Hofffka
14.10.07,20:36
Ahoj poraĎáci,

došla mi dodavateľská fa zo 07/2007 ( my platca DPH mesačný, dodávateľ tiež platca DPH ).

Musím robiť dodatočné daňové, alebo môžem to dať do 09/2007? Jedná sa o sumu DPH 931,00 Sk. Fa prišla preto až v 9-tom mesiaci, lebo sme zistili, že nášmu dodávateľovi pošta nejak nedoručuje poštu niektorým odberateľom, čo sme aj my, takže nám poslali dodatočne opisy fa od 07/09.

ďakujem veľmi pekne

h.
lenkak
14.10.07,18:39
betka
14.10.07,18:41
(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.

doklad Vám prišiel teraz, priložte si obálku, napíšte na FA došlo dňa a odpočítanie urobte v mesiaci, ked Vám Fa došla. DDP netreba
Zoltán Kovács
14.10.07,18:41
Ahoj poraĎáci,

došla mi dodavateľská fa zo 07/2007 ( my platca DPH mesačný, dodávateľ tiež platca DPH ).

Musím robiť dodatočné daňové, alebo môžem to dať do 09/2007? Jedná sa o sumu DPH 931,00 Sk. Fa prišla preto až v 9-tom mesiaci, lebo sme zistili, že nášmu dodávateľovi pošta nejak nedoručuje poštu niektorým odberateľom, čo sme aj my, takže nám poslali dodatočne opisy fa od 07/09.

ďakujem veľmi pekne

h.

Máš odloženú obálku na ktorom je dátum podania z 09. mesiaca? Ak áno potom aplikuj nasledovný paragraf zákona o DPH:

§ 51
Uplatnenie práva
na odpočítanie dane
(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.

(3) Odpočítanie dane platiteľ vykoná tak, že od celkovej výšky dane za príslušné zdaňovacie obdobie odpočíta celkovú výšku odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie

Teda uplatníš v 09/2007.
Hofffka
15.10.07,09:00
Velmi pekne dakujem vsetkym

Pekny den

h.
Rozalka
15.10.07,09:09
Velmi pekne dakujem vsetkym

Pekny den

h.
Nemusíš veľmi pekne ďakovať. POZRI

ETIKETA
12. Dobrý príspevok oceňujem pridelením PoradaBodu jeho autorovi (klikom na "Oceňujem") a to najmä vtedy, ak som ten, kto sa pýtal a odpoveď mi pomohla. K prideleniu je vhodné zapísať aj komentár.
eop
16.10.07,09:17
§ 51
Uplatnenie práva
na odpočítanie dane

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.


Chcela by som sa spýtať, či môžem u kvartálneho platcu DPH dať takúto faktúru do 3.Q/2007. Faktúra je vyhotovená a uskutočnené zd.pl.: 9.5.07, zaplatená 13.6.2007, ale konateľ mi priniesol túto faktúru až teraz. Musím podať dodatočné DP za 2.kv. alebo to môžem dať aj do 3.kv 2007. Moc ďakujem za každú radu. Pekný deň.
eop
16.10.07,11:25
Chcela by som sa spýtať, či môžem u kvartálneho platcu DPH dať takúto faktúru do 3.Q/2007. Faktúra je vyhotovená a uskutočnené zd.pl.: 9.5.07, zaplatená 13.6.2007, ale konateľ mi priniesol túto faktúru až teraz. Musím podať dodatočné DP za 2.kv. alebo to môžem dať aj do 3.kv 2007. Moc ďakujem za každú radu. Pekný deň.

Nevie nikto poradiť? :mee:
Mária hrušková
16.10.07,11:47
kludne daj do III.štvrťroku....
Zoltán Kovács
16.10.07,12:27
Chcela by som sa spýtať, či môžem u kvartálneho platcu DPH dať takúto faktúru do 3.Q/2007. Faktúra je vyhotovená a uskutočnené zd.pl.: 9.5.07, zaplatená 13.6.2007, ale konateľ mi priniesol túto faktúru až teraz. Musím podať dodatočné DP za 2.kv. alebo to môžem dať aj do 3.kv 2007. Moc ďakujem za každú radu. Pekný deň.

