brikina
15.10.07,10:08
Ahojte,

riesim akurat jednu dilemu. Prisla mi faktura na zaplatenie 2 leteniek do Bruselu, kde sa kona stretnutie podnikatelov v nasom obore a kde nas ide reprezentovat riaditel. Dilemu mam v tom, ze so sebou berie aj manzelku nakolko je to prestizne podujatie. Na fakture su mena: riaditela a jeho manzelky, ktora nie je nasim zamestnancom. Myslite, ze je to opravneny vydavok?
Johanka
15.10.07,08:16
On možno ;) , ona nie.
To "možno" myslím asi tak, že keď bude v KE stretko podnikateľov "v našom obore" ( ja , Paula a káva :--- ) a pôjdem tam lietadlom, bude letenka daňovým výdavkom ?
brikina
15.10.07,08:51
ano, ale ak by som povedala, ze sucastou toho stretnutia su aj kontrakty, na ktorych sme riesili aj predaj nasich vyrobkov a spolupracu tak by sa to dalo povazovat ako danovy vydavok, nie? A druhu letenku potom dam do nedanovych vydavkov - mozem?
Danila
15.10.07,14:42
ano, ale ak by som povedala, ze sucastou toho stretnutia su aj kontrakty, na ktorych sme riesili aj predaj nasich vyrobkov a spolupracu tak by sa to dalo povazovat ako danovy vydavok, nie? A druhu letenku potom dam do nedanovych vydavkov - mozem?
Povedať ti to nestačí, musíš to aj preukázať. A druhú letenku m u s í š dať do nedaňových výdavkov.
brikina
16.10.07,04:38
dobre, tak vam polozim inu otazku, ak by ste si tu jednu letenku chceli dať do danovych vydavkov, co by ste si vymysleli za dovod, aby nebolo pochyb o Vašom spravnom zaúčtovaní.
(trošku špekulujem:))
Johanka
16.10.07,05:27
:D 1. pre podobné prípady je vhodné zabezpečiť, aby letenka pre manželku nebola faktúrovaná na firmu. Už to jej meno na faktúre navádza správcu dane robiť prieky ;) ,
2. svojim klientom doporučujem , aby si výhovorky a správne volené slová vymýšľali pred tým ako niečo "vyvedú" :) , len neviem či máš na svojho šéfa taký dosah,
3. myslím, že kvalitná podrobná správa zo služobnej cesty (kontakty, vizitky, vstupenka na výstavu , uzatvorená zmluva by bola bomba....) bude stačiť ;) .
brikina
17.10.07,05:03
fajn, takze uzavriem to takto:

ku fakture prilozim letak zo zväzu - ktorý organizuje tuto cestu - na ktorom je popísane pozvanie ako aj program tejto cesty. (je tam aj vystava - aj ked my nevystavujeme)
Fakturu zauctujeme,tak ze jedna letenka bude danovy vydavok a druha bude nedanovy vydavok. (myslim, ze ak sa riaditel rozhodne dat tu druhu letenku do nákladov - NEdanovych, tak danovy urad by nemal mat nic proti, lebo ich penazi sme sa nedotkli)

Co vy na to? Prejde mi to?
Johanka
17.10.07,06:04
Prejde, len nechápem, prečo si hneď do zadania nenapísala, že ide o akciu organizovanú nejakým - asi profesným zväzom atď. Podľa mňa ide o dosť zásadnú informáciu.

mimotemy Toto je na Porade pomerne častý jav - do zadania čo najmenej informácií a keď sa odpovedajúci "vybláznia", tak pýtajúci sa pridá ešte nejaké informácie, ktoré úplne zmenia pointu otázky....
brikina
17.10.07,06:14
Johanka, tak ako ty zuris na mna, ja zurim na riaditela, ktory mi to ounamil vcera o piatej poobede. Viem je to problem u nas - komunikacia v tomto pripade jemne zlyhala, ale musela som to napisat - na vysvetlenie...
Johanka
17.10.07,06:21
mimotemy Ja zúrim ? Len píšem svoje pocity :) .
brikina
17.10.07,06:54
jasne, ale toho smajlika, ktory drzi tu dosticku - mimo temy - som sa trosku zlakla:)
wierdo
17.10.07,07:11
Prejde, len nechápem, prečo si hneď do zadania nenapísala, že ide o akciu organizovanú nejakým - asi profesným zväzom atď. Podľa mňa ide o dosť zásadnú informáciu.

mimotemy Toto je na Porade pomerne častý jav - do zadania čo najmenej informácií a keď sa odpovedajúci "vybláznia", tak pýtajúci sa pridá ešte nejaké informácie, ktoré úplne zmenia pointu otázky....

