Nadaj
14.10.07,15:15
Pekne prosim o nasledovnu informaciu:

Kupujem nehnutelnost [sukr osoba - sukr. osoba]. Terajsiemu majitelovi vznika povinnost zaplatit dan z predaja [do akej doby od predaja?].
Znama ma varovala, ze v Cechach je taky zakon, ze ak si tuto povinnost nesplni predavajuci, tato povinnost spolu s nehnutelnostou prejde na noveho majitela. Neviem, ci a ako je to u nas.

Moze sa stat, ze mi predavajuci tym, ze si nesplni povinnost [aj ked o nom vie] vedome zanecha takyto zavazok?
Mam si toto dat osetrit v kupnej zmluve? Je to bezne?
Dakujem.
KEJKA
14.10.07,14:30
daň z predaja? Daň treba špecifikovať.
Ak ide o daň z príjmov - ten je výlučne na daňovníkovi.
Ak ide o daň z prevodu nehnuteľností (u nás je zrušená), tak áno, taká úprava bola aj u nás.
Či ti zanechá alebo nezanechá tento záväzok, to samozrejme neviem.
Ale je možnosť si to ošetriť v zmluve, áno. Treba tam dať ustanovenie o povinnosti zaplatiť daň a ak ju zaplatíš Ty, tak si ju môžeš nárokovať od neho.
Nadaj
15.10.07,06:53
Dakujem za odpoved.
Ked dotycny pan predava nehnutelnost, asi je to dan z prijmu, nie?
Takze by som mala byt z obliga :-)
Johanka
15.10.07,07:00
Daňovníkom dane z príjmov z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti je predávajúci ;) .
Danila
15.10.07,07:01
Dakujem za odpoved.
Ked dotycny pan predava nehnutelnost, asi je to dan z prijmu, nie?
Takze by som mala byt z obliga :-)Dotyčný pán Ti predá nehnuteľnosť a v stanovenom termíne podá daňové priznanie a zo zisku odvedie 19% daň. Je to len jeho záležitosť. Ty si povinná zaplatiť zmluvnú cenu v stanovenom termíne.
Chobot
15.10.07,07:49
Pekne prosim o nasledovnu informaciu:

Kupujem nehnutelnost [sukr osoba - sukr. osoba]. Terajsiemu majitelovi vznika povinnost zaplatit dan z predaja [do akej doby od predaja?].
Znama ma varovala, ze v Cechach je taky zakon, ze ak si tuto povinnost nesplni predavajuci, tato povinnost spolu s nehnutelnostou prejde na noveho majitela. Neviem, ci a ako je to u nas.

Moze sa stat, ze mi predavajuci tym, ze si nesplni povinnost [aj ked o nom vie] vedome zanecha takyto zavazok?
Mam si toto dat osetrit v kupnej zmluve? Je to bezne?
Dakujem.

V podstate ti už odpovedali predo mnou, že neide o daň z predaja, ale o daň z príjmu. A tú je povinný zaplatiť predávajúci, lebo on má príjem.

To, čo si popisoval, to platilo pre už zrušenú daň z prechodu a prevodu nehnuteľností. Túto daň bol povinný platiť predávajúci, pokiaľ si nesplnil daňovú povinnosť, daňový úrad mal právo žiadať túto daň zaplatiť kupujúcim.