Neviem ako by som obhajoval obdržanie dokladu v 3.Q, ak samotná úhrada je evidovaná z 6.mesiaca. Zrejme v tom 6.mesiaci bola už aj faktúra, len neporiadný konateľ ju neodovzdal.
Iné by bolo, keby som dostal faktúru v 3.Q a ešte by nebola uhradená. Môj osobný názor.
eop
16.10.07,12:40
Neviem ako by som obhajoval obdržanie dokladu v 3.Q, ak samotná úhrada je evidovaná z 6.mesiaca. Zrejme v tom 6.mesiaci bola už aj faktúra, len neporiadný konateľ ju neodovzdal.
Iné by bolo, keby som dostal faktúru v 3.Q a ešte by nebola uhradená. Môj osobný názor.

Ano, je to len o neporiadnosti majiteľa. Tú faktúru už určite mal do termínu odovzdania dph za 2.kv, bola uhradená v 06/2007 v hotovosti, len ju niekde zapatrošil a našla sa až teraz. Tak preto neviem, či mám opraviť 2.kv, alebo to môže ísť aj do 3.kv.
Zoltán Kovács
16.10.07,12:49
Ano, je to len o neporiadnosti majiteľa. Tú faktúru už určite mal do termínu odovzdania dph za 2.kv, bola uhradená v 06/2007 v hotovosti, len ju niekde zapatrošil a našla sa až teraz. Tak preto neviem, či mám opraviť 2.kv, alebo to môže ísť aj do 3.kv.

Podal by som dodatočny za 2.Q. S tou obhajobou úhrady v 6.mesiaci vidím problém. Určite by sa pýtali, že ako ste uhradzali, keď fa bola obdržana až v 3Q
cloe
16.10.07,12:52
Pravdepodobne je najväčší problém v tom obhájení dátumu, kedy si faktúru obdržala. Osobne si myslím, že ak ju máš zapísanú v knihe došlých faktúr až teraz, s tým, že je vidieť, že faktúry sú zapisované následne ako prišli, mohlo by to postačovať.
eop
16.10.07,12:53
Podal by som dodatočny za 2.Q. S tou obhajobou úhrady v 6.mesiaci vidím problém. Určite by sa pýtali, že ako ste uhradzali, keď fa bola obdržanan až v 3Q

Hm, ja som si aj myslela, že to treba opraviť, keď je tam ten doklad o úhrade, radšej som sa opýtala. Síce ma potešili príspevky, že môže to byť aj v 3.kv, ale môj názor bol tiež taký, že radšej nie. Tak opravujem. Ďakujem.
eop
16.10.07,12:55
Pravdepodobne je najväčší problém v tom obhájení dátumu, kedy si faktúru obdržala. Osobne si myslím, že ak ju máš zapísanú v knihe došlých faktúr až teraz, s tým, že je vidieť, že faktúry sú zapisované následne ako prišli, mohlo by to postačovať.

Ale ako si obháji, že faktúra prišla v 07/2007 ale už ju uhradil v 06/2007???
Tam je problém.
cloe
16.10.07,13:09
Máš pravdu, daj dodatočné DP, na to to je. Netreba si robiť zbytočné problémy;)
evina
16.10.07,14:07
Ale ako si obháji, že faktúra prišla v 07/2007 ale už ju uhradil v 06/2007???
Tam je problém.

Podľa mojej mienky nepotrebuje nič obhajovať, nakoľko faktúru obdržali- on aj účtovníčka- do podania DP za 2.Q.,/t.j. do 25.7.2007/, tak jej zákon dáva možnosť uplatniť si nárok na odpočet ako v druhom tak aj v treťom qartáli, ako sa rozhodne. . Takže osobne súhlasím s príspevkom Márie Hruškovej v príspevku 9, t.j. s možnosťou odpočtu v 3.Q.

§51
Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ...
Zoltán Kovács
16.10.07,14:12
Ak sa vedie správne a prekazne účtovníctvo, tak dátum prijatia faktúry by mal byť vyznačený na faktúre. Ale ak to účtovníčka dostala iba teraz, tak pri zaraďovaní do knihy záväzkov by ten dátum bol problém obhájiť.
evina
16.10.07,14:23
Momentálne riešime evidenciu DPH a uplatnenie DPH a v tomto prípade nám zákon umožňuje DPH zaviesť z takejto faktúry do záznamovej evidencie a odpočítať podľa zákona aj v 3.Q.

