EkoMax
14.10.07,15:16
Potrebovala by som poradiť.
Prišiel za mnou malý živnostník / za štvrťrok cca 50 dokladov/. Platca DPH. Do 30.6.2007 mu viedla účtovníctvo nejaká známa.
Kázala som mu doniesť uzávierku k 30.6.2007.
Nedoniesol dokopy nič, ani knihy faktúr, pokladne, ani súpis majetku. Doklady poprehadzované tak, že je problém nájsť čo je v pokladni a čo medzi faktúrami. A čo ma prekvapilo najviac, a ani on o tom nevedel, mal doklady vedené v podvojnom účtovníctve. To považujem v jeho prípade za zbytočné.
Je možné zmeniť v priebehu roka formu účtovníctva na jednoduché ?
Zo zákona mu povinnosť viesť podvojné účtovníctvo nevyplýva.
Nemám ani uzávierku účtov, takže nemám na čo nadviazať. Nahlasuje na DÚ, ako formou účtuje ?:confused:
Vopred ďakujem.
ekopo
14.10.07,13:30
Za minulý rok mal aké účtovníctvo vedené? Jednoznačne je potrebné mať k dispozícii účtovnú závierku. V priebehu roka nie je možné meniť účtovnú sústavu. Ale je možné mu toto účtovníctvo urobiť od začiatku roka v JU. To by pri počte dokladov nemal byť problém. Volil by som túto možnosť. Nepreberal by som účtovníctvo v priebehu roka keď doň nevidím.
EkoMax
14.10.07,14:47
Som rovnakého názoru . Ďakujem.
mojto
14.10.07,15:07
A nepýtala si sa ho, či náhodou nie je zapísaný do OR?

Obchodný zákonník HLAVA IV ÚČTOVNÍCTVO PODNIKATEĽOV

§ 35
Podnikatelia sú povinní viesť účtovníctvo v rozsahu a spôsobom ustanoveným osobitným zákonom.

§ 36
Podnikatelia zapísaní v obchodnom registri (ďalej len "zapísaní podnikatelia") účtujú v sústave podvojného účtovníctva o stave a pohybe obchodného majetku a záväzkov, čistého obchodného imania, o nákladoch, výnosoch a zisku alebo strate podniku.

§ 37
(1) Pokiaľ osobitný zákon neustanovuje inak, účtujú podnikatelia, ktorí nie sú zapísaní v obchodnom registri, v sústave jednoduchého účtovníctva o príjmoch a výdavkoch, obchodnom majetku, ako aj o záväzkoch tak, aby bolo možné zistiť čisté obchodné imanie a výsledok hospodárenia.

(2) Podnikatelia, ktorí nie sú zapísaní v obchodnom registri, môžu účtovať namiesto v sústave jednoduchého účtovníctva v sústave podvojného účtovníctva, pokiaľ v nej budú účtovať po celé účtovné obdobie.


Podnikatelia zapísaní v obchodnom registri (ďalej len "zapísaní podnikatelia") účtujú v sústave podvojného účtovníctva o stave a pohybe obchodného majetku a záväzkov, čistého obchodného imania, o nákladoch, výnosoch a zisku alebo strate podniku.
EkoMax
14.10.07,15:56
Pýtala, je to len bežný živnostník podnikajúci na základe živnostenského oprávnenia.
mysimis
14.10.07,15:59
Na DÚ sa nenahlasuje, aké účto vedie. Skús ho požiadať, aby Ti priniesol výkazy za vlaňajší rok a v náväznosti na to mu spracovať účto tohto roka.
Monika Kováčová
14.10.07,16:01
ak v minulom roku viedol podvojné, čo asi viedol, budeš musieť robiť prechod z PÚ na JÚ....
Johanka
14.10.07,16:04
ak v minulom roku viedol podvojné, čo asi viedol, budeš musieť robiť prechod z PÚ na JÚ....
... veľká radosť, hlavne ak bude kvalita účtovníctva za rok 2006 podobná ako to prinesené .
Johanka
14.10.07,16:06
Pýtala, je to len bežný živnostník podnikajúci na základe živnostenského oprávnenia.
No, z mojich skúseností by som si dovolila tvrdiť, že ani nevie ,čo si sa ho pýtala. Pre istotu si to prever na www.orsr.sk (http://www.orsr.sk) ;) .
Aj bežný živnostník so ŽL sa môže dať zapísať do OR ...
Danila
14.10.07,16:09
A prečo sa nekontaktuješ na účtovníčku, ktorá mu akože viedla účtovníctvo. Možno ona to pri troche šťastia uhádne.
Johanka
14.10.07,16:13
... už síce mimo témy, ale ktovie prečo je skutkový stav taký ako je. Možno je ten živnostník hodný povšimnutia v téme Perličky z .... ;) . Poznáte to, účtovníctvo sa dá robiť iba z prinesených dokladov , atď.
EkoMax
14.10.07,17:51
Našťastie sa mi podarilo zistiť, že začal podnikať až od januára 2007. Takže na výkazy /ktoré zrejme ani nedostanem/ nebudem čakať, a zúčtujem to od začiatku roka v jednoduchom účtovníctve. Ale pre istotu si ho overím na OR. Ďakujem za rady. :)
certik
19.01.08,19:50
Ahojte,
nadviažem na túto tému. Podnikateľ FO prerušil živnosť v roku 2004. Do toho obdobia viedol jednoduché účto. Na konci roku 2007 živnosť obnovil. Môžem mu začať robiť podvojné účtovníctvo?
KEJKA
19.01.08,19:53
áno .
Monika Kováčová
19.01.08,19:54
áno, pretože účtovné obdobie je jeden kalendárny rok. Spôsob vedenia účtovníctva sa nesmie meniť počas jedného účtovného obdobia (v priebehu roka). Ale pozor, ak začneš viesť PÚ, musíš ísť cez Prechod z JÚ na PÚ, t.j. koncoročný 2004 výkaz o majetku a záväzkov pretransformovať na otváraciu súvahu 2007.
certik
20.01.08,12:03
Dakujem za odpovede.
Prentransformovať znamená že zostatky navediem na príslušné účty? Napr. zostatok v pokladni na 211/701 a podobne?
Monika Kováčová
20.01.08,15:33
a rozdiel z majetku a záväzkov bude na účte 491 - Individuálny účet podnikateľa (to preto, aby sa pasíva rovnali aktívam)
karcoolka1
22.01.08,12:25
Môže SZČO združenie viesť JU aj pri príjme 21 mil.Sk?
Nie je v zákone nejaká hranica, kedy musí prejsť na PU?
A čo audit?
Zoltán Kovács
22.01.08,12:28
Môže SZČO združenie viesť JU aj pri príjme 21 mil.Sk?
Nie je v zákone nejaká hranica, kedy musí prejsť na PU?
A čo audit?