V prípade dane z príjmu nemôžu na teba presunúť povinnosť zaplatiť daň z príjmu.
lorelei
15.10.07,08:15
Ahojte Poradaci.
V ramci tejto temy, by som chcela poprosit o informaciu. Moj priatel predal byt, ktory dostal do osobneho vlastnictva asi 3 mesiace predtym. Nemal tam ani trvaly pobyt, ale byval tam praveze stale, platil faktury vsetko v poriadku. Na to sme spolu kupili dom. Teraz ma tak napada,ci existuje nieco taketo: Ma zaplatit 19 Dan z predaja, je tam nieco take, ze ked zase kupil inu nehnutelnost - obaja sme spolumajitelia, zaplati menej? To ma len napadlo, takze mozno blba otazka, ale aj tak vam dakujem vsetkym za odpoved. A musi sa to zaplatit do 31.3.2008, ano?
Johanka
15.10.07,08:18
... zle Ťa napadlo. Kúpnu cenu novej nehnuteľnosti si uplatní ako daňový výdavok ak bude predávať túto nehnuteľnosť. Do výdavkov dávame iba to čo sa viaže k predávanej nehnuteľnosti ;) .
lorelei
15.10.07,08:23
... zle Ťa napadlo. Kúpnu cenu novej nehnuteľnosti si uplatní ako daňový výdavok ak bude predávať túto nehnuteľnosť. Do výdavkov dávame iba to čo sa viaže k predávanej nehnuteľnosti ;) .

Rozumiem, dakujem. Nemala som v tom jasno. Uz mi je to teda jasneee,ale nepotesilo ma to ...:(.......ale co uz...:)
vieriq
16.01.08,12:31
ahojte poradaci....potrebujem radu..Manzel zdedil pozemky-min.rok, priamo od svojho otca, ktore on zas zdedil od svojich rodicov/bol ich vlastnikom min.10 rokov/. Chceli by sme ich predat, len nevieme ci sa aj na nas vztahuje dan z prijmu teda z ceny predaja alebo sme oslobodeny, vzhladom na to ze manzelov otec vlastnil pozemky viac ako 5 rokov... Je vyhodnejsie pozemky predat alebo darovat a vystavit sa tak nepriznanemu prijmu?? Pozemky su na liste vlastnictva uvedene ako orna poda ale predavame to ako stavebny pozemok nakolko vsetko okolo je uz zastavane. Mozeme to teda predat aj ako ornu podu za cenu stavebneho pozemku??

Vopred vdaka za pomoc:)
Zoltán Kovács
16.01.08,12:33
ahojte poradaci....potrebujem radu..Manzel zdedil pozemky-min.rok, priamo od svojho otca, ktore on zas zdedil od svojich rodicov/bol ich vlastnikom min.10 rokov/. Chceli by sme ich predat, len nevieme ci sa aj na nas vztahuje dan z prijmu teda z ceny predaja alebo sme oslobodeny, vzhladom na to ze manzelov otec vlastnil pozemky viac ako 5 rokov... Je vyhodnejsie pozemky predat alebo darovat a vystavit sa tak nepriznanemu prijmu?? Pozemky su na liste vlastnictva uvedene ako orna poda ale predavame to ako stavebny pozemok nakolko vsetko okolo je uz zastavane. Mozeme to teda predat aj ako ornu podu za cenu stavebneho pozemku??

Vopred vdaka za pomoc:)

Cena záleží na dohode oboch strán. Príjem z predaja bude oslobodený od dane z príjmov, nakoľko tvoj manžel je dedičom v priamom rade. Tým pádom je splnená podmienka vlastníctva viac ako 5 rokov. Viď § 9 ods.1 písm. c zákona o dani z príjmov.
vieriq
16.01.08,12:59
jee...to je super, nasla som to na nete v starsom vydani, tak som netusila ci to plati...

dakujem moc..pekny den Vam..
Viiila76
04.02.08,08:09
Potrebovala by som surne poradit. Nasla sme s priatelom jeden byt podla nasich predstav, jeho kupa vsak zavisi od predaja dalsieho a tu je asi problem.
Partner ho kupil pred 4,5 rokom, nedal si tam vsak trvaly pobyt, ale byval tam, platil ucty, vsetko.
Keby sme ho chceli teraz predat museli by sme zaplatit dan z predaja. Nedalo by sa to nejako spravit, aby sme neplatili? Ja si myslim, ze asi nie... ale mozno je nejaka moznost...
Dalej mi nie je jasne, ani po prestudovani zakona, ci ani po tych 5-tich rokoch, co to bude vlastnit, pri predaji nebude musiet zaplatit tu dan.

