mkopecka
15.10.07,14:05
Podla informacii od klienta nie je dovolene vystavovat fakturu skor ako je dodana sluzba. Ide o zahranicneho klienta, ktory tvrdi, ze datum vystavenia nesmie byt vacsi ako je datum dodania sluzby (datum zdanitelneho plnenia). Podla mojho nazoru je to nespravny nazor a jeho poziadavka. Mam problem vsak najst tento problem v zakone, aby som mohol argumentovat.
Monika Kováčová
15.10.07,14:21
Podla informacii od klienta nie je dovolene vystavovat fakturu skor ako je dodana sluzba. Ide o zahranicneho klienta, ktory tvrdi, ze datum vystavenia nesmie byt vacsi ako je datum dodania sluzby (datum zdanitelneho plnenia). Podla mojho nazoru je to nespravny nazor a jeho poziadavka. Mam problem vsak najst tento problem v zakone, aby som mohol argumentovat.


Vo svojom príspevku si odporuješ... nerozumiem teda čo nie je dovolené a čo nesmie byť: dátum vystavenia väčší ako dátum dodania alebo dátum vystavenia skôr ako dátum dodania.

V skutočnosti môže byť oboje.

Bez ohľadu nato, že nerozumiem zadaniu, argumentuj Zákonom o DPH:

§ 72
Faktúra pri dodaní tovaru do iného členského štátu


(1) Pri dodaní tovaru z tuzemska do iného členského štátu osobe, ktorá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od dodania tovaru alebo prijatia platby.



§ 73
Faktúra pri dodaní služby do iného členského štátu


(1) Pri dodaní služby, pri ktorej vzniká povinnosť platiť daň zákazníkovi v inom členskom štáte, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od dodania služby alebo prijatia platby.

§ 75
Vyhotovenie faktúry


(1) Platiteľ môže vyhotoviť za viac samostatných dodaní tovaru rovnakého druhu alebo služby alebo za viac platieb prijatých pred dodaním tovaru alebo dodaním služby súhrnnú faktúru, ktorá môže pokrývať najviac obdobie kalendárneho mesiaca; platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od skončenia kalendárneho mesiaca.
emgeton
15.10.07,21:49
Podla informacii od klienta nie je dovolene vystavovat fakturu skor ako je dodana sluzba. Ide o zahranicneho klienta, ktory tvrdi, ze datum vystavenia nesmie byt vacsi ako je datum dodania sluzby (datum zdanitelneho plnenia). Podla mojho nazoru je to nespravny nazor a jeho poziadavka. Mam problem vsak najst tento problem v zakone, aby som mohol argumentovat.

Zákon to priamo nezakazuje. Skúste si však pozrieť všetky §§ súvisiace s týmto problémom, počnúc dňom vzniku daňovej povinnosti a končiac povinnosťou vystaviť fa.

Som toho názoru, že vopred vystavujem iba zálohové fa. ( Klienti s tým nemajú problém - ani tí zahraniční ).
Lali
16.10.07,03:11
Poradca č. 10 z roku 2004 Zákon č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty -komentár k § 71 - strana 103 - Na rozdiel od doterajšieho zákona tento zákon neustanovuje začiatok lehoty na vyhotovenie faktúry, to znamená, že neexistuje zákaz vyhotovenia faktúry pred vznikom daňovej povinnosti. Zákon ustanovuje iba najneskorší možný termín na vyhotovenie faktúry. Platiteľ dane je povinný vyhotoviť faktúru najneskôr do 15 dňa od vzniku daňovej povinnosti.
ALBO
16.10.07,05:47
Poradca č. 10 z roku 2004 Zákon č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty -komentár k § 71 - strana 103 - Na rozdiel od doterajšieho zákona tento zákon neustanovuje začiatok lehoty na vyhotovenie faktúry, to znamená, že neexistuje zákaz vyhotovenia faktúry pred vznikom daňovej povinnosti. Zákon ustanovuje iba najneskorší možný termín na vyhotovenie faktúry. Platiteľ dane je povinný vyhotoviť faktúru najneskôr do 15 dňa od vzniku daňovej povinnosti.

Ano toto platí, že teraz v zákone už nie je zadefinované, že Fa nesmie byť skôr vystavená.
Ale ak mi niekto vystaví Fa skôr , mám s tým problém kedy to zdaniť. Ak je to od zahraničného tak je to dňom vystavenia ak bola služba dodaná. A keď mi vystaví v auguste a dodá v septembri, to vetu neviem čo mám robiť ak som ešte nezaplatila. Ten istý problém stále riešime pri nadobudnutí tovaru. Takže sa nečudujem, že chce mať istotu.
Môžem sa pri službe spoliehať len na nejaké MUDR, podľa ktorého mi budú tolerovať pri kontrole ak tam dám dátum vystavenia.Ale to každému nemusí stačiť ak ide o veľké peniaze.
Logicky by Fa mala byť vystavená až po dodaní t alebo s aj keď to zákon o DPH nezakazuje.