Ronko
15.10.07,13:01
Potrebujem naformátovat c:, iný disk nemám. XPčko nejde restarnut v DOSe, a z roznych rezimov WIN sa mi to nedari, kedze WIN pouziva subory z tohto disku...
Prosím poradte...
Chobot
15.10.07,11:45
Potrebujem naformátovat c:, iný disk nemám. XPčko nejde restarnut v DOSe, a z roznych rezimov WIN sa mi to nedari, kedze WIN pouziva subory z tohto disku...
Prosím poradte...

Pokiaľ máš naištalované Win na C:, tak ti to z win nepôjde formátovať. Musel by si jedine buď v DOSe dať príkaz na formát, alebo ak máš inštalačný disk Win, tak pred samotnou inštaláciou ťa to navedie na formátovanie.

A si si istý, že to chceš formátovať? Vieš, že tým stratíš všetky údaje a aj samotnú inštaláciu Win?:rolleyes:
duves
15.10.07,12:16
Chobot ti dobre radi, prides o udaje. Instalacne windowsi ako take nie je problem zohnat.
Potrebujes nastartovat z ineho media, nez z hardisku. Kedysi sa to robilo z diskety, da sa aj z Cd-ecka, a tusim aj z USB kluca (este som neskusal). Existuje program na vytvorenie bootovacej diskety. Napis, ci take potrebujes, hodim ti to na www.upnito.sk (http://www.upnito.sk) skade to mozes stiahnut.
rakerian
30.10.07,07:58
Pokial si si isty, ze chces naozaj naformatovat disk C: a prist tak o vsetky data na nom, tak sa to da spravit z kvazi "DOS rezimu", ktory sa da spustit pri opravnej instalacii Windowsu.

Pokial nabootujes pocitac z instalacneho CD, tak myslim hned na prvej obrazovke sa instalator pyta, ci chces nanovo instalovat sytsem alebo spustit jeho opravu (klavesa "R"). Treba dat spustit opravu a system sa nastartuje do "DOS rezimu". Tento rezim sa vlastne spusta z CD-cka a nie z OS, ktory mas v PC, takze ti nezahlasi, ze sa subory na disku pouzivaju. V riadkovom mode staci zadat administratorske heslo do systemu, ktory je nainstalovany v PC a mozes pouzivat DOS prikazy.
Vsetky dostupne prikazy sa ti zobrazia po napisani prikazu help. Je medzi nimi aj prikaz format.

