Jozef Mihál
14.05.04,20:16
Prešli 4 mesiace od nadobudnutia účinnosti zákona č.461/2003 o sociálnom poistení a zdá sa, že problémy s jeho uplatňovaním pomaly ale isto už nie sú. Alebo žeby predsa ? Rád skúsim poradiť.
Jozef Mihál
15.05.04,17:12
Dovoľte zároveň, pre tých ktorí nevedia, uviesť link

http://www.aurus.sk/pris.html

- tam možno nájsť pár článočkov na túto tému. Ďalšie v krátkom čase pribudnú (keď na ne vyprší "ochranná lehota" zo strany vydavateľstva EPI).
eli
19.05.04,15:17
Potrebovala by som poradiť, ak som zamestnancovi za mesiac marec nesprávne odviedla % na dôchodkové poistenie - nebolo odpočítané 0,5% na dieťa, musím podať opravný výkaz na SP alebo môžem opraviť v bežnom mesiaci? Opravný výkaz sa podáva so správnymi hodnotami, alebo len rozdiely? Takisto vychádza iná daň, na daňový úrad sa podáva opravný štvrťročný výkaz, alebo môžem zahrnúť rozdiel do bežného obdobia?
Nemám s opravami skúsenosti. Vopred ďakujem.
Jozef Mihál
19.05.04,19:22
Prax v podávaní opravných výkazov zatiaľ nie je príliš ustálená, ja na tomto mieste využijem informácie zo stránky

https://podatelna.socpoist.sk/Resources/dokumenty/EZU_FAQ.html

kde sa píše:

Otázka:

"Ako postupovať pri odstránení chýb zistených dodatočne po odoslaní výkazu poistného prostredníctvom EZU (napríklad zamestnancovi bola priznaná vyššia mzda, ale výpočet sa uskutočnil s pôvodnou, pred úpravou) ?"

(Vo vašom prípade zamestnancovi omylom nebolo priznané zníženie sadby starobného poistného - pozn. JM)

Odpoveď:

"Je potrebné zaslať opravný výkaz (príznak v XML súbore) za obdobie, v ktorom sa chyba vyskytla. Opravný výkaz musí obsahovať správne sumárne údaje a správne údaje zamestnanca, u ktorého sa v "riadnom" výkaze vyskytla chyba. Nie je však chybou, ak opravný výkaz obsahuje znova údaje všetkých zamestnancov."

Takže podľa toho, zašlite opravný výkaz, na prvej strane uveďte správne hodnoty za celú firmu, v prílohe uveďte len správne údaje pre dotyčného zamestnanca.

Pokiaľ ide o daň, myslím že podávať opravný štvrťročný výkaz je zbytočné, stačí rozdiel - vyššiu daň - zahrnúť do aktuálneho obdobia.
iva
22.05.04,13:14
Pán Mihál, prosím, mohol by ste mi napísať Váš názor na moju otázku ? Invalidná dôchodkyňa sa zamestnala ako predavačka v maloobchode na skrátený prac. pomer - 30 hodín mesačne (tak je zmluva), prakticky je to tak, že v priemere vypomáha 1,5 -2 hod.denne, podľa potreby - keď je viac zákazníkov. Riadne sme ju prihlásili do soc. aj zdravotnej poisťovne. Mesačnú rrubú mzdu má 1200,- Sk, zdrav. aj sociálne poistenie sa jej vypočítava iba z tejto nízkej čiastky, alebo sa musí z minima? Ďakujem.
Jozef Mihál
22.05.04,13:43
Zdravotné poistenie - keďže má kratší pracovný čas, v zmysle § 13 odsek 10 zákona 273/1994 je VZ = dosiahnutá mzda (zodpovedajúca kratšiemu prac.času)
Sociálne poistenie - z rovnakého dôvodu, v zmysle § 138 odsek 12 písmeno c) zákona 461/2003 je VZ = dosiahnutá mzda...

Takže v oboch prípadoch žiadne minimum...ale dosiahnutá mzda.
Jozef Mihál
31.05.04,11:08
Dovoľte mi upozorniť Vás na nový článoček na www.aurus.sk (http://www.aurus.sk), a to na linke

http://www.aurus.sk/tlac/otazky_sp.pdf
corolla
03.06.04,07:30
Vážený pán Mihál,
máte pravdu, nemám v nejakých veciach jasno, ale možno nie preto, že by boli veci nezrozumiteľné, ale skôr preto, že toto nie je zrovna oblasť, v ktorej sa vyznám.
Jedna moja známa má problém - je narodená v 1951, má teda 53 rokov, 2 deti a prišla z organizačných dôvodov o prácu. Dlhé roky robila colnú deklarantku a už dlhšie sa jej nedarí nájsť si prácu.
Má šancu požiadať o predčasný starobný dôchodok, ak "história jej pracovného života" je nasledovná:
07/1970 - 06/1993 zamestnanecký pomer od 31.3.1993 - živnosť a počas tohto obdobia mala priebežne občas aj zamestnanecký pomer (vždy paralelne so živnosťou)
1993 - 1995 - prerušovane zamestnanecký pomer
02 - 04/2004 zamestnanecký pomer
Platby poistného boli v súvislosti so živnosťou takéto:
1993 - 2x 1.225,-
1994 - február 1.225,-
marec 1.229,-
júl 1.227,-

1995 - 2000 - neplatené
2001 - 6x 1.312,-
2002, 2003 - neplatené

Aké má vlastne možnosti požiadať o predčasný starobný dôchodok?
Neplánuje sa v tomto smere nejaká zmena od 2005?

