Janka-)
15.10.07,10:40
Ahojte, mam otazočku a dufam, že mi s tým niekto pomože :o ..........s.r.o. vlastní a má v majetku zaúčtované motorové vozidlo. Akým spôsobom môže konateľ spoločnosti využívať toto vozidlo na súkromné účely??? Ako sa toto využitie prejaví v účtovníctve?

Existuje spôsob na "paušálne" účtovanie nákladov na toto vozidlo, tak aby sme nemuseli viest knihu jázd?

Vrelá vďaka za odpovede :)
Johanka
15.10.07,08:43
Na toto mám iba jedno doporučenie.
Naštuduj si túto tému http://www.porada.sk/t35299-hladame-hladame-hladame.html
naozaj sa nedá odpovedať stále na to isté dokola, jednak to zahlcuje Poradu a hlavne to zaberá čas, ktorý môžeme venovať otázkam, ktoré ešte vyriešené nie sú ;) .
Johanka
15.10.07,08:45
Aby som nebola iba za zlú :) - ak potrénuješ hľadanie, nájdeš napr. aj toto
http://www.porada.sk/t36503-auto-aj-na-sukromne-ucely.html
Janka-)
15.10.07,09:26
Prepáč, nechcem zahatavať poradu......chcela som len vedieť a to som sa tu nikde nedočítala, že keď konateľ spoločnosti používa auto na služobné aj súkromné účely, pričom na súkromné účely používa auto len na cestu do práce a späť, či aj tak musí viesť knihu jázd? Nedalo by sa to vyriešiť napr. určením vo vnútornom predpise, že bude uhrádzať napr. 5% z celkových nákladov na PHM za prejdeté súkromné km? Keďže ide o opakujúcu sa a stále rovnakú súkromnú cestu, vidí sa mi dosť zaťažujúce kvôli tomu viesť knihu jázd. Alebo máte nejaký iný návrh? Vopred ďakujem!
liba2
15.10.07,09:44
Prepáč, nechcem zahatavať poradu......chcela som len vedieť a to som sa tu nikde nedočítala, že keď konateľ spoločnosti používa auto na služobné aj súkromné účely, pričom na súkromné účely používa auto len na cestu do práce a späť, či aj tak musí viesť knihu jázd? Nedalo by sa to vyriešiť napr. určením vo vnútornom predpise, že bude uhrádzať napr. 5% z celkových nákladov na PHM za prejdeté súkromné km? Keďže ide o opakujúcu sa a stále rovnakú súkromnú cestu, vidí sa mi dosť zaťažujúce kvôli tomu viesť knihu jázd. Alebo máte nejaký iný návrh? Vopred ďakujem!
Ak je vozidlo v obchodnom majetku, má firma povinnosť viesť Knihu jázd bez ohľadu na to, či sa vozidlo používa aj na súkromné jazdy. Knihe jázd sa nevyhnete.
Zoltán Kovács
15.10.07,09:49
Ak je vozidlo v obchodnom majetku, má firma povinnosť viesť Knihu jázd bez ohľadu na to, či sa vozidlo používa aj na súkromné jazdy. Knihe jázd sa nevyhnete.

Doplním, že keď auto sa používa aj na súkromné účely, tak o to viac sa bude daňový úrad venovať knihe jázd, aby vedela posúdiť oprávnenosť výdavkov zahrnutých do daňových nákladov.

P.S. A pri používaní služobného motorového vozidla netrba zabúdať aj na 1% obstarávacej ceny ako nepeňažný príjem konateľa, ktorý sa má zdaňovať.
Chobot
15.10.07,09:51
Prepáč, nechcem zahatavať poradu......chcela som len vedieť a to som sa tu nikde nedočítala, že keď konateľ spoločnosti používa auto na služobné aj súkromné účely, pričom na súkromné účely používa auto len na cestu do práce a späť, či aj tak musí viesť knihu jázd? Nedalo by sa to vyriešiť napr. určením vo vnútornom predpise, že bude uhrádzať napr. 5% z celkových nákladov na PHM za prejdeté súkromné km? Keďže ide o opakujúcu sa a stále rovnakú súkromnú cestu, vidí sa mi dosť zaťažujúce kvôli tomu viesť knihu jázd. Alebo máte nejaký iný návrh? Vopred ďakujem!

Kniha jázd sa musí viesť ku každému firemnému autu, je to daňový podklad pre uznanie nákladov.
Janka-)
15.10.07,10:00
No škoda, takže nič sa neda robiť, musí byť kniha jázd.
Ďakujem Vám krásne za odpovede ;)