Po skonceni formatovania staci zadat prikaz exit a PC sa rerstartuje.
Fero11
30.10.07,12:38
skus stahnut Acronis DiscDirector ten dokaze rozdelit disk na particie aj ked si vo windovse, bez straty dat. Na tu novu particiu si zalohuj vsetky potrebne data a mozes hravo preinstalovat win
duves
30.10.07,13:38
skus stahnut Acronis DiscDirector ten dokaze rozdelit disk na particie aj ked si vo windovse, bez straty dat. Na tu novu particiu si zalohuj vsetky potrebne data a mozes hravo preinstalovat win
Ja som ten soft zohnal nedavno. Ale skor ako ho vyskusam, pozalohujem. K operaciam vo win pouzivam partition magic.
Lydka R
04.11.07,18:55
Skúste mi poradiť, alebo ma aspoň utešiť.
Otvorila som notebook a ten nič. Vypisuje, že nemôže spustiť Win lebo nemôže nájsť systémové súbory. Skúšala som poslednú funkčnú konfiguráciu i núdzový režim (cez F8) a nič.
Mám bootovacie CD i Win, ale v týchto veciach nie som až taká zbehlá a keď si pomyslím, že prídem o účto 25 firiem, je mi z toho zle. Účtovníctvo nemám na C: spolu s Win. Čo by som ešte mala vyskúšať? Alebo už radšej nič a zajtra zájsť do servisu?
KEJKA
04.11.07,19:13
ja by som išla do servisu...vedia dáta z disku zálohovať a potom ti to opravia.
Lydka R
04.11.07,19:19
ja by som išla do servisu...vedia dáta z disku zálohovať a potom ti to opravia.
No máš pravdu, už neskúšam radšej nič. Len som z toho dosť nervózna, chcela som spraviť dnes ešte kopec roboty. A dúfam že to opravia a údaje mi ostanú, lebo poslednú napálenú zálohu mám asi mesačnú. Bola som taká neporiadna, že som po DPH údaje len zálohovala, ale ostali na disku.
Rozalka
04.11.07,19:21
Skúste mi poradiť, alebo ma aspoň utešiť.
Otvorila som notebook a ten nič. Vypisuje, že nemôže spustiť Win lebo nemôže nájsť systémové súbory. Skúšala som poslednú funkčnú konfiguráciu i núdzový režim (cez F8) a nič.
Mám bootovacie CD i Win, ale v týchto veciach nie som až taká zbehlá a keď si pomyslím, že prídem o účto 25 firiem, je mi z toho zle. Účtovníctvo nemám na C: spolu s Win. Čo by som ešte mala vyskúšať? Alebo už radšej nič a zajtra zájsť do servisu?
Rozhodne vyhľadaj servis. V budúcnosti odporúčam kopírovať-kopírovať-kopírovať. Ja si robím 2 kópie denne, v daňovej sezóne aj cez obed. Po nepríjemnej skúsenosti ......
KEJKA
04.11.07,19:23
neboj, formátovaním by si si tie dáta premazala, ale teraz tam sú, aj tie zálohy..takže v servise ti to nahodia..radšej si to daj archivovať viackrát.
Ak by si mala problém, chod na www.exe.sk
Stefan2005
04.11.07,19:34
Skúste mi poradiť, alebo ma aspoň utešiť.
Otvorila som notebook a ten nič. Vypisuje, že nemôže spustiť Win lebo nemôže nájsť systémové súbory. Skúšala som poslednú funkčnú konfiguráciu i núdzový režim (cez F8) a nič.
Mám bootovacie CD i Win, ale v týchto veciach nie som až taká zbehlá a keď si pomyslím, že prídem o účto 25 firiem, je mi z toho zle. Účtovníctvo nemám na C: spolu s Win. Čo by som ešte mala vyskúšať? Alebo už radšej nič a zajtra zájsť do servisu?

Neviem, či je ešte v záruke. Ale aj tak vrelo by som doporučil navštíviť kvalitný servis. Už len kvôli tomu čo si sama uviedla. A v prvom rade dať im na vedomie, že najprv potrebuješ dáta, potom dáta a až potom notebook...
Nepíšeš, ako si predtým ukončila Windows. Nekorektné ukončenie (výpadok elektriny, vypnutie predtým než Windows uloží nastavenie, a pod.) môže mať za následok stratu systémových súborov, ale môže byť aj hardvérová chyba disku. (V poslednych 4 mesiacoch mi takto odišiel jeden počítač i notebook, oba v záruke, u oboch bola nutná výmena harddisku).
Samotný Windows sa dá oživiť tzv. opravnou re-inštaláciou, pri ktorej sa zachovávajú dáta, ALE NEMUSIA. Preto aj predtým radšej vykonať zálohu dát.
Osobne som záchranu dát riešil preložením harddisku do druhého PC a prekopíroval účtovné dáta a dokumenty. V prípade PC je to jednoduchšie, u notebooku vyžaduje väčšie znalosti.
Ak nie si 100% istá s tým, čo robíš, radšej to zver odborníkovi. Pamätaj - nový notebook niečo stojí, softvér sa dá opätovne nainštalovať, ale dáta sú v ňom najcennejšie (samozrejme dá sa urobiť aj rekonštrukcia účtovníctva - ale tie nervy a toho času - neprajem to nikomu).
Ozaj, kedy si si naposledy zálohovala dáta? (lebo keď 2-3 dni pred haváriou notebooku, tak môžeš byť docela kľudná).
Lydka R
04.11.07,19:47
Neviem, či je ešte v záruke. Ale aj tak vrelo by som doporučil navštíviť kvalitný servis. Už len kvôli tomu čo si sama uviedla. A v prvom rade dať im na vedomie, že najprv potrebuješ dáta, potom dáta a až potom notebook...
Nepíšeš, ako si predtým ukončila Windows. Nekorektné ukončenie (výpadok elektriny, vypnutie predtým než Windows uloží nastavenie, a pod.) môže mať za následok stratu systémových súborov, ale môže byť aj hardvérová chyba disku. (V poslednych 4 mesiacoch mi takto odišiel jeden počítač i notebook, oba v záruke, u oboch bola nutná výmena harddisku).
Samotný Windows sa dá oživiť tzv. opravnou re-inštaláciou, pri ktorej sa zachovávajú dáta, ALE NEMUSIA. Preto aj predtým radšej vykonať zálohu dát.
Osobne som záchranu dát riešil preložením harddisku do druhého PC a prekopíroval účtovné dáta a dokumenty. V prípade PC je to jednoduchšie, u notebooku vyžaduje väčšie znalosti.
Ak nie si 100% istá s tým, čo robíš, radšej to zver odborníkovi. Pamätaj - nový notebook niečo stojí, softvér sa dá opätovne nainštalovať, ale dáta sú v ňom najcennejšie (samozrejme dá sa urobiť aj rekonštrukcia účtovníctva - ale tie nervy a toho času - neprajem to nikomu).
Ozaj, kedy si si naposledy zálohovala dáta? (lebo keď 2-3 dni pred haváriou notebooku, tak môžeš byť docela kľudná).

