ma_mi_na
14.10.07,14:29
Chcela by som sa spytat,ci si je mozne uplatnit stravne listky do nakladov aj spatne...Zivnost mam od 1.1.2007 a dozvedela som sa o tom len teraz.
abel
14.10.07,12:33
Spätne sa to nedá.
ma_mi_na
14.10.07,12:40
a aku hodnotu listku na den si mozem dat do nakladov?
abel
14.10.07,12:43
Zita5
14.10.07,12:45
Chcela by som sa spytat,ci si je mozne uplatnit stravne listky do nakladov aj spatne...Zivnost mam od 1.1.2007 a dozvedela som sa o tom len teraz.

Takže od zajtra si môžete uplatniť stravný lístok pri dodržiavaní ustanovení Zákona o dani z príjmu .Spätne už nie je možné .
Anja111
14.10.07,12:50
... potvrdzuje to aj toto:


DAŇOVÉ RIADITEĽSTVO SLOVENSKEJ REPUBLIKY
Nová ulica 13, 975 04 Banská Bystrica
S účinnosťou od 1.1.2007 bolo ustanovenie § 19 ods. 2 písm. p/ zákona č.
595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov /ďalej len „zákon o dani
z príjmov“/ novelizované s tým, že daňovník s príjmami z podnikania a z inej
samostatnej zárobkovej činnosti môže uplatniť ako uznaný daňový výdavok stravné
za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške
ustanovenej na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín (podľa zákona č.
283/2002 Z. z. o cestovných náhradách). Výdavky vynaložené na stravovanie
v súlade s cit. zákonným ustanovením je daňovník povinný preukázať (preukazuje
stravné napr. zakúpením stravných lístkov, príp. aj preukázateľným dokladom
z reštauračného zariadenia).
K problematike zakúpenia stravných lístkov u SZČO na určité časové obdobie
dopredu uvádzame, že nakoľko na daňové účely sa uznávajú len výdavky
v preukázateľnej výške, možno uviesť, že v nadväznosti na platné ustanovenia
Opatrenia č. 23 586/2002-92 MF SR, ktorým sa ustanovujú postupy účtovania pre
účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, dopredu zakúpené
stravné lístky sa v momente úhrady nepovažujú za výdavok ovplyvňujúci základ
dane. Daňovník SZČO takýto výdavok na stravné uplatní ako uznaný daňový výdavok
až v období, keď budú splnené podmienky podľa § 19 ods. 2 písm. p/ zákona o dani
z príjmov.
K problematike spätného zakúpenia stravných lístkov u SZČO za uplynulé
časové obdobie uvádzame, že takýto nákup stravných lístkov nespĺňa podmienku
preukaznosti vynaloženia výdavkov na stravovanie za odpracovaný deň, vzhľadom na
skutočnosť, že dodatočným spôsobom nemôže byť preukázané stravovanie za
obdobie, ktoré už ubehlo. Zakúpenie stravných lístkov je len jedna z možných foriem
uplatnenia si stravného do daňových výdavkov.
Podľa § 19 ods. 2 písm. c/bod 4 zákona o dani z príjmov sa za uznané daňové
výdavky považujú príspevky na stravovanie zamestnancov poskytované za
podmienok ustanovených osobitným predpisom (§ 152 Zákonníka práce).
Nakoľko zamestnávateľ je povinný v súlade s ustanovením § 152 Zákonníka
práce zabezpečovať zamestnancom stravovanie, možno uviesť, že pri súčasnom
splnení podmienok podľa § 19 ods. 2 písm. c/ bod 4 zákona o dani z príjmov spätné
zakúpenie stravných lístkov zamestnávateľom možno uplatniť ako uznaný daňový
výdavok z dôvodu plnenia svojej povinnosti zabezpečiť stravovanie vyplývajúcej zo
Zákonníka práce.
Banská Bystrica, 5. 2. 2007
Zita5
14.10.07,12:50
Súhlasím s Abel .....tu je zo stránky www.drsr.sk (http://www.drsr.sk)

Otázka a odpoveď 1/
Som živnostník a chcem si zahrňovať do daňových výdavkov aj náklady na stravovanie. Ako budem preukazovať tieto náklady ?

Výdavky vynaložené na stravovanie v súlade s § 19 ods. 2 písm. p) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov je daňovník povinný preukázať (preukazuje stravné napr. nákupom obedových lístkov, príp. aj preukázateľným dokladom z reštauračného zariadenia), to znamená, že nejde o uplatnenie paušálnych náhrad.