Veľmi pekne ďakujem za skorú odpoveď...
Jozef Mihál
03.06.04,08:37
Najprv určime dôchodkový vek (DV).
Podľa § 65 odsek 6,
dosiahne 55 rokov v roku 2006, preto sa jej k veku 55 rokov pripočíta ešte 27 mesiacov. Jej DV teda bude 57 rokov a 3 mesiace, dosiahne ho v roku 2008, teda približne o 4 roky.

Susma starobného dôchodku (SD) sa určí ako:

súčin priemerného osobného mzdového bodu (POMB), obdobia dôchodkového poistenia získaného ku dňu vzniku nároku na starobný dôchodok a aktuálnej dôchodkovej hodnoty (§ 66 odsek 1). Aktuálna dôchodková hodnota pre rok 2004 je 183,58 Sk (§ 64 odsek 1).

POMB odhadujem na mierny podpriemer, s využitím § 63 odsek 4 sa možno dostaneme veľmi blízko k hodnote 1,0.

Obdobie dôchodkového poistenia podľa Vami poskytnutých údajov odhadujem na 25 rokov.

Suma SD bude približne = POMB 1,0 * 25 rokov * 183 Sk = 4575 Sk.

Suma predčasného starobného dôchodku (PSD) sa určí tak, že od sumy SD sa odpočíta 0,5% za každých začatých 30 dní pred dovŕšením DV. V našom prípade by to znamenalo za 4 roky približne 25%.

Suma PSD bude približne 4575 Sk - 25% = 3431 Sk.

To je málo, podmienkou na pridelenie PSD je, že musí byť aspoň vo výške 5052 Sk.

Dôvody sú dva:
- v prvom rade málo odpracovaných rokov
- DV dovŕši až o 4 roky

Zákon sa v tomto myslím "nezlepší", osobne nevidím reálne možnosť požiadať o PSD ani o rok či dva. Možno v roku 2006, s využitím požiadania o PSD ako čerstvá nezamestnaná - ak zostane zákon v tomto tak priaznivo znejúci, ako je dnes.
corolla
23.06.04,08:01
Veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď...
ekin
23.06.04,10:15
ja som hladala na vasej stranke - odpoved na takuto otazku:
ak je OSZC uznana za PN, ako je to s jej odvodmi? Moja klientka bola 8 mesiacov PN a platila odvody nadalej, bez akychkolvek zmien. Potom sa dozvedela, ze pocas PN nemala platit (upozornila ju na to zdrav.poist,ktora jej vratila aj preplatok). Na SP jej vsak povedali, ze zaplatene sa nic nevracia..a hotovo..
Este som nevidela to rozhodnutie, ktorým jej oznamuju, ze jej nic nevratia, ze to povazuju za dobrovolný prispevok (?)..ale myslim si, ze ak nema povinnost, tak by jej pocas PN zaplatene odvody mali vratit..ved jej platili nemocenske cca 4 tis mesacne a ona im za to platila cca 1200 nazad..Je to logické? Zial, nemala som ziadne materiály k nahliadnutiu, ani v zakone som sa este nedívala..
Takze ak ste dali vyzvu - prosim, skuste mi odpovedat. Mozno to pomoze aj inym
srdecna vdaka
Jozef Mihál
23.06.04,10:41
Zo zákona:



§ 140 Vylúčenie povinnosti platiť poistné poistencom a zamestnávateľom

...

(3) Povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba nie je povinná platiť poistné na nemocenské poistenie a poistné na dôchodkové poistenie ani v období, počas ktorého je uznaná za dočasne práceneschopnú49) alebo má nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu.50)

...

(5) Povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba a dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba nie sú povinné platiť poistenie do rezervného fondu v období, počas ktorého nie sú povinné platiť poistné na dôchodkové poistenie.

§ 145 Vrátenie poistného



(1) Sociálna poisťovňa je povinná vrátiť poistné, ktoré bolo zaplatené bez právneho dôvodu fyzickej osobe alebo právnickej osobe povinnej odvádzať poistné alebo jej právnemu nástupcovi do 30 dní od
a) zistenia tejto skutočnosti Sociálnou poisťovňou alebo
b) doručenia písomnej žiadosti fyzickej osoby alebo právnickej osoby povinnej odvádzať poistné alebo jej právneho nástupcu. ...

(3) Právo na vrátenie poistného sa premlčí do desiatich rokov od posledného dňa kalendárneho mesiaca, v ktorom bola platba uvedená v odsekoch 1 a 2 zúčtovaná na účet Sociálnej poisťovne v Štátnej pokladnici.