Zavedenie do knihy záväzkov riešime podľa možností softu...ale i pri uzávierkových operáciách zistíme absenciu dokladov a riešime to doúčtovaním a pod. -
emgeton
16.10.07,16:35
Nechcem tu znova opakovať, že poniektorí diskutujúci by si mali poriadne prečítať §51 zák. 222/2004 Zz., alebo aspoň vypracované otázky v sekcii DPH, napr. aj http://www.porada.sk/t19555-kedy-uplatnit-pravo-na-odpocitanie-dane.html
Zoltán Kovács
16.10.07,18:36
Nechcem tu znova opakovať, že poniektorí diskutujúci by si mali poriadne prečítať §51 zák. 222/2004 Zz., alebo aspoň vypracované otázky v sekcii DPH, napr. aj http://www.porada.sk/t19555-kedy-uplatnit-pravo-na-odpocitanie-dane.html

Pochopil som, ale predsa nemôžem tvrdiť, že faktúru som obdržal v 07/2007 ak doklad o úhrade mám z 06/2007, na ktorom zrejme je uvedená presná špecifikácia o ktorú faktúru vlastne ide.
evina
16.10.07,19:01
Pochopil som, ale predsa nemôžem tvrdiť, že faktúru som obdržal v 07/2007 ak doklad o úhrade mám z 06/2007, na ktorom zrejme je uvedená presná špecifikácia o ktorú faktúru vlastne ide.

Ja len doplním - V tomto prípade môžeme kľudne tvrdiť, že sme faktúru obdržali do 25.7.- teda v 7. mesiaci a nestrácame nárok na odpočet v 3.Q. Preto som písala i ja vyššie, že vôbec nemusí obhajovať to, že platila v 6. mesiaci a faktúru má v siedmom. Do lehoty na podanie DP mala faktúru , tak sa rozhodla ju uplatniť v 3.Q.
Zoltán Kovács
16.10.07,19:07
Ja len doplním - V tomto prípade môžeme kľudne tvrdiť, že sme faktúru obdržali do 25.7.- teda v 7. mesiaci a nestrácame nárok na odpočet v 3.Q. Preto som písala i ja vyššie, že vôbec nemusí obhajovať to, že platila v 6. mesiaci a faktúru má v siedmom. Do lehoty na podanie DP mala faktúru , tak sa rozhodla ju uplatniť v 3.Q.

Plne súhlasím, a tým vlastne revidujem svoj prvý príspevok, že môže aj v 3.Q. Ale

Je to nonsens aby príjmový pokladničný doklad o úhrade faktúry (aj s číslom faktúry, čo logicky by som ešte asi ani nevedel, keď nemám vystavenú) bol vystavený skôr ako samotná faktúra.
evina
16.10.07,19:13
Plne súhlasím, a tým vlastne revidujem svoj prvý príspevok, že môže aj v 3.Q. Ale

Je to nonsens aby príjmový pokladničný doklad o úhrade faktúry (aj s číslom faktúry, čo logicky by som ešte asi ani nevedel, keď nemám vystavenú) bol vystavený skôr ako samotná faktúra.