Otázka a odpoveď 2/

Ako je treba chápať pojem odpracovaný deň pri uplatňovaní si výdavkov na stravovanie SZČO, pretože SZČO na rozdiel od zamestnanca nemá ustanovený pracovný čas zákonom a teda môže odpracovať teoreticky 365 dní v roku. Akým spôsobom sa má vykazovať odpracovaný deň, aby bolo možné tento výdavok uplatniť?
účinnosťou od 1.1.2006 do 31.12.2006 si mohol daňovník, ktorý je fyzickou osobou a dosahuje príjmy z podnikania (§ 6 ods.1) alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti (§ 6 ods. 2), uplatniť podľa § 19 ods. 2 písm. p) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov výdavky (náklady) na stravovanie, a to za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovenej pre zamestnancov podľa osobitného predpisu (v súlade so Zákonníkom práce a zákonom č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov), pričom rozsah pracovného času je vymedzený § 85 Zákonníka práce (ZP).
Títo daňovníci mali teda nárok na príspevok na stravovanie za rovnakých podmienok ako zamestnanci t.j. v sume najmenej 55% ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 - 12 hodín podľa osobitného predpisu.
Výdavky vynaložené na stravovanie v súlade s citovaným zákonným ustanovením je daňovník povinný preukázať (preukazuje stravné napr. obedovými lístkami), to znamená, že nejde o uplatnenie paušálnych náhrad.
Tieto výdavky nemôže uplatniť daňovník, ktorému súčasne vzniká nárok na príspevok na stravovanie (taktiež podľa ZP a zákona o cestovných náhradách) v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo tento daňovník si uplatňuje výdavky na stravovanie pri tzv. pracovných cestách podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov.
Z. č. 688/2006 Z.z., ktorý novelizoval zákon o dani z príjmov, bola vykonaná zmena ustanovenia § 19 ods. 2 písm. p). S účinnosťou od 1.1. 2007 sa za daňový výdavok považuje stravné vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa zákona o cestovných náhradách. Aj naďalej zostáva v platnosti, že stravné podľa § 19 ods. 2 písm. p) daňovník nemôže uplatniť do daňových výdavkov vtedy, ak mu súčasne vzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa osobitného predpisu v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo ak uplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov. Naďalej tiež platí, že výdavky vynaložené na stravné musí daňovník preukázať dokladom o nákupe stravných lístkov, stravovacích poukážok a pod
ma_mi_na
14.10.07,12:56
Preco som tu teraz nasla odpoved na tu istu temu pre magdalenu,ze sa to da?....je mi zahada ked niekto tvrdi ano a iny nie...ako to vlastne je?Dakujem
Zita5
14.10.07,12:58
Pre zadávateľa otázky .......Porada je plná tém oblasti stravovania , stravných lístkov a stravných poukážok o čom svedčí aj tento link
http://www.porada.sk/543978-post155.html

Na hľadanie máme hornú lištu .....vpíšte tam slovko alebo dve i viac ....kliknite hľadať a zobrazia sa témy , ktoré po ich preštudovaní Vám budú prínosom ....stačí napísať ...stravné lístky a dajte vyhľadať ....budete prekvapená .:)
ma_mi_na
14.10.07,13:06
hm.... a ked som sa stravovala priamo v stravovacom zariadeni firmy,ktora stravne listy vydava a mam o otm samozrejme pokladnicny doklad?....je mi to nieco platne,alebo si to mozem pridat do vykurovania v krbe?....))))
abel
14.10.07,13:08
No keby som ja povedala, že sa to dá a Zitka by tvrdila, že sa to nedá, tak kto má pravdu? Pri každom spore je najdôležitejšie znenie zákona a ten sme vám tu všetky citovali.
abel
14.10.07,13:12
Ak sa už pýtam, tak si aj odpoveď prečítam. V prílohe od Anji je to presne napísané a je to priamo z daňového riaditeľstva.


... potvrdzuje to aj toto:


DAŇOVÉ RIADITEĽSTVO SLOVENSKEJ REPUBLIKY
Nová ulica 13, 975 04 Banská Bystrica
S účinnosťou od 1.1.2007 bolo ustanovenie § 19 ods. 2 písm. p/ zákona č.
595/2003 Z. z. ...... Výdavky vynaložené na stravovanie
v súlade s cit. zákonným ustanovením je daňovník povinný preukázať (preukazuje stravné napr. zakúpením stravných lístkov, príp. aj preukázateľným dokladom z reštauračného zariadenia).

A tu je to isté, len v zelenom, od Zitky:
Výdavky vynaložené na stravovanie v súlade s § 19 ods. 2 písm. p) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov je daňovník povinný preukázať (preukazuje stravné napr. nákupom obedových lístkov, príp. aj preukázateľným dokladom z reštauračného zariadenia), to znamená, že nejde o uplatnenie paušálnych náhrad.

Čiže pokiaľ máte doklad o stravovaní, môžete si ho dať do nákladov.
Paula
14.10.07,13:19
Tuším budem musieť poopraviť svoju štatistiku zo 6.10.07

http://www.porada.sk/543978-post155.html
ma_mi_na
14.10.07,13:28
Dakujem za ochotu a pomoc....pekny zbytok dna
abel
14.10.07,13:48
Preco som tu teraz nasla odpoved na tu istu temu pre magdalenu,ze sa to da?....je mi zahada ked niekto tvrdi ano a iny nie...ako to vlastne je?Dakujem
Ak si mala na mysli túto tému http://www.porada.sk/t21659-zivnostnik-stravne-listky-stravne.html a odpoveď č. 10, tak si mala pozrieť aj odpoveď 11, okrem toho, že je to z roku 2006. Stravné pre SZČO vo výške 89.- Sk platí až od 1. 1. 2007.
ma_mi_na
14.10.07,14:34
Ano uz som si to vsimla...dakujem...