uko
25.02.05,13:00
prosím vás ako účtujete mzdy? do ktorých stĺpcov? v poradcovi som našla:
čisté mzdy-mzdy
daň z miezd - mzdy
odvody zamestnanec - mzdy
odvody zamestnávateľ - odvody
lenkak
25.02.05,12:02
Je to OK., čiže celú hrubú mzdu máš v mzdách, odvody čo platí zamestnávateľ za firmu - odvody.
uko
25.02.05,12:08
dakujem. doteraz som uctovala rucne tak som som mala vydaj z BU sumu podla vypisu a v stlcoch som to rozdelila. od noveho roku som zacala s alfou. a zda sa mi to neprehladne ked musim vlastne sumu z vypisu rozdelit a zauctovat samostatne.preto som sa chcela uistit. vdaka
lenkak
25.02.05,12:16
Robím v MRP, ale je to na ten isý spôsob. (aj keď ja si ich viem exportovať zo mzdového programu.)
Janna
25.02.05,12:18
A ako účtujete úhradu do DDP - 3.pilier.
Ide to jednou sumou čo si dáva zamestnanec a čo prispieva zamestnávateľ.
Ako to účtovať v JÚ?
j.
Heleč
25.02.05,12:28
dakujem. doteraz som uctovala rucne tak som som mala vydaj z BU sumu podla vypisu a v stlcoch som to rozdelila. od noveho roku som zacala s alfou. a zda sa mi to neprehladne ked musim vlastne sumu z vypisu rozdelit a zauctovat samostatne.preto som sa chcela uistit. vdaka
Ako robíš mzdy? Ak si nahadzuješ do záväzkov môžeš si to rozdeliť tam a z výpisu robíš úhrady v celej sume. Ale niektorý si robia aj interné doklady k rozučtovaniu (veľké firmy).
Heleč
25.02.05,12:31
A ako účtujete úhradu do DDP - 3.pilier.
Ide to jednou sumou čo si dáva zamestnanec a čo prispieva zamestnávateľ.
Ako to účtovať v JÚ?
j.
Zamestnanec - mzdy
zamestnávateľ - mzdy I. robím analityku, preto aby majiteľ mal pokoj na duši,
Janna
25.02.05,13:23
Zamestnanec - mzdy
zamestnávateľ - mzdy I. robím analityku, preto aby majiteľ mal pokoj na duši,
Teraz som našla v JUPP 11/2004
zamestnanec čo si platí na DDP - účtuje sa do miezd
príspevok zamestnávateľa - prevádzková réžia
Som "rada", môžem celý rok 2004 opraviť (:
j.
uko
25.02.05,14:26
len zacinam s alfou, nevedela som ze si to mam nahodit do zaväzkov. robim to tak, ze si priamo na vypis rukou napisem odvody celkom a to rozdelim na dan z miezd, odvody zamestnavatel, odvody zamestnanec a este socialny fond, lebo ten nerobim preddavkami ale priamo z miezd.
katkas
28.02.05,10:38
ahojte, idem prvy rok uctovat JU v Alfe kadernicke.Doteraz som robila len zivnostnikovi, ktory mal faktury za cinnost, ziadnych zamestnancov. Robil to popri zamestnani. Ako mam uctovat mzdy, ked odvody neplatila? A na co si mam davat pozor? Zmenilo sa nieco oproti minulemu roku?
Tita
29.03.05,19:56
Je to OK., čiže celú hrubú mzdu máš v mzdách, odvody čo platí zamestnávateľ za firmu - odvody.doteraz som všetky odvody dávala do fondov, tak som rada že som sa dozvela niečo nové a môžem to prerobiť:(
Myslí sa to teda tak, že do miezd idú okrem hrubej mzdy a dane nasledovné odvody?
nemoc. 1,4%
invalid. 4,0%
zdravot. 4%

a do fondov aj tieto za zamestnávateľa, uvedené na mes. výkazoch?
1,4 %
16%....atď ....zo soc.poist.
a 10% ......zo zdravotnej