To sa týka už účtovníctva, nie DPH. V tomto prípade ja postupujem napr. nasledovne.
Nadviažem na tému koho vypisujeme na VPD ako účastníka - ja som bola vždy zástancom, že konkrétnu osobou- t.j. tu podnikateľ. Odovzdal mi faktúru i PPD /predpokladám, že i PPD od dodávateľa/ v 7. mesiaci. Vypíšem ja do pokladne VPD, že som dala /preplatila/ peniaze podnikateľovi v tom 7. mesiaci za úhradu danej faktúry a keď evidujem úhradu do knihy faktúr /to ma vyzve soft pri vypisovaní VPD/, tam napíšem správny dátum úhrady faktúry /dúfam, že to píšem jasne , lebo uvažujem v intenciách môjho softu/. Všetko sa naozaj tak stalo, faktúra je uhradená kedy bola a peniaze v pokladni kedy mi ich dal podnikateľ /lebo ako mi vravíme nosil ju v gatiach :D a peniaze nedal hneď do pokladne/. Vždy tam napíšem poznámku "Neskoro predložený doklad". Jednoducho sa stávajú prípady, ktoré sa vymykajú bežnému účtovaniu, no ale musíme s tým niečo spraviť...
Zoltán Kovács
16.10.07,19:25
To sa týka už účtovníctva, nie DPH. V tomto prípade ja postupujem napr. nasledovne.
Nadviažem na tému koho vypisujeme na PPD ako účastníka - ja som bola vždy zástancom, že konkrétnu osobou- t.j. tu podnikateľ. Odovzdal mi faktúru i PPD /predpokladám, že i PPD/ v 7. mesiaci. Vypíšem ja do pokladne PPD, že som prijala peniaze od podnikateľa v tom 7. mesiaci za úhradu danej faktúry a keď evidujem úhradu do knihy faktúr /to ma vyzve soft pri vypisovaní PPD/, tam napíšem správny dátum úhrady faktúry /dúfam, že to píšem jasne , lebo uvažujem v intenciách môjho softu/. Všetko sa naozaj tak stalo, faktúra je uhradená kedy bola a peniaze v pokladni kedy mi ich dal podnikateľ /lebo ako mi vravíme nosil ju v gatiach :D a peniaze nedal hneď do pokladne/. Vždy tam napíšem poznámku "Neskoro predložený doklad". Jednoducho sa stávajú prípady, ktoré sa vymykajú bežnému účtovaniu, no ale musíme s tým niečo spraviť...
Ak som dobre pochopil, tak to má vyzerať asi takto.

Vystavená faktúra 15.06.2007 - dátum zaevidovania 20.07.2007
Príjmový doklad o úhrade zo dňa 20.06.2007 - odovzdané na zúčtovanie 20.07.2007, tak vystavím výdavkový doklad dátumom 20.07.2007. V knihe záväzkov dátum úhrady uvediem 20.06.2007, ale do denníka zaúčtujem dátumom 20.07.2007. Správne som to pochopil?
cloe
16.10.07,19:30
To sa týka už účtovníctva, nie DPH. V tomto prípade ja postupujem napr. nasledovne.
Nadviažem na tému koho vypisujeme na PPD ako účastníka - ja som bola vždy zástancom, že konkrétnu osobou- t.j. tu podnikateľ. Odovzdal mi faktúru i PPD /predpokladám, že i PPD/ v 7. mesiaci. Vypíšem ja do pokladne PPD, že som prijala peniaze od podnikateľa v tom 7. mesiaci za úhradu danej faktúry a keď evidujem úhradu do knihy faktúr /to ma vyzve soft pri vypisovaní PPD/, tam napíšem správny dátum úhrady faktúry /dúfam, že to píšem jasne , lebo uvažujem v intenciách môjho softu/. Všetko sa naozaj tak stalo, faktúra je uhradená kedy bola a peniaze v pokladni kedy mi ich dal podnikateľ /lebo ako mi vravíme nosil ju v gatiach :D a peniaze nedal hneď do pokladne/. Vždy tam napíšem poznámku "Neskoro predložený doklad". Jednoducho sa stávajú prípady, ktoré sa vymykajú bežnému účtovaniu, no ale musíme s tým niečo spraviť...

Tvoj popis udalosti je vyčerpávajúci, presvedčila si ma:D
emgeton
16.10.07,19:34
Na ozrejmenie problému malá poznámočka:
Vedenie záznamov podľa §70 zák. 222/2004 Zz je nezávislé od účtovníctva.
Určite sa nájdu spoločné dotykové body, hlavne pri kontrole správnej aplikácie §§ zákona zo strany DU, ale nespájajme ich tu takto. Sú to nezávislé evidencie.
evina
16.10.07,19:39
Ak som dobre pochopil, tak to má vyzerať asi takto.