Z toho jasne vyplýva, že SZČO neplatí poistné do SP v čase PN, a ak omylom zaplatila poistné, na základe podanej žiadosti je SP do 30 dní povinná poistné vrátiť. Premlčacia doba je 10 rokov.
ekin
23.06.04,10:49
velka vdaka..usetrili ste mi cas, namahu..a klientke peniaze
Len povedzte, preco su v SP takí "ochotní"? Klientka - pokial mam spravne info - podala ziadost o vratenie a odpoved bola, ze nic jej vracat nebudu...To vsakk povedala referentka, ja som cakala na oficialne vyjadrenie SP.... a na studium §140, kam som sa chcela kuknut..
vdaka este raz :-)
Jozef Mihál
23.06.04,10:50
V SP sú tí najochotnejší ľudia na svete. Kto je proti, nech mi zaplatí pivo.
Veva
23.06.04,10:57
Ak jej vznikol preplatok na poistnom je určite taký istý postup ako pri zametnávateľoch . Ak ste prišli na chybu oznámite to poisťovni formou opravy / výkazy atď) ale vy musíte "požiadať" a budú musieť vo veci konať. Možno sa budú opierať ,že každý poitenec má mať právne vedomie / alebo sa informovať/ teda aj SZCO ,že kedy má -nemá povinnosť odviesť poistné /ale je to o ľudoch a o prístupe jeden ku druhému / Ak je zamestnanecv PP a má PN tak zamest. - zamestnávateľ nie je povinný odvádzať ani z min.VZ ./Jeho poistný pomer sa neprerušuje a §140 - vylúčenie povinnosti platiť poistné .......... platí aj pre SZČO/
Jozef Mihál
30.06.04,10:09
Milí Poradcovia, zapojte sa prosím do ankety pripojenej k tejto téme, a urobte tak radosť jej autorovi JM....

12.7., 21.00 - ďakujem zatiaľ prvým dvadsiatimtrom hlasujúcim! Poprosím i ďalších....anketa je anonymná...
elPi
30.06.04,11:32
Áno mám.

A to konkrétne s tým, ako určiť vymeriavací základ platenia poistného od 1.7.2004 u SZČO, ktorá si podala za rok 2003 daňové priznanie k paušálnej dani (predpokladané príjmy symbolické. napr. 50000,- Sk).
Skutočné príjmy za rok 2003:
verzia 1: napr. 120000,- Sk,
verzia 2: napr. 1000000,- Sk,
"limit" 72960 je v oboch prípadoch prekročený, povinné poistenie teda podľa mňa vzniklo.
Ani na SP na to nevedia zatiaľ odpovedať.

Bol som dlho preč, ale už som späť. Riadne ste zatiaľ poskočili. Nestačím sa dívať :D
Jozef Mihál
30.06.04,11:35
Navonok zložitý problém, ale odpoveď je jednoduchá -
SZČO, ktorá v roku 2003 podala daňové priznanie k paušálnej dani, od 1.7.2004 (do 30.6.2005) nie je povinne poistená na sociálne poistenie. A to bez ohľadu na výšku skutočne dosiahnutého príjmu za rok 2003.
elPi
30.06.04,13:07
Zavádzajúce pre mňa je (bolo) ustanovenie § 15 ods. 3 písm. a) starého ZDP, kde sa "paušalistom" ustanovovala povinnosť viesť evidenciu o príjmoch. Čiže pre zistenie splnenia podmienok § 21 ods. 1 zák. č. 461/2003 by sme mohli mať "ukazovateľ" k dispozícii. Akurát väzba na § 138 - vymeriavací základ nie je žiadna.
Ale - ked nyšt tak nyšt.
Jozef Mihál
30.06.04,13:22
Ešte k paušálnikom dôležitý link:

http://www.sme.sk/clanok-1646052.html
VieraM
30.06.04,18:04
Pán Mihál môžete mi prosím poradiť aké sú nové max.vymeriavacie základy pre platenie odvodov?
Ďakujem.
Jozef Mihál
30.06.04,18:13
http://www.porada.sk/showpost.php?p=2136&postcount=7

Na zdravotné bez zmeny, 32000 Sk.
VieraM
30.06.04,18:25
Prepáčte až po napísaní môjho dotazu som tu našla veľmi vyčerpávajúcu odpoveď - platby odvodov po 1.7.
Srdečná vďaka.
Jozef Mihál
30.06.04,18:33
Dvakrát meraj a raz rež alebo
dvakrát pozri Poradu a raz píš...http://www.porada.sk/images/icons/icon6.gif
ESTER
30.06.04,20:28
Ak sploločník v s.r.o., poberateľ starobného dôchodku, nemá uzatvorenú pracovnú zmluvu a ani nepoberá žiaden príjem, je povinný si platiť zdrav.poist. ako samoplátca?
Jozef Mihál
01.07.04,05:02
To ESTER:
Nie je povinný platiť zdravotné poistenie (ZP) ako samoplatca, pretože ZP zaňho, ako za star.dôchodcu, platí štát.
Ako spoločník ZP neplatí, pretože nepoberá príjem, nevzťahuje sa naň § 10 odsek 3 písmeno c) zákona 273/1994.
vladan
01.07.04,08:56
Najprv určime dôchodkový vek (DV).
Podľa § 65 odsek 6,
dosiahne 55 rokov v roku 2006, preto sa jej k veku 55 rokov pripočíta ešte 27 mesiacov. Jej DV teda bude 57 rokov a 3 mesiace, dosiahne ho v roku 2008, teda približne o 4 roky.


