evucha1
15.10.07,12:15
Ma matka na rodičovskej dovolenke nárok na daňový bonus ak počas roka zarobila na základe dohody o vykonaní práce a dohody o pracovnej činnosti cca 50.000,-- Sk? Má v tomto prípade nárok na odpočitateľnú položky v daňovom priznaní?

Ďakujem E.
jankasm
15.10.07,10:23
Ma matka na rodičovskej dovolenke nárok na daňový bonus ak počas roka zarobila na základe dohody o vykonaní práce a dohody o pracovnej činnosti cca 50.000,-- Sk? Má v tomto prípade nárok na odpočitateľnú položky v daňovom priznaní?

Ďakujem E.ˇ

Pokiaľ jej príjem za rok je vyšší ako polovica minimálnej mzdy, čo 50.000,- je, tak áno, má nárok na celoročný daňový bonus. Je jedno či je to príjem z dohôd alebo z pracovného pomeru. ;)
MILKA58
15.10.07,15:54
Živnostník bude mať tento rok príjem z podnikateľskej činnosti len cca 43.000,- (v strate nebude) , ale z dohôd o vykonaní práce to bude okolo 80.000,-. Aj on bude mať nárok na daňový bonus, alebo jemu sa berie len príjem z podnikania?
vikinka
15.10.07,15:57
§ 33
Daňový bonus
Na začiatok

(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 6480 Sk ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.
abel
15.10.07,18:27
Ma matka na rodičovskej dovolenke nárok na daňový bonus ak počas roka zarobila na základe dohody o vykonaní práce a dohody o pracovnej činnosti cca 50.000,-- Sk? Má v tomto prípade nárok na odpočitateľnú položky v daňovom priznaní?

Ďakujem E.

K druhej časti tvojej otázky zjednodušene povedané: áno, v tomto prípade máš nárok na odpočitateľnú položku v daňovom priznaní ( predpokladám, že nie si starobná dôchodkyňa, keďže si na MD).
Inak je to § 11 v zákone o dani z príjmov http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-1-1-2007-a.html

mimotemy kto vymýšľal tento zákon, musel mať veľa nevybúrených mozgových buniek. Našťastie do roku 2009 sa musí znížiť administratívne zaťaženie podnikateľov aspoň o 25 %. Bojím, bojím, čo len budeme potom robiť?
marienka-m
16.10.07,06:33
Aká je ročná výška daňového bonusu na dieťa?
Ďakujem
Tweety
16.10.07,06:41
Na rok 2007 je to 6570.-.1.-6.mes - 3240.-(540.-mes.) 7.-12.- 3330.-(555.-mes).
evucha1
16.10.07,06:57
A môžem si odpočitateľnú položku a daňový bonus uplatniť mesačne alebo len na konci roka.

Ďakujem
Tweety
16.10.07,06:59
A môžem si odpočitateľnú položku a daňový bonus uplatniť mesačne alebo len na konci roka.

Ďakujem
Ak si zamestnanec, uplatníš si mesačne,(samozrejme, ak máš zákonom stanovenú výšku príjmu), ak si SZČO, uplatníš si pri podaní DP.
evucha1
16.10.07,07:35
Prácu vykonávam len na základe dohody o vykonaní práce. A neviem či si v tomto prípade môžem uplatniť daň a bonus mesačne. Aby som nemusela platiť daň mesačne. Samozrejme, že si ju už potom nebudem uplatňovať pri podaní daňového priznania.

Ďakujem
Tweety
16.10.07,07:45
Prácu vykonávam len na základe dohody o vykonaní práce. A neviem či si v tomto prípade môžem uplatniť daň a bonus mesačne. Aby som nemusela platiť daň mesačne. Samozrejme, že si ju už potom nebudem uplatňovať pri podaní daňového priznania.

Ďakujem
Ak je to jediný príjem, nemáš iného zamestnávateľa.- podpíšeš vyhlásenie k zdaneniu a môžeš si uplatniť mesačnne NČ aj DB( ak budeš mať na dohodu dostačný príjem podľa § 33 Zákona o dani z príjmov).
veronikasad
16.10.07,07:45
Prácu vykonávam len na základe dohody o vykonaní práce. A neviem či si v tomto prípade môžem uplatniť daň a bonus mesačne. Aby som nemusela platiť daň mesačne. Samozrejme, že si ju už potom nebudem uplatňovať pri podaní daňového priznania.

Ďakujem
Môžeš podpísať u zamestnávateľa vyhlásenie, v ktorom si uplatníš mesačnú nezd.čiastku a nárok na daňový bonus - ak tvoj príjem z dohody presiahne 1/2 min. mzdy platnej v danom mesiaci. Doplatenie za predch.mesiace si uplatníš v ročnom zúčtovaní dane u zamestnávateľa - žiadosť musíš podať do 15.2. nasl. roka, alebo sama podáš daňové priznanie za rok 2007 do konca marca 2008. Nárok na doplatenia daňového bonusu za celý rok 2007 budeš mať iba v tom prípade, ak tvoj ročný príjem - môže byť aj z dohody, presiahne 1/2 ročnej minimálnej mzdy.

-------
Veronika
KvetkaK
16.10.07,07:45
Ak spĺňaš zákonom stanovenú výšku, tak si môžeš uplatniť aj mesačne, ale musíš mať u zamestnávateľa podpísané výhlasenie k zdaneniu príjmov a v ňom uvedieš že si uplatňuješ daňový bonus na dieťa.
abel
16.10.07,13:54
Na základe dohody o vykonaní práce by si nemala dostávať mesačne mzdu, ale po vykonaní práce máš dostať dohodnutú odmenu.
pešková
17.10.07,13:08
Poprosila by som o radu. Pracovníčke syn nezmaturoval v júny ale v septembry. Počas prázdnin sa pripravoval na maturity. 7.augusta nastúpil do zamestnania , kde s ním uzavreli pracovno-právny vzťah. Zmaturoval 20.9.2007 , o čom mu škola vydala potvrdenie, "že menovaný bol žiakom denného štúdia do 20.9.2007. " Chcem sa spýtať či pracovníčka mala nárok na daňový bonus aj za september ( rod.prídavky?)
abel
17.10.07,15:22
Podľa môjho názoru v septembri už nebol dieťaťom pripravujúcim sa na svoje budúce povolanie, keďže už v auguste nastúpil do zamestnania. Za august nárok na RP aj daňový bonus má ( rozhodujúci je stav k 1. dňu v mesiaci) za september nie. Ak sa mýlim, rada sa nechám poučiť, možno aspoň posuniem otázku.
MILKA58
16.01.08,11:48
Čo v prípade, ak SZČO má príjem zo živnosti (§6) - viac ako 1/2 min.mzdy, ale za rok 2007 mu vychádza strata, z dohôd o vykonaní práce (§5) má tiež dostatočný príjem (cca okolo 100.000,-), bude mať nárok na uplatnenie si daňového bonusu? Je mi jasné, ak je len SZČO, nemal by nárok, ale čo v takom prípade? Musí dodžať obe podmienky na priznanie? Ďakujem za odpovede. Myslím, že neriešim sama takýto problém.
ZuzanaP
16.01.08,11:50
Nezáleží, či má stratu, ale akú výšku príjmu dosiahol pre uplatnenie daňového bonusu. Píšeš, že dosiahol príjem vyšší ako 1/2 minim.mzdy (Sk 46 350,--), tak má nárok na DB.
gjana
17.01.08,06:21
Máme zamestnankyňu, ktorá bola od januára do mája 2007 dobrovoľne nezamestnaná. V júni sa zamestnala u nás, podpísala vyhlásenie a začala si uplatňovať daňový bonus na jedno dieťa. Jej príjem za to obdobie, čo bola u nás bol vyšší ako 6 - násobok min. mzdy. Môže si v ročnom zúčtovaní uplatniť daňový bonus za celý rok, teda douplatniť aj za tie mesiace, čo bola dobrovoľne nezamestnaná? Ďakujem.
vikinka
17.01.08,06:25
Áno,môže si uplatniť v roč.zúč.
Antonia1
17.01.08,06:26
Máme zamestnankyňu, ktorá bola od januára do mája 2007 dobrovoľne nezamestnaná. V júni sa zamestnala u nás, podpísala vyhlásenie a začala si uplatňovať daňový bonus na jedno dieťa. Jej príjem za to obdobie, čo bola u nás bol vyšší ako 6 - násobok min. mzdy. Môže si v ročnom zúčtovaní uplatniť daňový bonus za celý rok, teda douplatniť aj za tie mesiace, čo bola dobrovoľne nezamestnaná? Ďakujem.
Ano, môže.
tacasina
17.01.08,06:43
Pôvodca textu príspevku: gjana Pozri príspevok
Máme zamestnankyňu, ktorá bola od januára do mája 2007 dobrovoľne nezamestnaná. V júni sa zamestnala u nás, podpísala vyhlásenie a začala si uplatňovať daňový bonus na jedno dieťa. Jej príjem za to obdobie, čo bola u nás bol vyšší ako 6 - násobok min. mzdy. Môže si v ročnom zúčtovaní uplatniť daňový bonus za celý rok, teda douplatniť aj za tie mesiace, čo bola dobrovoľne nezamestnaná? Ďakujem.
Ano, môže.
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Poopravím: Jej príjem musí byť vyšší ako 6 násobok minimálnej mzdy pripadajúcej na celý rok a nie iba za mesiace čo bola zárobkovo činná.
gjana
17.01.08,09:47
Príjem u nás mala viac ako 80 tis., iný nemala. Veď to je viac ako 6 násobok min. mzdy pripadajúci na rok 2007, nie?
tacasina
17.01.08,09:53
Minimálna mzda za rok 2007 je 97.200,-- Sk

minimálna mzda za rok 2007 je 92.700,-- sk

Po upozornení opravujem, aby som niekoho nezmiatla.
nepomýlila som sa, len som prehodila číslice.
Pepa
17.01.08,09:58
Príjem u nás mala viac ako 80 tis., iný nemala. Veď to je viac ako 6 násobok min. mzdy pripadajúci na rok 2007, nie?
Áno - splňa podmienku príjmu - môže si uplatniť DB za celý rok.
Pepa
17.01.08,10:08
Minimálna mzda za rok 2007 je 97.200,-- Sk
Určite? Podľa mňa je to 9x7600 + 3/8100 = 92700 - z toho polovica je 46350,- ak dosiahne takúto výšku príjmu má nárok na DB za celý rok.
Suma, ktorú si uviedla je hranica príjmu pre posúdenie platenia odvodov do SP pre SZČO.
lorenc
17.01.08,18:32
Manzel je živnostník (príjem za rok ma cca 700 000 sk)a ja som nezamestnana-nepoberam nič. Mame dieta , žijeme v jednej domacnosti ale kazdy ma inde trvaly pobyt. Moze si manzel uplatnit danovy bonus a este dan na manzelku?Monika
tacasina
18.01.08,06:01
Určite? Podľa mňa je to 9x7600 + 3/8100 = 92700 - z toho polovica je 46350,- ak dosiahne takúto výšku príjmu má nárok na DB za celý rok.
Suma, ktorú si uviedla je hranica príjmu pre posúdenie platenia odvodov do SP pre SZČO.

Prepáčte, nepomýlila som sa, len som prehodila číslice.
Toto sa mi často stáva.
Príspevok som opravila a ďakujem za upozornenie.
breckova
18.01.08,07:22
Pracovníčka má 2 deti, daňový bonus v roku 2007 nepoberala. Žiada potvrdenie o nepoberaní daňového bonusu, nakoľko si jej manžel podáva daňové priznanie.

Ďalšia pracovníčka nepoberala daňový bonus v r. 2007, jej manžel /poberal v r. 2007 DB na 3 deti okrem 4 mesiacov ktoré bol na PN/ si podal žiadosť vykonanie ročného zúčtovania dane u svojho zamestnávateľa. Jeho účtovníčka žiada o potvrdenie, že manželka nepoberala daňový bonus v r. 2007.
Stretli ste sa niekto s podobnými požiadavkami?
ivemar
18.01.08,07:43
Uctovnicky z obav a absolvovanych zlych skusenosti s kontrolami danovych uradov ziadaju potvrdenia navyse, ale v sucasnosti za udaje, ktore danovnik uvedie v danovom priznani alebo ziadosti o rocne zuctovanie, zodpoveda on sam. Ak uvedie, ze ina osoba nepoberala danovy bonus, tak by sa to malo akceptovat a nech si to preveruje danovy urad ak uzna za vhodne. Kazdy zamestnanec, teda aj tie manzelky ak su zamestnankynami vsak maju mat vydane potvrdenie o zdanitelnom prijme, na ktorom tieto informacie su, cize toto potvrdenie by malo stacit.
tacasina
18.01.08,07:44
Stretla som sa s takýmto niečim, ale nie je potrebné dokladať potvrdenie, nakoľko si zamestnanec svojim podpisom ručí za správnosť údajov uvedených na tejto žiadosti.
Ak aj vyplní nesprávne údaje, mzdová účtovníčka za to neručí a nikto jej to nemôže prikladať za vinu.
breckova
18.01.08,07:47
Stretla som sa s takýmto niečim, ale nie je potrebné dokladať potvrdenie, nakoľko si zamestnanec svojim podpisom ručí za správnosť údajov uvedených na tejto žiadosti.
Ak aj vyplní nesprávne údaje, mzdová účtovníčka za to neručí a nikto jej to nemôže prikladať za vinu.


A čo sa týka daňového priznania? Vraj mu to kázali na DU doložiť.
tacasina
18.01.08,07:54
Ak to od neho požaduje DÚ, tak by som mu to potvrdenie vydala.
DÚ si niekedy hneď pri podaní DP kontroluje správnosť a požaduje niektoré potvrdenia doložiť.
Čo sa týka ale RZD, ktoré mu robí mzdová účtovníčka, tak tam to nie je potrebné.
ivemar
18.01.08,08:14
Trvaly pobyt nie je podstatny, ale spolocna domacnost. Vela hlavne mladych manzelov( alebo len rodicov) zije v podnajme a trvale pobyty maju inde. Narok na danovy bonus a v pripade manzelov odpocet na manzelku\manzela maju. Nemusia spolocnu domacnost dokladovat trvalym pobytom - tym, ze o tieto veci ziadaju aj na vlastnu zodpovednost prehlasuju, ze ziju v spolocnej domacnosti.
breckova
18.01.08,08:15
tacasina ďakujeeeem a želám pekný zvyšok dňa.
Antonia1
18.01.08,08:38
Manzel je živnostník (príjem za rok ma cca 700 000 sk)a ja som nezamestnana-nepoberam nič. Mame dieta , žijeme v jednej domacnosti ale kazdy ma inde trvaly pobyt. Moze si manzel uplatnit danovy bonus a este dan na manzelku?Monika
Áno, môže si uplatniť DB podmienka je, že žijete v spoločnej domácnosti. viď. zákon o dani z príjmu par. 33 odst. 1
Môže si uplatniť aj nezdaniteľnu čiastku na manželku ak nemá vlastný príjem za rok 2007 je to 95 616,- Sk tam je tiež podmienka, že žijete spoločnej
domácnosti. viď. zákon o dani z príjmu par. 11 odst. 3
denisie
18.01.08,12:04
........Potrebovala by som poradiť. Ak nebol podaný prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch na daň a daňovom bonuse za predchádzajúce 3 štvrťroky je možné si ešte sumu rozdielu daňového bonusu uplatniť u daňového úradu dodatočne???
Paula
18.01.08,12:09
........Potrebovala by som poradiť. Ak nebol podaný prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch na daň a daňovom bonuse za predchádzajúce 3 štvrťroky je možné si ešte sumu rozdielu daňového bonusu uplatniť u daňového úradu dodatočne???