Vystavená faktúra 15.06.2007 - dátum zaevidovania 20.07.2007
Príjmový doklad o úhrade zo dňa 20.06.2007 - odovzdané na zúčtovanie 20.07.2007, tak vystavím výdavkový doklad dátumom 20.07.2007. V knihe záväzkov dátum úhrady uvediem 20.06.2007, ale do denníka zaúčtujem dátumom 20.07.2007. Správne som to pochopil?

Malá oprava - vystavím PPD, lebo príjmem peniaze od podnikateľa 20.07.2007 a vyznačím úhradu v knihe pohľadávok.
Áno, nič iné mi neostáva, ak mám uzavretý už predchádzajúci mesiac:rolleyes:....Faktom však ostáva, že 6. mesiac účtujeme vždy do určitého dňa v 7. mesiaci:rolleyes::)
Zita5
16.10.07,19:54
]


Malá oprava - vystavím PPD, lebo príjmem peniaze od podnikateľa 20.07.2007 a vyznačím úhradu v knihe pohľadávok.
Ostatné áno, nič iné mi neostáva, ak mám uzavretý už predchádzajúci mesiac:rolleyes:....Faktom však ostáva, že 6. mesiac účtujeme vždy do určitého dňa v 7. mesiaci:rolleyes::)


Neviem , je to možno nočnou hodinou , ale Evi ....bavíte sa o došlej FA .....prečo vystavuješ PPD ?
evina
16.10.07,20:00
]




Neviem , je to možno nočnou hodinou , ale Evi ....bavíte sa o došlej FA .....prečo vystavuješ PPD ?

Zitka ďakujem, je to asi únavou z DPH :), opravím to:)
Zuzana Boháčová
18.10.07,04:29
Dobrý deň,
prosím Vás, podľa zákona o DPH mám povinnosť podať dodatočné DPH v prípade,keď sa zvýši moja daňová povinnosť.
Ak sa moja daňová povinnosť zníži, mám PRÁVO podať dodatočné DPH.

Mám tomu rozumieť tak,že keď mám v minulom štvrťroku zaradenú moju odberateľskú faktúru,ktorá tam nepatrí, stačí si len v mojej evidencii opraviť účtovanie, vytlačím si záznamy DPH, tj. zdaniteľné obchody a odpočet DPH a dodatočné DPH,ktoré však nepošlem na DÚ, len keby mi prišla kontrola,budú kontrolovať toto moje dodatočné DPH.

A v mojej evidencii budem mať preplatok DPH o tú sumu,ktorú faktúru som nemala evidovať.

Prosím o Vaše názory.
Ďakujem
Zoltán Kovács
18.10.07,05:00
Dobrý deň,
prosím Vás, podľa zákona o DPH mám povinnosť podať dodatočné DPH v prípade,keď sa zvýši moja daňová povinnosť.
Ak sa moja daňová povinnosť zníži, mám PRÁVO podať dodatočné DPH.

Mám tomu rozumieť tak,že keď mám v minulom štvrťroku zaradenú moju odberateľskú faktúru,ktorá tam nepatrí, stačí si len v mojej evidencii opraviť účtovanie, vytlačím si záznamy DPH, tj. zdaniteľné obchody a odpočet DPH a dodatočné DPH,ktoré však nepošlem na DÚ, len keby mi prišla kontrola,budú kontrolovať toto moje dodatočné DPH.

A v mojej evidencii budem mať preplatok DPH o tú sumu,ktorú faktúru som nemala evidovať.

Prosím o Vaše názory.
Ďakujem

Myslím si, že týmto postupom iba skomplikuješ život. Nebudeš mať súlad v zostatkoch záväzkov voči DÚ v tom-ktorom zdaňovacom období.
evina
18.10.07,05:04
Dobrý deň,
prosím Vás, podľa zákona o DPH mám povinnosť podať dodatočné DPH v prípade,keď sa zvýši moja daňová povinnosť.
Ak sa moja daňová povinnosť zníži, mám PRÁVO podať dodatočné DPH.

Mám tomu rozumieť tak,že keď mám v minulom štvrťroku zaradenú moju odberateľskú faktúru,ktorá tam nepatrí, stačí si len v mojej evidencii opraviť účtovanie, vytlačím si záznamy DPH, tj. zdaniteľné obchody a odpočet DPH a dodatočné DPH,ktoré však nepošlem na DÚ, len keby mi prišla kontrola,budú kontrolovať toto moje dodatočné DPH.

