Monikov
15.10.07,14:47
Rozmýšľam že objednám dcére internet cez mobilného operátora (na internát). Potrebovala by som zistiť, na čo všetko postačia 2 GB, ktoré sú v ponúkanej predplatenej službe. Doma máme internet bez obmedzenia, takže kontrolovať množstvo dát nepotrebujem.
Do množstva predplatených dát sa započítava aj pozeranie www.stránok (http://www.stránok/), sťahovanie referátov, mailovanie, vlastne všetko, čo sa mi zobrazí na obrazovke keď som pripojená na net? Prosím poraďte, ako by som si mohla skontrolovať doma, koľko MB alebo GB som „spotrebovala“, kým som bola pripojená na net. Ďakujem!
Chobot
15.10.07,13:21
Rozmýšľam že objednám dcére internet cez mobilného operátora (na internát). Potrebovala by som zistiť, na čo všetko postačia 2 GB, ktoré sú v ponúkanej predplatenej službe. Doma máme internet bez obmedzenia, takže kontrolovať množstvo dát nepotrebujem.
Do množstva predplatených dát sa započítava aj pozeranie www.stránok (http://www.str%C3%A1nok/), sťahovanie referátov, mailovanie, vlastne všetko, čo sa mi zobrazí na obrazovke keď som pripojená na net? Prosím poraďte, ako by som si mohla skontrolovať doma, koľko MB alebo GB som „spotrebovala“, kým som bola pripojená na net. Ďakujem!

Pokiaľ nesťahuje filmy, hry a vo veľkom množstve hudbu, tak 2 GB na bežné surfovanie, chatovanie a sťahovanie dokumentov v pohode postačuje. Pre orinetáciu, DivX film má veľkosť cca 700 MB, pesnička v MP3 formáte cca 4 MB, textový dokument bežne 50 kB.

Existujú aplikácie, ktoré merajú objem prenesených dát, mnohé z nich sú aj free, napr. tieto:

http://tahaj.sme.sk/software/207

http://www.fmg.sk/clanky/connection-meter-v6-4-5-2252.html

Tu ich nájdeš viac:

http://tahaj.sme.sk/browse/2

alebo si daj vyhľadať podľa kľúčových slov: "connection meter".
Monikov
15.10.07,13:30
Ďakujem, pomohli ste mi. :)
Soňula
17.10.07,07:02
Ešte taká " nahlúpla " otázka,: 2GB je koľko MB ? Dík.
endrju
17.10.07,07:07
...2GB je koľko MB ? Dík.
2048

KSENP:
1 MB = 1024 kB
1 kB = 1024 B
endrju
17.10.07,07:12
Neviem, či mobilní operátori poskytujú aj priebežné informácie o objeme prenesených dát. Firmy ponúkajúce "imobilný" internet majú spravidla poskytovanie takýchto informácií zahrnuté v cene za službu. Skús preto otázku z prvého príspevku ohľadom kontroly objemu prenesených dát položiť aj "svojmu" poskytovateľovi internetového pripojenia.
Chobot
17.10.07,07:39
Neviem, či mobilní operátori poskytujú aj priebežné informácie o objeme prenesených dát. Firmy ponúkajúce "imobilný" internet majú spravidla poskytovanie takýchto informácií zahrnuté v cene za službu. Skús preto otázku z prvého príspevku ohľadom kontroly objemu prenesených dát položiť aj "svojmu" poskytovateľovi internetového pripojenia.

Kamarát má Orange internet. Spolu s tým modemom dostal aj inštalačný soft (je priamo v modeme na flash pamäti). Súčasťou inštalácie toho softu pre modem je aj počítadlo objemu prenesených údajov, teda vidí priamo kedykoľvek, koľko MB a GB od posledného resetovania preniesol.

Problém však nastáva, keď ten istý modem využívajú na dvoch alebo viacerých PC. Vtedy ten soft počíta len údaje prenesené na tom ktorom PC. Aby zistil, koľko využil spolu, musí tie dva údaje z oboch PC spočítať. Operátor neposkytuje priebežne informáciu o prenesených objemoch, vidí to len v mesačnej faktúre.

Ak sa ale používa len na jednom stroji, tak nie je problém sledovať objem dát.


2048

KSENP:
1 MB = 1024 kB
1 kB = 1024 B

Soňula, s týmto s endrju plne súhlasím, ale pre bežné, ľudské použitie, môžeš kľudne počítať:

1GB = 1000 MB
1MB = 1000 kB

Len keď potrebuješ presne zistiť veľkosť súboru (napr. pri napaľovaní objemu dát na DVD), vtedy treba počítať presne 1GB = 1024 MB
google
20.10.07,14:01
len netreba zabudnut, ze uz pri zapnuti weboveho prehliadaca a nacitavani stranok vam pracuje pohyb dat, mnohi sa mylia ked si myslia ze len pri stahovani nejakych programov alebo dokumentov sa to rata
chlap
25.10.07,18:00
len netreba zabudnut, ze uz pri zapnuti weboveho prehliadaca a nacitavani stranok vam pracuje pohyb dat, mnohi sa mylia ked si myslia ze len pri stahovani nejakych programov alebo dokumentov sa to rata

Odhadujem, že zobrazenie tejto stránky zobralo dátovo obmedzeným užívateľom z ich limitu predplatených dát cca. 0,1 MB.
bepo
26.10.07,05:02
Z web stránky poskytovateľa mobilného pripojenia:

Aby ste si nemuseli kontrolovať dáta, ktoré ste minuli v priebehu mesiaca, zašleme vám notifikačnú správu (či už formou SMS správy, alebo e-mailu), a to hneď 2-krát:
prvýkrát pri minutí 90 % z voľného objemu dát,
druhýkrát pri minutí 100 % z voľného objemu dát.
Notifikačná správa je prvýkrát zasielaná až po uplynutí 7-dňovej skúšobnej doby.
sojer
30.07.10,03:57
ja som mal od t-mobilu 2 GB a ako už bolo spomenuté stačí to na bežné surfovanie po nete, potom som zobral 10 GB od orangeu aby som si mohol aj nejaký ten film alebo niečo iné stiahnuť a teraz som to znížil na 1,5GB pretože mám doma ešte neobmedzený net od T-com a hned mi prišlo že som prešvihol data na mobilnom nete :eek: to neexistuje prenos nevyužitých dát do ďalšieho mesiaca ako je to s neprevolanými minútami pri paušáloch???
Fero11
30.07.10,05:04
OT
Ked uz sa tu bavite o tych megabajtoch, tak kamos nedavno u t-mobile vzal pausal (neviem presne aky) a samozrejme mu tam aktivovali automaticky aj mobilny net.
Daval som mu do mobilu mapy kvoli gps navigacii, ale pripajal som sa s mobilom na sukromne wifi (nie mob. net), ale napokon sme tam dali mapy cez ovi maps loader (alebo ako sa to vola).
Potom sme isli von navigaciu vyskusat a na mobile som videl ako tam taha nejake kilobajtiky, moc som sa o to ale nezaujmal.
Kamos mi potom volal, ze mu dosla sms a pise sa tam, ze preniesol viac ako 1MB atd .....
CENA ZA JEDEN MB JE 3,92€ alebo tak nejak neviem presnu sumu, ale bolo to tak do 4€
A ja sa chcem opytat, ci t-mobile su normalny ..... ved to su zivi idioti
TomasHC
30.07.10,06:02
A ja sa chcem opytat, ci t-mobile su normalny ..... ved to su zivi idioti

Ano, su ;)
zk24
30.07.10,06:27
Rozmýšľam že objednám dcére internet cez mobilného operátora (na internát). Potrebovala by som zistiť, na čo všetko postačia 2 GB, ktoré sú v ponúkanej predplatenej službe. Doma máme internet bez obmedzenia, takže kontrolovať množstvo dát nepotrebujem.
Do množstva predplatených dát sa započítava aj pozeranie www.stránok (http://www.str%C3%A1nok/), sťahovanie referátov, mailovanie, vlastne všetko, čo sa mi zobrazí na obrazovke keď som pripojená na net? Prosím poraďte, ako by som si mohla skontrolovať doma, koľko MB alebo GB som „spotrebovala“, kým som bola pripojená na net. Ďakujem!