Môžu viesť naďalej JÚ. Na audiť treba splňať 2 z nasledujúcich 3 podmienok:

1. obrat vyšší ako 40 mil. Sk
2. majetok viac ako 20 mil. Sk
3. počet zam. viac ako 20

Pozri §19 zákona o účtovníctve.
Rozalka
23.01.08,18:53
Môžu viesť naďalej JÚ. Na audiť treba splňať 2 z nasledujúcich 3 podmienok:

1. obrat vyšší ako 40 mil. Sk
2. majetok viac ako 20 mil. Sk
3. počet zam. viac ako 20

Pozri §19 zákona o účtovníctve.

a okrem toho ešte aj byť obchodnou spoločnoťou (čo SZČO nie je)

(1) Individuálnu účtovnú závierku musí mať overenú audítorom účtovná jednotka,
a) ktorá je obchodnou spoločnosťou, ak povinne vytvára základné imanie, a družstvom, ak v roku predchádzajúcom roku, za ktorý sa táto účtovná závierka overuje, splnila aspoň dve z týchto podmienok ...
podmienky ako hore
beatad
01.02.08,05:40
Ahojte,
môže SZČO nezapísaná v obchodnom registri viesť JU ak má majetok nad 20 mil a viac ako 20 zamestnancov, obrat mal nižší ako 40 mil?
Ďakujem, dúfam že nemusí prejsť na PU.
horvatm
01.02.08,06:48
Pozdravujem, manzelka je od januara SZČO, je sama, bude mať asi len jeden príjem za mesiac, musi si viesť nejake učtovnítvo? Stačí to len v nejakej papierovej forme, nemusi to byt účtovnícky soft?
Este sa chcem spytat k účtu, už som si aj čital prispevky ale neda mi to. Ma osobny učet, len kôli hypoteke, z ktoreho jej banka stahuje mesacne poplatok, može tento učet viesť aj na živnosť? Nebude mať vela mesačných pohybov.Nikoho nezamestnava. Dakujem.
mysimis
01.02.08,06:58
Môže sa rozhodnúť, že bude viesť účtovníctvo alebo sa rozhodne pre paušálne výdavky.
Musí si vypočítať čo bude pre ňu výhodnejšie.
horvatm
01.02.08,07:38
Doteraz sme boli iba zamestnancami a nemam o tychto veciach vela info co treba a cimzacat. To su nezname veci, pausalne vydavky? ako to pouzit alebo vypocitat? snad nieco najdem.
Jana Acsová
01.02.08,07:42
Ahojte,
môže SZČO nezapísaná v obchodnom registri viesť JU ak má majetok nad 20 mil a viac ako 20 zamestnancov, obrat mal nižší ako 40 mil?
Ďakujem, dúfam že nemusí prejsť na PU.Môže.
Jana Acsová
01.02.08,07:50
Doteraz sme boli iba zamestnancami a nemam o tychto veciach vela info co treba a cimzacat. To su nezname veci, pausalne vydavky? ako to pouzit alebo vypocitat? snad nieco najdem.
Zákon č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve v platnom znení upravuje rozsah, spôsob a preukázateľnosť účtovníctva všetkých účtovných jednotiek. Podľa § 1 ods. 1 písm. a) bod 3 je účtovnou jednotkou aj fyzická osoba, ktorá podniká alebo vykonáva inú samostatnú zárobkovú činnosť, ktorá preukazuje svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov pre daňové účely.
Účtovnou jednotkou nie je fyzická osoba, ktorá pre daňové účely svoje výdavky nepreukazuje. Jedná sa napríklad o daňovníka, ktorý využije uplatnenie výdavkov percentom z príjmov podľa § 6 ods. 10 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v platnom znení (nemôže uplatniť platiteľ dane z pridanej hodnoty, ak je platiteľom celý kalendárny rok).

Daňovníci, ktorí uplatňujú výdavky percentom z príjmov vedú:
-evidenciu o príjmoch v časovom slede,
-evidenciu o zásobách,
-evidenciu o pohľadávkach.
Podmienkou uplatňovania výdavkov percentom z príjmov je, že sa jedná o daňovníka, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo je platiteľom len časť zdaňovacieho obdobia.
Predpísanú evidenciu musí viesť daňovník počas celého zdaňovacieho obdobia.
Spôsob spracovania evidencie nie je predpísaný. Fyzická osoba ju môže viesť aj v programe, môže využiť knihu odoslaných faktúr, evidenciu zásob, peňažný denník pre evidenciu príjmov. Prípadne môže mať vedenie evidencií tabuľkovou formou v exceli, či ručne. Dôležitejší obsah pred formou.