JanaS.
15.10.07,00:40
možte mi poradiť?....mam dve firmy pravnicke....jedna firma si od druhej zobrala koruny z bankoveho učtu do svojej firmy na bankový účet...su to kamoši čiže sa tak dohodli ze si vyberie koruny ....ale mam taky menši problem neviem jak to zaučtovať....už som rozmyšlala že by som vystavila darovaciu zmluvu ...a dala ako dar...je to suma 100 000,-- . Bude sa s toho aj učtovať daň?....a ako?..ak mi možte pomoct dakujem
liba2
15.10.07,04:11
Ja by som to nechala v jednej firme ako pohľadávku a v druhej ako záväzok. Časom sa situácia môže zmeniť - ale opačne, a vtedy sa to usporiada.
Okrem toho: o tom či dať/prijať dar rozhoduje VZ/konateľ, určite nie účtovník.
gasdiv
15.10.07,04:44
Ja by som to skôr nazvala pôžičkou, spísala zmluvu o pôžičke, v ktorej má byť uvedené aj úročenie.
JanaS.
15.10.07,15:22
ano viem viem ze nerozhoduje..ale v podstate to nechavaju na mna....a oni si to nevratia navzajom proste ta druha firma nevrati tie koruny prvej....tak sa dohodli...že si to bere ako za nejakú službu ..ale to len medzhi nimi ....len teraz ked to zaučtujem jak zaväzok to bude musieť splatiť..ale on to nesplati ..preto asi tu pozičku by som nedala...bo aj druhy krat si zobral ale to už išlo o pozičku...tak preto neviem jak zaučtovať
Paula
15.10.07,15:33
A keď sa raz kamaráti rozkmotria - čo nie je až taký zázrak - potom čo bez zmluvy o pôžičke alebo darovaní? :confused: Kto napraví "akože" účtovanie? A vôbec, čudná situácia.
Danila
15.10.07,15:37
A keď sa raz kamaráti rozkmotria - čo nie je až taký zázrak - potom čo bez zmluvy o pôžičke alebo darovaní? :confused: Kto napraví "akože" účtovanie? A vôbec, čudná situácia.Bez papiera je to mylná platba. A keď bude papier, tak budeme radiť.:)
JanaS.
15.10.07,15:42
no myslimtak ked sa vypiše darovacia zmluva jasne že bez zmluvy nie....to by som nemohla,.....ale tak ked bude darovacia zmluva može to byť ako dar?...a bude to aj danovy vydavok?....
Danila
15.10.07,15:50
no myslimtak ked sa vypiše darovacia zmluva jasne že bez zmluvy nie....to by som nemohla,.....ale tak ked bude darovacia zmluva može to byť ako dar?...a bude to aj danovy vydavok?....
Keď bude darovacia zmluva, musí to byť ako dar. Nedaňový výdavok 543/211.
JanaS.
15.10.07,15:54
a ešte jedna vec keď ide o darovanie peňazí tam nie je daň....
Zita5
15.10.07,15:54
ano viem viem ze nerozhoduje..ale v podstate to nechavaju na mna....a oni si to nevratia navzajom proste ta druha firma nevrati tie koruny prvej....tak sa dohodli...že si to bere ako za nejakú službu ..ale to len medzhi nimi ....len teraz ked to zaučtujem jak zaväzok to bude musieť splatiť..ale on to nesplati ..preto asi tu pozičku by som nedala...bo aj druhy krat si zobral ale to už išlo o pozičku...tak preto neviem jak zaučtovať

Ak to je ako za službu , bráni niečo tomu , aby to bolo vyfakturované ?
JanaS.
15.10.07,16:02
no proste zobral si tie koruny....bo 2 kamaráti majú dve firmy....a on robil aj v tej druhej ...ale to nie vôbec na faktúru čiže ja nemám žiaden doklad...a nevedela som ako zaúčtovať.....tak som myslela ako dar....že ja prijmem teda naša firma....je to vo vyške 100 000,--a neviem jak by som to mohla dať do nákladov respektíve teda do vynosov....
Danila
15.10.07,16:30
no proste zobral si tie koruny....bo 2 kamaráti majú dve firmy....a on robil aj v tej druhej ...ale to nie vôbec na faktúru čiže ja nemám žiaden doklad...a nevedela som ako zaúčtovať.....tak som myslela ako dar....že ja prijmem teda naša firma....je to vo vyške 100 000,--a neviem jak by som to mohla dať do nákladov respektíve teda do vynosov....Skús si po sebe prečítať, čo si tu popísala. Konečne som sa dozvedela, kto od koho. Takže keď sa ti nepáči výdavok, bude to asi váš príjem 221/648. A samozrejme zdaniť. Chlapci si trošku pomýlili rozdiel medzi podnikateľským a súkromným účtom. O ďalšom radšej pomlčím.