M&G
15.10.07,06:45
Ahojte, potrebujem poradiť. Známy pracuje dva roky u jednej firmy na dobu neurčitú. Dnes mu nadriadený prišiel povedať, že od 1.11. ho prepúšťa za nespokojnosť s vykonávanou prácou. Zatiaľ mu to nedal písomne. Ak by mu dal hrubé porušenie PD, nemalo by predtým byť nejaké upozornenie zo strany zamestnávateľa? Má vôbec zamestnanec šancu sa brániť proti takémuto rozviazaniu PP? Aký paragraf by mohol ZĽ použiť, aby s ním mohol rozviazať PP k 1.11. bez žiadnej výpovednej lehoty? Ďakujem
Danila
15.10.07,04:58
Ahojte, potrebujem poradiť. Známy pracuje dva roky u jednej firmy na dobu neurčitú. Dnes mu nadriadený prišiel povedať, že od 1.11. ho prepúšťa za nespokojnosť s vykonávanou prácou. Zatiaľ mu to nedal písomne. Ak by mu dal hrubé porušenie PD, nemalo by predtým byť nejaké upozornenie zo strany zamestnávateľa? Má vôbec zamestnanec šancu sa brániť proti takémuto rozviazaniu PP? Aký paragraf by mohol ZĽ použiť, aby s ním mohol rozviazať PP k 1.11. bez žiadnej výpovednej lehoty? ĎakujemJe tu toho popísaného minimálne na tri diplomovky, takže vyskúšaj aj vyhľadávanie. Pre úvod:
http://www.porada.sk/t62044-porusenie-pracovnej-discipliny.html
M&G
15.10.07,05:00
to som už čítala, ale dosť dobre som tomu neporozumela .. vďaka
Danila
15.10.07,05:06
to som už čítala, ale dosť dobre som tomu neporozumela .. vďakaTak Ti teda niečo pridám. Nie vždy musí byť ZC najskôr napomenutý za porušenie pracovnej disciplíny. A keďže neviem, čo urobil, tak ešte dodám, že sú porušenia hrubé, za ktoré môže ZĽ ukončiť pracovný pomer okamžite.
M&G
15.10.07,05:14
Ďakujem. A ako ZĽ dokáze ZC, že hrubo porušil PD? Musí mať v internom predpise špecifikované, čo sa považuje za hrubé porušnie PD? Neurobil nič, ZĽ sa ho chce zbaviť.
Gabi03
15.10.07,05:44
Určite musí by mohol byť niekde špecifikované, čo sa považuje "len" za porušenie PD a čo je závažné (v ZP sa používa pojem: závažné) porušenie PD. Pozri si § 68 a aj § 70 ZP.
M&G
15.10.07,06:46
ďakujem Gabi, veľmi si mi pomohla.
Danila
15.10.07,06:53
Určite musí byť niekde špecifikované, čo sa považuje "len" za porušenie PD a čo je závažné (v ZP sa používa pojem: závažné) porušenie PD. Pozri si § 68 a aj § 70 ZP.Pre porovnanie výrazov v oblasti porušenia pracovnej disciplíny sa riadim týmto vypracovaným a zvrejneným pracovným poriadkom.

http://www.nssr.gov.sk/blox/cms/main/sk/dokumenty/prac_poriadok/lbtnFolderOpen
Chobot
15.10.07,06:58
ďakujem Gabi, veľmi si mi pomohla.

Nemusí to byť vyslovene uvedené v nejakom internom predpise, že toto a toto je hrubé porušenie prac. disciplíny. Je to na zvážení zamestnávateľa, čo bude považovať za hrubé porušenie.

Ak s tým zamestnanec nesúhlasí a je presvedčený, že neporušil prac. disciplínu, môže sa obrátiť na súd, ktorý na základe dôkazov zváži, či skutočne išlo z pohľadu zamestnávateľa o hrubé porušenie alebo nie.
Gabi03
15.10.07,06:58
Pre porovnanie výrazov v oblasti porušenia pracovnej disciplíny sa riadim týmto vypracovaným a zvrejneným pracovným poriadkom.

http://www.nssr.gov.sk/blox/cms/main/sk/dokumenty/prac_poriadok/lbtnFolderOpen

OK.
Ale ja by som sa toho striktne neriadila, lebo:
1. je to z roku 2002
2. momentálne pojem v ZP platný pre ZCov všeobecne je závažný
3. je "záväzný pre Najvyšší súd Slovenskej republiky (ďalej len "súd") a pre všetkých zamestnancov, ktorí vykonávajú verejnú službu na tomto súde". ;)
bv_alexandra
15.10.07,07:09
Podľa mňa ked sa ZĽ skončiť PP za porušenie PP, mal by byť na to dôkaz že PD bola porušené. Tzn ak chcem niekoho vyhodiť z dôvodu požitia alkoholu na pracovisku mám o tom záznam že jeho dychová skúška bola pozitívna.
Závažne porušenia sú dosť chulostivá vec, my ich máme radšej vydefinované v prac. zmluve, čo sa považuje za závažne porušenie PD
V prípade že si zamestnanec nie je vedomý tohto porušenia, môže sa obrátiť na súd. Resp. dať podnet na prešetrenie na Inšpektorát práce.
Danila
15.10.07,07:15
OK.
Ale ja by som sa toho striktne neriadila, lebo:
1. je to z roku 2002
2. momentálne pojem v ZP platný pre ZCov všeobecne je závažný
3. je "záväzný pre Najvyšší súd Slovenskej republiky (ďalej len "súd") a pre všetkých zamestnancov, ktorí vykonávajú verejnú službu na tomto súde". ;)Gabi, nebavme sa tu o tom, pre koho je záväzný, ale ako pomenúvajú porušenie pracovnej disciplíny. Vôbec si nemyslím, že je podstatné riešiť, či hrubé, či závažné porušenie. Podstatné je to, že nemusí to byť interne ani upravené, viď príspevok Chobot. Extrémny prípad a vôbec nie ojedinelý - ZC príde pod vplyvom alkoholu v prevádzke kde je to zakázané, tak mu dám fúknuť, a stihne sa akurát tak prezliecť a podpísať výpoveď. A v závere jedna poznámka. Prikladám ako pomoc linky. Bez podrobných informácií sa záväzne odpovedať nedá. Týmto spôsobom sa snažím aj o to, aby začali zadávatelia konečne až po vyčerpaní možností klásť otázky. Výpovede sú tu rozpracované absolútne perfektne.:)
virka
15.10.07,08:04
Mohla by si tieto linky priložiť, jedna sa totiž o porušenie liečebného režimu, po kontrole vykonanej SP nebol na uvedenej adrese.Ďakujem Virka
Chobot
15.10.07,09:04
Mohla by si tieto linky priložiť, jedna sa totiž o porušenie liečebného režimu, po kontrole vykonanej SP nebol na uvedenej adrese.Ďakujem Virka

Porušenie liečebného režimu by som nepovažoval za porušenie pracovnej disciplíny. To je niečo úúúplne iné:

http://www.porada.sk/t12145-porusenie-liecebneho-rezimu.html