Predpokladám, že áno. V prvom rade treba podať prehľady ak bola povinnosť....a dodatočne bude ich nepodanie v riadnom termíne pokutované.
jamis
18.01.08,12:09
Je to možné, ale treba podať prehľady aj za predchádzajúce štvrťroky, čo ale môže mať za následok sankcie od Daňového úradu za nesplnenie si povinnosti.
Následne do 31.3.2008 treba podať ročné hlásenie.
denisie
18.01.08,12:11
.s tymi pokutami ja ratam.....ale potrebovala som vediet ci maju este na to pravo..zamestnanci totiz mali v podstate min.mzdu takze povinnost nebola ziadna......
ale akosi pozabudli na podanie prehladu....
takze je to ok ak podam s terajsim prehladom aj tie predosle????
jamis
18.01.08,12:19
.s tymi pokutami ja ratam.....ale potrebovala som vediet ci maju este na to pravo..zamestnanci totiz mali v podstate min.mzdu takze povinnost nebola ziadna......
ale akosi pozabudli na podanie prehladu....
takze je to ok ak podam s terajsim prehladom aj tie predosle????
Pravdaže treba podať tie prehľady, veď v prípade, ak by ich nepodal, tak by im zamestnávateľ vyplácal DB zo svojho vrecka.
denisie
18.01.08,12:21
...........ďakujem za radu, pekný deň:)
Didie
29.01.08,11:06
Mám problém z jedným študentom VŠ. Počas roka 2007 si ZC uplatňoval na neho DB, teraz som však prišiel na to, že už má 26 rokov a predlžuje štúdium o rok, čiže nerobil štátnice v riadnom termíne. Ešte k tomu po I. ročníku prestúpil na inú školu, a na tej mu neuznali ten I.roč., takže študuje už siedmy rok. Otázka: Dokedy je možné na takéhoto študenta uplatňovať daňový bonus?? A čo s bonusom, ktorý bol uplatnený neprávom?
Pepa
29.01.08,11:28
Mám problém z jedným študentom VŠ. Počas roka 2007 si ZC uplatňoval na neho DB, teraz som však prišiel na to, že už má 26 rokov a predlžuje štúdium o rok, čiže nerobil štátnice v riadnom termíne. Ešte k tomu po I. ročníku prestúpil na inú školu, a na tej mu neuznali ten I.roč., takže študuje už siedmy rok. Otázka: Dokedy je možné na takéhoto študenta uplatňovať daňový bonus?? A čo s bonusom, ktorý bol uplatnený neprávom?
...... najdlhšie do 25.roku veku. DB vysporiadať pri ročnom zúčtovaní.
Martina CF
29.01.08,12:29
Ahojte. Mám problém a potrebujem poradiť. Zistila som, že zamestnancovi bol v mesiaci júl vyplatení daňový bonus vo výške 540 Sk a mal byť už 555 Sk. Môžem ten rozdiel vysporiadať v rámci ročného zúčtovania, alebo je potrebný iný postup. Za pomoc vopred ďakujem.
Tweety
29.01.08,12:31
Ahojte. Mám problém a potrebujem poradiť. Zistila som, že zamestnancovi bol v mesiaci júl vyplatení daňový bonus vo výške 540 Sk a mal byť už 555 Sk. Môžem ten rozdiel vysporiadať v rámci ročného zúčtovania, alebo je potrebný iný postup. Za pomoc vopred ďakujem.
Vysporiadaš v rámci RZD.
Iwett
31.01.08,15:48
Môže mi niekto potvrdiť to, že keď manžel poberá príjem zo záv.činnosti zo zahraničia a tam aj platí poistné, berie úľavy na deti mohla by si manželka uplatniť daňový bonus tu na Slovensku?? Ďakujem:confused:
Johanka
31.01.08,15:53
Manželka má požadovaný príjem ?
Iwett
31.01.08,16:05
Manželka má požadovaný príjem ?
áno, má, je szčo s príjmom nad 46350
Johanka
31.01.08,16:07
V čom vidíš problém ? Že manžel pracuje v zahraničí ?
Iwett
31.01.08,16:18
V čom vidíš problém ? Že manžel pracuje v zahraničí ?
no áno, mýli ma, že pracuje v zahraničí a berie úľavu na deti tam...ale manželka podľa mňa by si mohla bonus uplatniť na Slovensku....a ak áno a v minulosti tomu bolo tak tiež a neurobila to, mohla by podať aj dodatočné za minulý rok a uplatniť spätne?:rolleyes:
mariana11
01.02.08,06:58
Ako to je ,keď zamastnankyňa je zamestnaná na polovičný úväzok /20 hod týždenne /. Pre nárok na daň.bonus by nemala byt 1/4 min.mzdy? Bola totiž niekoľko mesiacov na neplatenom voľne a taj jej celoročný príjem je 45210.- Tak neviem či má nárok na bonus.
Anja111
01.02.08,07:08
Ako to je ,keď zamastnankyňa je zamestnaná na polovičný úväzok /20 hod týždenne /. Pre nárok na daň.bonus by nemala byt 1/4 min.mzdy? Bola totiž niekoľko mesiacov na neplatenom voľne a taj jej celoročný príjem je 45210.- Tak neviem či má nárok na bonus.
Nemá nárok. Hranica pre nárok na DB je 46350... Ak jej vznikol nárok na DB počas roka a tento jej bol v niektorých mesiacoch vyplatený, tak ten zostáva...
*Emma Lehotská*
02.02.08,12:10
Ahojte, stala sa mi takáto vec. Zamestnankyna si uplatnovala danový bonus na dceru do konca 11/2007.Ale mne to oznámila až 15.12.2007, že už si danový bonus neuplatnuje,pretože dcera prerušila štúdium.Hlavne že som výplaty už mala dávno ukončené.prirodzene,nakoľko som nevedela,že už v 12/2007 nemá nárok na dan.bonus,tak jej bol priznaný aj za 12 mesiac.Co teraz? Ako to mám vysporiadať?Môže sa to nejakým spôsobom v RZD,alebo musím cez dan. úrad?Dakujem pekne za odpovede...
Zoltán Kovács
02.02.08,12:24
Ahojte, stala sa mi takáto vec. Zamestnankyna si uplatnovala danový bonus na dceru do konca 11/2007.Ale mne to oznámila až 15.12.2007, že už si danový bonus neuplatnuje,pretože dcera prerušila štúdium.Hlavne že som výplaty už mala dávno ukončené.prirodzene,nakoľko som nevedela,že už v 12/2007 nemá nárok na dan.bonus,tak jej bol priznaný aj za 12 mesiac.Co teraz? Ako to mám vysporiadať?Môže sa to nejakým spôsobom v RZD,alebo musím cez dan. úrad?Dakujem pekne za odpovede...

V rámci ročného zúčtovania dane to vysporiadáš. Vznikne nedoplatok.
*Emma Lehotská*
02.02.08,12:35
Dakujem za odpoved.

Ale ešte predsa, ak môžem ...Od 1.2.2008 k nám nastúpil zamestnanec, kt. v min. zamestnaní si uplatnoval nezad. časť. V min. zamestnaní pracoval cca 1/2 roka do 23.1.2008 kde nastúpil hned po strednej škole.Od 23.1.-31.1. bol dobrovoľne nezamestnaný,ale obd. ma riadne zaplatené v poisťovni.Kto mu má urobiť RZD za r. 2007...min. zamestnávateľ,alebo ja?
Neviem či správne rozmýšľam, ale mám pocit, že je to povinnosťou posledného zam-ľa u kt.si upatnoval nezdan. časť, u kt. pracoval,ale ten mu tvrdí, že si musí urobiť Dan.priznanie sám...Viete mi poradiť? Prosím a dakujem.
Zoltán Kovács
02.02.08,12:37
Dakujem za odpoved.

Ale ešte predsa, ak môžem ...Od 1.2.2008 k nám nastúpil zamestnanec, kt. v min. zamestnaní si uplatnoval nezad. časť. V min. zamestnaní pracoval cca 1/2 roka do 23.1.2008 kde nastúpil hned po strednej škole.Od 23.1.-31.1. bol dobrovoľne nezamestnaný,ale obd. ma riadne zaplatené v poisťovni.Kto mu má urobiť RZD za r. 2007...min. zamestnávateľ,alebo ja?
Neviem či správne rozmýšľam, ale mám pocit, že je to povinnosťou posledného zam-ľa u kt.si upatnoval nezdan. časť, u kt. pracoval,ale ten mu tvrdí, že si musí urobiť Dan.priznanie sám...Viete mi poradiť? Prosím a dakujem.

Podľa mňa tiež by to mal vykonať posledný zamestnávateľ k 31.12. Treba do 15.02. podať žiadosť v predchádzajúcom zamestnaní, a potom bývalý zamestnávateľ inú možnosť nebude mať, keď sa zdráha.
Lydka R
02.02.08,12:39
Dakujem za odpoved.

Ale ešte predsa, ak môžem ...Od 1.2.2008 k nám nastúpil zamestnanec, kt. v min. zamestnaní si uplatnoval nezad. časť. V min. zamestnaní pracoval cca 1/2 roka do 23.1.2008 kde nastúpil hned po strednej škole.Od 23.1.-31.1. bol dobrovoľne nezamestnaný,ale obd. ma riadne zaplatené v poisťovni.Kto mu má urobiť RZD za r. 2007...min. zamestnávateľ,alebo ja?
Neviem či správne rozmýšľam, ale mám pocit, že je to povinnosťou posledného zam-ľa u kt.si upatnoval nezdan. časť, u kt. pracoval,ale ten mu tvrdí, že si musí urobiť Dan.priznanie sám...Viete mi poradiť? Prosím a dakujem.

Ty v žiadnom prípade nie, nakoľko k vam nastupil až vo februári toho roka. A zúčtovanie je za minulý rok.
Bývalý zamestnávateľ je povinný mu zúčtovanie vykonať, ak si podá do 15,2, žiadosť o zúčtovanie
http://www.porada.sk/t69628-zakon-o-dani-z-prijmov-od-1-1-2008-a.html#38
*Emma Lehotská*
02.02.08,12:56
Ešte raz dakujem za odpovede a prajem prísemný deň.
topper1
04.02.08,11:52
Ahojte,
zamestnanec si doteraz uplatňoval daňový bonus mesačne, na začiatku roka prišiel s tým, že si ho chce uplatňovať ročne, aby si tak niečo ušetril a na konci roka by mu vznikol preplatok. Možno jednoducha otazka, ale pre uistenie: vidite v tom nejaký problém? Je mesačne uplatňovanie zákonnou podmienkou, ak spľňa podmienky uplatnenia? Je potrebné len zaznačiť zmenu vo vyhlásení a neuplatňovať ho vo mzde mesačne? Ďakujem
KvetkaK
04.02.08,11:59
Ja v tom nevidím problém, len musí tu zmenu podpísať vo vyhlásení na rok 2008. Nikde v zákone nieje stanovené, že si musí uplatniť daňový bonus mesačne.
Ežor
04.02.08,12:23
Zamestnancovi sa v máji 2007 narodila dcéra. Začal si uplatňovať daňový bonus. Chcela by som vedieť, či v RZ má nárok na daňový bonus za celý rok, alebo len od mája. /výšku príjmu splňa/ Ďakujem
KvetkaK
04.02.08,12:28
Iba od mája.
u.erika
10.02.08,05:32
Ahojte, mám takéto otázky:
Môj sy sa študoval dennou formou /rok 2007/, pritom pracoval na dohodu, z ktorej mal príjem 57000,- Sk. Zamestnávateľ mu vystavil potvrdenie, dň má zrazenú, ale aj nezdaniteľnú čiastku. Syn je ženatý, má aj dieťa. 6ijú s nami v spol. domácnosti, jeho manželka je na predľženej rodičovskej dovolenke / dieťa je choré/. Chcela by som vedieť: máme nárok na daňový bonus ja alebo manžel? A syn má nárok na vlastné dieťa?
Amám ešte jeden problém: rodinné prídavky synovi boli vyplácané po celý rok, mal na to nárok?
Za všetky odpovede Vám vopred veľmi ďakujem.
Iveta Matlovičová
10.02.08,08:42
Ahojte, mám takéto otázky:
Môj sy sa študoval dennou formou /rok 2007/, pritom pracoval na dohodu, z ktorej mal príjem 57000,- Sk. Zamestnávateľ mu vystavil potvrdenie, dň má zrazenú, ale aj nezdaniteľnú čiastku. Syn je ženatý, má aj dieťa. 6ijú s nami v spol. domácnosti, jeho manželka je na predľženej rodičovskej dovolenke / dieťa je choré/. Chcela by som vedieť: máme nárok na daňový bonus ja alebo manžel? A syn má nárok na vlastné dieťa?
Amám ešte jeden problém: rodinné prídavky synovi boli vyplácané po celý rok, mal na to nárok?
Za všetky odpovede Vám vopred veľmi ďakujem.

Daňovník si môže uplatniť nárok na DB na každé vyživované dieťa. Podľa § 33 ods. 2 zákona o dani z príjmu:
"Za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu."
Podľa § 3 ods. 1 zákona o prídavku na dieťa:
"Nezaopatrené dieťa je okrem iného aj dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky, najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku, ak
a) sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom alebo ..."

Z Vášho príkladu vyplýva, že Váš syn mal zdaniteľné príjmy, študuje dennou formou (más asi vek do 25), to, že je ženatý - podľa mňa nebráni - aby ste si mohli naňho uplatniť nárok na DB, ak vy alebo Váš manžel spĺňate podmienky uvedené v § 33 ods. 1, teda dosiahli ste zdaniteľné príjmy aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy, 46 350 Sk za rok 2007.
Takisto ste mali nárok na rodinné prídavky na svôjho syna, ak spĺňa vyššie uvedené podmienky.
Váš syn by si mal podať daňové priznanie alebo požiadať ZĽ o vykonanie RZD, lebo ak podpísal vyhlásenie, príjem bol zdaňovaný preddavkou daňou a vzhľadom na dosiahnutú výšku príjmu sa mu daň vráti.
Toľko z mojej strany, snáď sa pridajú aj ostatní poraďáci.
u.erika
10.02.08,09:05
Ďakujem Ti Fronco!
a čo s DB na jeho dieťa?
lbdent
10.02.08,09:38
Prosím o radu - majiteľ prijal v máji 2006 zamestnanca na TPP, doniesol mi podpísané Vyhlásenie na zdanenie príjmov...kde si zamestnanec nič neuplatňoval. Ani pri preberaní Ročného zúčtovania za r. 2006 som sa od neho nič nové nedozvedela. Tento rok keď som poslala Vyhlásenia podpísať vyšlo najavo že má dieťa nar. v r.2005 a manželku na rodičovskej dovolenke. Zrejme sa majiteľ málo pýtal pri jeho nástupe do zamestnania a spoliehal sa na to, že zaškrtne a vyplní to čo treba. Teraz po takom čase mám dať dodatočné hlásenie za rok 2006, alebo sa to dá všetko zúčtovať v roku 2007?
Ďakujem, Ľuba
Andyke
10.02.08,09:59
Ďakujem Ti Fronco!
a čo s DB na jeho dieťa?