A v mojej evidencii budem mať preplatok DPH o tú sumu,ktorú faktúru som nemala evidovať.

Prosím o Vaše názory.
Ďakujem
Ak nevyužiješ možnosť podať DDP DÚ bude kontrolovať Tvoje pôvodné, t.j. žiadny odpočet nebudeš upravovať. Ak chceš získať naspäť DPH z faktúry, ktorá tam nepatrí môžeš tak urobiť len na základe podaného DDP.
Vladimír Ozimý
18.10.07,05:05
Dobrý deň,
prosím Vás, podľa zákona o DPH mám povinnosť podať dodatočné DPH v prípade,keď sa zvýši moja daňová povinnosť.
Ak sa moja daňová povinnosť zníži, mám PRÁVO podať dodatočné DPH.

Mám tomu rozumieť tak,že keď mám v minulom štvrťroku zaradenú moju odberateľskú faktúru,ktorá tam nepatrí, stačí si len v mojej evidencii opraviť účtovanie, vytlačím si záznamy DPH, tj. zdaniteľné obchody a odpočet DPH a dodatočné DPH,ktoré však nepošlem na DÚ, len keby mi prišla kontrola,budú kontrolovať toto moje dodatočné DPH.

A v mojej evidencii budem mať preplatok DPH o tú sumu,ktorú faktúru som nemala evidovať.

Prosím o Vaše názory.
Ďakujem

pozrite sa dodatočné daň. priznanie podávate z dôvodu nejakej chyby nie kvôli tomu že vám došlo objektívne k zvýšeniu daňového základu alebo zníženiu samozrejme povinnosť podania dodatočného daňového priznania vám vzniká pri zvýšení daňovej povinnosti. Ak vám vzniká nárok nemusíte podávať ddp pričom neuplatnenú dph by som zaúčtoval na 548 ako nedaňové...neuplatnili ste si nárok na vrátenie dph...
Zuzana Boháčová
18.10.07,09:23
Ok, ďakujem Vám
JAJA11
18.10.07,10:01
Nevie nikto poradiť? :mee:

Podľa zákona je možné DPH uplatniť v období do ktorého patrí, alebo v nasledujúcom období. Takže túto fa, keďže ste štvrťročný platiteľ bez problémov môžete uplatniť v III. Q. :rolleyes:
JAJA11
18.10.07,10:26
Ja by som ešte chcela doplniť, že na školení DPH nám bolo povedané, že aj pokladničný doklad môžeme dať do 2 období, t.j. do príslušného, alebo bezprostredne nasledujúceho. t.j. doklad z mája si môžeme uplatniť v májovom aj júnovom priznaní k DPH pri mesačnom plátcovi DPH; pri štrvťročnom dokonca doklady z II. Q sa môžu uplatniť v III. Q. Ono vlastne nik tým neukráti daňový úrad, dokonca sa môže špekulovať, aby nebol odpočet DPH v jednom období, keď v druhom viem, že budem určite v pluse. ;)
Vladimír Ozimý
18.10.07,10:35
je to tak pretože aj pokladničný blok do 50 tis je predsa daňový doklad to jest Fa takže sa k nemu pristupuje rovnako ako ku každemu inému dokladu v účtovníctve na účely DPH...
evina
19.10.07,16:17
Ja by som ešte chcela doplniť, že na školení DPH nám bolo povedané, že aj pokladničný doklad môžeme dať do 2 období, t.j. do príslušného, alebo bezprostredne nasledujúceho. t.j. doklad z mája si môžeme uplatniť v májovom aj júnovom priznaní k DPH pri mesačnom plátcovi DPH; pri štrvťročnom dokonca doklady z II. Q sa môžu uplatniť v III. Q. Ono vlastne nik tým neukráti daňový úrad, dokonca sa môže špekulovať, aby nebol odpočet DPH v jednom období, keď v druhom viem, že budem určite v pluse. ;)

Máme to krásne napísané vo vypracovaných otázkach k DPH - nikomu nezaškodí si zopakovať:

http://www.porada.sk/t18735-odpocitanie-dane-51-oneskoreny-doklad-z-erp.html