gumimaci
15.10.07,12:04
Dobrý deň,
vedel by nám niekto poradiť? Môj priateľ je v rozvodovom konaní.... od manželky sa odsťahoval na jej žiadosť zo spoločného domu. Ona si platí energie, on platí hypotéku. Majú 2 maloleté deti, na ktoré jej pravidelne posiela peniaze aj keď ešte nie sú rozvedení. Deti navštevuje skoro každý deň.
Hneď druhý deň po tom, čo sa odsťahoval si ona nasťahovala do domu svoju matku.. a asi 2 mesiace nato aj svojho nového frajera s ktorým teraz žije.
Ona sa mu stále vyhráža že mu nedá deti, keď nebude po jej a že dom je jej. Má na to nárok? Ona počas celého manželstva nepracovala, až keď sa priateľ odsťahoval našla si zamestnanie, ktoré po pol roku skončila. Môže vziať súd pri majetkovom vysporiadaní všetky tieto fakty do úvahy? Priateľ by si chcel zobrať druhú hypotéku a chcel by ju vyplatiť z domu. Čo robiť keď s tým nebude súhlasiť?
Chobot
15.10.07,10:35
Dobrý deň,
vedel by nám niekto poradiť? Môj priateľ je v rozvodovom konaní.... od manželky sa odsťahoval na jej žiadosť zo spoločného domu. Ona si platí energie, on platí hypotéku. Majú 2 maloleté deti, na ktoré jej pravidelne posiela peniaze aj keď ešte nie sú rozvedení. Deti navštevuje skoro každý deň.
Hneď druhý deň po tom, čo sa odsťahoval si ona nasťahovala do domu svoju matku.. a asi 2 mesiace nato aj svojho nového frajera s ktorým teraz žije.
Ona sa mu stále vyhráža že mu nedá deti, keď nebude po jej a že dom je jej. Má na to nárok? Ona počas celého manželstva nepracovala, až keď sa priateľ odsťahoval našla si zamestnanie, ktoré po pol roku skončila. Môže vziať súd pri majetkovom vysporiadaní všetky tieto fakty do úvahy? Priateľ by si chcel zobrať druhú hypotéku a chcel by ju vyplatiť z domu. Čo robiť keď s tým nebude súhlasiť?

Život nie je žiadny predpis alebo nalinkovaný zákon. Prináša také situácie, ktoré je ťažké predpovedať a riešenie je závislé prípad od prípadu.

Neviem, prečo jej zazlievaš, že si prisťahovala nového priateľa. Neprináleží mi súdiť nikoho, ale prečo by ona nemohla mať nový vzťah, keď jej bývalý manžel má s tebou tiež nový vzťah (ak si teda naozaj jeho priateľka).

Ohľadne vysporiadania majetku sa musia dohodnúť oni, alebo na podnet niektorého z nich súd. Nenapísala si, či už prebehlo vysporiadanie BSM, alebo aký podiel vlastníctva má ten priateľ na tom dome. Nikto ti nepovie, čo všetko vezme do úvahy súd, ak by prišlo k súdnemu vysporiadaniu spoločného majetku. Pokiaľ však jeho bývalá manželka žije s deťmi a nebolo jej zrušené právo na výchovu, tak súd bude prihliadať viac na jej potreby.

Záverom ešte by som upozornil na chybný názor, ktorý majú mnohí rozvedení. Počas spoločného manželstva mali spoločné hospodárenie, takže to, že jeden z partnerov mal vyšší príjem (a druhý trebárs aj žiadny), neoprávňuje ho nárokovať si väčší podiel majetku. Stáva sa, že žena sa 6 rokov stará o deti a počas tohto obdobia nepracuje a manžel, ktorý pracoval, potom na rozvodovom konaní bude tvrdiť, že všetko je jeho, lebo on živil celý ten čas rodinu. Keby však nebolo ich spoločných detí, mohla robiť aj manželka.

Rozvod nie je príjemný, najmä ak sa nevedia dohodnúť. A tiež nie je lacný.
gumimaci
15.10.07,10:51
Ahoj,
nikomu nevadí že má priateľa, ide o to, že nechce pristupovať na žiadne dohody. Tak isto súhlasím s tým, že obaja majú právo na to isté... Dom majú stále v spoločnom vlastníctve. Aj priateľ jej chce nechať viac ako polovicu, ide len o to... čo robiť keď nechce pristúpiť na dohodu?
Chobot
15.10.07,10:59
Ahoj,
nikomu nevadí že má priateľa, ide o to, že nechce pristupovať na žiadne dohody. Tak isto súhlasím s tým, že obaja majú právo na to isté... Dom majú stále v spoločnom vlastníctve. Aj priateľ jej chce nechať viac ako polovicu, ide len o to... čo robiť keď nechce pristúpiť na dohodu?