PROSIM PORADTE.
Johanka
04.02.08,08:15
Ak predáš nehnuteľnosť po uplynutí 5 rokov od jeho nadobudnutia, príjem z prevodu vlastníctva je od dane oslobodený.
S lehotou 5 rokov sa nedá urobiť nič ;). Treba si napočítať výdavky, ktoré sa dajú pri predaji uplatniť - obstarávacia cena, preukázateľné opravy, rekonštrukcie, poplatky spojené s predajom ...
vieroslava
04.02.08,08:15
Po piatich rokoch vlastníctva nehnuteľnosti sa daň z príjmu pri predaji neplatí. Ak to predá skôr, daň zaplatiť musí.
Viiila76
04.02.08,08:24
Dakujem velmi pekne za rychle odpovede. :) Stale by to bola privelka dan, tolko vydavkov by som nenasla. Budeme musiet pockat. :(
putko
28.03.08,11:49
Dobry den,
prosim o rychlu strucnu odpoved: ked som predal nehnutelnost po 5 rokoch vlastnictva - som oslobodeny od dane z prijmu. Znamena to ze nemusim ani podat danove priznanie? Ak musim tak ide o bezne marcove DP z prijmov FO, alebo to musi byt samostatne lajstro do x mesiacov od predaja? A dan z prechodu/prevodu nehnutelnosti uz neexistuje?
Vdaka velika, Rasto.
iveta22
29.03.08,11:37
Daň z príjmu neplatíš a ani nepodávaš DP, pokiaľ z iného dôvodu nie si povinný. Daň z prevodu bola zrušená.
Dasa777
29.03.08,14:24
Dobrý deň,
vedeli by ste mi prosím poradiť, či moji rodičia majú zaplatiť daň, keď predali zdedený byt po babke, ktorá tam mala trvalé bydlisko viac ako 5 rokov, ale vlastnila ho 1 rok?
Ďakujem za pomoc :)
D.
Evanka
29.03.08,14:46
Dobrý deň,
vedeli by ste mi prosím poradiť, či moji rodičia majú zaplatiť daň, keď predali zdedený byt po babke, ktorá tam mala trvalé bydlisko viac ako 5 rokov, ale vlastnila ho 1 rok?
Ďakujem za pomoc :)
D.
V takomto prípade z príjmu z predaja zdedeného bytu sa daň neplatí. Dôvod je ten, že babka vlastnila byt viac ako 5 rokov.
Oprava odpovede:
V rýchlosti som si neuvedomila, že vlastníctvo babky bolo iba rok. tu je správna odpoveď:
Príjem z predaja nehnuteľnosti nie je oslobodený, ak tam nemal priamy dedič trvalé bydlisko aspoň dva roky a poručiteľ (babka) ho nevlastnil aspoň 5 rokov.
Dasa777
30.03.08,08:41
Ďakujem Evanke a TineM. Chcem si len overiť, či ste si isté, lebo na daňovom im tvrdia, že musia platiť daň, lebo ho babka nevlastnila dlhšie ako 5 rokov, dĺžka trvalého pobytu nerozhoduje, smerodajné je vlastníctvo. Ešte raz ďakujem.
D.
Evanka
30.03.08,09:14
Ďakujem Evanke a TineM. Chcem si len overiť, či ste si isté, lebo na daňovom im tvrdia, že musia platiť daň, lebo ho babka nevlastnila dlhšie ako 5 rokov, dĺžka trvalého pobytu nerozhoduje, smerodajné je vlastníctvo. Ešte raz ďakujem.
D.
Prepáč, mrzí ma, že som prehliadla, že babka nemala vlastníctvo viac ako 5 rokov. Odpoveď som opravila. v príspevku 20 je správna odpoveď. Určite rozhoduje dĺžka vlastníctva, nie dĺžka trvalého pobytu poručiteľa.
tinaM
30.03.08,09:16
Trochu som sa pohrabala aj ja v zákone a prišla som na to, že tento prípad sa posudzuje podľa písmena c).