Keď požiada o roč.zúčt.príjmov v zamestnaní tak treba uviesť v žiadosti o vykonanie ročn. zúčtovania, že dodatočne si nárokuje daňový bonus na dieťa a dostane (má nárok) Obdobne sa postupuje, keby podal daňové priznanie.
Andyke
10.02.08,10:03
Prosím o radu - majiteľ prijal v máji 2006 zamestnanca na TPP, doniesol mi podpísané Vyhlásenie na zdanenie príjmov...kde si zamestnanec nič neuplatňoval. Ani pri preberaní Ročného zúčtovania za r. 2006 som sa od neho nič nové nedozvedela. Tento rok keď som poslala Vyhlásenia podpísať vyšlo najavo že má dieťa nar. v r.2005 a manželku na rodičovskej dovolenke. Zrejme sa majiteľ málo pýtal pri jeho nástupe do zamestnania a spoliehal sa na to, že zaškrtne a vyplní to čo treba. Teraz po takom čase mám dať dodatočné hlásenie za rok 2006, alebo sa to dá všetko zúčtovať v roku 2007?
Ďakujem, Ľuba

Vo vyhlásení predsa zamestnanec svojím podpisom potvrdzuje, či žiada o daňový bonus alebo nie. Rok 2006 by som už v zamestnaní neriešila.
Vystavila by som mu potvrdenie o výsledku ročn.zúčt. preddavkov za rok 2006 a on nech si podá daňové priznanie za rok 2006 (a DÚ mu to vráti)
Rok 2007 daňový bonus už mu uznajte v zamestnaní.
Andyke
10.02.08,10:20
Vo vyhlásení predsa zamestnanec svojím podpisom potvrdzuje, či žiada o daňový bonus alebo nie. Rok 2006 by som už v zamestnaní neriešila.
Vystavila by som mu potvrdenie o výsledku ročn.zúčt. preddavkov za rok 2006 a on nech si podá daňové priznanie za rok 2006 (a DÚ mu to vráti)


Vyplníte III.časť z Ročného zúčtovania .
Tlačivo tu:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/zuctovanie2007.pdf
lbdent
10.02.08,10:20
Obavam sa ale, ze Danove priznanie si nedokaze urobit, je to taky skoro rozumovo socialny pripad, popripade to by bolo lepsie mu spravit ako dodatocne hlasenie za organizaciu?
Andyke
10.02.08,10:22
Vypíšte mu daňové priznanie a on nech len odovzdá.
lbdent
10.02.08,10:24
Vyplníte III.časť z Ročného zúčtovania .
Tlačivo tu:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/zuctovanie2007.pdf

Sem môžem zarátať aj nárok za rok 2006 aj 2007 spolu?
lbdent
10.02.08,10:25
Pardón, písali sme naraz, takže radíte Dodatočné daňové priznanie za r.2006?
Andyke
10.02.08,10:30
Pardón, písali sme naraz, takže radíte Dodatočné daňové priznanie za r.2006?

Áno.
lbdent
10.02.08,10:32
DAKUJEM:)
u.erika
10.02.08,11:43
ďakujem Vám všetkým, veľmi ste ma potešili
Uľa
13.02.08,14:20
SZČO mal príjmy zo živnosti 270000 a výdavky 270010, tým pádom je v strate-10. V tomto prípade asi nemá nárok na DB?

Keby mal príjmy 270000 a výdavky 269000 mal by nárok na DB. Ďakujem
renataj
15.02.08,06:50
Dobrý deň.Potrebujem poradiť.
manžel bol v roku 2007 SZČO ale od 16.10.2007 si pozastavil živnosť.Má nárok na celý DB alebo len alikôtnu čiastku? Počíta sa aj 10-ty mesiac celý?Odvody platil za 10-ty mesiac len alikôtnu čiastku.
Druhá otázka.Já som sa zamestnala od 12.11.2007.DB som si neuplatňovala .Ak si budem robiť DP,môžam si uplatniť DB aj za november?Alebo len za december?Budem podávať DP za nás oboch a teraz neviem,ako uplatniť DB na dieťa a nezdanené čiastky ,ak sme nemali odpracovaný celý rok 2007.
Ďakujem voprad za každú dobrú radu.
u.erika
18.02.08,16:55
Ahojte! Potrebujem pomoc: Zamestnanec má dve deti, so ženou nie sú zosobášení, žijú v spoločnej domácnosti, ale žena a deti majú trvalý pobyt inde. /V tej istej denine/. Má nárok zamestnanec na DB, a keď ano, tak môžem mu v RZD vysporiadať aj za minulé roky? Aké potvrdenie k tomu potrebuje?
Andrea25
19.02.08,09:49
Potrebovala by som sa poradiť. Ak mám zamestnankyňu od septembra 2007 v PP uplatňujem jej od 9/07 daňový bonus. Príjem z PP 9-12/07 je 29200,- SK. K ročnému zúčtovaniu mi doložila potvrdenia z dohôd za rok 2007. Jej celkový príjem dohody+PP sú v čiastke prevyšujúci sumu 46350,- Sk. Môžem jej uplatniť bonus za celý rok 2007?
KvetkaK
19.02.08,09:50
Potrebovala by som sa poradiť. Ak mám zamestnankyňu od septembra 2007 v PP uplatňujem jej od 9/07 daňový bonus. Príjem z PP 9-12/07 je 29200,- SK. K ročnému zúčtovaniu mi doložila potvrdenia z dohôd za rok 2007. Jej celkový príjem dohody+PP sú v čiastke prevyšujúci sumu 46350,- Sk. Môžem jej uplatniť bonus za celý rok 2007?
Áno môžeš.
Andrea25
19.02.08,09:53
ďakujem za odpoveď.
Viera Ká
19.02.08,16:43
Dobrý večer,
v jednom príspevku o daňovom bonuse som čítala, že patrí DB rodičom, ak splňajú podmienku príjmov, na vydatú dcéru, ktorá ešte celý rok 2007 študovala na strednej škole - denné štúdium, vydala sa v apríli 2007 a v septembri 2007 sa jej narodilo dieťa - na to si môže uplatniť DB jej manžel, ak dosiahol potrebné príjmy. Chcem sa len uistiť či si môžu - teda otec dcéry naozaj uplatniť DB za celý rok 2007, nakoľko je živnostník a robí daňové priznanie za rok 2007.
Ďakujem.
evina
19.02.08,16:56
Dobrý večer,
v jednom príspevku o daňovom bonuse som čítala, že patrí DB rodičom, ak splňajú podmienku príjmov, na vydatú dcéru, ktorá ešte celý rok 2007 študovala na strednej škole - denné štúdium, vydala sa v apríli 2007 a v septembri 2007 sa jej narodilo dieťa - na to si môže uplatniť DB jej manžel, ak dosiahol potrebné príjmy. Chcem sa len uistiť či si môžu - teda otec dcéry naozaj uplatniť DB za celý rok 2007, nakoľko je živnostník a robí daňové priznanie za rok 2007.
Ďakujem.

V prvom rade musí byť splnená podmienka podľa paragrafu 33 zákona o DzP:


§ 33

Daňový bonus
1/ Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 6 480 ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom; prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.
a zároveň :
3/ Daňovník, ktorý je rodič dieťaťa alebo u ktorého ide vo vzťahu k dieťaťu o starostlivosť nahrádzajúcu starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu, ak dieťa s ním žije v domácnosti, môže si uplatniť daňový bonus po uplynutí zdaňovacieho obdobia, ak manžel (manželka) tohto dieťaťa nemá za toto zdaňovacie obdobie zdaniteľné príjmy presahujúce sumu podľa § 11 ods. 2 písm. a).

Čiže zjednodušene povedané– ak vyživované nezaopatrené dieťa daňovníka, uzatvorí manželstvo, nárok na daňový bonus si môže na neho uplatniť až po skončení roka /čo je o.k. pri podaní DP/, ak toto dieťa naďalej žije s daňovníkom v domácnosti a ak manžel dcéry nemá za uplynulý rok zdaniteľné príjmy presahujúce nezdaniteľnú sumu pre rok 2007 95 616.
Viera Ká
19.02.08,17:17
Ďakujem za odpoveď, ak tomu dobre rozumiem, tak do uzavretia sobáša,teda v mojom prípade za január až apríl DB patrí - a potom sa už skúmajú príjmy manžela dcéry, ak sú viac ako 95616 nemá rodič nárok na DB za ostatné mesiace v roku?
evina
19.02.08,17:44
Ďakujem za odpoveď, ak tomu dobre rozumiem, tak do uzavretia sobáša,teda v mojom prípade za január až apríl DB patrí - a potom sa už skúmajú príjmy manžela dcéry, ak sú viac ako 95616 nemá rodič nárok na DB za ostatné mesiace v roku?

Áno, ale neskúmajú sa len príjmy jej manžela, ale aj to, či dieťa žije naďalej s Vami v domácnosti.
natkov
20.02.08,06:51
Živnostník sa oženil so ženou s 2 deťmi spoločne majú ešte 4 deti. Otázka: Môže si živnostník uplatniť DB aj na deti manželky z 1. manželstva keď sú zosobášený?
tacasina
20.02.08,07:00
Daňovník žije s družkou v spoločnej domácnosti i keď každý má inde trvalé bydlisko. Družka je na rodičovskej dovolenke, majú spolu 1 dieťa.
Môže si daňovník uplatniť daňový bonus?
Ja si myslím, že áno, len by som si to chcela odobriť.
natkov
20.02.08,09:19
Živnostník sa oženil so ženou s 2 deťmi spoločne majú ešte 4 deti. Otázka: Môže si živnostník uplatniť DB aj na deti manželky z 1. manželstva keď sú zosobášený?
Zoltán Kovács
20.02.08,09:21
Živnostník sa oženil so ženou s 2 deťmi spoločne majú ešte 4 deti. Otázka: Môže si živnostník uplatniť DB aj na deti manželky z 1. manželstva keď sú zosobášený?

Jedine keby si ich osvojil.
Lucina
21.02.08,12:22
Prepáčte, neviem, ako správne zadať otázku k tejto téme. Potrebujem poradiť. Živnostníčka v r. 2007 vykázala stratu cca 100 tis. Sk zo živnosti, má príjmy z dohody 47.458,- sk, čo je viac ako 50 % ročnej minim. mzdy, ale nie som si istá či má nárok na daňový bonus, prosím poraďte mi. Ďakujem pekne.
Anja111
21.02.08,12:32
Prepáčte, neviem, ako správne zadať otázku k tejto téme. Potrebujem poradiť. Živnostníčka v r. 2007 vykázala stratu cca 100 tis. Sk zo živnosti, má príjmy z dohody 47.458,- sk, čo je viac ako 50 % ročnej minim. mzdy, ale nie som si istá či má nárok na daňový bonus, prosím poraďte mi. Ďakujem pekne.
Má, lebo podľa § 5 dosiahla potrebný príjem.
KvetkaK
21.02.08,12:46
Má, lebo podľa § 5 dosiahla potrebný príjem.
Ale v DP jej vznikla strata, takže nemá nárok. Alebo sa mýlim? :rolleyes:
Ale mala aj príjem z dohody, to som prehliadla.Takže je to správne, má nárok. :)
katkaj
21.02.08,12:49
Ale v DP jej vznikla strata, takže nemá nárok. Alebo sa mýlim? :rolleyes:


§ 33
Daňový bonus
Na začiatok (http://www.porada.sk/t69605-zakon-o-dani-z-prijmov-od-1-1-2007-a.html#hore) (1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 6480 Sk ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.
tacasina
22.02.08,06:04
Daňovník žije s družkou v spoločnej domácnosti i keď každý má inde trvalé bydlisko. Družka je na rodičovskej dovolenke, majú spolu 1 dieťa.
Môže si daňovník uplatniť daňový bonus?
Ja si myslím, že áno, len by som si to chcela odobriť.
Neviete mi to nikto odobriť ?
evina
22.02.08,06:33
Daňovník žije s družkou v spoločnej domácnosti i keď každý má inde trvalé bydlisko. Družka je na rodičovskej dovolenke, majú spolu 1 dieťa.
Môže si daňovník uplatniť daňový bonus?
Ja si myslím, že áno, len by som si to chcela odobriť.

Áno...poradili Ti už napr. aj tu :
http://www.porada.sk/t60621-danovy-bonus-druh-druzka.html
http://www.porada.sk/t59281-danovy-bonus-druh-a-druzka.html
http://www.porada.sk/t44192-danovy-bonus-dieta-bez-manzelaskeho-vztahu.html
http://www.porada.sk/t20636-danovy-bonus-druh-a-druzka.html
http://www.porada.sk/t6901-druh-druzka-a-danovy-bonus.html
Tweety
22.02.08,06:35
Neviete mi to nikto odobriť ?
Má, samozrejme, ak má k tomu aj príjmy určené v § 33 Zákona o dani z príjmov.
tacasina
22.02.08,06:40
Ďakujem všetkým a prajem príjemný deň.
ZDENIELA
22.02.08,07:05
Živnostník sa oženil so ženou s 2 deťmi spoločne majú ešte 4 deti. Otázka: Môže si živnostník uplatniť DB aj na deti manželky z 1. manželstva keď sú zosobášený?

daňový bonus patrí za dieťa vlastné, osvojené, alebo za dieťa druhého z manželov....

Z toho vyplýva, ak sú zosobášený a spĺňa ostatné podmienky na uplatnenie bonusu (príjem, spoločná domácnosť, nezaopatrenosť) môže si na deti svojej manželky uplatniť daňový bonus rovnako ako na svoje vlastné ;)
ZDENIELA
22.02.08,07:07
Jedine keby si ich osvojil.

Pre vyššie poslanú odpoveď si dovolím nesúhlasiť ...

Sú manželia, preto na priznanie bonusu na jej deti si ich nemusí osvojovať ;)
Antea
22.02.08,16:02
Ahojte,
mám takýto problém, lepšie povedané moja priateľka. Je pravda, že pri prerušení štúdia na VŠ a znovunastúpení o rok už daňový bonus na uvedené dieťa neprináleží? Ja mám len malé deti tak som jej nevedela poradiť.
Andyke
22.02.08,16:13
Ahojte,
mám takýto problém, lepšie povedané moja priateľka. Je pravda, že pri prerušení štúdia na VŠ a znovunastúpení o rok už daňový bonus na uvedené dieťa neprináleží? Ja mám len malé deti tak som jej nevedela poradiť.

Počas prerušenia štúdia nemá nárok rodič na DB, ale keď znovu nastúpi dieťa na VŠ a neprekročil štandardnú dobu štúdia , tak nárok má. Prerušenie školy napr. na 1 rok do toho nepočítame, lebo vtedy neštudoval.

Keď napr. bude opakovať 2. ročník a štand. dľžka štúdia je 5 rokov tak v tom 5. ročníku už nebude nárok na DB (pretože už študuje 6 .rok)
Antea
23.02.08,09:53
Počas prerušenia štúdia nemá nárok rodič na DB, ale keď znovu nastúpi dieťa na VŠ a neprekročil štandardnú dobu štúdia , tak nárok má. Prerušenie školy napr. na 1 rok do toho nepočítame, lebo vtedy neštudoval.