V záruke už pár mesiacov nie je, už aj uvažujem o kúpe nového. Naposledy bol vypnutý korektne, tým som si istá. V poslednej dobe mi síce z času na čas zamrzol a odišla aj batéria, tak neviem.
No len tie dáta - posledná záloha je týždňová po DPH. Ale nemám ju vonku, je na disku. No hádam to dobre skončí a odteraz budem zálohovať a kopírovať na USB alebo napaľovať podľa odporúčania Rozalky min. 1x denne. Tak díky za povzbudenie.
Lydka R
05.11.07,19:58
Dopadla som dobre. Bolo potrebné znova nahodiť celý systém, ale údaje sú všetky v poriadku. Samozrejme som ich hneď zálohovala a napaľovala. No a stálo ma to tisícku. Dve hodiny práce.
Keďže sa chystám upravovať klientom ceny, toto bude dobrý argument, prečo... Ale to už skôr v inej téme.:)
Stefan2005
05.11.07,20:15
Dopadla som dobre. Bolo potrebné znova nahodiť celý systém, ale údaje sú všetky v poriadku. Samozrejme som ich hneď zálohovala a napaľovala. No a stálo ma to tisícku. Dve hodiny práce.
Keďže sa chystám upravovať klientom ceny, toto bude dobrý argument, prečo... Ale to už skôr v inej téme.:)

Koniec dobrý, všetko dobré... A tá cena podľa mňa bola celkom primeraná. Za záchranu dát a odstránenie nervozity určite. Veď si mohla dopadnúť aj horšie. No a to zálohovanie praktizovať aj v budúcnosti a pravidelne! A pre istotu na dve rôzne médiá. Pekný večer prajem.
henul
15.02.09,22:01
kupila som si malicky notebok a nemam tu kde sa davaju disky co si mam kupit nato aby som to mala dakujem:o:o
Chobot
16.02.09,10:53
kupila som si malicky notebok a nemam tu kde sa davaju disky co si mam kupit nato aby som to mala dakujem:o:o

Asi by bolo dobré napísať značku a typ notebooku..:rolleyes:
diry
16.02.09,11:32
Malé notebooky sú bez mechaniky - treba si kúpiť externú mechaniku, napr. ja som si kúpil minulý týždeň práve k tomu túto:
http://www.datacom-ke.sk/default.asp?cls=stoitem&stiid=26396