zmat2007
15.10.07,08:12
Dobrý deň,
doniesla sa mi akáci čudná panická správa a chcem si overiť správnosť tejto informácie, resp. nájsť iné riešenie.
Pre našu spoločnosť pracujú traja živnostníci, ktorí sem chodia do práce, majú tu PC, na ktorom pracujú, pracujú ako zamestnanci ale nemáme s nimi pracovnú zmluvu, oni nám každý mesiac predložia Faktúru. Pracujú na základe odpracovaných hodín. Otázka znie:
JE PRAVDA ŽE TAKÝMTO SPôSOBOM PRE NAS PRACOVAT NEMOZU?
V prípade, že nemôžu, čo by mala určite obsahovať zmluva, ktorú s nimi máme?
Olgica
15.10.07,06:15
Je to tak. Treba si prečítať nový zákonník práce, je aj tu na porade. Konkrétne o závislej práci. Prípadne si daj do vyhľadávača závislá práca - veľa sa tu o tom písalo.
abel
15.10.07,06:19
V novele Zákonníka práce od 1. 9. 2007 je presne definované, čo je závislá práca. Ak pôjdeš po jednotlivých bodoch a nájdeš aspoň jeden, ktorý títo živnostníci nespĺňajú, tak potom to závislá práca nie je.
mysimis
15.10.07,06:22
§ 1
Na začiatok

(1) Tento zákon upravuje individuálne pracovnoprávne vzťahy v súvislosti so zamestnávaním fyzických osôb právnickými osobami alebo fyzickými osobami s výkonom závislej práce fyzických osôb pre právnické osoby alebo fyzické osoby a kolektívne pracovnoprávne vzťahy.

(2) Za závislú prácu, ktorá je vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, sa považuje výlučne osobný výkon práce zamestnanca pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, za mzdu alebo odmenu, v pracovnom čase, na náklady zamestnávateľa, jeho výrobnými prostriedkami a na zodpovednosť zamestnávateľa a ide o výkon práce, ktorá pozostáva prevažne z opakovania určených činností.

(3) Závislá práca môže byť vykonávaná výlučne v pracovnom pomere, v obdobnom pracovnom vzťahu alebo výnimočne za podmienok ustanovených v tomto zákone aj v inom pracovnoprávnom vzťahu. Závislou prácou nie je podnikanie alebo iná zárobková činnosť založená na zmluvnom občianskoprávnom alebo zmluvnom obchodnoprávnom vzťahu podľa osobitných predpisov.
hanelie
15.10.07,06:23
Závislá práca versus SZČO



Za závislú prácu (§ 1 ods. 2) sa považuje práca, ktorá vykazuje všetky nasledovné atribúty:

prácu vykonáva osobne zamestnanec,
zamestnanec prácu vykonáva podľa pokynov zamestnávateľa,
prácu zamestnanec vykonáva v mene zamestnávateľa, prácou vytvorené produkty alebo služby majú "meno" (označenie výrobcu) zamestnávateľa,
za prácu zamestnanec dostáva od zamestnávateľa mzdu (práca v pracovnom pomere) alebo odmenu (práca na dohodu),
zamestnanec má určený pracovný čas,
ostatné náklady, potrebné na vykonanie práce, sú nákladmi zamestnávateľa (napr. nákup materiálov, spotreba energií, financovanie priestorov, údržby, réžie...),
prácu zamestnanec vykonáva výrobnými prostriedkami zamestnávateľa,
konečná zodpovednosť na výsledku je na zamestnávateľovi, napr. prípadné reklamácie chybného tovaru alebo služby zo strany odberateľa rieši zamestnávateľ,
práca pozostáva prevažne z opakovania určených činností.
Jozef Mihál
15.10.07,06:28
hanelie, nabudúce by ste mohli aspoň uviesť zdroj, z ktorého ste citovali.
Johanka
15.10.07,06:42
hanelie
15.10.07,07:00
hanelie, nabudúce by ste mohli aspoň uviesť zdroj, z ktorého ste citovali.

sorry, citovala som z novely ZP
Johanka
15.10.07,07:03
To nebol citát zo Zákonníka práce, ale z blogu p. Mihála
http://mihal.blog.sme.sk/c/104727/Novela-Zakonnika-prace-zavisla-praca.html :rolleyes:
... dnes je od Teba aj v inej téme.
Jozef Mihál
15.10.07,07:09
sorry, citovala som z novely ZP

V novele ZP je to inak, bez tých "guličiek..."