Keď napr. bude opakovať 2. ročník a štand. dľžka štúdia je 5 rokov tak v tom 5. ročníku už nebude nárok na DB (pretože už študuje 6 .rok)
No tak konečne som sa dopracovala k tomu, čo im tom školení hovorili:
- opakovanie ročníka nepatrí DB
- nenavštevovanie školy zo zdravotných dôvodov, aj keď poberá rodinné prídavky - nechodí DB
- čiže bakalárske trvá 3 roky - bonus patrí 3 roky
Vraj im prednášal niekto z Blavy, kto sa podieľa na tvorbe d.zákonov.
Bola by som rada keby sa k tomuto ešte niekto vyjadril. Ďakujem
marcik
04.03.08,14:06
Potrebovala by som sa poradiť. Ak mám zamestnankyňu od septembra 2007 v PP uplatňujem jej od 9/07 daňový bonus. Príjem z PP 9-12/07 je 29200,- SK. K ročnému zúčtovaniu mi doložila potvrdenia z dohôd za rok 2007. Jej celkový príjem dohody+PP sú v čiastke prevyšujúci sumu 46350,- Sk. Môžem jej uplatniť bonus za celý rok 2007?

po prečítaní uvedeného príspevku, kde bolo aj odpovedané že môže, by ma zaujímalo ešte,mám aj ja takú pracovníčku má príjem u nás iba 44tis.,lebo nastúpila 10/07,ale doniesla potvrdenie z dohody na 10tis.Myslím že jej môžem spätne priznať bonus za celý rok,ale chcem vedieť, či nikde neuvádzam jej príjem z tej dohody?myslím do zúčtovania?
vema
06.03.08,09:55
Jeden študent ukončil dobrovolne štúdium na strednej škole v 4 ročníku dňa 14.2.2008 a druhý študent vysokej školy prerušil štúdium 15.2.2008. Majú nárok na daňový bonus za február, pravda? Len sa chcem uistiť. Potom už nič.
denisie
06.03.08,09:59
Jeden študent ukončil dobrovolne štúdium na strednej škole v 4 ročníku dňa 14.2.2008 a druhý študent vysokej školy prerušil štúdium 15.2.2008. Majú nárok na daňový bonus za február, pravda? Len sa chcem uistiť. Potom už nič.
ano
Tony1
06.03.08,11:13
Poprosim Vas o radu,
- mame pracovničku, ktora ma dceru do 25 rokov, je evidovana na úrade prace, slobodna a tehotna, môže na nu brat pracovníčka danovy bonus./už neštuduje/
- otázka k ročnému zúčtovaniu: zamestnanec poberal danový bonus na 2 deti cely rok, idem mu robit ročné zúčtovanie dane a vzhľadom nato, že je momentálne v rozvodovom konaní, nechce mi priniesť od manželky potvrdenie, že nepoberala ona daňový bonus za minuly rok. Je to naozaj nevyhnutné, aby bolo potvrdenie alebo to riešiť nejako inak..., poraďte.
Srdečná vďaka.
S
Tweety
06.03.08,11:15
Poprosim Vas o radu,
- mame pracovničku, ktora ma dceru do 25 rokov, je evidovana na úrade prace, slobodna a tehotna, môže na nu brat pracovníčka danovy bonus./už neštuduje/
- otázka k ročnému zúčtovaniu: zamestnanec poberal danový bonus na 2 deti cely rok, idem mu robit ročné zúčtovanie dane a vzhľadom nato, že je momentálne v rozvodovom konaní, nechce mi priniesť od manželky potvrdenie, že nepoberala ona daňový bonus za minuly rok. Je to naozaj nevyhnutné, aby bolo potvrdenie alebo to riešiť nejako inak..., poraďte.
Srdečná vďaka.
S
NIe. Potvrdenie, že manželka nepoberá, nepotrebuješ. On zodpovedá za pospísané vyhlásenie k zdaneniu.
Tony1
06.03.08,11:16
Ďakujem.
tomasz
07.03.08,09:02
Počas prerušenia štúdia nemá nárok rodič na DB, ale keď znovu nastúpi dieťa na VŠ a neprekročil štandardnú dobu štúdia , tak nárok má. Prerušenie školy napr. na 1 rok do toho nepočítame, lebo vtedy neštudoval.

Keď napr. bude opakovať 2. ročník a štand. dľžka štúdia je 5 rokov tak v tom 5. ročníku už nebude nárok na DB (pretože už študuje 6 .rok)



No tak konečne som sa dopracovala k tomu, čo im tom školení hovorili:
- opakovanie ročníka nepatrí DB
- nenavštevovanie školy zo zdravotných dôvodov, aj keď poberá rodinné prídavky - nechodí DB
- čiže bakalárske trvá 3 roky - bonus patrí 3 roky
Vraj im prednášal niekto z Blavy, kto sa podieľa na tvorbe d.zákonov.
Bola by som rada keby sa k tomuto ešte niekto vyjadril. Ďakujem


Prajem pekný deň.
Stretol som sa s touto situáciou a neviem si rady. Má to súvislosť s citáciami.

Manželský pár /manželka zamestnankyňa, manžel živnosť/ majú 2 deti, 24 ročnú dcéru a 5 ročného syna. Manželka poberá detské prídavky na deti, daňový bonus si neuplatňovala, DB si chce uplatniť manžel v DP za rok 2007. So synom je vec jasná. Ale dcéra študujem na VŠ bakalárske štúdium. Študuje už štvrtý rok! Prvé dva roky študovala jeden odbor a potom prestúpila na druhý odbor tiež bakalársky, teraz už študuje v 2 ročníku na novom odbore.
Manželke vyplácali detské prídavky iba dovtedy kým bakalárske štúdium trvalo "dokopy" 3 roky. Od 10/2007 nedostáva detské prídavky.

Moja otázka - má to nejaký vplyv na daňový bonus že už na študentku matka nepoberá detské prídavky (v r. 2007 bola 23 ročná). Môže si manžel v DP uplatniť celý DB na rok 2007 ? (ako som sa dočítal veková hranica na DB je 25r.)

ďakujem za čas a ochotu riešiť túto situáciu.
Wibko
07.03.08,12:14
Pozdravujem poraďákov a zároveň prosím o odpoveď na moju otázku. SZČO má príjem zo živnosti 45250,- a príjem zo závislej činnosti 2643,- môže si uplatniť daň.bonus na dieťa ? Podľa mňa môže lebo jeho príjem z obidvoch činností presiahol hranicu 46350,-. Myslím si dobre ? Ďakujem.
veronikasad
07.03.08,12:20
Pozdravujem poraďákov a zároveň prosím o odpoveď na moju otázku. SZČO má príjem zo živnosti 45250,- a príjem zo závislej činnosti 2643,- môže si uplatniť daň.bonus na dieťa ? Podľa mňa môže lebo jeho príjem z obidvoch činností presiahol hranicu 46350,-. Myslím si dobre ? Ďakujem.
Nie je možné obidva druhy príjmov spočítať.
Zo zamestnania mu nárok na DB nevznikol a ani príjem zo živnosti nepresiahol 6-násobok min. mzdy.

-------
Veronika
Wibko
07.03.08,12:25
Čiže ak tomu dobre chápem, vtedy by mal nárok keby mal zo závislej činnosti úhrn nad 46350,-, alebo zo živnosti príjem nad 46350,- ? Ďakujem za odpoveď
Anja111
07.03.08,12:49
Čiže ak tomu dobre chápem, vtedy by mal nárok keby mal zo závislej činnosti úhrn nad 46350,-, alebo zo živnosti príjem nad 46350,- ? Ďakujem za odpoveď
Áno, ale ak zo živnosti, tak musí zároveň vykázať aj daňový základ, nesmie byť v strate...
tomasz
09.03.08,05:57
Prajem pekný deň.
Stretol som sa s touto situáciou a neviem si rady. Má to súvislosť s citáciami.

Manželský pár /manželka zamestnankyňa, manžel živnosť/ majú 2 deti, 24 ročnú dcéru a 5 ročného syna. Manželka poberá detské prídavky na deti, daňový bonus si neuplatňovala, DB si chce uplatniť manžel v DP za rok 2007. So synom je vec jasná. Ale dcéra študujem na VŠ bakalárske štúdium. Študuje už štvrtý rok! Prvé dva roky študovala jeden odbor a potom prestúpila na druhý odbor tiež bakalársky, teraz už študuje v 2 ročníku na novom odbore.
Manželke vyplácali detské prídavky iba dovtedy kým bakalárske štúdium trvalo "dokopy" 3 roky. Od 10/2007 nedostáva detské prídavky.

Moja otázka - má to nejaký vplyv na daňový bonus že už na študentku matka nepoberá detské prídavky (v r. 2007 bola 23 ročná). Môže si manžel v DP uplatniť celý DB na rok 2007 ? (ako som sa dočítal veková hranica na DB je 25r.)

ďakujem za čas a ochotu riešiť túto situáciu.

Ospravedlňujem sa že citujem samého seba, ale dosť ma trápi táto otázka.
dakujem
Jozef Mihál
09.03.08,06:47
Zapamätajte si, že ak je nárok na prídavky, je nárok na daňový bonus (samozrejme pri splnení podmienky príjmu najmenej vo výške polovice min.mzdy).

A naopak. Ak nie je nárok na prídavky, nie je nárok na daňový bonus.
Zužu
09.03.08,12:42
Mám nasledovný problém a neviem či som správne uviedla v daň. priznaní daňový bonus . Študent ukončil strednú školu 29.5.07/potvrdenie zo školy/. Rodinné prídavky boli rodičom vyplatené aj za mesiac september. Tento študent má od 2O.9.07 živnosť. Je nárok na daňový bonus aj za mesiac september? ďakujem
nicolet
09.03.08,12:49
Mám nasledovný problém a neviem či som správne uviedla v daň. priznaní daňový bonus . Študent ukončil strednú školu 29.5.08/potvrdenie zo školy/. Rodinné prídavky boli rodičom vyplatené aj za mesiac september. Tento študent má od 2O.9.08 živnosť. Je nárok na daňový bonus aj za mesiac september? ďakujem

Ahoj,myslím že ukončil školu v r.2007. Pokiaľ sa nezamestnal alebo neprihlásil na ÚP, mal posledný nárok za mesiac august 2007 aj na prídavky aj na daňový bonus.
Zužu
09.03.08,12:53
Ďakujem dátumy v príspevku som opravila. Aj ja som to tak pôvodne napočítala, ale z úradu práce odkiaľ vyplácali rodinné prídavky je na potvrdení aj september. Nebol prihlásený ani na úrade práce a nebol ani zamestnaný. Ja dám nárok na daňový bonus len do augusta. Dúfam , že urobím dobre.
lillian
17.03.08,07:38
ahojte,potrebujem poradit.
SZCO podnika od 1/3/07, pridavky na dieta pobera cely rok. prijmy z podnikania ma cca 300 000sk,ale je v strate,cize ZD je 0.ma narok na danovy bonus.ma narok na danovy bonus za cely rok?ak ma narok na danovy bonus a je v strate,znamena to,ze mu danovy urad vrati cca 6500sk?
natkov
17.03.08,07:42
Ak manžel má TP v SR a pracuje celý rok v ČR príjem len z ČR môže si uplatniť Daňový bonus........
Pepa
17.03.08,07:42
ahojte,potrebujem poradit.
SZCO podnika od 1/3/07, pridavky na dieta pobera cely rok. prijmy z podnikania ma cca 300 000sk,ale je v strate,cize ZD je 0.ma narok na danovy bonus.ma narok na danovy bonus za cely rok?ak ma narok na danovy bonus a je v strate,znamena to,ze mu danovy urad vrati cca 6500sk?
Nemá nárok na DB.
natkov
17.03.08,08:48
Ak manžel má TP v SR a pracuje celý rok v ČR príjem len z ČR. Otázka: :confused: môže si uplatniť Daňový bonus........ Podaním DP za rok 2007:confused:
abel
17.03.08,08:51
Ak manžel má TP v SR a pracuje celý rok v ČR príjem len z ČR môže si uplatniť Daňový bonus........
Áno
natkov
17.03.08,11:15
Ak VŠ študent pracoval na dohodu a zároveň poberal štipendium. DP typu A, §43. (je to správne)???
štipendium (je oslobodený od príjmu) alebo sa niekde uvádza spočíta????
abel
17.03.08,12:16
Štipendium sa ani neuvádza ani sa vôbec neberie do úvahy. Dôležité je, akou daňou mu príjem zdanil zamestnávateľ, či preddavkovou alebo zrážkovou. Prílohou DP je potvrdenie od zamestnávateľa, kde je to presne uvedené, či to bolo zrazené preddavkovou - § 35, alebo zrážkovou - §43. Tak to potom uvedieš aj v DP - buď do riadku 62 alebo 63.
susika
17.03.08,12:17
Chcem sa opýtať, či manžel, ktorý mal do 29.2. živnosť/teraz má pozastavenú/a teraz nastúpil do práce ako zamestnanec musí v práci požiadať o vyplatenie daňového bonusu a podpisovať vyhlásenie keď si o rok bude aj tak podávať daň.priznanie!Ďakujem
Jozef Mihál
17.03.08,12:18
Sociálne štipendium je oslobodené od dane. Podnikové štipendium oslobodené od dane nie je, je to príjem podľa § 5 ZDP.
Jozef Mihál
17.03.08,12:19
Chcem sa opýtať, či manžel, ktorý mal do 29.2. živnosť/teraz má pozastavenú/a teraz nastúpil do práce ako zamestnanec musí v práci požiadať o vyplatenie daňového bonusu a podpisovať vyhlásenie keď si o rok bude aj tak podávať daň.priznanie!Ďakujem
Keď nechce mať daňový bonus vyplácaný už počas roka ale stačí mu to až v daňovom priznaní za rok 2008, nemusí žiadať u zamestnávateľa o DB.
susika
17.03.08,12:39
Ďakujem za odpoveď a ešte sa chcem opýtať, či sa ho nebude týkať to zníženie sadzby poistného na starobné poistenie o 0,05%
abel
17.03.08,13:29
To bolo predsa už dááávno zrušené
laetitia4
17.03.08,13:59
Dobrý deň,
chcem sa spýtať, či mám nárok na daňový bonus, keď som v r. 2007 od 1.1. do 10.3. pracovala ako zamestnanec, a od 10.3. som bola až do 27.9. PN. V tento deň, t. j. 27.9. som nastúpila na MD a 4.11. sa mi narodila dcérka. Je možnosť uplatniť si daňový bonus za mesiac december vo výške 540,- Sk. Veľmi pekne ďakujem, Laetitia4
jankasm
17.03.08,14:05
Dobrý deň,
chcem sa spýtať, či mám nárok na daňový bonus, keď som v r. 2007 od 1.1. do 10.3. pracovala ako zamestnanec, a od 10.3. som bola až do 27.9. PN. V tento deň, t. j. 27.9. som nastúpila na MD a 4.11. sa mi narodila dcérka. Je možnosť uplatniť si daňový bonus za mesiac december vo výške 540,- Sk. Veľmi pekne ďakujem, Laetitia4

