom, ako trepe do klávesnice.

Na prednú stranu sukne (nohavíc)...... a na zadnú by sa mi už ušiel len kopanec do zadku od DK vo forme neuznania VOZD a k tomu :---
Betka:D:D:D, tak toto nemá chybu!

Ale možno je jeho činnosťou reprezentácia firmy a k obleku s logom bude aj čiapka, alebo je oblek používaný v súvislosti s podnikaním - ako kostým do do inscenácie, prípadne ak je moderátorom podujatia, vtedy samozrejme áno.
katarina.j
14.10.07,18:08
Katka , to si môžeš len tíško zatiaľ myslieť , ale inak je to trúfalé tvrdenie .:)
Prečo len ticho myslieť???Však mi to prechádza a prešli aj okuliare a kufrík reprezentačný, ja fakt za to nemožem, že to bolo OK.
Zita5
14.10.07,18:16
Prečo len ticho myslieť???Však mi to prechádza a prešli aj okuliare a kufrík reprezentačný, ja fakt za to nemožem, že to bolo OK.

Kati , ja som to nepísala vôbec v zlom , ja len toľko ....... čo prejde mne , nemusí tebe .....;) preto ten môj príspevok .
Jednuducho i keď by som povedala , že si si vedela všetko obhájiť , si super ....tak na druhej strane , ani to nemôžem tvrdiť , lebo by som musela zasa povedať , že si mala štastie na zloženie kontrolórov ....takže takto ....:)
katarina.j
14.10.07,18:33
Kati , ja som to nepísala vôbec v zlom , ja len toľko ....... čo prejde mne , nemusí tebe .....;) preto ten môj príspevok .
Jednuducho i keď by som povedala , že si si vedela všetko obhájiť , si super ....tak na druhej strane , ani to nemôžem tvrdiť , lebo by som musela zasa povedať , že si mala štastie na zloženie kontrolórov ....takže takto ....:)
Zitka, teraz plne súhlasím, ale naďalej si myslím, že ten oblek by sa dal v pohode obhajiť- pokiaľ je účtovník, poisťovák, realitný agent a podobne tak by s tym nemal byť problém, hmhm
betka
14.10.07,18:57
Výdavky na ošatenie

Daňovým výdavkom v súlade s ustanovením § 2 písm. i) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon o dani z príjmov) je výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods.11 zákona o dani z príjmov.
Ministerstvo financií SR v záujme zabezpečenia jednotného postupu pri posudzovaní výdavkov (nákladov) vynaložených na pracovné ošatenie vydalo Pokyn č. 4753/1998-62, ktorý bol uverejnený vo Finančnom spravodajcovi č. 4/1998 v znení Pokynu č. 22058/2000-72. V súlade s uvedeným pokynom sa postupuje aj pri účinnosti zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov.
Ako výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľných príjmov v súlade s uvedeným pokynom a v nadväznosti na ustanovenie § 19 zákona o dani z príjmov možno uplatniť jednak výdavky vynaložené na pracovné ošatenie, povinnosť poskytnutia ktorého vyplýva z ustanovenia Zákonníka práce, ďalej výdavky na pracovné rovnošaty, ak povinnosť ich nosenia pri výkone povolania vyplýva zo všeobecne záväzného predpisu, výdavky na jednotné pracovné ošatenie, ak táto povinnosť pre zamestnávateľa nevyplýva zo všeobecne záväzného právneho predpisu (kedy je potrebné zohľadniť prevádzkovú úlohu jednotného pracovného ošatenia – reklamnú, propagačnú funkciu a pod.), ako aj výdavky na pracovné ošatenie u daňovníka s príjmami z podnikateľskej činnosti. Podľa písm. d) citovaného pokynu sa postupuje pri posúdení správnosti uplatnenia výdavkov u daňovníka s príjmami z podnikania v prípade, ak sám vykonáva takú činnosť, pri ktorej sa poskytujú ochranné pracovné prostriedky len zamestnancom (v súlade s vyhláškou o poskytovaní osobných ochranných pracovných prostriedkov), alebo ak používa pracovné rovnošaty alebo pracovné ošatenie za podmienok uvedených v tomto pokyne.
Pri uplatňovaní výdavkov na pracovné ošatenie podnikateľa, a to vzhľadom na osobný charakter niektorých druhov výdavkov je potrebné rešpektovať pokyn MF SR v nadväznosti na platné ustanovenia zákona o dani z príjmov. Súčasne uvádzame, že je potrebné správcovi dane hodnoverným spôsobom preukázať súvislosť takto vynaložených výdavkov s dosahovanými príjmami.
(vypracované marec 2005), inf. zo stránky drsr
Ľaľa
26.11.07,09:20
Dobrý deň. Prosím o radu. Môže zamestnávateľ svojím účtovníčkam
prispieť na kúpu dioptrických okuliarov, ak áno tak do akej výšky. Ďakujem