9
Príjmy oslobodené od dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-1-1-2008-a.html#hore)

(1) Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem
1. príjmov z predaja týchto nehnuteľností, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, a to do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku a
2. príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji týchto nehnuteľností uzavretej do dvoch rokov od začiatku trvalého pobytu v nich alebo do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po dvoch rokoch od začiatku trvalého pobytu alebo po piatich rokoch odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku,
b) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
c) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
d) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier
Dasa777
30.03.08,09:46
Ďakujem za rýchle odpovede. Škoda, že sa ponahlali s predajom. Neznalosť zákona neospravedlňuje..
YVETTE
30.03.08,11:11
Zdravím poraďakov. Vypisujem DP typ B a trošku som popletená. Zamestnanec mal príjem z predaja nehnuteľnosti, čo zabudol oznámiť zamestnávateľovi. Za rok 2007 mu už zamestnávateľ vykonal vysporiadanie dane a preplatok na dani mu už vrátil. Moja diléma je: podáva DP typ B, kde zohľadní príjmy z predaja nehnuteľnosti, vyčísli základ dane a zdaní. Ale odpočitateľnú položku na daňovníka si už neuplatní, nakoľko ju už raz mal u zamestnávateľa v ročnom zúčtovaní dane. Prosím poraďte. Vďaka.
Evanka
30.03.08,11:41
Zdravím poraďakov. Vypisujem DP typ B a trošku som popletená. Zamestnanec mal príjem z predaja nehnuteľnosti, čo zabudol oznámiť zamestnávateľovi. Za rok 2007 mu už zamestnávateľ vykonal vysporiadanie dane a preplatok na dani mu už vrátil. Moja diléma je: podáva DP typ B, kde zohľadní príjmy z predaja nehnuteľnosti, vyčísli základ dane a zdaní. Ale odpočitateľnú položku na daňovníka si už neuplatní, nakoľko ju už raz mal u zamestnávateľa v ročnom zúčtovaní dane. Prosím poraďte. Vďaka.
http://www.porada.sk/694494-post57.html
YVETTE
30.03.08,18:58
Ďakujem.
putko
30.03.08,20:22
Dakujem za dobru spravu!! Prajem vsetko dobre, rasto.
evucha1
29.05.08,07:53
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť. Som vlastníkom nehnuteľnosti /FO-podnikateľ/ od januára 2006, ktorú chcem predať. Z týchto príspevkov som sa dočítala, že daň z nehnuteľnosti sa už neplatí. Nehtnuteľnosť som kupovala na úver, ktorý ešte budem platiť 10 rokov. Nehnuteľnosť chcem predať za cca 10 mil. Sk, znalecký posudok v banke je však na cca 15 mil. Sk. Z akej sumy budem platiť daň z príjmu? A je potrebné platiť ešte najekú inú daň? Ďakujem za odpovede.
Johanka
29.05.08,07:56
Je nehnuteľnosť v obchodnom majetku ?
evucha1
29.05.08,07:58
áno, máme ho zaradený v majetku firmy.
Johanka
29.05.08,09:01
Príjem je predajná cena, výdavok zostatková cena .
Ak boli daňové odpisy prerušené, výdavkom je daňová zostatková cena.
SilviaS
03.06.08,06:19
Dobrý den poradáci!
Chcem Vás veľmi pekne poprosiť o radu!
Kúpila som si byt a chcem sa opýtať dali mi vypísať také tlačivo ku dani
z nehnuteľnosti.A ja sa chcem opýtať musím teraz ja ako nový majiteľ zaplatiť aj daň z nehnuteľnosti za ten byt???Alebo ako je to???