Treba zistiť, aké má ona požiadavky ohľadne dohody. Odmietnutie dohody neznamená, že navrhnem niečo a ten druhý to odmietne. Mala by aj on (ona) povedať podmienky, za akých je ochotná vysporiadať spoluvlastníctvo. Dala aj ona nejaký (proti)návrh?

Ak nie je prístupná k žiadnej diskusii, treba dať podnet na súd o vysporiadanie spoluvlastníctva. Ale píšeš, že ešte nie sú rozvedení, tak ich čakajú pravdepodobne dve súdne konania - rozvod a ak podajú návrh, tak rozdelenie BSM (ak ho ešte nemajú rozdelené). Tam na tom súde môžu každý požadovať, čo považujú za svoj podiel. A súd rozhodne, čo komu patrí. Ale aby ste neboli sklamaní, ak náhodou súd zaviaže ju vyplatiť jeho zo spoločného majetku formou splátok (napr. 3000 mesačne).
gumimaci
15.10.07,11:05
Rozvod ešte neprebehol, a dohoda? Každý týždeň iná zmena a novinka... asi tak... Aj ona dala protinávrh: 100% majetku ( okrem jeho osobných vecí) + výživné na ňu ( aspoň na výživnom na deti sa dohodli).Súdu o majetok by sa chcel priateľ vyhnúť, zbytočne stratený čas aj peniaze...
Maňaska
15.10.07,11:07
Dobrý deň,
vedel by nám niekto poradiť? Môj priateľ je v rozvodovom konaní.... od manželky sa odsťahoval na jej žiadosť zo spoločného domu. Ona si platí energie, on platí hypotéku. Majú 2 maloleté deti, na ktoré jej pravidelne posiela peniaze aj keď ešte nie sú rozvedení. Deti navštevuje skoro každý deň.
Hneď druhý deň po tom, čo sa odsťahoval si ona nasťahovala do domu svoju matku.. a asi 2 mesiace nato aj svojho nového frajera s ktorým teraz žije.
Ona sa mu stále vyhráža že mu nedá deti, keď nebude po jej a že dom je jej. Má na to nárok? Ona počas celého manželstva nepracovala, až keď sa priateľ odsťahoval našla si zamestnanie, ktoré po pol roku skončila. Môže vziať súd pri majetkovom vysporiadaní všetky tieto fakty do úvahy? Priateľ by si chcel zobrať druhú hypotéku a chcel by ju vyplatiť z domu. Čo robiť keď s tým nebude súhlasiť?

Ťažko radiť - koľko ľudí, toľko právd. Vidím to tak, že bude musieť rozhodnúť súd. Nečakať problémy v takýchto vážnych životných situáciach je utópia.
Milla
17.10.07,09:08
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či môže manžel, keď pred rozvodom, žiadať od manželky, aby odišla z ich ešte spoločného domu. Keď sa chce rozviesť ona. Vyhráža sa, že keď neodíde dobrovvoľne, tak jej bude znepríjemňovať život tak, že sama usúdi, že to už nevydrží a radšej odíde. Ona môže ísť bývať k matke, ale dcéra aj keď chce zostať s ňou, k babke ísť nechce.Existuje nejaký zákon, ktorý hovorí o takýchto veciach? Kde by som to našla? ďakujem
Chobot
17.10.07,09:31
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či môže manžel, keď pred rozvodom, žiadať od manželky, aby odišla z ich ešte spoločného domu. Keď sa chce rozviesť ona. Vyhráža sa, že keď neodíde dobrovvoľne, tak jej bude znepríjemňovať život tak, že sama usúdi, že to už nevydrží a radšej odíde. Ona môže ísť bývať k matke, ale dcéra aj keď chce zostať s ňou, k babke ísť nechce.Existuje nejaký zákon, ktorý hovorí o takýchto veciach? Kde by som to našla? ďakujem

Bohužiaľ medziľudské vzťahy nerieši žiadny zákon, hádam len trestný zákonník, ak konanie niektorého naplní skutkovú podstatu trestného činu.

