petovsan
14.10.07,14:49
Rada by som poznala Váš názor na nasledovný problém:
firma rozváža rýchloobrátkový tovar po celom Slovensku, niektorým zákazníkom idú napr. aj 2 dodacie listy za 1 deň a 4-5x do týždňa. Pri fakturácii mali doposiaľ u viacerých zákazníkov nastavenú mesačnú fakturáciu. Myslím si, že v zmysle zákona o DPH by mali fakturovať najneskôr do 15 dní od dodania tovaru. Argument môjho klienta je ten, že vraj aj iné firmy (t.j. konkurencia) to tak robia. Podotýkam, že zálohy na tovar neprijímajú, podľa mňa sa nejedná o čiastkové dodávky a ani o opakované - tovar sa rozváža na základe telefonických objednávok.
Existuje nejaký predpis, ktorý by pripúšťal aj mesačnú fakturáciu?
Uvítam akýkoľvek Váš názor!!!
Stefan2005
14.10.07,14:05
§ 71 zákona o DPH
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku

(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím platby jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal platbu jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.

...Neviem či medzi dodávateľom a odberateľmi neexistuje nejaká zmluva (zavolám inkognito telefonicky a hneď mi dodajú tovar na faktúru???). Bez toho ťažko možno posúdiť, či ide o dodanie tovaru, čiastkové alebo opakované dodanie tovaru.

Ale aj keby sa jednalo o opakované plnenie, v záujme urýchlenia finančný tokov možno si stanoviť kratšiu ako mesačnú periodicitu fakturovania... Na druhej strane by som považoval za extrém denne 2-3x vystavovať faktúru pre toho istého odberateľa.
petovsan
14.10.07,15:37
... Ale aj keby sa jednalo o opakované plnenie, v záujme urýchlenia finančný tokov možno si stanoviť kratšiu ako mesačnú periodicitu fakturovania... Na druhej strane by som považoval za extrém denne 2-3x vystavovať faktúru pre toho istého odberateľa.
Áno, samozrejme že tieto vzájomné vzťahy sú zazmluvnené, kde je medziiným dohodnutá aj mesačná fakturácia... mne ide skôr o to, či môžme v prípade kontroly tvrdiť, že sa jedná o opakované, resp. čiastkové dodávanie tovaru, pretože podľa § 19 ods. 2 vzniká daňová povinnosť dňom dodania tovaru. V ods. 3 je uvedené, že ak sa tovar dodáva čiastkovo alebo opakovane počas trvania zmluvy, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar vzťahuje. Aký druh dodávok môžem chápať ako opakované? V zákone je uvedený napr. nájom, služby spojené s nájmom a pod. (kde sa platby pravidelne opakujú) ... ale pokiaľ ja niekomu dodávam 5x do týždňa napr. chlieb a každý raz iný druh za inú cenu na základe jeho telefonickej objednávky ... jedná sa o opakovanú dodávku? Myslím si, že nie a obávam sa, či by sa z toho pri kontrole nemohol stať problém. A ak by som to chcela zastrešiť pod čiastkové dodanie tovaru, tak by som predsa v zmluve musela mať dohodnutý nejaký celkový objem tovaru, z ktorého by som po častiach odberateľovi dodávala, či nie?
Johanka
14.10.07,15:42
Stále z Tvojej otázky nechápem či chceš alebo nechceš aby faktúry boli/neboli vystavované mesačne, tzn. že sa využije "môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru" z citovaného ustanovenia § 71.
Muška
14.10.07,15:42
§ 75
Vyhotovenie faktúry

(1) Platiteľ môže vyhotoviť za viac samostatných dodaní tovaru rovnakého druhu alebo služby alebo za viac platieb prijatých pred dodaním tovaru alebo dodaním služby súhrnnú faktúru, ktorá môže pokrývať najviac obdobie kalendárneho mesiaca; platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od skončenia kalendárneho mesiaca.
petovsan
14.10.07,15:52
Stále z Tvojej otázky nechápem či chceš alebo nechceš aby faktúry boli/neboli vystavované mesačne, tzn. že sa využije "môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru" z citovaného ustanovenia § 71.
Nejde o to, či chcem, alebo nechcem, ale či môžem ...
V § 71 je práveže spomínané, že súhrnnú faktúru môžem vystaviť za obdobie najviac 1 mesiaca iba v prípade, že môjmu dodaniu predchádzalo prijatie jednej alebo viacerých platieb (čo ja chápem ako zálohu na tovar), takže ak môj klient zálohy na tovar neberie, myslím, že túto možnosť nemá, a je povinný fakturovať najneskôr do 15 dní od dodávky.
Rada by som sa však mýlila.
Muška
14.10.07,15:55
Môžeš na konci mesiaca
v § 75 je písané
Vyhotovenie faktúry