A ešte sa chcem opýtať ak mením trvalé bydlisko lebo mám ten nový byt a budem sa tam sťahovať tak treba vymeniť aj občianský preukaz aj kartu poistenca myslím tým zmenu bydliska???
Vďaka Vám všetkým za rady:)
Silvia
Chobot
03.06.08,08:24
Dobrý den poradáci!
Chcem Vás veľmi pekne poprosiť o radu!
Kúpila som si byt a chcem sa opýtať dali mi vypísať také tlačivo ku dani
z nehnuteľnosti.A ja sa chcem opýtať musím teraz ja ako nový majiteľ zaplatiť aj daň z nehnuteľnosti za ten byt???Alebo ako je to???

Áno, každý majiteľ bytu (nehnuteľnosti) je povinný platiť miestnemu úradu daň z nehnuteľností ročne. Ak si tú nehnuteľnosť nadobudla neskôr, ako 1.1.2008, tak ale za tento rok daň ešte neplatíš. Platiť budeš od 1.1.2009, ale nadobudnutie nehnuteľnosti musíš nahlásiť miestnemu úradu do 30. dní po nadobudnutí. Al neboj sa, zvykne to byť pár sto korún v závislosti od mesta a lokality.


A ešte sa chcem opýtať ak mením trvalé bydlisko lebo mám ten nový byt a budem sa tam sťahovať tak treba vymeniť aj občianský preukaz aj kartu poistenca myslím tým zmenu bydliska???
Vďaka Vám všetkým za rady:)
Silvia

Áno, zmenu bydliska musíš nahlásiť na všetky možné inštitúcie. Začneš OP - lebo tam budeš mať zapísané nové trvalé bydlisko.
SilviaS
03.06.08,10:41
Vďaka pekne ti Chobot za pomoc:)
Silvia
robin78
03.06.08,11:03
Áno, každý majiteľ bytu (nehnuteľnosti) je povinný platiť miestnemu úradu daň z nehnuteľností ročne. Ak si tú nehnuteľnosť nadobudla neskôr, ako 1.1.2008, tak ale za tento rok daň ešte neplatíš. Platiť budeš od 1.1.2009, ale nadobudnutie nehnuteľnosti musíš nahlásiť miestnemu úradu do 30. dní po nadobudnutí. Al neboj sa, zvykne to byť pár sto korún v závislosti od mesta a lokality.

Ohladom nadobudnutia nehnutelnosti som vedel, ze hned nasledujuci kalendarny rok je potrebne podat do konca januara danove priznanie k dani z nehnutelnosti, ale, ze este pocas roka ked doslo k nadobudnutiu nehnutelnosti je potrebne tuto skutocnost oznamit obci do 30 dni, tak to som nevedel :eek:.

Su na to nejake tlaciva, alebo staci napisat obycajny list a oznamit to na mestsky urad? Predpokladam, ze z omeskania budu aj nejake sankcie? :rolleyes:
Chobot
03.06.08,11:18
Ohladom nadobudnutia nehnutelnosti som vedel, ze hned nasledujuci kalendarny rok je potrebne podat do konca januara danove priznanie k dani z nehnutelnosti, ale, ze este pocas roka ked doslo k nadobudnutiu nehnutelnosti je potrebne tuto skutocnost oznamit obci do 30 dni, tak to som nevedel :eek:.

Su na to nejake tlaciva, alebo staci napisat obycajny list a oznamit to na mestsky urad? Predpokladam, ze z omeskania budu aj nejake sankcie? :rolleyes:

Sú na to tlačivá, dostaneš ich u správcu dane - tým býva miestny (okresný,..) úrad. Ti treba vyplniť a odovzdať, najlepšie osobne, hneď ti aj skontrolujú, či je to správne vyplnené.

