oref
15.10.07,12:25
Zdravím všetkých,

chcela by som sa poradiť ohľadom postúpenia úveru. FO-podnikateľ zobral úver na nákup strojov. Po roku ukončil živnosť, založil s.r.o. a previedol nesplatenú časť úveru na s.r.o. /cca 50 000,--/
1. ZC stroja 150 000,--Za akú sumu môže predať stroje na s.r.o., má sa v cene strojov zohladniť aj nesplatená časť úveru?
2. Ako účtovať úver na s.r.o.?

Vopred ďakujem za radu, Elen
ekonom99
15.10.07,10:47
1. Predajná cena bude dohodou, podľa mňa nie je limitovaná ZC ani zostatkom úveru a pod. (je tu aj možnosť vloženia stroja ako vecného vkladu do s.r.o., vyžaduje znalecký posudok)
2. Prevedenie úveru na nový podnikateľský subjekt bolo asi vykonané so súhlasom banky (ak to umožňovali úverové podmienky). Takže účtovanie bude odo dňa prevzatia.
oref
16.10.07,18:43
Ďakujem za radu, ale nie je mi jasné na aké účty to zaúčtujem. Na strane dal na krátkodobý úver (231) ale čo strana MD keď nemám poskytnuté žiadne peň.prostriedky?
ekonom99
17.10.07,08:55
Ďakujem za radu, ale nie je mi jasné na aké účty to zaúčtujem. Na strane dal na krátkodobý úver (231) ale čo strana MD keď nemám poskytnuté žiadne peň.prostriedky?
Pri tejto transakcii prechádzajú na s.r.o. aktíva (auto) ale aj pasíva (záväzok z nesplateného úveru) a obidve transakcie si musia živnostník a sro medzi sebou aj finančne vysporiadať. Podľa mňa sa to dá riešiť naraz v kúpno-predajnej zmluve, kde sa uvedie, že auto sa predáva za 150 000,- ale kupujúci preberá aj dlh, ktorý vznikol pri kúpe auta (čerpanie úveru), ktorého zostatok je 50 000 a teda kupujúci zaplatí predávajúcemu len 100 000,- Sk. V účtovníctve sro sa auto zaradí za 150 000 (podľa zmluvy) a zaeviduje sa na účte D-461 zostatok úveru 50 000. Malo by to takto sedieť.