skorvankova
15.10.07,09:53
Dobrý deň,
prosím o radu pri probléme:
Platí sa pri predaji obchodného podielu fyzickej osoby, ktorá ho vlastní viac ako 5 rokov, daň z príjmu?
Johanka
15.10.07,07:58
§52 Zákona o dani z príjmov
(21) Na zdanenie príjmu z prevodu členských práv družstva alebo z prevodu účasti na obchodných spoločnostiach, ak nejde o predaj cenných papierov, obstaraných pred účinnosťou tohto zákona, ak doba medzi nadobudnutím a prevodom presahuje päť rokov, sa použijú ustanovenia § 4 ods. 1 písm. h) zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov aj po 31. decembri 2003.

... po piatich rokoch od nadobudnutia obchodného podielu je príjem z prevodu obchodného podielu od dane z príjmov oslobodený.
maja111
19.10.11,17:09
Ak predá obchodný podiel niekto , kto nemá žiadny iný príjem počas roka. Okrem odpočítateľnej položky , je ešte možné niečo pri zdanení predaja si uplatniť ?
JankaO
19.10.11,17:45
§ 8
(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä
f) príjmy z prevodu účasti (podielu) na spoločnosti s ručením
(7) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. f) sa za výdavok považuje vklad alebo obstarávacia cena podielu.
§ 52
(21) Na zdanenie príjmu z prevodu členských práv družstva alebo z prevodu účasti na obchodných spoločnostiach, ak nejde o predaj cenných papierov, obstaraných pred účinnosťou tohto zákona, ak doba medzi nadobudnutím a prevodom presahuje päť rokov, sa použijú ustanovenia § 4 ods. 1 písm. h) zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov aj po 31. decembri 2003.
Johanka
19.10.11,18:09
Ak predá obchodný podiel niekto , kto nemá žiadny iný príjem počas roka. Okrem odpočítateľnej položky , je ešte možné niečo pri zdanení predaja si uplatniť ?
Prevod obchodného podielu je príjem podľa § 8 a v § 11 Zákona o dani z príjmov je ustanovené : (1) Základ dane (čiastkový základ dane) zistený z príjmov podľa § 5 alebo § 6 ods. 1 a 2 alebo súčet čiastkových základov dane z týchto príjmov sa znižuje o nezdaniteľné časti základu dane uvedené v odsekoch 2 a 3.
tanti
02.12.11,06:44
Chcela by som sa spýtať platí oslobodenie príjmu z predaja obchodného podielu aj keď ten podiel predáva spoločnosť? To znamená, že sro ma niekoľko spoločníkov (fyzické osoby) a jeden spoločník je srocka a táto chce predať svoj podiel za vyššiu sumu ako do tejto spoločnosti vložila, ale spoločníkom je viacej ako 5 rokov.
Ďakujem veľmi pekne.
optimistka
02.12.11,09:17
príjem z predaja obchodného podielu je predmetom dane z príjmov právnickej osoby-§ 12/7 a podľa § 13 nie je oslobodený
takže do výnosov vstupuje cena za predaj obchodného podielu a voči tomu sa zúčtuje do nákladov obstarávacia cena OP /§19/1 písm. g bod 1/, a to len do výšky príjmov z predaja, takže prípadná strata je pripočitateľnou položkou k ZD, ale v tvojom prípade sa bude jednať o zisk
oslobodené sú podľa § 52/21 ZDP príjmy z predaja obchodného podielu nadobudnutého pred 1.1.2004, ak medzi nadobudnutím a jeho predajom uplynulo viac ako 5 rokov, vtedy sa postupuje podľa starého zákona 366 § 4
tanti
02.12.11,09:41