Za omeškanie býva pokuta, ale neboj sa, je to pár sto korún. (Ja som pred 2 rokmi platil cca 300).
robin78
03.06.08,11:30
Sú na to tlačivá, dostaneš ich u správcu dane - tým býva miestny (okresný,..) úrad. Ti treba vyplniť a odovzdať, najlepšie osobne, hneď ti aj skontrolujú, či je to správne vyplnené.

Za omeškanie býva pokuta, ale neboj sa, je to pár sto korún. (Ja som pred 2 rokmi platil cca 300).

Dakujem.

Takze zas len po tych uradoch mi ostava behat :rolleyes:.
Nadaj
18.10.08,16:26
Prosim o radu - sukromna osoba chce prenajat alebo predat podnikatelsky, nebytovy priestor:
- pri prenajme musi platit dan z prijmu - nad aku rocnu zinkasovanu ciastku?
- pri predaji - v osobnom vlastnictve ma priestor 5 rokov - bude platit dan z predaja nehnutelnosti?
Moc dakujem za radu.
Marína
19.10.08,08:45
Prosim o radu - sukromna osoba chce prenajat alebo predat podnikatelsky, nebytovy priestor:
- pri prenajme musi platit dan z prijmu - nad aku rocnu zinkasovanu ciastku?
- pri predaji - v osobnom vlastnictve ma priestor 5 rokov - bude platit dan z predaja nehnutelnosti?
Moc dakujem za radu.
a./ 5 násobku životného minima platného k 1.1. príslušného zdaňovacieho obdobia. ŽM platné k 1.1.2008 = 5130
b./ Nie, ak majetok nebol zahrnutý v obchodnom majetku(využívaný na podnikanie). Inak oslobodenie po piatich rokoch od vyradenia z obch. majetku.
Nadaj
19.10.08,12:26
Vdakaaa. Pekny nedelny vecer vsetkym.
dano169
28.02.11,15:13
Mam podobny problem - VDAKA DOPREDU ZA RADU!!!

Vlastnim byt ktory mam kupeny na hypoteku. Moje najvacsie vydavky su samozrejme uroky z uveru. Bolo mi poradene ze aby som si mohol zahrnut uroky z uveru do nakladov - ze by som si musel ten byt zaradit do obchodneho majetku.

Lenze vraj je v tom hacik - ze v pripade predaja bytu (uz ako obchodny majetok) ze sa plati 19% (alebo 20%) dan ZO ZOSTATKOVEJ SUMY - to znamena (ak dobre chapem) po odpisoch (asi) z kupnej ceny. Mne sa to dost nepozdavalo.

Som v zahranici - tu sa plati dan pri predaji nehnutelnosti (ci uz vlastnenej ako privatny alebo obchodny majetok) ZO ZISKU (KUPNA CENA - PREDAJNA CENA) - SAMOZREJME AK ZISK JE.

Priklad:

Kupil som za 2.000.000 SK
Predam (so stratou) 1.800.000 SK
Strata 200.000 SK

Bez ohladu na to ze tratim 200.000 SK musim zaplatit dan zo zostatovej sumy zhruba takto (uvedene dole)

Kupil som za 2.000.000 SK
Po 3 rokoch (3 roky x 5% odpisu rocne x 2.000.000) odpis: - 300.000 SK
Zostatkova suma 1.700.000 SK
Percentualne zdanenie x 20%
Dan z predaja nehnutelnosti 340,000 SK

To znamena - dokopy strata 540.000 SK (200.000 pri predaji + 340.000 dan z predaja). Toto sa mi zda byt uplny nonsense.