DB si môžeš uplatniť už aj za mesiac november 2007. Takže môžeš si uplatniť 2x540,- ale len v tom prípade, že spĺňaš podmienku príjmu vo výške polovice minimálnej mzdy za rok 2007, čo je 46350,-. Ak si toľko zarobila do toho 10.3.2007, tak áno, môžeš si uplatniť, ak nie, tak si uplatniť nemôžeš. V tom prípade by si mohol ešte otec dieťatka. ;)
laetitia4
17.03.08,14:35
Ďakujem veľmi pekne,
ak som to teda správne pochopila, ak som do toho 10. marca zarobila spolu napr. 19000,-, nemám nárok na uplatnenie DB. Ale na potvrdení o príjme od zamestnávateľa mám sumu 47596,- Sk (t. j. výplaty+odmeny+preplatená dovolenka za r. 2007). Čo v takomto prípade môžem si ho uplatniť? Veľmi pekne ďakujem, J.
natkov
17.03.08,14:36
Sociálne štipendium je oslobodené od dane. Podnikové štipendium oslobodené od dane nie je, je to príjem podľa § 5 ZDP.
Aké je to podnikové štipendium??
Ona má štipendium ako študent na VŠ.
abel
17.03.08,14:58
Ďakujem veľmi pekne,
ak som to teda správne pochopila, ak som do toho 10. marca zarobila spolu napr. 19000,-, nemám nárok na uplatnenie DB. Ale na potvrdení o príjme od zamestnávateľa mám sumu 47596,- Sk (t. j. výplaty+odmeny+preplatená dovolenka za r. 2007). Čo v takomto prípade môžem si ho uplatniť? Veľmi pekne ďakujem, J.
V takom prípade máš nárok na bonus 1110.- Sk - tvoj zdaniteľný príjem je vyšší ako 46.350.- Sk
laetitia4
17.03.08,19:19
Srdečná vďaka za odpoveď! Ale prečo suma 1110 Sk? Nie je DB 540,-/mesiac? Vďaka, J.
Jozef Mihál
17.03.08,21:20
Aké je to podnikové štipendium??
Ona má štipendium ako študent na VŠ.
Podnikové štipendium je štipendium, ktoré študentovi vypláca jeho budúci zamestnávateľ, ktorý touto formou v dnešných pre zamestnávateľov ťažkých časoch získava mladé mozgy.
laetitia4
18.03.08,07:38
Veľmi pekne ďakujem, pomohli ste mi! J.
svedia
18.03.08,07:55
ahojte poradáci.. taká otázočka? či je to správne?
manželia vo svojom zamestnaní nemajú ani jeden podpísané vo vyhlasení, že si chcú uplatňovať nárok na daňový bonus. Uplatní si ho len jeden z nich až v daňovom priznaní za rok 2007 a tým sa doplatí DB za celý rok.. DIKI
katkaj
18.03.08,08:32
ahojte poradáci.. taká otázočka? či je to správne?
manželia vo svojom zamestnaní nemajú ani jeden podpísané vo vyhlasení, že si chcú uplatňovať nárok na daňový bonus. Uplatní si ho len jeden z nich až v daňovom priznaní za rok 2007 a tým sa doplatí DB za celý rok.. DIKI

Áno pokiaľ si neuplatňovali počas roka 2007 tak si DB uplatní jeden z nich v DP
barones
30.03.09,19:39
Prosím o radu - SZČO začala podnikať v 09/2008. Má nárok na daňový bonus za celý rok 2008?
mzdarka renca
30.03.09,19:42
Prosím o radu - SZČO začala podnikať v 09/2008. Má nárok na daňový bonus za celý rok 2008?
podmienka je mať príjem buď zo závislej činnosti, alebo ako SZČO min. 48600 a ak ten príjem dosiahol pri podnikaní, musí vykázať kladný základ dane. potom má nárok na DB na celý rok
barones
30.03.09,19:44
a ak jej vyšla strata, nemôže si tento DB pýtať od daňového úradu?
mzdarka renca
30.03.09,19:55
a ak jej vyšla strata, nemôže si tento DB pýtať od daňového úradu?
ak jej vyšla strata, tak nárok na DB nemá. Nemala príjmy aj zo závislej činnosti vo výške 48600? Ak by mala. tak bude mať nárok na DB.
barones
30.03.09,20:08
ďakujem veľmi pekne za odpoveď
zena
27.04.09,10:10
Prosím Vás ako je to teraz s priznaním DB ak dieťa začalo poberať invalidný dôchodok? Dieťa sa narodilo 27.12.1990 a od 18-tich rokov je priznaný ID.Podľa zákonov čo som prešla, mi vychádza, že rodič nemá nárok. Len dieťa študuje 3 ročník r.2008/2009 ( a bude aj 4.r.) tak vzhľadom na túto skutočnosť neviem presne. Má alebo nemá nárok? Ďakujem veľmi pekne .
mzdarka renca
27.04.09,10:30
Prosím Vás ako je to teraz s priznaním DB ak dieťa začalo poberať invalidný dôchodok? Dieťa sa narodilo 27.12.1990 a od 18-tich rokov je priznaný ID.Podľa zákonov čo som prešla, mi vychádza, že rodič nemá nárok. Len dieťa študuje 3 ročník r.2008/2009 ( a bude aj 4.r.) tak vzhľadom na túto skutočnosť neviem presne. Má alebo nemá nárok? Ďakujem veľmi pekne .

Podľa môjho názoru sa už nejedná o nezaopatrené dieťa v zmysle §33 odst.2 ZoDP a zákona 600/2003, aj keď je študentom denného štúdia, nakoľko poberá invalidný dôchodok.



Citácia zo zákona o prídavku na dieťa č.600/2003
§ 3
Nezaopatrené dieťa


(1) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona je dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky, 3) najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku, ak

a) sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom alebo
b) sa nemôže sústavne pripravovať na povolanie štúdiom, alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre chorobu alebo úraz.

(2) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona je aj dieťa, ktoré

a) po skončení povinnej školskej dochádzky sa zúčastňuje dennou formou kurzu na získanie základného vzdelania, 3a) okrem kurzu organizovaného podľa osobitného predpisu, 3b) najdlhšie do skončenia školského roku, v ktorom dieťa dovŕšilo 18 rokov veku, alebo

b) je neschopné sa sústavne pripravovať na povolanie alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, najdlhšie do dovŕšenia plnoletosti.

(3) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona nie je dieťa,

a) ktorému vznikol nárok na invalidný dôchodok alebo poberá sociálny dôchodok,
b) ktorého štúdium na vysokej škole podľa študijného programu presahuje štandardnú dĺžku4) alebo
c) ktoré získalo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.5)
zena
27.04.09,10:44
Podľa môjho názoru sa už nejedná o nezaopatrené dieťa v zmysle §33 odst.2 ZoDP a zákona 600/2003, aj keď je študentom denného štúdia, nakoľko poberá invalidný dôchodok.



Citácia zo zákona o prídavku na dieťa č.600/2003
§ 3
Nezaopatrené dieťa


(1) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona je dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky, 3) najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku, ak

a) sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom alebo
b) sa nemôže sústavne pripravovať na povolanie štúdiom, alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre chorobu alebo úraz.

(2) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona je aj dieťa, ktoré

a) po skončení povinnej školskej dochádzky sa zúčastňuje dennou formou kurzu na získanie základného vzdelania, 3a) okrem kurzu organizovaného podľa osobitného predpisu, 3b) najdlhšie do skončenia školského roku, v ktorom dieťa dovŕšilo 18 rokov veku, alebo

b) je neschopné sa sústavne pripravovať na povolanie alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, najdlhšie do dovŕšenia plnoletosti.

(3) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona nie je dieťa,

a) ktorému vznikol nárok na invalidný dôchodok alebo poberá sociálny dôchodok,
b) ktorého štúdium na vysokej škole podľa študijného programu presahuje štandardnú dĺžku4) alebo
c) ktoré získalo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.5)
Len sa mi zda ze si tento § odporuje,lebo ...
(1) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona je dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky, 3) najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku, ak

a) sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom

a nasledne

(3) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona nie je dieťa,

a) ktorému vznikol nárok na invalidný dôchodok alebo poberá sociálny dôchodok.

Podla mojho osobneho nazoru narok na DB nema,ale kedze je stale studentom som na vazkach. Nestretol sa niekto s danym prikladom?
Katy a R
27.04.09,10:55
Len sa mi zda ze si tento § odporuje,lebo ...
(1) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona je dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky, 3) najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku, ak

a) sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom

a nasledne

(3) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona nie je dieťa,

a) ktorému vznikol nárok na invalidný dôchodok alebo poberá sociálny dôchodok.

Podla mojho osobneho nazoru narok na DB nema,ale kedze je stale studentom som na vazkach. Nestretol sa niekto s danym prikladom?

.. ale áno, stretol...;)
nemá nárok na daňový bonus!
Ale!!! až od vydania rozhodnutia SP! Ak bol DB vyplácaný aj po 18-tom roku a ID bol priznaný spätne, netreba vracať (vracia sa len cez burčiakovú sezónu:D)
pozri tu ... usmernenie http://www.porada.sk/t106248-p4-danovy-bonus-na-dieta.html#post985519
zena
27.04.09,11:10
.. ale áno, stretol...;)
nemá nárok na daňový bonus!
Ale!!! až od vydania rozhodnutia SP! Ak bol DB vyplácaný aj po 18-tom roku a ID bol priznaný spätne, netreba vracať (vracia sa len cez burčiakovú sezónu:D)
pozri tu ... usmernenie http://www.porada.sk/t106248-p4-danovy-bonus-na-dieta.html#post985519
V kazdom pripade Dakujem za radu aj ked mi znenie zakonov v tomto pripade pride trochu od veci. Nemam zatial v ruke rozhodnutie o priznani ID, ale pokial chapem spravne: ak socialka vyda napr. k 15.4.2009 rozhodnutie spatne priznaneho ID od 18-tich (decembra 2008), patri otcovi DB do konca aprila 2009?
Katy a R
27.04.09,11:24
V kazdom pripade Dakujem za radu aj ked mi znenie zakonov v tomto pripade pride trochu od veci. Nemam zatial v ruke rozhodnutie o priznani ID, ale pokial chapem spravne: ak socialka vyda napr. k 15.4.2009 rozhodnutie spatne priznaneho ID od 18-tich (decembra 2008), patri otcovi DB do konca aprila 2009?

.. áno, presne tak. Ty si mzdárka? ... Môžeš si prípadne vyžiadať potvrdenie z UPSVaR o vyplatenom PnD (ten tiež patrí dovtedy, kým nie je vydané rozhodnutie) ...
zena
27.04.09,11:32
.. áno, presne tak. Ty si mzdárka? ... Môžeš si prípadne vyžiadať potvrdenie z UPSVaR o vyplatenom PnD (ten tiež patrí dovtedy, kým nie je vydané rozhodnutie) ...
ano som mzdarka a o tejto skutocnosti som sa dozvedela dnes, ked som sa opytala na PnD, ZC mi povedal ze ho pobera. No ma mi doniest Rozhodnutie, takze podla toho sa uvidi. Mne sa jedna hlavne o DB.
zena
29.04.09,05:03
.. ale áno, stretol...;)
nemá nárok na daňový bonus!
Ale!!! až od vydania rozhodnutia SP! Ak bol DB vyplácaný aj po 18-tom roku a ID bol priznaný spätne, netreba vracať (vracia sa len cez burčiakovú sezónu:D)
pozri tu ... usmernenie http://www.porada.sk/t106248-p4-danovy-bonus-na-dieta.html#post985519
Este taka mala technicka otazocka. Rozhodnutie mam uz pred sebou a ID je priznany od 27.12.2008 a od 1.1.2009 patri dietatu ID. Dátum doručenia je 7.aprila 2009. DB teda nepatri ZC od maja 2009? A za 1-4 mesiac sa DB nevracia?
Katy a R
29.04.09,05:27
Este taka mala technicka otazocka. Rozhodnutie mam uz pred sebou a ID je priznany od 27.12.2008 a od 1.1.2009 patri dietatu ID. Dátum doručenia je 7.aprila 2009. DB teda nepatri ZC od maja 2009? A za 1-4 mesiac sa DB nevracia?

... však postupuj podľa pokynu DR.. (čo som vyššie pripla)... podstatný je dátum, kedy bolo vydané rozhodnutie. A ak ti donesie z UPSVaR dokedy bol vyplácaný PnD (tiež tam musí ísť nahlásiť, že poberá ID), ešte to budeš mať aj takto doložené..
Zuzy
13.07.09,07:59
Prosím Vás, menila sa výška daňového bonusu od 1.7.2009 a na koľko? ďakujem
veronikasad
13.07.09,08:02
Prosím Vás, menila sa výška daňového bonusu od 1.7.2009 a na koľko? ďakujem
http://www.porada.sk/t114968-danovy-bonus-od-1-7-2009-a.html?highlight=da%F2ov%FD+bonus+1.7.2009
danka101
16.07.09,06:17
Ak ukončila dcéra zamestnanca vysokú školu 02.06.2009 a potom sa prihlásila na úrad práce má nárok na daňový bonus?
Tweety
16.07.09,06:18
Ak ukončila dcéra zamestnanca vysokú školu 02.06.2009 a potom sa prihlásila na úrad práce má nárok na daňový bonus?
Má nárok na DB za mesiac, v ktorom skončila VŠ, a to je zároveň posledný mesiac.
invest
16.07.09,09:27
zamestnankyňa mi až teraz doniesla potvrdenie, že dcéra ukončila VŠ v máji 2009. Za jún 2009 som jej ešte dala daňový bonus. Musím to vysporiadať a vyžiadať od nej teraz, alebo stačí v ročnom zúčtovaní??
Ďakujem
Tweety
16.07.09,09:31
zamestnankyňa mi až teraz doniesla potvrdenie, že dcéra ukončila VŠ v máji 2009. Za jún 2009 som jej ešte dala daňový bonus. Musím to vysporiadať a vyžiadať od nej teraz, alebo stačí v ročnom zúčtovaní??
Ďakujem
Vysporiada sa to v RZD alebo v DP zamestnanca.
invest
16.07.09,09:55
Vďaka
porada22
20.07.09,12:15
Mám taký problém, dieťa zamestnankyne študovalo na VŠ takto:
2006/2007 I.ročník UK FTVŠ
2007/2008 I.ročník UK FTVŠ, fakulta tá istá, ale vraj dieťa neopakuje
ročník, ale zmenilo obor
2008/2009 II.ročník UK FTVŠ, považuje sa zmena oboru za opakovaný ročník a tým pádom prekročenie štandardného prekročenia štúdia na vysokej škole, alebo nie. Sú na to rôzne názory. Poradí mi niekto ? Na potvrdení je
stále tá istá fakulta zmena oboru tam nie je vidieť.
ivka70
20.07.09,12:29
Mám taký problém, dieťa zamestnankyne študovalo na VŠ takto:
2006/2007 I.ročník UK FTVŠ
2007/2008 I.ročník UK FTVŠ, fakulta tá istá, ale vraj dieťa neopakuje
ročník, ale zmenilo obor
2008/2009 II.ročník UK FTVŠ, považuje sa zmena oboru za opakovaný ročník a tým pádom prekročenie štandardného prekročenia štúdia na vysokej škole, alebo nie. Sú na to rôzne názory. Poradí mi niekto ? Na potvrdení je
stále tá istá fakulta zmena oboru tam nie je vidieť.


Podla mna aj na FTVS je bakalarske studium 3 rocne.
Teda za prve 3 skolske roky neprekrocilo dieta standardnu dlzku studia
/aj keby hned opakovalo rocnik/

Prekroci ju az v 3. rocniku, v sk. roku 2009/2010, kedy si bude musiet hradit studium a nebude mat narok na rodinne pridavky ani na danovy bonus, lebo to uz bude 4. rok jeho studia na odbore, kde je standardna dlzka studia trojrocna.
porada22
21.07.09,07:58
Mám v tom chaos, v odbornom časopise Práce a mzdy 03/2009 je citované:

Dieťa nedokončilo tretí ročník vysokej školy /bak.štúdium/. Vystúpilo zo školy
v apríli 2009. Od septembra toho istého roku, na základe prij. skúšok nastúpilo
študovať bak.štúdium na inej škole.

Rodič má nárok na DB v danom roku za osem mesiacov /1-4 a 9-12/. Štúdium
na tejto druhej škole sa do štandardnej dĺžky nespočítava so štúdium na škole, ktorú študent nedokončil.

Poradí niekto??
Barbara
21.07.09,08:15
žiadny chaos v tom nevidím. Nedokončil ten ročník. to znamená, že keď v septembri začne študovať, to sa bude brať ako nový ročník, lebo ani neopakuje,ale ani nedokončil ten ročník. podľa môjho názoru.
DB je tiež v poriadku. do apríla, a potom od septembra


ale určite sa vyjadrí ešte aj skúsenejšia Poraďáčka, než som ja;)
porada22
21.07.09,08:21
Ale poukazovala som na môj prípad v príspevku č. 165. či aj keď nedokončil jeden obor a študuje na druhom, či to je podobne ako v príspevku č. 166
Ďakujem
Barbara
21.07.09,08:27
Ale poukazovala som na môj prípad v príspevku č. 165. či aj keď nedokončil jeden obor a študuje na druhom, či to je podobne ako v príspevku č. 166
Ďakujem



:rolleyes: ale ty si písala, že nedokončil, / tomu chápem tak, že nedokončil do júna školský rok/ tak potom v tom istom školskom roku zmenila len obor, alebo ako to je vlastne.:rolleyes:
veď to aj tak uvádzaš, že v apríli vystúpil zo školy a až v septembri pokračoval na tej istej škole I. ročník. keď je to takto, tak platí tak, ako som to napísala
veronikasad
21.07.09,08:28
Ale poukazovala som na môj prípad v príspevku č. 165. či aj keď nedokončil jeden obor a študuje na druhom, či to je podobne ako v príspevku č. 166
Ďakujem
Pošli zamestnanca na UPSVaR pre potvrdenie o poberaní prídavku na dieťa. Ak UPSVaR prizná PnD. má zamestnanec nárok aj na daňový bonus.
porada22
21.07.09,10:26
Ja som uviedla aký prípad mám ja, že zmenil obor, ale nižšie som citovala s z časopisu, že neukončil ročník či to náhodou nie je to isté. /ak študuje rok na jednej škole a potom pokračuje od prvého na inej, alebo nedokončí štúdium na jednej škole a pokračuje na druhej./
veronikasad
21.07.09,10:28
Ja som uviedla aký prípad mám ja, že zmenil obor, ale nižšie som citovala s z časopisu, že neukončil ročník či to náhodou nie je to isté. /ak študuje rok na jednej škole a potom pokračuje od prvého na inej, alebo nedokončí štúdium na jednej škole a pokračuje na druhej./
Súhlasím, práve v takýchto prípadoch rozhoduje o výplate PnD UPSVaR. A ak má nárok na PnD, má nárok aj na daňový bonus ...
natanata
09.09.09,13:46
Môžem si uplatňovať daňový bonus na dcéru ak:
Moja dcéra je vydatá, má 23 rokov a má u mňa trvalý pobyt.
Dcéra má 4 ročné dieťa s ktorým je na predĺženej platenej MD (dieťa má astmu),
dcérin manžel je zamestnaný (má nízky príjem),
a ona začala študovať na strednej škole po-maturitné štúdium dennou formou.
Za radu Vám ďakujem.
invest
09.09.09,16:54
Súhlasím, práve v takýchto prípadoch rozhoduje o výplate PnD UPSVaR. A ak má nárok na PnD, má nárok aj na daňový bonus ...
Môj syn ukončil SŠ a zamestnal sa 3.8.2009. Keď som bola odhlásiť PnD pani mi povedala, že za august ešte prídavky pošle, lebo sa zamestnal až 3.8.2009. Ja som si bonus za 08/2009 už neuplatnila. Tak teraz neviem?!:confused:
Andyke
09.09.09,17:42
Môžem si uplatňovať daňový bonus na dcéru ak:
Moja dcéra je vydatá, má 23 rokov a má u mňa trvalý pobyt.
Dcéra má 4 ročné dieťa s ktorým je na predĺženej platenej MD (dieťa má astmu),
dcérin manžel je zamestnaný (má nízky príjem),
a ona začala študovať na strednej škole po-maturitné štúdium dennou formou.
Za radu Vám ďakujem.

Môžeš uplatniť daňový bonus za týchto podmienok :
§ 33 Zákona o dani z príjmov
Daňový bonus
(3) Daňovník, ktorý je rodič dieťaťa alebo u ktorého ide vo vzťahu k dieťaťu o starostlivosť nahrádzajúcu starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu, ak dieťa s ním žije v domácnosti, 57) môže si uplatniť daňový bonus po uplynutí zdaňovacieho obdobia, ak manžel (manželka) tohto dieťaťa nemá za toto zdaňovacie obdobie zdaniteľné príjmy presahujúce sumu podľa § 11 ods. 2 písm. a).
t.j. = 4025,70 EUR


Tweety
09.09.09,17:42
Môj syn ukončil SŠ a zamestnal sa 3.8.2009. Keď som bola odhlásiť PnD pani mi povedala, že za august ešte prídavky pošle, lebo sa zamestnal až 3.8.2009. Ja som si bonus za 08/2009 už neuplatnila. Tak teraz neviem?!:confused:
Nárok na DB za mesiac august ešte patrí, ak nebol uplatnený, dorovná sa pri RZD, ale v DP za rok 2009.
Szuzana
10.09.09,06:06
Chcem sa spýtať: ak zamestnancovi opakuje ročník na SŠ, má na tento rok nárok na daňový bonus?
VERONIKA6
10.09.09,06:08
Chcem sa spýtať: ak zamestnancovi opakuje ročník na SŠ, má na tento rok nárok na daňový bonus?
Áno, má nárok.
Tóthová Csilla
16.02.10,16:59
Dobrý večer. Má nárok matka rozvedená na daňový bonus na celý rok, keď bola zamestnaná len 5 mesiacov?Na tie mesiace jej boli uplatnené. ďakujem za skorú odpoveď, idem jej robiť DP
Zuzka 335
16.02.10,17:06
Prosím o radu. Zamestnanec predložil potvrdenie o štúdiu syna nasledovne :
1. stupeň vysokošk. denného štúdia končil vykonaním štátnej skúšky študent 28.6.2009
2. stupeň vysok. štúdia dennou formou začal 3.9.2009.
Môžem uplatniť bonus za celý rok s tým, že obdobie 7-8/09 pokladám za prázdniny?
Ďakujem za Vás názor.
Zuzana
katka50
16.02.10,17:18
Prosím o radu. Zamestnanec predložil potvrdenie o štúdiu syna nasledovne :
1. stupeň vysokošk. denného štúdia končil vykonaním štátnej skúšky študent 28.6.2009
2. stupeň vysok. štúdia dennou formou začal 3.9.2009.
Môžem uplatniť bonus za celý rok s tým, že obdobie 7-8/09 pokladám za prázdniny?
Ďakujem za Vás názor.
Zuzana
Áno .
Zuzka 335
16.02.10,17:24
Ďakujem.
Zuzka
eričitka
16.02.10,20:15
Dobrý večer, prosím Vás, má nárok na daňový bonus otec dieťaťa, ak je v rodnom liste dieťaťa zapísaný ako otec, dieťa má i jeho priezvisko, ale nie je s matkou dieťaťa zosobášený? Žijú spolu v spoločnej domácnosti. Ďakujem za odpoveď.
veronikasad
16.02.10,20:18
Dobrý večer, prosím Vás, má nárok na daňový bonus otec dieťaťa, ak je v rodnom liste dieťaťa zapísaný ako otec, dieťa má i jeho priezvisko, ale nie je s matkou dieťaťa zosobášený? Žijú spolu v spoločnej domácnosti. Ďakujem za odpoveď.
Pokial žije s dieťaťom v spoločnej domácnosti a splňa podmienku príjmu - ano.
Zužu
02.03.10,06:38
SZČO má príjem zo závislej činnosti 6 mesiacov vo výške 3 000 €.daňový bonus u zamestnávateľa nebol vyplácaný - nepodpísal vyhlásenie. z par. 6 - živnosť má stratu. má nárok na daňový bonus za celý rok ? má 5 detí. podáva daňové priznanie typ B.
ďakujem
Andyke
02.03.10,06:43
Má nárok na celoročný DB.
Zužu
02.03.10,06:56
stačí aby bola splnená podmienka príjmu z par.5?
babi2
02.03.10,07:20
stačí aby bola splnená podmienka príjmu z par.5?
Mne to vychádza, že ak je SZČO a vykázal stratu, nárok na DB nemá, keby si ho bol uplatnil u zamestnávateľa tak mu zostáva, vrátiť ho nemusí, ale možno sa mýlim

§ 33
Daňový bonus

(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 19, 32 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti 57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.

Tu je aj výklad z www.epi.sk

Postup po skončení roka

Pri uplatnení daňového bonusu po skončení roka musí zamestnanec alebo SZČO dosiahnuť zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti alebo z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy, čo je všeobecne za rok 2009 suma 1 773 € (6 x 295,50 €). U zamestnancov, ktorí pracujú v pracovnom pomere na kratší úväzok, sa 6-násobok minimálnej mzdy vypočíta z prepočítanej minimálnej mzdy.

SZČO musí súčasne splniť aj ďalšiu podmienku, a to vykázať čiastkový základ dane z príjmov z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti (tu výška nie je stanovená). Ak vykáže daňovú stratu, potom bez ohľadu na výšku hrubých zdaniteľných príjmov z podnikania nárok na daňový bonus mať nebude (ak si ho neuplatní v rámci príjmov zo závislej činnosti, pri ktorých splní uvedenú podmienku výšky príjmov).

Ak sa stane, že zamestnanec v priebehu roka mal uplatnený daňový bonus len za niekoľko mesiacov (napr. z dôvodu, že si ho neuplatnil alebo nemal dostatočne vysoké príjmy – mohol byť chorý alebo nezamestnaný), nárok na dodatočné zaplatenie do ročnej výšky si môže uplatniť buď v ročnom zúčtovaní preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti, alebo v daňovom priznaní. Podmienkou na jeho doplatenie je, že bude mať hrubé príjmy v uvedenej výške (6-násobok minimálnej mzdy). Ak túto výšku príjmov nedosiahne, nárok na doplatenie bonusu mať nebude, avšak už vyplatený daňový bonus sa mu nezoberie.
veronikasad
02.03.10,07:38
SZČO má príjem zo závislej činnosti 6 mesiacov vo výške 3 000 €.daňový bonus u zamestnávateľa nebol vyplácaný - nepodpísal vyhlásenie. z par. 6 - živnosť má stratu. má nárok na daňový bonus za celý rok ? má 5 detí. podáva daňové priznanie typ B.
ďakujem
pokial vykázal stratu z podnikania - nemá nárok na vyplatenie daňového bonusu. Zamestnávatel mu nemôže vykonať RZD, teda ani doplatiť daňový bonus.
Zužu
02.03.10,07:52
čiže musí spĺňať obidve podmienky naraz? čo teraz? má 5 detí . ukončil živnosť v priebehu roka a potom sa zamestnal.
evina
02.03.10,08:12
čiže musí spĺňať obidve podmienky naraz? čo teraz? má 5 detí . ukončil živnosť v priebehu roka a potom sa zamestnal.

Podľa mojej mienky nie....myslím tým splnenie oboch podmienok. Ak mal dosiahnuté prímy v požadovanej výške zo zamestnania, na DB má nárok...neviem nájsť dôvod prečo nie
veronikasad
02.03.10,08:17
čiže musí spĺňať obidve podmienky naraz? čo teraz? má 5 detí . ukončil živnosť v priebehu roka a potom sa zamestnal.
Pokial podáva DP ako živnostník a chce požiadať o doplatenie DB, musí splniť podmienku príjmu zo živnosť (6-násobok min. mzdy) a vykázať kladný základ dane.

Urobil chybu, že nepodpísal vyhlásenie u zamestnávatela a nežiadal výplatu DB mesačne. Možno by stálo za to napísať dotaz na DR SR, či nie je nejaký spôsob ako to spätne vyriešiť u zamestnávatela mimo ročného zúčtovania dane, ktoré mu urobiť nemôžu.
evina
02.03.10,08:20
Pokial podáva DP ako živnostník a chce požiadať o doplatenie DB, musí splniť podmienku príjmu zo živnosť (6-násobok min. mzdy) a vykázať kladný základ dane.

Urobil chybu, že nepodpísal vyhlásenie u zamestnávatela a nežiadal výplatu DB mesačne. Možno by stálo za to napísať dotaz na DR SR, či nie je nejaký spôsob ako to spätne vyriešiť u zamestnávatela mimo ročného zúčtovania dane, ktoré mu urobiť nemôžu.

Veronika prečo si to myslíš? Ja som takýto prípad neriešila ešte, ale prečo si nemôže uplatniť ten bonus aj v B, ak splnil podmienku v zamestnaní. Som síce po prebdenej noci a možno si niečo neuvedomujem, ale neviem prísť na to prečo nie...
veronikasad
02.03.10,08:24
Veronika prečo si to myslíš? Ja som takýto prípad neriešila ešte, ale prečo si nemôže uplatniť ten bonus aj v B, ak splnil podmienku v zamestnaní. Som síce po prebdenej noci a možno si niečo neuvedomujem, ale neviem prísť na to prečo nie...
Evka, ani ja som v praxi taký prípad neriešila, možno máš pravdu, že to pôjde aj cez DP ako príjem z § 5 ...
evina
02.03.10,08:30
Evka, ani ja som v praxi taký prípad neriešila, možno máš pravdu, že to pôjde aj cez DP ako príjem z § 5 ...

Ja vychádzam z toho, že v dannom paragrafe sa píše "daňovník" /teda nie SZČO len a len zamestnanec/ a pri podmienke dosiahnutia príjmov je spojka "alebo". Teda daňovník splní podmienku 6násbku minimálnej mzdy
alebo podľa §5 alebo podľa 6. On ju podľa § 6 jasne nesplnil , ale v §5 splnil , podáva DP B a uplatní si ho s tým, že v riadku DB od zamestnávateľa bude nula a požiada o jeho vrátenie DÚ. Tak to ja vidím....
Zužu
02.03.10,08:36
ešte skúsim daňové raditeľstvo, ale kým stadiaľ príde odpoveď bude po daňovom. ďakujem za čas, ktorý ste mi venovali.
babi2
02.03.10,08:59
ešte skúsim daňové raditeľstvo, ale kým stadiaľ príde odpoveď bude po daňovom. ďakujem za čas, ktorý ste mi venovali.
Mne sa zdá tiež nespravodlivé ak by si nemohol v DP uplatniť ten DB na základe vykázania straty zo živnosti, treba skúsiť zadať otázku na DÚ, myslím že odpoveď by do termínu na podanie DP mala prísť
Zužu
03.03.10,06:59
SZČO má príjem zo závislej činnosti 6 mesiacov vo výške 3 000 €.daňový bonus u zamestnávateľa nebol vyplácaný - nepodpísal vyhlásenie. z par. 6 - živnosť má stratu. má nárok na daňový bonus za celý rok ? má 5 detí. podáva daňové priznanie typ B.
ďakujem

zistila som na daňovom úrade telefonicky - SZČO ak má stratu nemá nárok na daňový bonus, aj keď mal príjem vo výške min. 6 nás. min. mzdy.
musí byť základ dane kladný.
Timka1
03.03.10,07:03
zistila som na daňovom úrade telefonicky - SZČO ak má stratu nemá nárok na daňový bonus, aj keď mal príjem vo výške min. 6 nás. min. mzdy.
musí byť základ dane kladný.

a v akej výške mal stratu? stačilo by mu mať plusový ZD hoci len jedno euro a mal by nárok
Zužu
03.03.10,07:08
ukončil živnosť a strata sa vyšplhala dosť vysoko, lebo sa upravoval základ dane podľa par. 17 a dosť záväzkov mal nevyplatených.
Timka1
03.03.10,07:16
ukončil živnosť a strata sa vyšplhala dosť vysoko, lebo sa upravoval základ dane podľa par. 17 a dosť záväzkov mal nevyplatených.

pozri aj na túto tému

http://www.porada.sk/t133541-neuplatnenie-nakladov-ju.html
Zužu
03.03.10,07:32
postupovala som podľa par. 17 ods 8
evina
03.03.10,08:19
zistila som na daňovom úrade telefonicky - SZČO ak má stratu nemá nárok na daňový bonus, aj keď mal príjem vo výške min. 6 nás. min. mzdy.
musí byť základ dane kladný.