Samozrejme, že manžel ju nemôže vyhodiť z domu, pokiaľ je ich spoločný. Je jedno, kto podal žiadosť o rozvod.

Život jej môže znepríjemňovať do tej miery, kým to nie je trestný čin. Treba čo najskôr po rozvode rozdeliť BSM. Keď sa nepodarí vysporiadať majetok, že obaja budú naďalej vlastníkmi domu, majú právo obaja v ňom bývať. Je veľa takých párov, čo sú rozvedení, ale bývajú spolu, lebo inú možnosť nemajú.

Žiaľ, rozvod nie je príjemná záležitosť.
gumimaci
17.10.07,10:31
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či môže manžel, keď pred rozvodom, žiadať od manželky, aby odišla z ich ešte spoločného domu. Keď sa chce rozviesť ona. Vyhráža sa, že keď neodíde dobrovvoľne, tak jej bude znepríjemňovať život tak, že sama usúdi, že to už nevydrží a radšej odíde. Ona môže ísť bývať k matke, ale dcéra aj keď chce zostať s ňou, k babke ísť nechce.Existuje nejaký zákon, ktorý hovorí o takýchto veciach? Kde by som to našla? ďakujem

Vyhodiť ju nemôže, ale musí počítať s tým, že konflikty sa budú stupňovať :( Ak nechce ísť s dcérou k babke, potom je možnosť, získať nejaký podnájom, a s manželom sa treba dohodnúť na ďalšom hospodárení s majetkom.
My teraz zažívame niečo podobné... priateľ odišiel dobrovoľne - nasilu, z domu skoro bez ničoho k rodičom, a začína úplne od začiatku. No ale všetko sa dá vydržať, treba mať trpezlivosť a pevné nervy.
Slavik123
04.11.07,17:07
Zdravim,
chcela by som poprosit o radu ako potupovat v pripade vysporiadania BSM.
V juni 2007 som podala ziadost o rozvod po dohode s teraz uz byvalym manzelom. V ten isty mesiac sme spisali medzi sebou "Dohodu o vysporiadani majetku", ktoru sme dali potvrdit u notara. Nie je to notarska zapisnica.
S teraz uz exmanzelom sme si pocas manzelstva zobrali hypoteku na byt. Preto sme sa dohodli, ze kedze som pri kupe bytu zlozila zalohu 30% - dar od rodicov, bytu sa vzdava a teda, ze hypoteku prevezmem ja. Musim mu zabezpecit vymazanie z registra uverov v danej banke.
Koncom septembra 2007 nas rozviedli, teraz cakam na pravoplatnost rozsudku.
Informovala som sa v banke ako postupovat pri zmene hlavneho dlznika /ja som spoludlznik /, no najskor ma odkazali na kataster, aby som sa spytala, ci ta nasa dohoda bude stacit nato, aby bola vykonana zmena v liste vlastnictva. Hladala som navrh pre vklad do katastra, aby som sa mohla pripravit, ak by nasa dohoda nestacila, no nie je mi jasne, ci mam hladat Navrh na vklad alebo navrh na zmenu. Potrebujem si to ujasnit a ak by mal niekto vzor taketo navrhu v pripade po/rozvodu, velmi by mi to pomohlo.
Je nutna notarska zapisnica alebo bude stacit nasa dohoda?
Aky ma byt postup pri tychto zmenach vo vlastnictve?
Potrebujem vediet presny postup, co kde podat, zariadit, poziadat, ... a hlavne v akom casovom slede.

Dakujem velmi pekne za odpoved.
andrea33
04.11.07,17:34
Mam otazku: po rozvode a urceni starostlivosti o deti nastalo delenie BSM. Kedze byvali manzelia nedospeli k mimosudnej dohode, ona podala na sud navrh o vysporiadanie majetku, v ktorom ziada o delenie (okrem spolocne nadobudnuteho bytu) majetku manzela z podnikania. Ide najma o auto, pocitac, fotoaparat - vsetko pouziva na podnikanie. Ake uctovne doklady ma dolozit on na sudne pojednavanie? On vedie JU, je SZCO, nezamestnava, nema tovary ani sklady. Auto je 10-rocne, uctovne odpisane, pocitac je tiez stary - odpisany. Su na to nejake formulare alebo ma doniest vsetky uctovne knihy atd?
Chobot
05.11.07,08:41
Mam otazku: po rozvode a urceni starostlivosti o deti nastalo delenie BSM. Kedze byvali manzelia nedospeli k mimosudnej dohode, ona podala na sud navrh o vysporiadanie majetku, v ktorom ziada o delenie (okrem spolocne nadobudnuteho bytu) majetku manzela z podnikania. Ide najma o auto, pocitac, fotoaparat - vsetko pouziva na podnikanie. Ake uctovne doklady ma dolozit on na sudne pojednavanie? On vedie JU, je SZCO, nezamestnava, nema tovary ani sklady. Auto je 10-rocne, uctovne odpisane, pocitac je tiez stary - odpisany. Su na to nejake formulare alebo ma doniest vsetky uctovne knihy atd?