ABY SOM TO ZJEDNODUSIL - MAM 2 OTAZKY:
PLATI SA DAN ZO ZOSTATKOVEJ SUMY (TO ZNAMENA PO ODPISOCH Z KUPNEJ CENY) ALEBO ZO ZISKU AK JE (PREDAJNA CENA VYSSIA AKO KUPNA)?
AK JE TO PRAVDA ZE DAN ZO ZOSTATKOVEJ SUMY - CO JE ZAKLAD PRI ODPISOVANI - KUPNA CENA, PREDAJNA CENA ALEBO DNESNA HODNOTA NEHNUTELNOSTI (VYCENENA ZNALCOM)?
Diky moc este raz za radu. Velmi by ma potesilo ak by bolo mozne o jednoduchu a zretelnu odpoved aby som sa nemusel hrabat v paragrafoch.
adam
15.03.11,17:39
Potrebovala by som poradiť. Neter zdedila pozemok po ujovi, ktorý bol jeho vlastníkom dlhé roky.Ona ho má vo vlastníctve 2 roky. Musí podať daňové priznanie a zaplatiť 19% daň z príjmu? Ujo mal aj deti, ale v záveti ju určil za dedičku. Predala ho v r.2010, list vlastníctva bol prepísaný na katastri v r.2011. Cena pozemku v dedičskom konaní bola vyššia, za akú ju dedička predala.
adam
16.03.11,09:38
Potrebovala by som poradiť. Neter zdedila pozemok po ujovi, ktorý bol jeho vlastníkom dlhé roky.Ona ho má vo vlastníctve 2 roky. Musí podať daňové priznanie a zaplatiť 19% daň z príjmu? Ujo mal aj deti, ale v záveti ju určil za dedičku. Predala ho v r.2010, list vlastníctva bol prepísaný na katastri v r.2011. Cena pozemku v dedičskom konaní bola vyššia, za akú ju dedička predala.
Budem vďačná, ak mi odobríte môj pohľad na vec. Neter je povinná podať DP typu B do VIII. oddielu, tabuľka č. 3 vo výške 1000€ (riadok 3, stĺpec 1) príjmy z predaja. Výdavky sa uvedú vo výške 1200€ (riadok 3, stĺpec 2). Čiastkový základ z § 8 dane bude nulový.
julajaj
19.03.11,07:48
Ahoj
mám otázku. Kúpili sme pred rokom pozemok, teraz pôvodný majiteľ potrebuje časť späť (tiež si to mohol skôr rozmyslieť, ale pre dobré susedské vzťahy mu to predáme), cenu navrhuje takú istú za m2, s čím súhlasíme. Čiže zisk z predaja bude 0, musím budúci rok podávať daňové priznanie z predaja nehnuteľnosti?
kat123
17.05.11,13:23
Dobry den,
chcem sa tiez opytat na dan z nehnutelnosti ktoru mam platit z predaja bytu.
je mozne si ako fyzicka osoba zaratat ku kupnej cene nehnutelnosti / cena za ktoru som by kupila v minulosti / aj dalsie vydavky ako kuchynska linka, vstavane skrine ktore neboli povodne sucastou bytu a pri predaji jeho hodnotu zvysili ?

napr
kupa bytu 140 000 eur
kuchynska linka 4000 eur
vstavane skrine 3000 eur
predajna cena 170000 eur
zaklad dane 23000 eur
alebo sa musi dan platit v mojom pripade len z rozdielu kupnej a predajnej ceny ?
dakujem za odpoved
kat123
18.05.11,10:56
Este dodatocna otazka k predchadzajucej otazke:
Sprostredkovatelska provizia ktora je sucastou predajnej ceny nehutelnosti tu je tiez mozne si odpocitat z predajnej ceny ? takto mi to tvrdili v realitke ze je to mozne pre FO.
dakujem
dragonka
11.07.11,17:34
Dobrý den chcem sa spýtat ako to je s danou pri predaji nehnutelnosti ak som majitel a bývam v dome 25 rokov. Budem musiet platit dan
Katy a R
11.07.11,18:09
Dobrý den chcem sa spýtat ako to je s danou pri predaji nehnutelnosti ak som majitel a bývam v dome 25 rokov. Budem musiet platit dan

... nie .. viď §9 ZoDzP