Mirkapo
14.10.07,20:27
Živnostník účtujúci v JÚ /nie je platcom DPH/ si v apríli zakúpil na splátky notebook. Cena fa. je 29.850,- Sk. Z ceny zaplatil 16.752,- Sk a zvyšnú časť platí podľa splátkového kalendára. Splátky sú mesačné a trvajú do júla 2008. Celková suma je po scítaní / 16.752 + splátky = 33.492,- Sk/. Ako zaúčtujem faktúru, ktorá je nižšia a splátky, keď celková suma za notebook je vyššia?
V splátovom kalendári je uvedená suma 1.116,-Sk. Dakujem za radu, ale chcela by som ešte vedieť,ako
zaúčtujem DF v cene 29.850,-Sk.
Zoltán Kovács
14.10.07,18:35
Živnostník účtujúci v JÚ /nie je platcom DPH/ si v apríli zakúpil na splátky notebook. Cena fa. je 29.850,- Sk. Z ceny zaplatil 16.752,- Sk a zvyšnú časť platí podľa splátkového kalendára. Splátky sú mesačné a trvajú do júla 2008. Celková suma je po scítaní / 16.752 + splátky = 33.492,- Sk/. Ako zaúčtujem faktúru, ktorá je nižšia a splátky, keď celková suma za notebook je vyššia?
V splátovom kalendári je uvedená suma 1.116,-Sk. Dakujem za radu.

Zrejme má aj nejakú zmluvu na tie splátky. Podľa mňa obstarávacia cena notebooku je tých 33.492,-, teda ide o dlhodobý hmotný majetok, ktorý sa odpisuje v 1. odpisovej skupine 4 roky. Tým pádom jednotlivé splátky by mali byť výdavky neovplyvňujúce základ dane, a na konci roka ako nepeňažná operacia sa zaúčtuje odpis notebooku vo výške 1/4 obstarávacej ceny.
abel
14.10.07,18:47
Ja som mala podobný prípad asi pred 2 rokmi. Požiadala som o radu v Poradcovi, kde mi odpovedali inak. Mám to v práci, zajtra sa budem snažiť priložiť.
Príspevok č. 5 od Zitky je dostatočne presvedčivý.
Zoltán Kovács
14.10.07,18:49
Ja som mala podobný prípad asi pred 2 rokmi. Požiadala som o radu v Poradcovi, kde mi odpovedali inak. Mám to v práci, zajtra sa budem snažiť priložiť.

Môže byť, ale tým pádom, že nepoznáme podrobnosti (napr. tej zmluvy o splátkovom predaji) tak odpoveď môže byť iba vo všeobecnej rovine, resp. vychádzajúc z uvedených údajov. ;)
Zita5
14.10.07,18:49
Stránka www.drsr.sk (http://www.drsr.sk)

SZČO účtujúca v sústave jednoduchého účtovníctva zakúpila na účely podnikania cez splátkovú firmu Quatro nootebok. Môžu sa do nákladov ovplyvňujúcich základ dane zahrnúť tieto mesačné splátky, ktoré bude SZČO 12 mesiacov platiť firme Quatro?

V prípade obstarania nooteboku, ktorého vstupná cena je vyššia ako 30 000 Sk, prostredníctvom splátkovej firmy Quatro, ide o obstaranie hmotného majetku v súlade s ustanovením § 22 ods. 2 zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. Výdavky vynaložené na obstaranie tohto hmotného majetku (nooteboku) presahujúce sumu 30 000 Sk sa do daňových výdavkov premietnu prostredníctvom odpisov.
Ak by vstupná cena nooteboku bola v sume nižšej ako 30 000 Sk a nešlo by o obstaranie hmotného majetku, v takomto prípade by bolo možné mesačné splátky zahrnúť do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane.
abel
14.10.07,18:57
:confused: už ani nebudem hľadať ;)
Zita5
14.10.07,19:03
:confused: už ani nebudem hľadať ;)

Vieš že sa potešíme aj Tvojej odpovedi , ktorú si obdržala .:) ;) Aspoň budeme vedieť , akú odpoveď poslali a bude prilepená v téme , aspoň ju nestratíš:) ;)
Stefan2005
14.10.07,19:35
P.S. k Téme: "Kúpa majetku na splátky v jednoduchom účtovníctve" je rozobraná aj s príkladmi v DÚPP (daňový a účtovný poradca podnikateľa) č. 12 a 13/2007.
chantall
16.03.08,20:53
Ja som kupila takyto NB/notebook/ na splatky ceny s navysenim vyssia ako 30 000, zaplatila som 1 Sk, dalej platim splatky - spolu 3 roky. NB som kupovala na seba este ako nepodnikatela, asi do tyzdna mi bol vydany Zivn.list. Mozem si i napriek tomu uplatnit odpisy z NB? Mozem si ich uplatnit aj ked som v minulom roku mala prijmy nulove? Dakujem.
chantall
18.03.08,09:43
Poradi niekto?
AlkaS
19.03.08,17:01
Ahojte!
Kúpili sme si LCD monitor na splátky cez Quatro /6269/, zaplatili akontáciu, dostali fa z firmy, v ktorej sme to kupovali. Suma bola menšia o úroky , ktoré si účtuje Quatro. Chcem si túto faktúru dať do záväzkov a mesačne sťahovať splátky. Mám si zvlásť dať do záväzkov aj Quatro ohľadom tých úrokov a zvlásť tú firmu, ktorá nám predala ten LCD monitor., aby mi to sedelo. Rozdelím tú splátku na úroky a splátku pôžičky. Alebo ten záväzok mám dať len voči Quatru, ale potom čo stou akontáciou, ktorú sme zaplatili v tej firme? Mám z toho trochu zmätok.:eek::confused::mee: