denisa26
15.10.07,18:25
:) Môžte mi dakto poradiť s prevodom obchodu manžela na manželku.Musi byť aj kupna zmluva na tovar?V akom zneni?
mysimis
15.10.07,16:46
Zadala si málo informácií. Manžel je podnikateľ FO alebo PO, je tam nájomná zmluva na priestory, či sa jedná o úplné ukončenie podnikania zo strany manžela a pod.
nika17
17.10.07,17:08
typujem , ze to bude zmluva o prevode firmy, ust. § 477 Obchodneho zakonnika, a pouzije sa bez ohladu na to, ci ide o FO alebo PO....je to predsa absolutny(nominalny) obchod
denisa26
18.10.07,04:48
No je to tak,že manžel zrušil živnosť a ja som si otvorila s tým že ja budem po nom preberať obchod ,ktorý mame zabehnutý.Chcem sa spýtať či som si to dobre premyslela ,že s manželom by som mala spisať k.-predajnu zmluvu ale ako už s neživnostnikom,aby on neplatil dane. a čo by ta zmluva mala obsahovať?
mysimis
18.10.07,05:11
A čo všetko chceš od manžela kúpiť?
Dáša_
18.10.07,05:34
No je to tak,že manžel zrušil živnosť a ja som si otvorila s tým že ja budem po nom preberať obchod ,ktorý mame zabehnutý.Chcem sa spýtať či som si to dobre premyslela ,že s manželom by som mala spisať k.-predajnu zmluvu ale ako už s neživnostnikom,aby on neplatil dane. a čo by ta zmluva mala obsahovať?

a chceš kupovať skladové zásoby alebo napríklad zariadenie predajne?
Johanka
18.10.07,06:21
No je to tak,že manžel zrušil živnosť a ja som si otvorila s tým že ja budem po nom preberať obchod ,ktorý mame zabehnutý.Chcem sa spýtať či som si to dobre premyslela ,že s manželom by som mala spisať k.-predajnu zmluvu ale ako už s neživnostnikom,aby on neplatil dane. a čo by ta zmluva mala obsahovať?

Máš trocha skreslenú prestavu , ak si myslíš, že ak už manžel nie je živnostníkom nebude platiť dane :) . S ukončením živnosti sú spojené povinnosti úpravy základu dane podľa§ 17 Zákona o dani z príjmov:


(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz(§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý


a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovnú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i) a o pomernú výšku nájomného vrátane finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu,
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).
Johanka
18.10.07,06:24
Podobne je to aj pri nehnuteľnom aj hnuteľnom majetku, ktorý bol v obchodnom majetku daňovníka . Pri predaji takéhoto majetku sa do 5 rokov od vyradenia z OM nedá uplatniť oslobodenie od dane z príjmov ;) .
denisa26
18.10.07,06:53
ja som to myslela tak,že by som to odpisovala behom 4 rokov
mysimis
18.10.07,06:54
ja som to myslela tak,že by som to odpisovala behom 4 rokov

Stále si ale nenapísala, že čo chceš 4 roky odpisovať. Konkretizuj o čo vlastne ide. Inak Ti nevieme poradiť.
Johanka
18.10.07,06:58
ja som to myslela tak,že by som to odpisovala behom 4 rokov
Predchvíľou som písala v inej téme prosbu smerovanú k celému kolektívu - píšte otázky zrozumiteľne. Dostala x-krát tú istú otázku - čo chcete "prevádzať"?
Zásoby, zariadenie obchodu, nehnuteľnosť - "kamenný obchod", auto, ERP, ..... ?????
denisa26
18.10.07,07:00
no tovar ktorý zostal na obchode DHM tam nieje
mysimis
18.10.07,07:06
Tovar môžeš odkúpiť od manžela kúpno-predajnou zmluvou, ktorej prílohou bude inventúrny hárok s rozpisom tovaru a jeho cenami. Príjem za uvedený tovar manžel musí zdaniť.
Johanka
18.10.07,07:10
no tovar ktorý zostal na obchode DHM tam nieje
Sorry, ale do tejto odpovede musím vniesť trocha slovenského jazyka.

No, tovar ktorý zostal na obchode, DHM tam nie je. Chápem správne ?
Tovar nie je považovaný za majetok, ktorý sa odpisuje. Takže žiadne 4 ani iný počet rokov ;) . Nakoľko sa bavíme o živnostníkovi, predpokladám , že vedieš JÚ. Nákup tovaru je výdavok ovplyvňujúci základ dane.
Trocha ma metie časový nesúlad - manžel už zrušil živnosť a Ty ešte len budeš preberať obchod, ktorý máte zabehnutý ... je zatvorené ?
denisa26
18.10.07,07:51
praveže nemame zatvorene inventura je hotova len asi treba kupno pred.zmluvu medzi nami nie?
chudaska
19.01.11,10:54
dobry den, mam podobny problem, manzelia su zivnostnici obaja, manzelka ma v prevadzke obchod, ktory jej prosperuje, manzel ma zivnost, ale nema ziadne prijmy, manzelka zacala pracovat,tak chce zivnost ukoncit s tym,ze manzel by pokracoval dalej. Cize treba urobit inventuru, napr. 31.1.2011, tieto zasoby predat napr. za nakupnu cenu, formou faktury, odviest DPH! Odpisuje este unimobunku, v ktorom obchod prevadzkuje, tu tiez predat formou kupno-predajnej zmluvy za zostatkovu cenu, s tym ze manzel ju bude dalej odpisovat? SZCO ju kupila od FO,cize nebol tam odpocet DPH, moze ju predat ako FO,aby nemusela uplatnovat DPH? A este ma nejaky notebook kupeny formou pozicky cez Quatrro, kupeny v Orange,ako toto poriesit, este to treba splacat 2 roky? Je toho viac,ale prosim o vase rady,aby som si bola ista,ze to fakt bude v poriadku! Vopred dakujem!