Mirkapo
14.10.07,21:39
Ako zaúčtujem preddavok na daň v JÚ. Platime ju štvrťročne.Je to výdavok ovplyv. daň?
Zoltán Kovács
14.10.07,19:41
Ako zaúčtujem preddavok na daň v JÚ. Platime ju štvrťročne.Je to výdavok ovplyv. daň?

Nie je to výdavok ovplyvňujúci daň. Je to výdavok neovplyvňujúci základ dane v členení platba dane.
Zita5
14.10.07,19:53
Ja len doplním ..

Zákon o dani z príjmu
§ 21

(2) Daňovými výdavkami nie sú tiež

a) zvýšenia dane, prirážky k poistnému platenému na zdravotné poistenie, úroky platené za obdobie odkladu platenia dane a cla, penále a pokuty s výnimkou zaplatených zmluvných pokút,
b) prirážky k základným sadzbám poplatkov za znečisťovanie ovzdušia a za ukladanie odpadov, 104)
c) prirážky k základným odplatám za vypúšťanie odpadových vôd, 105)
d) tvorba rezervného fondu a ostatných účelových fondov okrem povinného prídelu do sociálneho fondu podľa osobitného predpisu, 13)
e) manká a škody1) presahujúce prijaté náhrady s výnimkou uvedenou v § 19 ods. 3 písm. g), stratného v maloobchodnom predaji na základe ekonomicky odôvodnených noriem úbytkov tovaru určených daňovníkom a s výnimkou nezavinených úhynov zvierat, ktoré nie sú na účely tohto zákona hmotným majetkom; škodou nie je preukázaný úhyn alebo nutná porážka zvieraťa zo základného stáda,
f) zostatková cena trvale vyradeného hmotného majetku a nehmotného majetku s výnimkou uvedenou v § 19 ods. 3 písm. b) až d),
g) daň podľa tohto zákona,
h) dane zaplatené za iného daňovníka,
i) daň z pridanej hodnoty u platiteľov tejto dane s výnimkou prípadov uvedených v § 19 ods. 3 písm. k) a s výnimkou dodatočne vyrubenej dane z pridanej hodnoty za minulé zdaňovacie obdobia účtovanej ako náklad,
j) tvorba rezerv a tvorba opravných položiek s výnimkou podľa § 20.
Terezap
01.11.07,15:44
Dievčence, môžte mi poradiť ako správne zaúčtujem vrátený preddavok na daň za rok 2006. Bude to príjem NZD ? Ďakujem
KEJKA
01.11.07,15:55
samozrejme.... ale aký preddavok? Hádam preplatok, nie?
Terezap
01.11.07,16:18
Áno Kejka, samozrejme preplatok a ďakujem za odobrenie. Pokiaľ som si istá len na 99% potrebujem niekoho, kto mi povie áno. Vďaka.
KEJKA
01.11.07,16:33
áno...... aj druhý raz.
Rozalka
01.11.07,16:35
Áno Kejka, samozrejme preplatok a ďakujem za odobrenie. Pokiaľ som si istá len na 99% potrebujem niekoho, kto mi povie áno. Vďaka.
Je tu na obrazovke také malé "+" a vedľa neho napísané "oceňujem" .....
ekopo
01.11.07,19:00
skôr +
ormika
04.01.08,15:53
Dobrý večer, prosím Vás o radu v nasledovnom: SZČO v roku 2007 platila preddavky na daň z príjmov FO, 4. preddavok má zaplatiť do 31.3.2008. Na základe predbežného daňového priznania za rok 2007 preddavky v roku 2008 platiť nebude. Musí zaplatiť 4. preddavok? Veľmi pekne ďakujem.
evina
04.01.08,15:58
Dobrý večer, prosím Vás o radu v nasledovnom: SZČO v roku 2007 platila preddavky na daň z príjmov FO, 4. preddavok má zaplatiť do 31.3.2008. Na základe predbežného daňového priznania za rok 2007 preddavky v roku 2008 platiť nebude. Musí zaplatiť 4. preddavok? Veľmi pekne ďakujem.

Áno musí zaplatiť aj tento štvrtý preddavok. U SZČO je preddavkové obdobie posunuté - prvý je splatný do 30.6. daného roka a posledný k 31.3. nasledujúceho roka.
Takže zaplatiť , a potom si môžete žiadať vrátenie preplatku alebo započítať s inou daňou...
Jediná možnosť ako ho nezaplatiť je rozhodnutie DÚ na základe Vašej žiadosti podľa § 66 zákona o správe daní a poplatkov.

§66
3/ Správca dane na základe žiadosti daňového subjektu môže určiť platenie preddavkov na daň aj z iných dôvodov, ako je uvedené v osobitnom predpise. Daňový subjekt spolu so žiadosťou predloží analýzu finančnej a ekonomickej situácie, ktorá bude preukazovať aj dôvod požadovaného spôsobu platenia preddavkov na daň. Platenie preddavkov na daň aj z iných dôvodov, ako je uvedené v osobitnom predpise, môže určiť správca dane aj z vlastného podnetu.
Fedab
18.01.08,12:26
Prosím o radu.Ak som 31.12.2007 ukončil živnosť a od 1.2.2008 chcem požiadať opäť o živnosť,som povinný platiť preddavky na daň z príjmu v roku 2008?