pán Mihál, prečítala som si tento článok a mám otázku, keďže ste rýchlejší ako ja:
ak chce muž, ktorý v roku 2004 dosiahol vek 50 rokov požiadať o predčasný dôchodok, SP mu vyhovie?
- pracuje od svojich osemnástich rokov (teda odpracovaných má 32 rokov, teda myslím, že aj rovnaké obdobie bol dôchodkovo poistený).
Ďakujem za odpoveď
Jozef Mihál
01.07.04,10:10
To vladan:
Treba splniť 2 podmienky:

1. Byť dôchodkovo poistený aspoň 10 rokov - nie je problém

2. Suma predčasného dôchodku mu musí vyjsť viac ako 5496 Sk. A to už je problém.
A to preto, lebo za každých 30 dní pred dosiahnutím dôchodkového veku (62 rokov) sa suma dôchodku znižuje o 0,5%. Za každý rok je to približne 6%.
Za 12 rokov (62 rokov pri odchode do SD - 50 rokov má teraz) je to vyše 72%. To by mu musela vychádzať suma SD pred krátením na cca 20000 Sk. To by bolo možné pri 32 odpracovaných rokoch len v prípade, že jeho priemerný osobný mzdový bod je cca 3,4. A to nie je možné ani teoreticky, viď § 63 odsek 2 zákona 461/2003.
vladan
01.07.04,10:16
takže milému pánovi treba ešte trošku popracovať!!! Ďakujem za odpoveď.
Jozef Mihál
01.07.04,10:25
Načo, nemusí. Opracované roky už má. Treba čakať a čakať a počítať, v ktorom roku mu nárok na predčasný SD vďaka nižším zrážaným percentám konečne vyjde.
vladan
01.07.04,10:32
no to je tiež možnosť, ale bubáky sa vždy zídu.
Fajn, ak by sme rozmýšľali, že nebude pracovať a bude čakať, čo so zdravotným poistením? Bude ho musieť platiť? A odvody do SP sa ho už týkať nebudú?
Jozef Mihál
01.07.04,10:47
Zdravotné by si platiť musel sám ako samoplatca, momentálne je to 420 Sk mesačne.
Do SP by nemusel povinne platiť nič. v prípade záujmu sa oplatí platiť si dobrovoľné nemocenské poistenie, ak býva častejšie chorý.
ESTER
06.07.04,11:36
Sme MZ. Za r.2003 som odozdala na oddelenie ELDZ podklady na predpísaných tlačivách. A teraz v zákone o SP čítam, že zamestnávateľ je povinný zapísať na ELDZ údaje za KALENDÁRNE ROKY pred 1.1.2004 a tento ELDZ zaslať najneskôr do 30.6.2004. Zabudla som niečo urobiť?


Ďakujem.
Jozef Mihál
06.07.04,11:47
Myslím, že svoje povinnosti ste si splnila. Na tlačivo "Evidenčný list dôchodkového zabezpečenia", ktorý sa používal v roku 2003, ste zapísali údaje za kalendárne roky pred 1.1.2004 a toto tlačivo ste už poslali (dávno pred 30.6.2004) do pobočky SP. Takže by to malo byť OK.
Jozef Mihál
07.07.04,10:06
Zdravím všetkých poradcov.

Na www.aurus.sk (http://www.aurus.sk) máme dva nové príspevky

http://www.aurus.sk/tlac/problemy_sp.pdf

a

http://www.aurus.sk/tlac/sp_zaokruh.pdf

Prajem príjemné čítanie.
janeco
07.07.04,10:46
p.Mihál, zamestnanec skončil pracovný pomer 30.4.2004. Zamestnávateľ mu vo výplatnom termíne za jún 2004 chce vyplatiť 15.000,- Sk prémiu. Máme za to, že ho zamestnávateľ už do SP neprihlasuje, žiadne odvody sa mu zo mzdy nezrazia a ani zamestnávateľ zaňho neplatí poistné. t.zn., že sa mu zo mzdy zrazí daň (2.850,-Sk) a k výplatí sa mu 12.150,- Sk. Je to tak správne?

Dakujem za odpoveď
vladan
07.07.04,11:12
Nemohli by ste to poslať do Sociálnej poisťovne, resp. na MPSVaR??? Alebo priamo do NRSR, čo vlastne schvaľujú??? - viď ostatné zákony! Pekný deň
Jozef Mihál
07.07.04,12:42
to vladan:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=283&postcount=22

Doplnené 13.7.2004:

Príspevok
http://www.aurus.sk/tlac/problemy_sp.pdf

bol poslaný p.Júliusovi Brockovi, predsedovi Výboru NR SR pre sociálne veci a bývanie.
Janinka
07.07.04,13:05
aký je správny postup pri otázke č. 36 ?
Jozef Mihál
07.07.04,13:21
Odpoveď k otázke č.36

Keďže ide o bývalého zamestnanca, poistné sa neplatí.
Zamestnávateľ tohto zamestnanca odhlásil zo zdravotného poistenia i zo Sociálnej poisťovne a odmena bola vyplatená v temríne neskoršom, ako bol výplatný termín za kalendárny mesiac, v ktorom ako poslednom zamestnanec ešte bol v pracovnom pomere.

Pokiaľ ide o Sociálnu poisťovňu, tam pri horeuvedenom postupe problém určite nebude.

Pokiaľ ide o zdravotné poistenie, istý by som si nebol, viď napr. poradňa na stránke www.vszp.sk (http://www.vszp.sk/), časť "Platenie poistného", 4. otázka zhora.