Nepíšete pravdu.
hanelie
15.10.07,07:14
Nepíšete pravdu.
ešte raz sorry, tu som to nevedela nájsť / v porade/ áno, mohla som napísať, že je to tu niekde uvedené, preto som tam radšej nedala nič, ospravedlňujem sa...
zmat2007
15.10.07,08:00
ďakujem veľmi pekne, snáď si ďalej už nejako poradím...;)
Johanka
15.10.07,08:02
Jozef Mihál
15.10.07,15:50
ešte raz sorry, tu som to nevedela nájsť / v porade/ áno, mohla som napísať, že je to tu niekde uvedené, preto som tam radšej nedala nič, ospravedlňujem sa...
hanelie, ja sa živím duševnou prácou a tak ako asi všetci, nemám rád, keď sa výsledky mojej práce kradnú. Tak rozsiahla a doslovná citácia bez uvedenia zdroja je krádež.
Danila
15.10.07,16:03
hanelie, ja sa živím duševnou prácou a tak ako asi všetci, nemám rád, keď sa výsledky mojej práce kradnú. Tak rozsiahla a doslovná citácia bez uvedenia zdroja je krádež.Priznám sa, že napriek tomu, že zadávateľka sa ospravedlnila, je toto výrok, ktorý ma veľmi zneistil a znepokojil. Ukradla od p.Mihála pre Poradu. Tak potom asi kradneme viacerí. Včetne mňa. Tiež si občas pre dovysvetlenie niečo požičiam. Dúfam, že nebudú padať trestné oznámenia. A je mi jedno, že som v tejto minúte v nemilosti Porady.Toto by som tu skutočne v takomto tóne nikdy neočakávala.
Jozef Mihál
15.10.07,17:37
Mne tie príspevky č.8 a č.11 ako ospravedlnenie príliš nepripadajú.

P. Danila, je niečo iné, ak sa využívajú na Porade nadobudnuté vedomosti tak, že múdrejší či rozhľadenejší člen vlastnými slovami podá vysvetlenie zadávateľovi otázky a niečo iné, ak niekto "múdry" systémom copy a paste nakopíruje do príspevku "svoju odpoveď" v rozsahu polovice obrazovky.

A ešte jedna poznámka pre tých, čo nevedia čo je Autorský zákon a čo krádež: čo nevidieť budem potrebovať pomoc pri robení koncoročnej účtovnej uzávierky vo firme, kto sa hlási, že mi ju urobí (samozrejme zadarmo) ?

P.S. Stávajú sa aj horšie veci - aj mne a v súvislosti s inými Poraďákmi, ale - škoda hovoriť...
Danila
15.10.07,17:55
Mne tie príspevky č.8 a č.11 ako ospravedlnenie príliš nepripadajú.

P. Danila, je niečo iné, ak sa využívajú na Porade nadobudnuté vedomosti tak, že múdrejší či rozhľadenejší člen vlastnými slovami podá vysvetlenie zadávateľovi otázky a niečo iné, ak niekto "múdry" systémom copy a paste nakopíruje do príspevku "svoju odpoveď" v rozsahu polovice obrazovky.

A ešte jedna poznámka pre tých, čo nevedia čo je Autorský zákon a čo krádež: čo nevidieť budem potrebovať pomoc pri robení koncoročnej účtovnej uzávierky vo firme, kto sa hlási, že mi ju urobí (samozrejme zadarmo) ?

P.S. Stávajú sa aj horšie veci - aj mne a v súvislosti s inými Poraďákmi, ale - škoda hovoriť...JA sa hlásim.
Jozef Mihál
15.10.07,18:01
OK. Pekné gesto. Budete do BA z Horniakov dochádzať denne alebo tu máte niekoho kto Vás ubytuje?
Zoltán Kovács
15.10.07,18:52
OK. Pekné gesto. Budete do BA z Horniakov dochádzať denne alebo tu máte niekoho kto Vás ubytuje?

Priznám sa, že takéto označenia nemám veľmi v láske: Horňáci, Dolňáci, Záhoráci..... V niektorých regiónoch sa to berie ako urážka, označenie človeka za menejcenného. (Týmto nechcem nikoho dotknúť).
Ja rozlišujem iba slušných a neslušných, dobrých alebo zlých. A je jedno, že odkiaľ pochádza.
Súhlasím s p.Mihálom, že neuvedenie zdroja je nesprávne aj z hľadiska slušnosti, aj z hľadiska Autorského zákona.

P.S. A urobili sme tu poriadny mrník. :D
Danila
16.10.07,08:25
Priznám sa, že takéto označenia nemám veľmi v láske: Horňáci, Dolňáci, Záhoráci..... V niektorých regiónoch sa to berie ako urážka, označenie človeka za menejcenného. (Týmto nechcem nikoho dotknúť).
Ja rozlišujem iba slušných a neslušných, dobrých alebo zlých. A je jedno, že odkiaľ pochádza.
Súhlasím s p.Mihálom, že neuvedenie zdroja je nesprávne aj z hľadiska slušnosti, aj z hľadiska Autorského zákona.

P.S. A urobili sme tu poriadny mrník. :D Urobil si mi pre dnešok veľkú radosť. Aj pracovať sa mi bude lepšie. Vďaka.:) :D