(1) Platiteľ môže vyhotoviť za viac samostatných dodaní tovaru rovnakého druhu alebo služby alebo za viac platieb prijatých pred dodaním tovaru alebo dodaním služby súhrnnú faktúru, ktorá môže pokrývať najviac obdobie kalendárneho mesiaca; platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od skončenia kalendárneho mesiaca.[
petovsan
14.10.07,17:36
Veľmi pekne ďakujem všetkým za Vaše ohlasy, konečne v tom mám jasno ... je pravdou, že som akosi pozabudla na znenie § 75 a svoje úvahy som sústredila iba na § 19 a 71 a celý čas som riešila, či takéto dodávky môžeme skryť pod opakované ...
P.S. porada ma opäť nesklamala, pretože keď som bola kvôli tejto veci cca pred 3 mesiacmi za auditorkou, tak mi bolo povedané, že naše dodávky sú klasickým dodaním tovaru a musíme ho vyfakturovať najneskôr do 15 dní od dodania tovaru... ešteže mi to stále vŕtalo hlavou a obrátila som sa na správnych odborníkov :). Ešte raz díky !!!
jankau
09.01.08,14:17
§ 75
Vyhotovenie faktúry

(1) Platiteľ môže vyhotoviť za viac samostatných dodaní tovaru rovnakého druhu alebo služby alebo za viac platieb prijatých pred dodaním tovaru alebo dodaním služby súhrnnú faktúru, ktorá môže pokrývať najviac obdobie kalendárneho mesiaca; platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od skončenia kalendárneho mesiaca.
Prosim Ta, aky datum dodania sa uvadza na suhrnnej fakture. Problem mam hlavne vtedy, ak je faktura vystavena v cudzej mene a musim ju prepocitat kurzom platnym v den dodania uvedenym na fakture. Mala som zaujimavy pripad, ked som dostala suhrnnu fakturu za dodavky v jednom mesiaci, ktore mi dodavatel polozkovite rozpisal podla dni a kazda polozka (aj s DPH) bola prepocitana kurzom zo dna, kedy bolo plnenie uskutocnene.
jankau
11.02.08,07:11
§ 71 zákona o DPH
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku

(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím platby jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal platbu jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.

...Neviem či medzi dodávateľom a odberateľmi neexistuje nejaká zmluva (zavolám inkognito telefonicky a hneď mi dodajú tovar na faktúru???). Bez toho ťažko možno posúdiť, či ide o dodanie tovaru, čiastkové alebo opakované dodanie tovaru.

Ale aj keby sa jednalo o opakované plnenie, v záujme urýchlenia finančný tokov možno si stanoviť kratšiu ako mesačnú periodicitu fakturovania... Na druhej strane by som považoval za extrém denne 2-3x vystavovať faktúru pre toho istého odberateľa.
To je vsetko OK. Aky datum dodania vsak uvediem na fakture, ak som dodala sluzbu napr. 5.12, 6.12, 15.12. a fakturu vystavim 30.12., t.j. do 15 dni od posledneho dodania. To je totiz rozhodujuce, na spravne urcenie kurzu, ktorym prepocitam DPH
ALBO
11.02.08,07:37
Podľa mňa § 71 vám nemení deň DP , hovorí len kedy máte, resp. môžete vystaviť DD.
Takže ak požadujete platbu v cudzej mene mali by ste usť na § 26.
No a DP vám vzniká podľa § 19 dňom poskytnutia služby. Takže ak sú tie služby nezáväzne od seba (nemáte dohodnuté, že ich budete vyfakturovavať mesačne), len nahodou sa vám nazbierali tri za sebou, tak by som povedala, že každé by ste mali prepočítať osobitným kurzom.
ekovm
21.02.08,08:39
Mám taký istý prípad len s dodávkou tovaru.
Záloha zaplatená v EUR 1.2.2008 tovar sa vozí 12.02.,14.2., 19.2.. Chcem vystaviť súhrnnú faktúru na čiastkové plnenia. S Dátumom dodania 19.2.? a tak aj s kurzom tohto dňa?
Vladimír Ozimý
21.02.08,09:58
Mám taký istý prípad len s dodávkou tovaru.
Záloha zaplatená v EUR 1.2.2008 tovar sa vozí 12.02.,14.2., 19.2.. Chcem vystaviť súhrnnú faktúru na čiastkové plnenia. S Dátumom dodania 19.2.? a tak aj s kurzom tohto dňa?


no rozoberme si to. Daňová povinnosť vzniká podľa § 19 ods. 8:

a) dňom vystavenia faktúry ak je Fa vystavená v intervale medzi dodaním tovaru a 15 dňom nasledujúceho mesiaca
b) 15 dňom nasledujúceho mesiaca

Pri prijatí zálohy vzniká daňová povinnosť podľa § 19 ods. 4 dňom prijatia tejto zálohy.

Následne v par. 72 ak dodávam tovar osobe registrovanej pre daň v inom členskom štáte potom som povinný do 15 dní od dodania tovaru faktúru. Ak príjmem zálohu som povinný do 15 dní vystaviť faktúru.

Z toho mi vyplýva že by ste mali vystavovať faktúry na všetko. ale ja by som sa riadil aj ustanovením § 71 aj keď to platí len pre tuzemsko ale tam je zadefinované že pokiaľ sa dodanie tovaru uskutoční v jednom mesiaci viackrát a takisto sú prijaté zálohy vystavím Fa do 15 dní od posledného plnenia...

Ja by som vystavil FA k 19.2. dodania (daňová povinnosť vznikne dňom vystavenia FA) neriešil by som to ako tragédiu keďže je to v rámci jedneho mesiaca.