Ešte ospravedlnenie - nie všetky otázky, zvlášť tie komplikovanejšie, sa dajú zvládať na počkanie...žiaľ, nie Porada má živí...

PS. Stavím sa, že janeco a Janinka ste jedna a tá istá osoba !
Jozef Mihál
07.07.04,15:30
Dúfam, že nie som priveľmi otravný, ale

http://www.porada.sk/showpost.php?p=4701&postcount=16

Vďaka všetkým aktívnym Poradcom.

Lebo:...nechce sa mi veriť, že spomedzi 681 Poradcov je len 23 aktívnych "mzdárov" !
ESTER
10.07.04,13:36
Sme MZ. Nášmu zamestnancovi sa stal iný úraz ako pracovný. Od prevého dňa do 10. dňa PN mu ju bude preplácať zamestnávateľ. Môže si následne žiadať - t.j. refakturovať PN osobe, ktorá tento úraz jeho zamestnancovi spôsobila. Vypláca zamestnávateľ v tomto prípade bolestné a stratu na zárobku?

Ďakujem.
Jozef Mihál
10.07.04,17:40
Ako píšete, nejde o pracovný úraz. Zamestnávateľ zodpovedá za škodu len pri pracovných úrazoch - § 195 a nasledujúce Zákonníka práce. Sociálna poisťovňa vypláca úrazové dávky len zamestnancovi poškodenému následkom pracovného úrazu. Preto zamestnanec nemôže vznášať žiadne nároky z titulu mimopracovného úrazu ani voči zamestnávateľovi ani voči Sociálnej poisťovni.

Daný problém teda zasahuje mimo pôsobnosť Zákonníka práce i zákona o sociálnom poistení a to už nie je moja parketa.
Jozef Mihál
15.07.04,19:49
Na stránke www.socpoist.sk (http://www.socpoist.sk) sa dnes (15.7.2004) objavila tlačová správa z 14.7.2004, podľa ktorej si treba dať pozor na zmenu maximálneho vymeriavacieho základu k 1.7.2004. Aby ste tam nemuseli hneď klikať, pripomeniem, že od 1.7.2004 platí, že max.VZ je na poistenie

- starobné, invalidné, v nezamestnanosti, rezervný fond 43095 Sk
- nemocenské, garančné 21548 Sk

VZ na úrazové poistenie je samozrejme aj po 1.7.2004 zhora neobmedzený.

V horeuvedenej tlačovej správe pozabudli dodať, že od 1.7.2004 je maximálny možný denný vymeriavací základ na účely stanovenia výšky nemocenských dávok 472,274 Sk. Týka sa to samozrejme len dávok, na ktoré vznikne nárok 1.7.2004 a neskôr.

Ešte dodám, že kto si "plánuje" PNky, a má vyšší plat, nech si ich plánuje až po 1.1.2005 - vtedy už horeuvedené obmedzenie nebude existovať a reálne môže denný vymeriavací základ dosahovať sumu temer 770 Sk.
Deny
20.07.04,10:52
Nedávno som si prečítala v e-novinách z Verlag-Das.., že rezervný fond sa platí z vymeriavacieho základu a neplatí preň maximálny vymeriavací základ, aké máte s tým skúsenosti? Môj zamestnávateľ totiž platí odvody ako zamestnanec aj ako SZČO a to z rozdielu medzi max. základom a mzdou, samozrejme jednou sumou, takže ak je pravda o tom rezervnom fonde, tak máme zrejme nedoplatok.
vladan
20.07.04,11:35
toto platí pre pracovný pomer na základe pracovnej zmluvy:
pre rezervný fond platí maximum do 30. 6. 2004 - 40 533,- Sk. Myslím, že si to mýliš s úrazovým poistením, lebo tam to je 0,8% z vymeriavacieho základu zamestnanca (ale bez limitu).
Neviem ako to je so SZČO, ale myslím, že aj tam je to maximum pre rezervný fond. Pekný deň
Evica
20.07.04,12:05
Ja len toľko, že to maximum 40.533,-- Sk platí aj pre SZČO. Pekný deň.
vladan
20.07.04,12:11
Nedávno som si prečítala v e-novinách z Verlag-Das..,
prosím ťa daj nám link na tie e-noviny a ten článok, nech ich tam "sprdneme" :-))). Pekný deň
urs
23.07.04,05:49
Rada by som sa opýtala na Váš názor:

Ako organizácia nemáme určený výplatný termín. V praxi to znamená, že pracovnáci na TP majú výplaty okolo 10. a dohodáry podľa potreby. Ale, keďže aj z dohôd sa odvádza do soc. 0,8% treba poslať výkaz. Kedy. . . keď vyplatím dohodu opravný alebo budú dva výkazy v jednom mesiaci?
Zuzka
23.07.04,06:25
Podľa mňa iba jeden výkaz, veď výplaty spracujete naraz pre všetkých zamestnancov vyplatiť ich môžte na viackrát.
vladan
23.07.04,08:01
ja posielam jeden výkaz a to ku koncu mesiaca, resp. po spracovaní, vyplatení miezd. U nás máme aj THP aj dohodárov a posielam to zvyčajne okolo 25. Myslím, že na sociálke nie je dôležité na koľkokrát vyplácaš mzdy, tam ich zaujíma konkrétny mesiac a mzdy v nich.
bea
23.07.04,09:03
Ja mám tiež zamestnancov na hl. prac. pomer a na dohody. Výkaz posielame a odvody platíme max. na konci mesiaca. Je to v zmysle § 143 Zákona o soc. poistení. V ods. 2 sa píše, že ak nie je určený deň na výplatu príjmov, poistné je splatné v posledný deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, za ktorý sa platí poistné.
Jozef Mihál
24.07.04,14:46
To deny
V prípade, že zamestanec je zároveň SZČO, tak ako SZČO platí poistné do rezervného fondu na rozdiel od iných fondov z maxima 43095 (po 1.7.), bez ohľadu na to, aký VZ dosahuje v zamestaní.
Príklad.
V zamestnaní má VZ 20000 Sk. Ako SZČO má VZ z dosiahnutého príjmu 30000 Sk.
Pretože v zamestnaní už má VZ 20000 Sk, tak ako SZČO platí napr. na starobné len zo základu 23095 (20000 + 23095 je 43095). Ale do rez.f. platí z 30000 Sk.
Deny
26.07.04,12:02
Ďakujem, zdá sa, že to musím doriešiť na sociálke, budú sa nám meniť odvody, tak to nejako dopočítame. Stránka je výborná, len tak ďalej. Zdravím Deny.
Jozef Mihál
21.08.04,09:06
Ďakujem všetkým. ktorí sa zúčastnili na pripojenej ankete. Možnosť "Spokojnosť" získala čestný 1 hlas. Takže okrem združenia ITAS (bližšie k tomu pozrite tému http://www.porada.sk/showthread.php?p=9827#post9827) existuje na Slovensku i minimálne jeden spokojný užívateľ. Snáď to autorov EZU povzbudí v ich náročnej a zaslúžilej práci.

Vyhrala možnosť "uvažujem o EZU". Rád by som túto skupinu hlasujúcich priateľsky upozornil na to, že s EZU sú neustále problémy a na začiatku rokov sa dajú očakávať po doterajších skúsenostiach problémy ešte väčšie - a to v súvislosti s rozbehom starobného dôchodkového sporenia. Pravdepodobne sa bude zavádzať nový výkaz a úprimne pochybujem, že to v SP zvládnu. Preto doporučujem počkať s prechodom na EZU do jari 2005.
ESTER
21.08.04,18:24
Chcem sa spýtať, je výška DVZ za prvých 10 dní t.j. náhrada príjmu pri doč.PN
limitovaná hornou hranicou ako to uvádza zákona o sociálnom poistení?

Ďakujem.
ajri
22.08.04,17:26
Chcem sa spýtať, je výška DVZ za prvých 10 dní t.j. náhrada príjmu pri doč.PN
limitovaná hornou hranicou ako to uvádza zákona o sociálnom poistení?

Ďakujem.
Je limitovaný, ale inak ako pre ďalšie dni PN od 11 dňa. Horná hranica pre prvých 10 dní je 1052,0547 Sk. Vyplýva to z výpočtu: max.vym.základ pre výpočet odvodov z r.2003 bol 32000,- x 12 mesiacov : 365 dní je práve tých 1052,0547 Sk.
Prajem pekný deň
Jozef Mihál
22.08.04,17:40
Dovolím si s ajri nesúhlasiť. A to preto, lebo striktne vzaté, v zákone o náhrade príjmu pri doč.PN nie je ani slovo o nejakom limitovaní hornou hranicou. Ak sa nejakému zamestnancovi v rozhodujúcom období nejakým činom "podarilo" dosiahnuť pomerne vysoký vymeriavací základ pri pomerne nízkom počte dní, tak DVZ môže teoreticky vyjsť i vyšší, ako tých 1052,0547 Sk, ktoré uvádza ajri. V rýchlosti uvediem príklad - ak zamestnanec platil v roku 2003 poistné len v mesiaci február, a to v maximálneho možného základu 32000 Sk (počas ostatných dní roka 2003 čerpal neplatené voľno), tak DVZ = 32000 Sk deleno 29 dní = 1103,4483 Sk.
ajacik
30.08.04,15:57
Potrebovala by som poradit: teda nie, ze by som to nevedela, ale nie som si az tak ista :-)

Kedy sa osoba stava povinne poistenou pre ucely soc. poistenia? je to vtedy, ak ma zaklad dane na DP viac ako 72 960 (12 x min. mzdy)??
Dakujem

a este mimo: preco ti kazdy vyka, ked sme sa predsa dohodli, ze si budeme svorne tykat, ci nie? :-))

pekny den a este raz dakujem
Jozef Mihál
02.09.04,09:21
Pre ajacik -

mrknite sa prosím na moju Home Page, tam nájdete odpoveď (ospr., nechce sa mi to tu znovu podrobne písať).

Pokiaľ ide o tykanie, je mi to absolútne šumafuk, nech si každý robí čo chce. Ja tu stále každému Vykám a Vykať budem aj naďalej.
Mať tak Vaše starosti...
ricij
02.09.04,12:01
Vážený pán Mihál,

poprosím aj ja Vás o radu:
Pracujem v s.r.o.-čke, ktorá vznikla v marci t.r. a zhruba odvtedy aj má prijatých zamestnancov, postupne naberala ďalších. Majiteľ čím ďalej tým viac rozmýšľa o tom, že s.r.o.-čku položí, keďže sa mu nedarí nájsť zákazky. V prípade, ak bude platobne neschopný, dostanú zamestnanci odstupné, príp. chýbajúce mzdy, ak tu niektorí zamestnanci pracujú len mesiac, resp. že s.r.o.-čka je ešte pomerne mladá?
ďakujem Vám za odpoveď.
Jozef Mihál
04.09.04,15:11
To ricij -
Je to problém mimo mojich vedomostí. Ale nás starý dobrý zákon o sociálnom poistení myslím pamätá na tieto prípady. Na tieto prípady predsa existuje GARANČNÝ FOND Sociálnej poisťovne. Podľa § 102 majú zamestnanci nárok na dávku garančného poistenia ak nemajú uspokojené svoje nároky na mzdy, odstupné atď. Je jedno, že s.r.o. je "mladá". Pozor ale na § 102 odsek 2 !

Výška tejto dávky - pozrite § 103 zákona o sociálnom poistení.
Fidlo
08.09.04,15:48
Pán Mihál,

nevedeli by ste mi poradiť aj so zdravotným poistením?
So zamestnancom bol ukončený PP v rámci skúšobnej doby 20.08.2004, ale od 11.08. do 20.08. / t.j. 8prac.dní/ bol zamestnanec na neplatenom voľne. Vymeriavací základ pre odvod poistného do poisťovní mu vyšiel nižší ako 3 000,-Sk /2323,-/ za mesiac august. Urobila som správne, ak som odviedla do poisťovní len príslušné % z uvedeného VZ, alebo je povinnosť odviesť do ZP min. 420,-Sk /teda zo sumy 3000,-/. Ak áno, čia je to povinnosť :zamestnávateľa, zamestnanca al. obidvoch príslušným %. Podotýkam ešte, že uvedený zamestnanec má aj svoju živnosť kde platí min. poistné 420,- Sk. Predpokladám, že odvod do SP je v poriadku ak je zo sumy 2323,-Sk ?, ale s tým ZP si nie som istá.
Vopred ďakujem za odpoveď.
vladan
09.09.04,05:00
Na tieto prípady predsa existuje GARANČNÝ FOND Sociálnej poisťovne. Podľa § 102 majú zamestnanci nárok na dávku garančného poistenia ak nemajú uspokojené svoje nároky na mzdy, odstupné atď. Je jedno, že s.r.o. je "mladá". Pozor ale na § 102 odsek 2 !
... chcem len upozorniť, že je potrebné ozrejmiť si pojem PLATOBNÁ NESCHOPNOSŤ ZAMESTNÁVATEĽA. Je to uvedené v § 12 zákona o sociálnom poistení, a rozumie sa zamestnávateľ platobne neschopným, ak:
- súd rozhodol o vyhlásení konkurzu alebo
- súd zamietol návrh na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku
Pekný deň
Jozef Mihál
09.09.04,05:33
Pre p.Fidlo:
ZP treba odviesť z VZ 3000 Sk, lebo dni neplateného voľna nie sú obdobím, za ktoré by sa ZP neplatilo (na rozdiel od SP). Platia sa príslušné percentá zo strany zamestnanca i zamestnávateľa. Je jedno, že on je súčasne SZČO.
Jozef Mihál
15.09.04,08:39
10.9.2004 bolo na Ministerstve práce ukončené pripomienkové konanie k návrhu novely zákona. Zaujímavý je návrh na umožnenie zníženia sadzby starobného poistenia o 0,5% pre VŠETKÝCH poistencov. Doteraz táto možnosť platila len pre zamestnancov.

Ak toto bude schválené, upozorňujem vopred napr. SZČO, ktorí túto možnosť nemali a majú vyšší VZ pre starobné poistenie ako ich životný partner, aby si medzi sebou zamenili čerpanie tejto úľavy.

Účinnosť novely má byť k 1.1.2005.
bea
16.09.04,05:54
Tak to by bolo dobre! I keď to nie je veľká čiastka, ale aspon by sme boli zase trochu rovnoprávnejší so zamestnancami.
Hlinkovx
16.09.04,07:54
Pán Mihál,
bude aj na budúci rok platiť to, že sociálna poisťovňa vyráta dôchodok - po starom a novom - a dá ten lepší /v tzv. prechodnom odbobí/...?
Ďakujem
Jozef Mihál
17.09.04,06:03
Asi Vám ide o § 261 odsek 1, podľa ktorého suma starobného dôchodku poistenca, ktorý splnil podmienky nároku na starobný dôchodok pred 1.1.2004 a po vzniku nároku bol nepretržite zamestnaný k 31.12.2003 a starobný dôchodok nepoberal a nepoberá - sa určí po novom, pričom ale výsledná suma nesmie byť nižšia, ako suma vypočítaná "po starom".
Tak toto platilo a stále platí a platiť bude, až kým niekoho nenapadne uvedené ustanovenie zákona zrušiť.
Hlinkovx
17.09.04,06:13
ĎAKUJEM za Vašu odpoveď,
ja som si myslela , že to platí aj pre poistenca, ktorý splnil nárok na dôchodok aj po 1.1.2004. Že jednoducho existuje nejaké prechodné obdobie /2-3 roky/, kedy sa dôchodky vyrátajú po starom a po novom - a čo bude lepšie to dajú...
Ako vidíte, mám v tom chaos.... Ale ešte šťastie, že ste tu vy.
ajri
18.09.04,21:22
Prešli 4 mesiace od nadobudnutia účinnosti zákona č.461/2003 o sociálnom poistení a zdá sa, že problémy s jeho uplatňovaním pomaly ale isto už nie sú. Alebo žeby predsa ? Rád skúsim poradiť.
Dobrý deň, Ďakujem za vašu výzvu, moja otázka sa týka PN-ky.
Už viem, že podľa § 140 zákona o soc.poistení sa počas PN-ky neplatia odvody. Chcem Vás ale poprosiť, mohli by ste mi prakticky na príkladoch vysvetliť ako mám postupovať pri výpočtoch výšky týchto odvodov v týchto prípadoch:
1) ak má zamestnanec napriek PN mzdu vyššiu ako je max.vym.základ
2) ak má menej ako je max.vym.základ
3) ak boli zamestnancovi napriek PN trvajúcej celý mesiac vyplatené napr.štvrťročné odmeny.