Co to ma s tym spolocne ???

To akoze ked idem na akciu, ktoru organizuje nejaky profesny zvaz (pritom to moze byt golfovy turnaj + zranica) mozem si dat letenku do nakladov a ked sa idem v Londyne stretnut so svojim obchodnym partnerom (alebo potencialnym obch. partnerom) tak uz nie ???
Johanka
17.10.07,07:15
Má to s tým spoločné to, že zdôvodnenie oprávnenosti tohoto nákladu môže mať širší záber ;) .
Johanka
17.10.07,07:17
jasne, ale toho smajlika, ktory drzi tu dosticku - mimo temy - som sa trosku zlakla:)
mimotemy ten ksicht pri označení "mimo témy" som ja nevymyslela ;) . Nakoľko som mala potrebu napísať niečo , čo priamo s témou nesúvisí, použila so ho :) .
Zita5
17.10.07,07:19
fajn, takze uzavriem to takto:

ku fakture prilozim letak zo zväzu - ktorý organizuje tuto cestu - na ktorom je popísane pozvanie ako aj program tejto cesty. (je tam aj vystava - aj ked my nevystavujeme)
Fakturu zauctujeme,tak ze jedna letenka bude danovy vydavok a druha bude nedanovy vydavok. (myslim, ze ak sa riaditel rozhodne dat tu druhu letenku do nákladov - NEdanovych, tak danovy urad by nemal mat nic proti, lebo ich penazi sme sa nedotkli)

Co vy na to? Prejde mi to?


Nedá sa vylúčiť , že by DÚ nezaujímalo , prečo figuruje na FA aj meno manželky i keď to bude nedaňový náklad . Už bude možno SC spochybnená a je len na DÚ , ako s týmto nákladom naloží a teda či ho uzná .
Treba počítať aj s touto možnosťou .
wierdo
17.10.07,07:24
Ja stale hovorim, ze manzelky robia iba problemy...
Zita5
17.10.07,07:26
Ja stale hovorim, ze manzelky robia iba problemy...

V prípade rozoberanej SC áno , inak nie .;)
Denda
17.10.07,09:14
K tejto téme chcem len doplniť, že služobná cesta sa nepreukazuje zaplatením letenky, ale minimálne schváleným cestovným príkazom, kde osoba, ktorá nariaďuje takúto cestu vie o podmienkach za akých sa uskutoční. To, že firma hradí letenku manželke zamestnanca ešte neznamená, že ide spochybňovanie služobnej cesty, ale môže sa jednať aj o podmienku za akej ide poverený zamestnanec reprezentovať firmu. Oprávnený výdavok musí niekto schváliť. Ak sa jedná aj o daňovo neuznaný výdavok, ešte neznamená, že niekto špekuluje alebo klame.
wierdo
17.10.07,20:49
Nedá sa vylúčiť , že by DÚ nezaujímalo , prečo figuruje na FA aj meno manželky i keď to bude nedaňový náklad . Už bude možno SC spochybnená a je len na DÚ , ako s týmto nákladom naloží a teda či ho uzná .
Treba počítať aj s touto možnosťou .

Prepac- nahodou som si vsimol v Tvojom profile - Ty mas 17 rokov a robis uctovnicku?
ajobs
17.10.07,21:16
Prepac- nahodou som si vsimol v Tvojom profile - Ty mas 17 rokov a robis uctovnicku?


mimotemy :) :) :) A ty si už asi dosť dlho na dôchodku ? Však ?
wierdo
17.10.07,21:34
Nopak. Ja prave zacinam zit.