Ziarowka
15.10.07,13:26
Krásny deň,
neviem si rady s trojzápočtom, ktorý sa udial v našej firme. V rámci dobrých dodávateľských aj odberateľských vzťahov sa udialo asi toto:
Naša firma mala pohľadávku voči firme X. Tá mala pohľadávky voči firme Y. Poslali nám faxom "dohoda o trojzápočte" . Firma pohľadávky firmy X prešli na firmu Y, teda dnes nám peniaze z vystavených faktúr pre X dlží Y a oni si medzi sebou tiež vyrovnali nejaké zápočty.
A už som z toho jeleň a už vôbec to neviem zaúčtovať v pohode.
Jara
15.10.07,11:53
V pohode nepracujem, ale pokiaľ viem tak trojzápočty boli dávno zrušené, už zopár rokov. No ty by si jednoducho mala preúčtovať X na Y a čakať asi platbu od Y. Tak som to aspoň pochopila, no kedy to začalo znova platiť? Myslím tie trojzápočty :eek: :confused:
ekonom99
15.10.07,12:11
nenapísala si všetko a preto to neviem posúdiť. Aký je vzťah Vašej firmy a firmy Y? Nedošlo medzi X a Y náhodou k postúpeniu pohľadávky? Neviem o zrušení trojzápočtov, však obch.zákonník neprikazuje zápočet len medzi dvomi firmami. Ak napr.5 firiem utvorí kolečko, podľa mňa zápočet je možný a každý niekomu inému niečo doplatí.
Ziarowka
15.10.07,12:14
medzi X a Y došlo k postúpeniu pohľadávku... ozaj zabudla som to napísať
ekonom99
15.10.07,12:21
medzi X a Y došlo k postúpeniu pohľadávku... ozaj zabudla som to napísať
Tak potom sa už asi nejedná o trojzápočet, lebo firma X vypadla. A neodpovedala si na moju prvú otázku: aký je vzťah Vašej firmy a firmy Y? Kto komu dlhuje?
Ziarowka
15.10.07,12:26
Y nám doteraz nedĺžila nič, ale kedže firma X nemala peniaze na úhradu našej pohľadávky, tak ona mala zas splatnú pohľadávku voči Y, to si oni započítali a Y má peniaze k dispozícií, tak aby nás vyplatili oni. Neviem či som to dobre napísala.
ekonom99
15.10.07,12:54
ak by sa jednalo o trojzápočet, tak by ste vy mali dlhovať firme Y. Do zápočtu vstupujú iba firmy, ktoré si vzájomne dlhujú až sa uzavrie kruh( musí to byť kolečko). Skús si to nakresliť. Takže tu sa nejedná o trojzápočet. F.X postúpila svoju pohľadávku na f.Y, takže vo svojom účtovníctve preúčtuješ pohľadávku z f.X na nového partnera f.Y, a táto pohľadávka sa vypáruje s platbou ktorú poukáže f.Y. Ak by pre Vás f.Y v budúcnosti niečo robila, tak po vyfaktúrovaní môže byť prípadný zápočet vzájomných pohľadávok.
Ziarowka
15.10.07,14:38
takže som to urobila takto, neviem ale či správne:

v ID som zlikvidovala predmetné faktúry firmy X (bez účtovného zápisu, pretože pohľadávky 311 mi ostanú v nezmenenej výške, ibaže sa prepíšu na firmu Y). V agende ostatné pohľadávky som vytvorila jednotlivé pohľadávky voči firme Y a do párovacieho symbolu som si dala párovacie symboly z už zlikvidovaných faktúr voči X.

Prosím ešte o radu, či by to takto mohlo byť v poriadku. Takže sa nejedná o trojzápočet ale iba o postúpenie pohľadávky?

A veľmi pekne ďakujem
Ziarowka
15.10.07,14:40
zabudla som ešte napísať, že aj v agende pohľadávky sa jedná o predkontáciu "bez zápisu"
ekonom99
17.10.07,07:28
takže som to urobila takto, neviem ale či správne:

v ID som zlikvidovala predmetné faktúry firmy X (bez účtovného zápisu, pretože pohľadávky 311 mi ostanú v nezmenenej výške, ibaže sa prepíšu na firmu Y). V agende ostatné pohľadávky som vytvorila jednotlivé pohľadávky voči firme Y a do párovacieho symbolu som si dala párovacie symboly z už zlikvidovaných faktúr voči X.
Myslím, že je to O.K. Len pre kontrolu si skús nahodiť banku, akože firma Y dnes všetko zaplatila. V saldokonte by sa ti mala vyčistiť firma X aj firma Y.
Prosím ešte o radu, či by to takto mohlo byť v poriadku. Takže sa nejedná o trojzápočet ale iba o postúpenie pohľadávky? Zápočet sa robí medzi firmami, ktoré v čase podpisu zápočtu majú medzi sebou nevysporiadané pohľadávky a záväzky. U vás bol najprv vzťah Vaša firma a F.X (firma Y vo vzťahu k vašej firme neexistovala, takže nemá čo započítavať) a po postúpení pohľadávok z F.X na F.Y už neevidujete pohľadávky voči F.X takže zase nie je čo započítavať. Prebehne len úhrada alebo zápočet s F.Y.

A veľmi pekne ďakujem
odpovede sú v texte modrým