Včera som natrafila na materiál k DB vydaný drsr. Tam bol príklad, že SZČO mal stratu z podnikania a časť DB mal vyplatený zamestnávateľom. Bolo ďalej uvedené, že zvyšnú časť si môže nárokovať, ak mal príjem viac ako 6násobok zo závislej činnosti pri podávaní DP typu B. Nerozumiem prečo by si nemohol uplatniť potom aj celý. ak by to tak bolo, písalo by drsr, že tú časť, čo mu vyplatil zamestnávateľ je už jeho a zvyšnú si nemôže uplatniť. Idem to skúsiť znova nájsť.
evina
03.03.10,08:35
Samozrejme to nemôžem nájsť, ....
Nejako Ti to aj zdôvodnili? Ide v Tvojom prípade o daňovníka , ktorý dosiahol požadované zdaniteľné príjmy podľa § 5 a spojka alebo podľa mojej mienky nekáže splniť aj druhú podmienku- teda buď alebo. Pre mňa osobne ak by mali by splnené obe podmienky mala by tam byť spojka "a" . Možno však nedosahujem úroveň zákonotvorcov .....:D. Asi by som skúsila hľadať radu ešte ´dalej ...
evina
03.03.10,08:47
No tak napríklad tu to je, že nemôže....
http://www.epi.sk/366/Vyska-danoveho-bonusu-od-1-7-2009_13134.aspx

http://consulting.kodas.sk/2010/01/04/danovy-bonus/

ovšem mne osobne to bude hodne dlho trvať, že spojka alebo neznamená - buď alebo a samozrejme zas nedokážem ani pochopiť diskrimináciu takého človeka.....

takže veronika mala si pravdu, že zaváhal, keď si aspoň pomernú časť neuplatnil u zamestnávateľa....

Takže pozor SZČO so stratou, dobre si to zapamätajte :
Katy a R
03.03.10,09:01
nedalo to aj mne ;)
... predsa len je tam spojka a (súčasne musí byť vykázaný aj ČZD z príjmov § 6 - aj keď len jedno euro podľa mňa by malo stačiť, ak má dostatočný príjem podľa § 5)
z § 33
Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy, alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus.......
evina
03.03.10,09:11
nedalo to aj mne ;)
... predsa len je tam spojka a (súčasne musí byť vykázaný aj ČZD z príjmov § 6 - aj keď len jedno euro podľa mňa by malo stačiť, ak má dostatočný príjem podľa § 5)
z § 33
Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy, alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus.......

No tá spojka a, ktorú Ty vyznačuješ sa týka SZČO podľa mňa - teda mal príjmy podľa §6 a vykázal základ dane, ale medzi príjmami 5 a 6 je alebo....
Tu je krásny príklad toho ako jedno písmeno dokáže udať iný zmysel, ale áno máš pravdu je tam to a.....
Nuž ale zákony sa píšu pre ľudí predsa nie ....:D Myslím tým, že sa samozrejme množstvo formulácií dá napísať jasnejšie, ak by zákonotvorcovia boli viac spojení s praxou...
evina
03.03.10,09:18
Ja by som tam napísala "a zároveň vykázal základ dane ...."
to by mi bolo jasné.... Nuž , ale asi už stárnem :D
a je to :)
Katy a R
03.03.10,09:20
Malo by to byť veru presnejšie napísané.... lebo tiež som to čítala takto:;)
Daňovník, ktorý v zdaňovacom období
a) mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy
b) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6
môže si uplatniť daňový bonus v sume .....
...........
.. sem by som asi potom doplnila "a zároveň vykázal ... " (ale to už veľmi teoretizujem :D)

Daňovník, ktorý v zdaňovacom období
mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6
môže si uplatniť daňový bonus v sume .....
evina
03.03.10,09:24
Malo by to byť veru presnejšie napísané.... lebo tiež som to čítala takto:;)
Daňovník, ktorý v zdaňovacom období ffice:office" />
a) mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy
b) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6
môže si uplatniť daňový bonus v sume .....
...........
.. sem by som asi potom doplnila "a zároveň vykázal ... " (ale to už veľmi teoretizujem :D)

Daňovník, ktorý v zdaňovacom období
mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6
môže si uplatniť daňový bonus v sume .....




No Katy vidíš, ale sme so slovíčkom" a zároveň" zateoretizovali rovnako, tak asi na tom niečo je :D
Mne takéto veci samozrejme nedajú a ja sa poradím s právnikom, či je tá formulácia jasná, alebo či by mi nejasná formulácia pomohla získať bonus na dieťa :)
mariana11
03.03.10,09:33
Mňa by zaujímalo, prečo mu nedal zamestnávateľ podpísať vyhlásenie. Veď zamestnanci mnohí ani nevedia, že taká možnosť je. Väščinou len podpíšu, kde sa im ukáže prstom.
mariana11
03.03.10,10:44
stačí aby bola splnená podmienka príjmu z par.5?

Podľa mňa stačí. Mal prijmy podľa par.5 aspoň vo výške 6-násobku min. mzdy. A teda splnil podmienku na daňový bonus. To že bol v roku aj SZČO a teda si musí podať DP typu B to nie je dôvod, aby sa posudzoval jeho príjem podľa par.6. Nemala som taký prípad, ale skúsila som vyplniť tlačivo DP -B na stranke www.drsr.sk a nebol problém to tak vyplniť. Ak som vyplnila tak , aby bol len príjem zo SZČO a vyšla strata, tak sa nedá uplatniť DB. Ale keď som doplnila k tej vykázanej strate ešte príjem zo záv. činnosti tak potom DB sa vypočítal za celý rok. Ale aj ja som volala na DÚ a pýtala som sa na to správkyne mojej a tiež povedala že sa nedá. Ale aj tak som na 99% presvedčená, že sa dá .
evina
03.03.10,11:23
Podľa mňa stačí. Mal prijmy podľa par.5 aspoň vo výške 6-násobku min. mzdy. A teda splnil podmienku na daňový bonus. To že bol v roku aj SZČO a teda si musí podať DP typu B to nie je dôvod, aby sa posudzoval jeho príjem podľa par.6. Nemala som taký prípad, ale skúsila som vyplniť tlačivo DP -B na stranke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) a nebol problém to tak vyplniť. Ak som vyplnila tak , aby bol len príjem zo SZČO a vyšla strata, tak sa nedá uplatniť DB. Ale keď som doplnila k tej vykázanej strate ešte príjem zo záv. činnosti tak potom DB sa vypočítal za celý rok. Ale aj ja som volala na DÚ a pýtala som sa na to správkyne mojej a tiež povedala že sa nedá. Ale aj tak som na 99% presvedčená, že sa dá .

Aj Alfa to vyplní...
Ja som tiež, ale asi hlavou múr neprerazíme, tu už to môže seknúť iba právnik....Všetko závisí asi kto ako číta tú spojku "a" za "alebo" alebo spolu. Asi nepoznáme význam spojky :)
Muška
03.03.10,12:02
Ja si tiež myslím, že má nárok na DB, ak dosiahol príjmy v § 5.

Veď strata sa mu neodpočítava z príjmov § 5, ....a zákon chce , aby vykázal základ dane buď z §5 alebo 6.

Veď ani na to, či spĺňa nárok na DB sa príjmy z § 5 a § 6 nespočítavajú.
Tak neviem prečo by sa nemalo taktiež na základ dane pozerať "samostatne"

Či?? :)
mariana11
03.03.10,12:02
Aj Alfa to vyplní...
Ja som tiež, ale asi hlavou múr neprerazíme, tu už to môže seknúť iba právnik....Všetko závisí asi kto ako číta tú spojku "a" za "alebo" alebo spolu. Asi nepoznáme význam spojky :)

(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 124) 123) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 19, 32 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti 57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.

Veď to nemá logiku, aby to za spojkou patrilo aj k tej prvej časti - prijem podľa § 5. Keď má príjem len podľa § 5 tak predsa nemože vykázať žiadny základ podľa § 6.To by si potom nemohol uplatniť daňový bonus nikto , kto mal prijmy len podľa § 5.
evina
03.03.10,13:52
(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 124) 123) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 19, 32 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti 57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.

Veď to nemá logiku, aby to za spojkou patrilo aj k tej prvej časti - prijem podľa § 5. Keď má príjem len podľa § 5 tak predsa nemože vykázať žiadny základ podľa § 6.To by si potom nemohol uplatniť daňový bonus nikto , kto mal prijmy len podľa § 5.
Ja s Tebou plne súhlasím, a tak som to vysvetlila /podobne/ aj v mojom príspevku. Tu spojku "a" si tam vysvetlili orgány, ktoré to tak vysvetľujú a v linkoch i vidíš odborníci píšu.. Bolo by to tak napr.s tým slovom "zároveň" , že to tak podmieňujú.

Ja osobne by som sa rozhodne na základe paragrafu, ktorý znie ako znie v žiadnom prípade nevzdala daňového bonusu na 5 detí i keď súdnou cestou....

Okrem iného, ak podávam DP B som stále daňovník, ktorý môže mať príjmy podľa §5 až 8 a nielen SZČO.
Zoltán Kovács
03.03.10,14:01
Mňa by zaujímalo, prečo mu nedal zamestnávateľ podpísať vyhlásenie. Veď zamestnanci mnohí ani nevedia, že taká možnosť je. Väščinou len podpíšu, kde sa im ukáže prstom.

Zamestnávateľ nemá tú povinnosť. A tie časy už pominuli kedy človeka viedli za ručičku.
Je pravdou, že právne povedomie občanov je na veľmi nizkej úrovni, ale za to nemôže zamestnávateľ.
mariana11
03.03.10,14:21
Zamestnávateľ nemá tú povinnosť. A tie časy už pominuli kedy človeka viedli za ručičku.
Je pravdou, že právne povedomie občanov je na veľmi nizkej úrovni, ale za to nemôže zamestnávateľ.

Za tie roky, co podnikáme, sme mali už dosť zamestnancov, ale ešte ani raz to nikto sam od seba nechcel vyplniť. To by sa tí ľudia naplatili daní. A ani by ich nedostali späť, keďže ani nevedia že majú povinnosť požiadať o ročné zúčtovanie .Ja už som si zvykla pri podpise zmluvy dať podpísať aj vyhlásenie. Myslím že to tak robí väčšina.
babi2
03.03.10,18:14
zistila som na daňovom úrade telefonicky - SZČO ak má stratu nemá nárok na daňový bonus, aj keď mal príjem vo výške min. 6 nás. min. mzdy.
musí byť základ dane kladný.
Určite by som zadala písomný dotaz na DRSR, nenechala by som to na telefonickej odpovedi. Keď dajú niečo na papier tak sa možno viac nad tým zamyslia.
Zužu
04.03.10,07:01
už píšem na daňové riaditeľsto. vyjadrenie pripojím. ďakujem všetkým za príspevky.
mariana11
04.03.10,08:03
už píšem na daňové riaditeľsto. vyjadrenie pripojím. ďakujem všetkým za príspevky.

ja som napísala už včera, lebo tiež ma to štve ... a to som včera od dvoch správkyň dane dostala po telefone odpoved že sa nedá. Ale pri vyplňovaní tlačiva na stranke DRSR hlasi chybu, ak si ten DB v takom prípade neuplatním. Tak som veľmi zvedavá na odpovede.
Zužu
04.03.10,08:14
vyplnila som tiež daňové priznanie aj v alfe aj na stránke drsr a pri zadaní príjmov z par.5 a par. 6 - strata - mi počítalo aj daňový bonus a pri príjmoch len z par 6 - strata tak daňový bonus nepočíta. sú zle nastavené tlačivá alebo neviem čítať zákon. už som poslala dotaz.
petkor
10.03.10,14:00
Dobrý deň, len by som sa chcela uistiť.
SZČO, príjmy nad 6-násobok živ.minima, dosiahnutý malý základ dane, otec dieťaťa, ale nie sú zobratí, trvalý pobyt majú každý inde, ale bývajú spolu. Má nárok na daňový bonus? Družka využíva výhody slobodnej mamičky. Ďakujem.
rodina1
10.03.10,14:52
Dobrý deň, len by som sa chcela uistiť.
SZČO, príjmy nad 6-násobok živ.minima, dosiahnutý malý základ dane, otec dieťaťa, ale nie sú zobratí, trvalý pobyt majú každý inde, ale bývajú spolu. Má nárok na daňový bonus? Družka využíva výhody slobodnej mamičky. Ďakujem.

Áno, na daňový bonus má nárok, stačí ak dá čestné prehlásenie, že žijú v spoločnej domácnosti.

Pokyn DR SR
k uplatneniu § 33 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov

Na účely zákona o dani z príjmov za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné,
osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe
rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa
podľa zákona č. 600/2003 Z.z. o prídavku na dieťa a o zmene a doplnení zákona č. 461/2003
Z.z o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o prídavku na
dieťa“).
Príklad 1
Pani Eva, ktorá má trvalý pobyt v Bratislave, žije v jednej domácnosti so svojim druhom
Jánom, ktorý má trvalý pobyt vo Zvolene. Eva a Ján trvale žijú spolu a spoločne uhrádzajú
náklady na svoje potreby. Dňa 5. júla. 2008 sa pani Eve narodil syn. Otcom dieťaťa je Ján. Má druh pani Evy nárok na daňový bonus na toto dieťa?
Keďže Ján je vlastným otcom dieťaťa a s týmto dieťaťom žije v spoločnej domácnosti, má nárok na uplatnenie si daňového bonusu na toto dieťa, ak splní aj podmienku dosiahnutia zdaniteľného príjmu na uplatnenie daňového bonusu podľa § 33 ods. 1 zákona o dani z príjmov.
petkor
10.03.10,15:41
Ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď.
mariana11
11.03.10,08:21
Dobrý deň, len by som sa chcela uistiť.
SZČO, príjmy nad 6-násobok živ.minima, dosiahnutý malý základ dane, otec dieťaťa, ale nie sú zobratí, trvalý pobyt majú každý inde, ale bývajú spolu. Má nárok na daňový bonus? Družka využíva výhody slobodnej mamičky. Ďakujem.



Neviem či si sa len pomýlila, ale má to byť 6-násobok min. mzdy. To je nad 1773,-
petkor
11.03.10,11:17
Áno, ďakujem za upozornenie, len som sa pomýlila. Mal príjem cca 3.200,- eur, takže by to malo byť O.K.
mariana11
12.03.10,12:45
tak mi prišla odpoveď z DR.

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
K podaniu uvádzame:
- v zmysle § 33 ods.1 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti aspoň vo výške 1 773 eur a l e b o zdaniteľné príjmy z podnikania (§ 6) aspoň vo výške 1 773 a vykázal základ dane z príjmov z podnikania si môže uplatniť daňový bonus v sume 19,32 eur za mesiace 1-6/2009 a 20 eur za mesiace 7-12/2009 na každé vyživované/nezaopatrené dieťa žijúce s ním v domácnosti.
- voVami uvedenom prípade, ak daňovník dosiahol za rok 2009 úhrnnú výšku zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti aspoň 1 773 eur, má nárok na príslušnú výšku daňového bonusu na každé vyživované/nezaopatrené dieťa žijúce s ním v domácnosti bez ohľadu na to, že z podnikania vykázal stratu.
Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica, odbor služieb pre verejnosť

Váš dopyt:

Daňovník podáva daňové priznanie B. Mal príjem podľa § 5 vo výške viac ako 6-násobok minimálnej mzdy. Podľa § 6 vykázal stratu. Má nárok na daňový bonus?
Informovala som sa na daňovom úrade a povedali , že nemá.
evina
12.03.10,13:04
tak mi prišla odpoveď z DR.

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
K podaniu uvádzame:
- v zmysle § 33 ods.1 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti aspoň vo výške 1 773 eur a l e b o zdaniteľné príjmy z podnikania (§ 6) aspoň vo výške 1 773 a vykázal základ dane z príjmov z podnikania si môže uplatniť daňový bonus v sume 19,32 eur za mesiace 1-6/2009 a 20 eur za mesiace 7-12/2009 na každé vyživované/nezaopatrené dieťa žijúce s ním v domácnosti.
- voVami uvedenom prípade, ak daňovník dosiahol za rok 2009 úhrnnú výšku zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti aspoň 1 773 eur, má nárok na príslušnú výšku daňového bonusu na každé vyživované/nezaopatrené dieťa žijúce s ním v domácnosti bez ohľadu na to, že z podnikania vykázal stratu.
Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica, odbor služieb pre verejnosť

Váš dopyt:

Daňovník podáva daňové priznanie B. Mal príjem podľa § 5 vo výške viac ako 6-násobok minimálnej mzdy. Podľa § 6 vykázal stratu. Má nárok na daňový bonus?
Informovala som sa na daňovom úrade a povedali , že nemá.

Som rada, že vieme predsa len čítať zákony, ale asi by DRSR malo viac školiť správcov. Mimochodom dala som to i jednému právnikovi, ktorý tiež jednoznačne potvrdil, že má nárok :):) ....prvá je spojka alebo a spojka a už platí len k §6
mariana11
12.03.10,13:12
Som rada, že vieme predsa len čítať zákony, ale asi by DRSR malo viac školiť správcov. Mimochodom dala som to i jednému právnikovi, ktorý tiež jednoznačne potvrdil, že má nárok :):) ....prvá je spojka alebo a spojka a už platí len k §6


Tú odpoveď by som mala poslať tým dvom správkyniam, ktoré mi tvrdili že sa nedá.
Zužu
16.03.10,12:20
vidím, že v B.Bystrici sú pružnejší ako v nitre. 5.3. mi odpovedali, že môj dopyt zaevidovali, ale zatiaľ žiadna odpoveď. teší ma , že je to takto .
Mirka.V
16.03.10,12:51
Prosím o radu. kamarát má príjem za rok 2009 (1-3). potom bol až do konca roku nezamestnaný.
príjem = 1584,03 €
poistné = 211,74 €
ZD = 1372,29 €

za tie tri mesiace mu bol uplatňovaný aj daňový bonus. ale teraz keď pozerám podľa výšky príjmu - nemá nárok, pretože nemá príjem nad 1773,- €.
ako to vpísať do priznania a čo s tým daňovým bonusom, ktorý mal uplatnený. bude ho musieť vrátiť (ako nedoplatok) a bude si ho môcť uplatniť jeho manželka?
Ďakujem veľmi pekne
Timka1
16.03.10,12:54
Prosím o radu. kamarát má príjem za rok 2009 (1-3). potom bol až do konca roku nezamestnaný.
príjem = 1584,03 €
poistné = 211,74 €
ZD = 1372,29 €

za tie tri mesiace mu bol uplatňovaný aj daňový bonus. ale teraz keď pozerám podľa výšky príjmu - nemá nárok, pretože nemá príjem nad 1773,- €.
ako to vpísať do priznania a čo s tým daňovým bonusom, ktorý mal uplatnený. bude ho musieť vrátiť (ako nedoplatok) a bude si ho môcť uplatniť jeho manželka?
Ďakujem veľmi pekne

za tie tri mesiace čo mal uplatnený mu ostáva, pretože v daných mesiacoch splnil podmienky

na douplatnenie nemá nárok, lebo príjem mal nízky, ako píšeš limit je 6-násobok min. mzdy a teda pre rok 2009 - 1773,0 €

ak má manželka príjem v potrebnej výške, môže si douplatniť
Mirka.V
16.03.10,13:22
Ďakujem pekne
Mirka
mariana11
17.03.10,21:54
vidím, že v B.Bystrici sú pružnejší ako v nitre. 5.3. mi odpovedali, že môj dopyt zaevidovali, ale zatiaľ žiadna odpoveď. teší ma , že je to takto .

Aj tak som ale zvedavá aká odpoveď ti príde, tak nieže zabudneš....
johny18
18.03.10,06:26
Moze mi prosim niekto poradit?

Ide o to, ze v nasej firme pracuju obidvaja manzelia - manzel cely rok (danovy bonus na dieta si neuplatnoval), manzelka bola na rodicovskej dovolenke od januara do marca, od aprila nastupila do prace, pricom zacala si uplatnovat danovy bonus, od augusta nastupila na PN a od novembra na matersku dovolenku.

Jej zdanitelne prijmy dosiahli vysku 759,86 € a za 3 mesiaca jej bol vyplateny bonus. Kedze odisla skor na PN a matersku dovolenku, nesplnila podmienku na danovy bonus: vyska prijmov aspon 1773 eur.

Mam jej tento danovy bonus v rocnom zuctovani vziat? A tym padom bude mat nanho narok jej manzel..
Timka1
18.03.10,06:45
Moze mi prosim niekto poradit?

Ide o to, ze v nasej firme pracuju obidvaja manzelia - manzel cely rok (danovy bonus na dieta si neuplatnoval), manzelka bola na rodicovskej dovolenke od januara do marca, od aprila nastupila do prace, pricom zacala si uplatnovat danovy bonus, od augusta nastupila na PN a od novembra na matersku dovolenku.

Jej zdanitelne prijmy dosiahli vysku 759,86 € a za 3 mesiaca jej bol vyplateny bonus. Kedze odisla skor na PN a matersku dovolenku, nesplnila podmienku na danovy bonus: vyska prijmov aspon 1773 eur.

Mam jej tento danovy bonus v rocnom zuctovani vziat? A tym padom bude mat nanho narok jej manzel..

žiadny daňový bonus jej netreba vziať, v danom mesiaci splnila podmienky na uplatnenie, takže čo mala vyplatené to jej ostáva, ak nesplnila podmienky na douplatnenie kvôli príjmu, môže si manžel douplatniť na deti, bez tých mesiacov čo bol jej vyplatený
adus
18.03.10,09:06
Dobrý deň,
chcela by som sa poradiť ohľadom RZD za zamestnanca, ktorý nepracoval celý r. 2009. Mal takéto príjmy:
Mám potvrdenie od iného zamestnávateľa za 1-3/2009 na sumu 409,94 EUR.
Potom bol evidovaný na úrade práce.
Od 5-8/2009 pracoval u nás na dohodu a dosiahol príjem 526,60 EUR.
Od 9-12/2009 bol u nás zamestnaný už normálne na pracovnú zmluvu, kde dosiahol celkový príjem 2.672,35 EUR.
Má 3 deti, na ktoré si v čase 9-12/2009 uplatňoval aj DB. Má nárok na doplatenie DB za 1-8/2009? Jeho príjem je spolu 3.608,89 EUR, čo je viac ako 1/2 min.mzdy za rok.
Ďakujem za akékoľvek reakcie.
Timka1
18.03.10,09:09
Dobrý deň,
chcela by som sa poradiť ohľadom RZD za zamestnanca, ktorý nepracoval celý r. 2009. Mal takéto príjmy:
Mám potvrdenie od iného zamestnávateľa za 1-3/2009 na sumu 409,94 EUR.
Potom bol evidovaný na úrade práce.
Od 5-8/2009 pracoval u nás na dohodu a dosiahol príjem 526,60 EUR.
Od 9-12/2009 bol u nás zamestnaný už normálne na pracovnú zmluvu, kde dosiahol celkový príjem 2.672,35 EUR.
Má 3 deti, na ktoré si v čase 9-12/2009 uplatňoval aj DB. Má nárok na doplatenie DB za 1-8/2009? Jeho príjem je spolu 3.608,89 EUR, čo je viac ako 1/2 min.mzdy za rok.
Ďakujem za akékoľvek reakcie.

áno má nárok na douplatnenie binusu, pretože jeho príjem bol vyšší ako min. suma čo je 1773,0, takže kľudne mu môžte douplatniť

a bude mať nárok aj na zamestnaneckú prémiu za pretože podmienku odpracovania v hlavnom PP splnil čo je viac ako 6 kal. mesiacov, hoci nejdú za sebou, ale dajú sa zrátať, takže bude mať nárok na ZP za 11 mesiacov okrem toho apríla
blondy
18.03.10,09:12
Dobrý deň,
chcela by som sa poradiť ohľadom RZD za zamestnanca, ktorý nepracoval celý r. 2009. Mal takéto príjmy:
Mám potvrdenie od iného zamestnávateľa za 1-3/2009 na sumu 409,94 EUR.
Potom bol evidovaný na úrade práce.
Od 5-8/2009 pracoval u nás na dohodu a dosiahol príjem 526,60 EUR.
Od 9-12/2009 bol u nás zamestnaný už normálne na pracovnú zmluvu, kde dosiahol celkový príjem 2.672,35 EUR.
Má 3 deti, na ktoré si v čase 9-12/2009 uplatňoval aj DB. Má nárok na doplatenie DB za 1-8/2009? Jeho príjem je spolu 3.608,89 EUR, čo je viac ako 1/2 min.mzdy za rok.
Ďakujem za akékoľvek reakcie.
Má nárok aj na DB za 1-8, a taktiež aj na zamestnaneckú prémiu za 11 mesiacov. Vypočítať to neviem, nakoľko si neposkytla všetky potrebné údaje - myslím výšku zrazeného poistného a výšku zrazených preddavkov a sumu dane vybranej zrážkou, výšku DB vyplatenú zamestnávateľom.
adus
18.03.10,09:16
to už zvládnem. ďakujem za rýchle odpovede. :)
L-M
18.03.10,11:27
Môžem sa prosím iba uistiť- pre nárok SZČO na DB sa berie základ dane z r. 44 DP typ B (čiastkový základ dane), nie základ dane znížený o nezd.sumy- na daňovníka...atď z r. 77 DP, však.
veronikasad
18.03.10,11:30
Môžem sa prosím iba uistiť- pre nárok SZČO na DB sa berie základ dane z r. 44 DP typ B (čiastkový základ dane), nie základ dane znížený o nezd.sumy- na daňovníka...atď z r. 77 DP, však.
SZČO má nárok na DB ak jeho príjmy v odd. VI. presiahnu 6-násobok min. mzdy a na r. 40 vykáže kladný základ dane
L-M
18.03.10,12:12
SZČO má nárok na DB ak jeho príjmy v odd. VI. presiahnu 6-násobok min. mzdy a na r. 40 vykáže kladný základ dane
Ďakujem Veronika, tá prvá časť mi je jasná, len ten základ dane z ktorého riadku sa berie som si nebola istá.
Ste super :) :) :)
j.u.l.i.a
18.03.10,12:48
Chcela by som poprosiť o radu ako do daňového priznania FO typ A mám zadať DB, keď mala FO príjem zo závislej činnosti za 01-04/2009, DB uplatňovala vo firme za 02-04/2009 (v januári bola PN a nesplnila nárok na uplatnenie). DB chce iba za január až apríl.
Do oddielu IV. mám zadať všetky štyri mesiace alebo iba január, za ktorý nemala uplatnený DB?
Daňová povinnosť jej vychádza 0. Úhrn preddavkov na daň mala 237,08Eur(bez uplatnenia DB), DB vyplatený vo firme: 57,96 Eur.
Keď zadám do r. 55 nárok na DB za 4 mesiace = 77,28 Eur
r. 57: 57,96 Eur
r. 58: 19,32 Eur (DB na doplatenie)
r. 62: 237,08 Eur (úhrn preddavkov bez uplatneného DB)
v r. 65 mi vypočítalo preplatok 237,08 Eur.
Ale podľa potvrdenia o príjmoch mi vychádza, že keď úhrn preddavkov bol 237,08 bez DB a uplatnený DB bol 57,96 = preplatok na dani 179,12 Eur + DB za január 19,32
Vie mi niekto poradiť ako tie riadky DP vyplniť?
Vopred veeeľmi pekne ďakujem za odpoveď.
katka50
18.03.10,12:53
Chcela by som poprosiť o radu ako do daňového priznania FO typ A mám zadať DB, keď mala FO príjem zo závislej činnosti za 01-04/2009, DB uplatňovala vo firme za 02-04/2009 (v januári bola PN a nesplnila nárok na uplatnenie). DB chce iba za január až apríl.
Do oddielu IV. mám zadať všetky štyri mesiace alebo iba január, za ktorý nemala uplatnený DB?
Daňová povinnosť jej vychádza 0. Úhrn preddavkov na daň mala 237,08Eur(bez uplatnenia DB), DB vyplatený vo firme: 57,96 Eur.
Keď zadám do r. 55 nárok na DB za 4 mesiace = 77,28 Eur
r. 57: 57,96 Eur
r. 58: 19,32 Eur (DB na doplatenie)
r. 62: 237,08 Eur (úhrn preddavkov bez uplatneného DB)
v r. 65 mi vypočítalo preplatok 237,08 Eur.
Ale podľa potvrdenia o príjmoch mi vychádza, že keď úhrn preddavkov bol 237,08 bez DB a uplatnený DB bol 57,96 = preplatok na dani 179,12 Eur + DB za január 19,32
Vie mi niekto poradiť ako tie riadky DP vyplniť?
Vopred veeeľmi pekne ďakujem za odpoveď.
A aký mala za r. 2009 zdanit. príjem ?
Kelis
19.03.10,05:36
Milí poraďáci,prosím o Vašu radu. SZČO pracovala časť roka ako zamestnanec, kde mala vyplácaný daňový bonus na dve deti. Od júna jedno dieťa na úrade práce a druhé zamestnané. Myslím, že nárok na daňový bonus si nemôže v DP za rok 2009 uplatňovať za zostávajúcu časť roka (teda od júla do konca roka) Je to správne??? Veľmi pekne ďakujem za Vaše odpovede.
jacekova
19.03.10,05:38
Milí poraďáci,prosím o Vašu radu. SZČO pracovala časť roka ako zamestnanec, kde mala vyplácaný daňový bonus na dve deti. Od júna jedno dieťa na úrade práce a druhé zamestnané. Myslím, že nárok na daňový bonus si nemôže v DP za rok 2009 uplatňovať za zostávajúcu časť roka (teda od júla do konca roka) Je to správne??? Veľmi pekne ďakujem za Vaše odpovede.

nie nemôže
katka50
19.03.10,05:56
práveže môže, ak za rok 2009 zarobial viac ako 1773€ a zo živnosti nebola v strate
Nemôže:
Zákon 595/2003 § 33
§ 33
Daňový bonus(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=1343825#p5) aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy123) (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=1343825#n_107655) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=1343825#f_4448130) aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy[/URL][URL="123)" target="_blank" title="http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=1343825#n_107655"]123)">http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=1343825#n_107655"]123) (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=1343825#n_107655) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6 (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=1343825#f_4448130), môže si uplatniť daňový bonus v sume 19,32 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=1343825#n_107481) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti57) (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=1343825#n_107481) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.

Patrí jej len už vyplatený daňový bonus do júna.
Kelis
19.03.10,05:59
Či zarobila viac ako 1773 Eur zo zamestnania? Takto to myslíte?