Zuzana2007
14.10.07,20:13
:) Ahoj,

tento rok som zacala podnikat (SZCO). Celkom sa mi dari. Pracujem v oblsti sluzieb a sprostredkovania.
Moj cisty mesacny prijem je okolo 40,000 Sk.
Potrebujem si kupit osobne auto. Uz som si aj vybrala. Bude ma stat okolo 300,000 Sk. chem si ho zobrat na leasing. Podnikam od aprila resp. maja t.r.
Mam trochu zmatok v odpisoch. Vlastne poriadny.
Odpisy ako tak viem definovat ale nerozumiem tomu. Neviem na co je to dobre ani ako sa to robi. Viete mi niekto prosim poradit ako uplnemu laikovi. Auto by som si chcela kupit este tento rok. No asi az v decembri resp. mozno v januari. Budem Vam velmi vdacna ak mi pomozete. Dakujem

Vsetkym prajem vela uspechov !!!!!!!

PS: Nie som platca DPH !
ondrejvla
14.10.07,18:26
A prečo tie výkričníky?! Myslím, že by si nemala mať ani odpovedané, alebo si najskôr prečítaj Etiketu, treba len trošku hľadať a nie čakať, že to urobia iní za teba.
Nemala by som, ale keď ti to robí problémy, tak si pozri aj tu :
http://www.porada.sk/t57185-odpisy-a-leasing.html
Zoltán Kovács
14.10.07,18:28
:) Ahoj,

tento rok som zacala podnikat (SZCO). Celkom sa mi dari. Pracujem v oblsti sluzieb a sprostredkovania.
Moj cisty mesacny prijem je okolo 40,000 Sk.
Potrebujem si kupit osobne auto. Uz som si aj vybrala. Bude ma stat okolo 300,000 Sk. chem si ho zobrat na leasing. Podnikam od aprila resp. maja t.r.
Mam trochu zmatok v odpisoch. Vlastne poriadny.
Odpisy ako tak viem definovat ale nerozumiem tomu. Neviem na co je to dobre ani ako sa to robi. Viete mi niekto prosim poradit ako uplnemu laikovi. Auto by som si chcela kupit este tento rok. No asi az v decembri resp. mozno v januari. Budem Vam velmi vdacna ak mi pomozete. Dakujem

Vsetkym prajem vela uspechov !!!!!!!

PS: Nie som platca DPH !

Odpis je finančné vyjadrenie opotrebenia dlhodobého majetku. Nakoľko pri kúpe dlh.majetku výdavok nie je daňovo uznateľný. Tento výdavok sa do daňových výdavkov sa dostáva práve cez odpisy.
Motorové vozidlo je zaradené do 1.odpisovej skupiny a odpisuje sa 4 roky, t.z. 25% za jeden rok. Toto platí ak auto je v tvojom majetku.
Pri obstaraní (kúpe) motorového vozidla na leasing odpisy sa rátajú iným spôsobom. Pri leasingu sa obstarávacia cena rozrátava na dobu trvania leasingu. Teda ak auto kúpis v decembri na 36 mesačný leasing tak v tomto roku do nákladov sa ti dostane iba 1/36 ceny auta + navýšenie, poistenie....
Na lepšie pochopenie účtovania leasingu v jednoduchom účtovníctve ti pripájam link, kde je veľmi dobrá tabuľka na výpočet:

http://www.porada.sk/t9121-leasing-tabulka-v-exceli.html
marcelaStanakova
18.10.07,05:25
Dobrý deň!
Chcela so m sa spýatať , je odpis IM ešte stále až od 30.000,- ?
vikinka
18.10.07,05:27
Dobrý deň!
Chcela so m sa spýatať , je odpis IM ešte stále až od 30.000,- ?
Áno odpisuješ od sumy 30 000,-do 30 000,-do výdavkov.
Tweety
18.10.07,05:29
Dobrý deň!
Chcela so m sa spýatať , je odpis IM ešte stále až od 30.000,- ?
NIe od 30000.-, ale nad 30000.-.