Mariana B.
15.10.07,20:48
Ahojte poradaci.

rada by som vas poziadala o radu ohladne zateplenia rodinneho domu. Byvame (resp. moja rodina) v rodinnom dome na severe Slovenska, takze zimy si uzijeme viac nez dost. Niektore izby mame zateplene (polystyren + tatransky profil) zvnutra, ale napriek tomu je v nich v zimnom obdobi chladno. Rozmyslali sme o zatepleni zvonka a chcela by som vediet, ci je efektivnejsie zateplit dom zvonku alebo zvnutra. Co je v suvislosti s teplotou v dome efektivnejsie a preco prave to je lepsie...? Dakujem za vase nazory a rady.

Mariana
Zoltán Kovács
15.10.07,18:54
Ahojte poradaci.

rada by som vas poziadala o radu ohladne zateplenia rodinneho domu. Byvame (resp. moja rodina) v rodinnom dome na severe Slovenska, takze zimy si uzijeme viac nez dost. Niektore izby mame zateplene (polystyren + tatransky profil) zvnutra, ale napriek tomu je v nich v zimnom obdobi chladno. Rozmyslali sme o zatepleni zvonka a chcela by som vediet, ci je efektivnejsie zateplit dom zvonku alebo zvnutra. Co je v suvislosti s teplotou v dome efektivnejsie a preco prave to je lepsie...? Dakujem za vase nazory a rady.

Mariana

Určite je efektívnejšie zateplenie zvonka. Keď zateplíš zvnútra tak stena sa neohreje a preto máš pocit chladu. Ak je zateplenie zvonka, tak steny sa prehrejú a tú teplotu aj vedia udržať.
Mariana B.
15.10.07,19:11
hmmm, a ked je zatepleny dom zvonka aj zvnutra, nie je problem s "dychanim" domu? nie je potom problem s plesnou a podobnymi zalezitostami?
a este jedna otazka: je mozne priblizne vycislit, kolko stoji m2 zateplenia? viem ze u jednotlivych firiem to je rozne, ale aspon nejaky priblizny odhad...
samozrejme musime doriesit v tom dome aj kurenie, lebo mame este dost stare (sice elektricke, ale stare) ale nestiha zial vykurit izby...
vacsinu okien sme vymenili za eurookna, takze snad to trochu pomoze - uvidime v zime... :-)
dakujem...
220870
15.10.07,20:33
pozor na plesne,chrobáky ( švábi ,dobre sa im darí v dutých stenách)a myši
Charon
16.10.07,09:49
Pri zateplení z vonka, rosný bod, ktorý sa nachádza niekde v stene, sa posunie viac von, pri dostatočnej hrúbke izolácie až mimo stenu - do izolácie, resp. k vonkajšiemu okraju steny.

Pri zateplnení zvnútra sa rosný bod posunie v stene smerom k obytnej miestnosti, môže sa dostať až medzi izoláciu a stenu - možnosť vzniku plesní, vlhkosť sa dostane do bytu - začne sa vyzrážavať vlhkosť za predpokladu, že izolácia nie je dobre spojená zo stenou. Dochádza k mremŕzaniu steny a tým pádom budovy ... čo nie je pozitívum.
Tento druh izpolácie nemení na druhej strane vzhľad a charakter budovy - napr. staré budovy z minulých storočí a pod.