Ja by som sa tych 2GB bala, hlavne pri detoch. Ja mam sice neobmedzeny, ale mam na fakutre napisane kolko MB/GB som stiahla. Nikdy som nestiahla jedinu pesnicku, ziaden film (som na wifi, takze by mi to asi aj tyzden trvalo, takze to ani neskusam), len bezne surfovanie, a hlavne porada, kde tu nejake *.pdf , nejaky *.doc file.

Nemam nijake pocitadlo, ale tak orientacne som myslela ze stiahnem tak 500MB-1GB, a ked som videla na fakture ze 3,60 GB za mesiac, som neverila. No esteze som si nedala 2GB internet, lebo tiez som nad nim uvazovala, na predajni ma presviedcali ze to nemozem prekrocit, nech si dam ten. Dobre som spravila ze som nedala.

A neviem ci si bude dieta dostatocne uvedomovat, co moze a co nemoze stiahnut. Staci jedna hra, par MP3-jek a je to... Hlavne ten cennik po prekroceni danych 2GB je neuveritelny.

Nechala by som si to riadne prejst hlavou, aby ste nemuseli po tyzdni chodit na internet do internet-kaviarne? ;)
arizona
30.07.10,14:37
S mobilným internetom na Slovensku nemám skúsenosť, iba z počutia viem, že je to problém odkontrolovať a takmer každý prepláca za prekročenie dát.
Používam mob. net v zahraničí. (Orange) Jednoducho si kúpim a dobijem kredit kedy chcem a potrebujem. Kúpim napr. kredit za 20€ - 2GB a môžem ho využívať 1 rok. Buď ho miniem za týždeň, alebo ho šetrím pár mesiacov...
Keď sa mi GB blížia k minimu, príde mi sms a upozorní ma.
Takže žiadne zdieranie a preplácanie nadlimitov.
Asi je škoda, že také niečo nefunguje aj u nás. Ked to operátori dokážu poskytovať v zahraničí, neviem, prečo aj u nás nie.
Ale to je známa vec, že na SK sú asi najdrahšie hovory a služby...
sojer
30.07.10,14:49
arizona - tento spôsob "kupovnia kreditu alebo dát" je už aj u nás. velká nevýhoda je tá že, ako píšeš, na SK to je drahé a toto je neúmerne drahšie voči "paušálom" k mobilnému internetu.
arizona
30.07.10,15:00
arizona - tento spôsob "kupovnia kreditu alebo dát" je už aj u nás. velká nevýhoda je tá že, ako píšeš, na SK to je drahé a toto je neúmerne drahšie voči "paušálom" k mobilnému internetu.
Tak sorry, netušila som. A kto to ponúka? Hodíš link?
Samozrejme , že paušál je vždy lacnejší, ale niekto paušál z nejakého dôvodu nechce...;)
truch
30.07.10,15:02
U nás funguje mobilný internet od T-mobilu za 0 €, počiatočný vklad je okolo 33€/už som zabudla presne koľko/ a potom si dobíjaš ako telefón. Pekne ukazuje koľko je minuté a či už treba dobiť. Majú ho rodičia, akurát že je strašne pomalý, keď im niečo hľadám na nete ide ma uchytiť:confused:
Flinstone
30.07.10,18:41
ja som mal 2GB mobilny net... a spočiatku mi to stačilo, ale keď som datovu kartu zasunu do routra aby sa mohla pripojiť aj priateľka, už to bolo zrazu málo. Tak som 4GB a na dva pc stačí... a to si občas pozriem aj správy cez net. Rádio nepúšťam, lebo to je cca 60MB za hodinu... nieje to veľa, ale veľmi rýchlo sa nazbiera...
sojer
31.07.10,12:04
arizona - ano od T-mobilu aj O2 má niečo podobné

...tak som sa bol pýtať priamo v orangei že prečo sa mi neprenášajú neminuté dáta do druhého mesiaca ked si ich raz zaplatím....:mad:? že sa už viac ludí na to pýtalo rsp. sťažovalo a že zvažujú že to tak spravia. a hned mi ponukli monžnosť zobrať si neobmedzený mobilný net za 9,90€/mes. na jeden rok ÁLE bez možnosti zobrať si ďalší modem a (toto je lepšie) po prenesení 3GB sa mi prenosová rýchlosť zníži na 64Kb/s :eek: :eek: :eek: na toto som nemal silu reagovať...