Má tie veci v majetku firmy? Alebo sú to jeho osobné veci? Ak je to majetkom firmy, tak nie je čo deliť, nepatrí to obom, ale firme.

Ak je auto napísané na jeho meno, tak musí preukázať, z akých peňazí ho kúpil. Ak ho kúpil zo spoločného rozpočtu, tak je to ich spoločný majetok a bude sa deliť.

Na pojednávaniach uvidíte, ako sa situácia vyvinie, čo si sudca vyžiada, aké doklady. Nemá význam brať na prvé pojednávanie celý príves dokumentov.
Maňaska
05.11.07,08:48
Zdravim,
chcela by som poprosit o radu ako potupovat v pripade vysporiadania BSM.
V juni 2007 som podala ziadost o rozvod po dohode s teraz uz byvalym manzelom. V ten isty mesiac sme spisali medzi sebou "Dohodu o vysporiadani majetku", ktoru sme dali potvrdit u notara. Nie je to notarska zapisnica.
S teraz uz exmanzelom sme si pocas manzelstva zobrali hypoteku na byt. Preto sme sa dohodli, ze kedze som pri kupe bytu zlozila zalohu 30% - dar od rodicov, bytu sa vzdava a teda, ze hypoteku prevezmem ja. Musim mu zabezpecit vymazanie z registra uverov v danej banke.
Koncom septembra 2007 nas rozviedli, teraz cakam na pravoplatnost rozsudku.
Informovala som sa v banke ako postupovat pri zmene hlavneho dlznika /ja som spoludlznik /, no najskor ma odkazali na kataster, aby som sa spytala, ci ta nasa dohoda bude stacit nato, aby bola vykonana zmena v liste vlastnictva. Hladala som navrh pre vklad do katastra, aby som sa mohla pripravit, ak by nasa dohoda nestacila, no nie je mi jasne, ci mam hladat Navrh na vklad alebo navrh na zmenu. Potrebujem si to ujasnit a ak by mal niekto vzor taketo navrhu v pripade po/rozvodu, velmi by mi to pomohlo.
Je nutna notarska zapisnica alebo bude stacit nasa dohoda?
Aky ma byt postup pri tychto zmenach vo vlastnictve?
Potrebujem vediet presny postup, co kde podat, zariadit, poziadat, ... a hlavne v akom casovom slede.

Dakujem velmi pekne za odpoved.
Z otázok, ktoré sú tu uvedené viem poradiť iba s jednou: Dohoda o rozdelení majetku je pri zmenách v registri rovnocenná notárskej zápisnici.
andrea33
06.11.07,10:28
re: Chobot
Vsetky veci ma v majetku firmy. Ide o to, ze pravnik mu poradil na pojednavanie priniest nejake doklady o tychto veciach, lebo vraj je na sudcovi, ci uzna, ze veci pouzivane na podnikanie sa budu delit alebo nie. Takze som chcela poradit, aku formu by to malo mat - staci doniest jednu A4 s rozpisanim nadobudnutia majetku, odpisovania, sucasnej odhadovanej hodnoty, alebo na to existuje nejaky formular.
Chobot
06.11.07,15:00
re: Chobot
Vsetky veci ma v majetku firmy. Ide o to, ze pravnik mu poradil na pojednavanie priniest nejake doklady o tychto veciach, lebo vraj je na sudcovi, ci uzna, ze veci pouzivane na podnikanie sa budu delit alebo nie. Takze som chcela poradit, aku formu by to malo mat - staci doniest jednu A4 s rozpisanim nadobudnutia majetku, odpisovania, sucasnej odhadovanej hodnoty, alebo na to existuje nejaky formular.

Myslím, že formulár na to neexistuje. Tak zoberte také dokumnety, ktoré uznáte vy za vhodné odprezentovať sudcovi.