Lekon
15.10.07,13:58
Dobrý deň, možno to bude primitívna otázka, ale chcem sa opýtať, ked si nakupujem stravné lístky, ich celková cena je 89,- Sk, ale je tam 0% dph. Ak však firma faktúruje (poskytujúca závodné stravovanie) firme obedy, može faktúrovať 89,- Sk bez DPH a je to plne uznateľný náklad? Ďakujem za odpoveď.
Lekon
15.10.07,12:25
Nikto mi nevie poradiť? Alebo som to zle zaradila?
Tweety
15.10.07,12:28
Dobrý deň, možno to bude primitívna otázka, ale chcem sa opýtať, ked si nakupujem stravné lístky, ich celková cena je 89,- Sk, ale je tam 0% dph. Ak však firma faktúruje (poskytujúca závodné stravovanie) firme obedy, može faktúrovať 89,- Sk bez DPH a je to plne uznateľný náklad? Ďakujem za odpoveď.
Uznaným nákladom na stravovanie zamestnancov je maximálne 55% z 89.-
Lekon
15.10.07,12:31
89,- z ceny bez DPH? Asi som to nevysvetlila: Ak sa nakupujú SL, tak je na faktúre 89,- Sk/SL s 0%, ale ak si firma objednáva stravu pre zamestnancov od zabezpečovateľa závodného stravovanie, tak na faktúre môže byť cena 89,- Sk bez DPH + 19% DPH a je to plne daňovo uznateľný výdavok?
Lebo SL je poukážka s 0% DPH.
Tweety
15.10.07,12:36
89,- z ceny bez DPH? Asi som to nevysvetlila: Ak sa nakupujú SL, tak je na faktúre 89,- Sk/SL s 0%, ale ak si firma objednáva stravu pre zamestnancov od zabezpečovateľa závodného stravovanie, tak na faktúre môže byť cena 89,- Sk bez DPH + 19% DPH a je to plne daňovo uznateľný výdavok?
Lebo SL je poukážka s 0% DPH.
Ide Ti o SZČO? ak áno, a nie si platcom dph, ak máš faktúru za stravovanie včítane dph, tak je pre Teba VOZD 89.- včítane dph. Ak nakúpuješ stravenky, celá hodnota 89.- je VOZD, stravenky nepodliehajú dph, pretože patria medzi ceniny.
Lekon
15.10.07,12:45
Ide mi o obidva prípady. V prípade straveniek je mi to jasné, ale v prípade faktúry za stravovanie a platcu DPH mi to jasné nie je.
Tweety
15.10.07,12:47
Ide mi o obidva prípady. V prípade straveniek je mi to jasné, ale v prípade faktúry za stravovanie a platcu DPH mi to jasné nie je.
O aké obidva spôsoby aj z pozície SZČO aj zamestnávateľa?
Lekon
15.10.07,12:50
Som zamestnávateľ, platca DPH, príde mi faktúra za stravovanie zamestnancov a je na nej cena jedla 89,- Sk bez DPH + 19% DPH. Je to v poriadku, rozpočítavam cenu 89,- Sk bez DPH na 55% a 45% a môžem si dať 55% do nákladov? DPH si môžem odpočítať?
Tweety
15.10.07,12:53
Som zamestnávateľ, platca DPH, príde mi faktúra za stravovanie zamestnancov a je na nej cena jedla 89,- Sk bez DPH + 19% DPH. Je to v poriadku, rozpočítavam cenu 89,- Sk bez DPH na 55% a 45% a môžem si dať 55% do nákladov? DPH si môžem odpočítať?
Odpoveď na to už máš v príspevku č.3, ešte raz- do nákladov si môžeš uplatniť max. 55% z 89.-, kedže si platiteľ dph, máš nárok na uplatnenie odpočtu dph.
Lekon
15.10.07,13:02
Nebolo to zrozumiteľné, ako je to s DPH, ale teraz už áno, ďakujem.
Šelinka
22.10.07,13:26
Prosím vás, ako mám správne zaúčtovať faktúru za stravovanie zamestnancov v stravovacom zariadení?
ďakujem
Aljok
23.10.07,08:41
cactus
23.10.07,09:22
Prosím, a keď je obed za 67 Sk, môže ísť do nákladov 48,95 Sk. Nemá to byť tak, že obed, resp. stravenka musia mať hodnotu 89 Sk a v tom prípade je nákladová položka 48,95 SK?
Tweety
23.10.07,09:24
Prosím, a keď je obed za 67 Sk, môže ísť do nákladov 48,95 Sk. Nemá to byť tak, že obed, resp. stravenka musia mať hodnotu 89 Sk a v tom prípade je nákladová položka 48,95 SK?
Áno, maximálny náklad môže byť 48,95.-.
Aljok
23.10.07,09:24
Hodnota obeda nie je určená žiadnym zákonom. Zamestnávateľ si môže uplatniť do nákladov minimálne 55% z ceny obeda a maximálne 48,95Sk.
Aljok
23.10.07,09:30
Pozri Zákonník práce
§ 152
Stravovanie zamestnancov

(2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä poskytovaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.

(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.
cactus
23.10.07,09:55
vďaka za odpovede Aljok a Tweety


mimotemy
ešte doplním, že zase sa mi PORADA dllllllho, dlllho naťahuje. Zase bude niečo so serverom? Kým som sa dostala k odpovediam na príspevky tak to trrrrrvalo...............
Šelinka
23.10.07,20:44
Ak som DPH (vstup) z fkatúry za stravné zaúčtovala v júni, čiže v 2. štvrťroku, môžem účtovať DPH (výstup), ktorá sa účtuje zamestnancom na ID 335/343 v júli, čiže v 3 štvrťroku? Môže to tak byť?
Aljok
24.10.07,07:12
Ak sú to obedy za jún, tak dátum dodania tovaru (obedov) je jún a predpis DPH si mala účtovať do júna.
Tweety
24.10.07,07:20
Ak som DPH (vstup) z fkatúry za stravné zaúčtovala v júni, čiže v 2. štvrťroku, môžem účtovať DPH (výstup), ktorá sa účtuje zamestnancom na ID 335/343 v júli, čiže v 3 štvrťroku? Môže to tak byť?
Ak to bolo stravné na mesiac jún- teda v júnovej výplate- dátum dodania je jún- povinnosť odviesť DÚ v júnovom ( teda u vás v 2.Q.).