alebo do fondov dať len tie čo platí z SZČO z podnikateľskej činnosti napr. do sociálky min.2155,-mesačne a do ZP 910,-... ???
ondrejvla
29.03.05,19:59
Súhlasím s Lenkou, mzdy a zrážky z miezd či už na odvody, dane,a statné zrážky sú stále mzdy. Platby do fondov za zamestnávateľa sú ako platby do fondov v JÚ, v PÚ na účte 524.
rene
29.03.05,20:02
No ja všetko účtujem do miezd,aj výplatu, aj odvody, aj daň, lebo do výkazu o príjmoch a výdavkoch do riadku 08 : platby do fondov sa podľa vysvetliviek vykazuje len tvorba sociálneho fondu.
ondrejvla
29.03.05,20:06
No ja všetko účtujem do miezd,aj výplatu, aj odvody, aj daň, lebo do výkazu o príjmoch a výdavkoch do riadku 08 : platby do fondov sa podľa vysvetliviek vykazuje len tvorba sociálneho fondu.
A kde potom dávaš za seba platby do fondov?????????? Veď tie sa vysúhlasujú pri kontrole s poisťovňami. Aspoň doteraz pri každej kontrole pre FO mi išli na tieto položky pre všetkých mojich klientov! Žeby to aj poisťovne pochopili zle?
rene
29.03.05,20:10
Mám na to samostatný účtovný kód, ale v sumáre mi to ide do prevádzkovej réžie.
lenkak
29.03.05,20:12
Čo sa týka zamestnanca:
čistá mzda + jeho odvody = hrubá mzda - položka mzdy
odvody za zamestnávateľa = odvody, platby do fondov.
ondrejvla
29.03.05,20:21
No René, ja by som s tebou nesúhlasila! Súhlasím s Lenkou, podľa mňa to nemá čo robiť v prev.réžii. Veď si zober PÚ-aj tam na to máš samostatný účet, kde si to vyrovnávaš cez 336.
rene
29.03.05,20:25
V pricípe je to aj tam aj tam výdavok ovplyvňujúci DZ.
Ale logickejšie podľa názvu je to dávať do platieb do fondov.
Tita
29.03.05,21:43
Súhlasím s Lenkou, mzdy a zrážky z miezd či už na odvody, dane,a statné zrážky sú stále mzdy. Platby do fondov za zamestnávateľa sú ako platby do fondov v JÚ, v PÚ na účte 524.
suhlasím s tým, len my môžete prosim priblížiť čo sa myslí tými odvodmi za zamestnávateľa? vid prispevok 11, som už z toho popletená. dik
via
29.03.05,22:08
k prispevku c. 11:
- asi si skor chcela napisat ... "okrem cistej mzdy" ... - do MIEZD idu pekne rozclenene ciste mzdy, odvody a dan, ktore sa priamo zrazaju zamestnancom

poistne, ktore je zamestnavatel povinny platit za zamestnanca - do fondov

poistne, ktore plati zamestnavatel - v nasom pripade SZCO - do fondov
Manual
30.03.05,04:55
doteraz som všetky odvody dávala do fondov, tak som rada že som sa dozvela niečo nové a môžem to prerobiť:(
Myslí sa to teda tak, že do miezd idú okrem hrubej mzdy a dane nasledovné odvody?
nemoc. 1,4%
invalid. 4,0%
zdravot. 4%

a do fondov aj tieto za zamestnávateľa, uvedené na mes. výkazoch?
1,4 %
16%....atď ....zo soc.poist.
a 10% ......zo zdravotnej

alebo do fondov dať len tie čo platí z SZČO z podnikateľskej činnosti napr. do sociálky min.2155,-mesačne a do ZP 910,-... ???Tita určite robíš mzdy v nejakom SW a aj keď nie, tak v ručne vyrobenej výplatnici máš z čoho sa skladá hrubá mzda zamestnanca
-mzda k výplate
-odvody čo platí zamestnanec
-daň zo mzdy
tieto hodnoty idú do mdzy
Odvody čo platí zamestnávatel za zamestnanca idú do fondov
Do fondov idú aj odvody čo si SZČO platí sám za seba. Takto to je a iné členenia cez kódy a podobne sú zbytočné, darmo si to budete komplikovať.
Myslím že netreba vymýšlať čo už je vymyslené.
Pekné ráno želám...
Tita
30.03.05,10:29
k prispevku c. 11:
- asi si skor chcela napisat ... "okrem cistej mzdy" ... - do MIEZD idu pekne rozclenene ciste mzdy, odvody a dan, ktore sa priamo zrazaju zamestnancom

poistne, ktore je zamestnavatel povinny platit za zamestnanca - do fondov

poistne, ktore plati zamestnavatel - v nasom pripade SZCO - do fondov
jasne okrem "čistej mzdy", asi som už prepracovaná:) robí sa mi s tým trošku ťažšie, lebo robím bez programu..

dik je to už jasnejšie, rozdelila som to tak len sa mi zdalo čudné, že musím rozdeľovať sumy z každého výkazu ktorý za zamestnancov posielam, preto ma napadlo či sa tu nehovorí len o SZČO. veľké dík. pekný deň