matig
15.10.07,13:57
Milí poraďaci,

prosím Vás láskavo o pomoc. Zamestnanec používa na základe zmluvy firemné vozidlo aj na súkromné účely. Viem, že nie je nárok na odpočet DPH pri nákupe PHM na celú výšku, keď sa nepoužíva len na podnikanie. Vzhľadom k tomu, že faktúra zo Slovnaftu chodí k 15. a k 30. dňu v mesiaci, DPH odpočítam úplne (k 15. neviem určiť, aký pomer bol súkromné jazdy a koľko služobné) a na konci mesiaca podľa výkazu, koľko km najazdil súkromne DPH odvediem. Je tento postup správny?
V minulosti som si stanovila približný pomer napr. 70 - 30 % a odpočítala som len pomernú DPH. Stane sa však, že zamestnanec nenajazdí žiadne km súkromne.

Ďakujem za Vaše názory.
ALBO
15.10.07,12:57
So zamestnancami môžete mať zmluvy, kde na základe spotrebovaných PHM im vyučtujete PHM mesačne. No a potom máte opakované plnenie a mesačne daň na výstupe. No a vstupnú si celú odrátate ak nemate nejaké oslobodené činnosti.
matig
18.10.07,11:43
Zmluva so zamestnancami, kt. pouzivaju MV na sukromne ucely je postavena ale tak, ze ak najazdia za mesiac menej ako 1000 km, su pohonne hmoty ich naturalny prijem.
Vladimír Ozimý
18.10.07,12:13
Milí poraďaci,

prosím Vás láskavo o pomoc. Zamestnanec používa na základe zmluvy firemné vozidlo aj na súkromné účely. Viem, že nie je nárok na odpočet DPH pri nákupe PHM na celú výšku, keď sa nepoužíva len na podnikanie. Vzhľadom k tomu, že faktúra zo Slovnaftu chodí k 15. a k 30. dňu v mesiaci, DPH odpočítam úplne (k 15. neviem určiť, aký pomer bol súkromné jazdy a koľko služobné) a na konci mesiaca podľa výkazu, koľko km najazdil súkromne DPH odvediem. Je tento postup správny?
V minulosti som si stanovila približný pomer napr. 70 - 30 % a odpočítala som len pomernú DPH. Stane sa však, že zamestnanec nenajazdí žiadne km súkromne.

Ďakujem za Vaše názory.

hm asi si vedie knihu jázd urobil by som klasicky pomer medzi firemnými a súkromnými km a takýmto pomerom by som priznával dph na vstupe...
matig
18.10.07,12:44
tento pomer urcim na konci mesiaca a zo sumy phm na sukr. ucely odvediem dph. faktura za PHM zo slovnaftu chodi aj k 15. dňu v mesiaci, mam narok na odpocet ked neviem pomer?
matig
19.10.07,12:20
poradaci nevie niekto riesenie mojho PHM problemu?