Ďakujem pekne za odpoveď. Ešte ma napadla jedna vec pokiaľ sa uskutoční predaj obchodného podielu v sro sa tým navýšia celkové príjmy a teda zaplatí sa daň ale zároveň sa navýši aj zisk (viem, že celkový zisk v spoločnosti bude určite) a tým pádom keď si spoločník bude vyplácať v budúcom roku podiel na zisku zaplatí z tohto príjmu ešte aj odvod do Zdravotnej poisťovne. Moja otázka je či by nebolo lepšie previesť obchodný podiel na fyzickú osobu a potom ho odpredať lebo tým pádom by sa spoločník vyhol odvodu do zdravotnej poisťovne. Ďakujem
maja111
21.03.12,10:58
Môžete mi pomôcť s predajom podielu?
Ak spoločník predáva svoj 100% podiel za cenu 8000 Eur, do nákladov si môže dať 3000 Eur? čo je suma jeho splateného vkladu na ZI.
Keďže platí:
i) podľa § 8 ods. 1 písm. d) až f), ak úhrn týchto príjmov znížený o výdavok podľa § 8 ods. 5 a 7 nepresiahne v zdaňovacom období 500 eur; ak takto vymedzený rozdiel medzi úhrnom príjmov a úhrnom výdavkov presiahne 500 eur, do základu dane sa zahrnie len rozdiel nad takto ustanovenú sumu; ak daňovník súčasne dosiahol aj príjmy podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), uplatní sa oslobodenie od dane podľa písmena g) a podľa tohto písmena, najviac v úhrnnej výške 500 eur,
Moja otázka je : v stĺpci príjmy v DP uvediem rozdiel 8000eur a 500eur osl. , čiže 7500 eur? A vo výdavkoch uvediem 3000 eur.? Základ dane bude 4500eur? Následne odpočítam 3559,30 eur OP, keďže iné príjmy nemal?
Pri prenájme sa totiž krátia pomerom aj výdavky, ale tu nič také uvedené nie je .
Vopred ďakujem za radu .
maja111
21.03.12,12:30
Môžete mi pomôcť s predajom podielu?
Ak spoločník predáva svoj 100% podiel za cenu 8000 Eur, do nákladov si môže dať 3000 Eur? čo je suma jeho splateného vkladu na ZI.
Keďže platí:
i) podľa § 8 ods. 1 písm. d) až f), ak úhrn týchto príjmov znížený o výdavok podľa § 8 ods. 5 a 7 nepresiahne v zdaňovacom období 500 eur; ak takto vymedzený rozdiel medzi úhrnom príjmov a úhrnom výdavkov presiahne 500 eur, do základu dane sa zahrnie len rozdiel nad takto ustanovenú sumu; ak daňovník súčasne dosiahol aj príjmy podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), uplatní sa oslobodenie od dane podľa písmena g) a podľa tohto písmena, najviac v úhrnnej výške 500 eur,
Moja otázka je : v stĺpci príjmy v DP uvediem rozdiel 8000eur a 500eur osl. , čiže 7500 eur? A vo výdavkoch uvediem 3000 eur.? Základ dane bude 4500eur? Následne odpočítam 3559,30 eur OP, keďže iné príjmy nemal?
Pri prenájme sa totiž krátia pomerom aj výdavky, ale tu nič také uvedené nie je .
Vopred ďakujem za radu .

Nevie mi niekto poradiť? Ďakujem
Sika3008
29.11.12,16:02
Dobrý deň,

poprosím o radu resp. odsúhlasenie :
Jediný spoločník chce predať v budúcom roku celý svoj obchodný podiel.
Spoločnosť vznikla v r.2006, kde boli dvaja spoločníci a v roku 2007 odkúpil obchodný podiel druhého spoločníka, takže má jeden obch.podiel.
Nie som si istá či som správne pochopila pokyn DR SR k predaju obch.podielu FO ...... po 1.1.2004 k zdaneniu príjmu z obchodného podielu z februára 2010.:confused:
Príjem z predaja obchodného podielu nie je oslobodený od dane z príjmu a zdaňuje sa rozdiel medzi cenou za akú predá svoj podiel (napr. 100.000,-) a obstarávacou cenou podielu (výška vkladu spoločníka-6.639,-).
Veľmi pekne ďakujem.
samuelina
08.03.13,13:18
Prosím o radu - platia sa z prijmu z predaja obchodného podielu odvody do ZP? ĎAkujem