Vopred Vám ďakujem za odpoveď
Jarka
Jozef Mihál
19.09.04,06:40
ajri (Jarka), vysvetlime si postup pri určení VZ.

1. Najskôr spočítame VZ z dosiahnutých hrubých miezd zamestnanca v zmysle § 138 odseky 1 a 2. Pre jednotlivé zložky jeho mzdy zvažujeme, či daná zložka ide alebo nejde do VZ.

2. V zmysle § 138 odsek 18, s prihliadnutím súčasne i na § 140, upravíme minimálny (najmenší možný) a maximálny (najväčší možný) VZ zamestnanca.
Pritom do úvahy berieme, či v danom mesiaci u zamestnanca
- poistenie vzniklo/zaniklo v priebehu mesiaca
- vyskytli sa prerušenia poistenia
- bolo obdobie poberania materského, rodičovského príspevku, vojenskej alebo náhradnej služby a pod., OČR, práceneschopnosti (§ 140)

Ak áno, tak štandardné minimum (6080) a maximum (21548, 43095) upravíme v zmysle § 138 odsek 18, teda vydelíme tieto sumy celkovým počtom dní v danom mesiaci, výsledok zaokrúhlime na 2 des.miesta nahor, a vynásobíme počtom "zostávajúcich" dní. Zostávajúce dni = celkový počet dní v danom mesiaci mínus kalendárne! dni období v horeuvedených odrážkach. Tento výsledok zaokrúhlime na celé koruny nahor.
Máme teda upravené minimum a maximum VZ.

3. VZ z bodu 1. porovnáme s minimálnym a maximálnym VZ z bodu 2. Výsledný VZ musí byť aspoň vo výške minimálneho VZ a súčasne nesmie byť vyšší ako maximálny VZ.
ajri
19.09.04,07:40
Celkom nerozumiem bodu 3. Spýtam sa takto: znamená to, že ak je pracovník celý mesiac chorý, rok pred tým mal stále maximálny vym.základ, a v mesiaci kedy bol chorý mu boli vyplatené odmeny napr.15000,-. Z týchti odmien sa odvody platia ?
Ďakujem za trpezlivosť
Jarka
Jozef Mihál
19.09.04,07:42
Príklad.

Zamestnanec bol v septembri PN 2 týždne, teda 14 dní.
Jeho hrubá mzda bola 25000 Sk.
Určime VZ.

Krok 1.
VZ z hrubej mzdy je 25000 Sk.

Krok 2.
14 dní bol PN, poistenie sa platí za 30 - 14 = 16 dní.
Min.VZ pripadajúci na 1 deň bude 6080 deleno 30 = 202,67 Sk
Max.VZ pripadajúci na 1 deň bude 21548 deleno 30 = 718,27 Sk a
43095 deleno 30 = 1436,50 Sk.

Min.VZ za 16 dní bude 202,67 krát 16 = 3243 Sk
Max.VZ za 16 dní bude 718,27 krát 16 = 11493 Sk a
1436,50 krát 16 = 22984 Sk

Krok 3.
VZ bude 11493 Sk (na nemocenské a garančné poistenie) a 22984 Sk (do ostatných fondov SP).
Jozef Mihál
19.09.04,07:49
Príklad 2.

Zamestnanec bol celý september chorý. V tomto mesiaci dostal odmenu za prácu v predošlom období vo výške 15000 Sk. Táto odmena sa v zmysle § 138 odsek 1 započítava do VZ pre výpočet poistného.

Určime VZ.

Krok 1.
VZ z hrubej mzdy je 15000 Sk.

Krok 2.
30 dní bol PN, poistenie sa platí za 30 - 30 = 0 dní.
Min.VZ pripadajúci na 1 deň bude 6080 deleno 30 = 202,67 Sk
Max.VZ pripadajúci na 1 deň bude 21548 deleno 30 = 718,27 Sk a
43095 deleno 30 = 1436,50 Sk.

Min.VZ za 0 dní bude 202,67 krát 0 = 0 Sk
Max.VZ za 0 dní bude 718,27 krát 0 = 0 Sk a
1436,50 krát 0 = 0 Sk

Krok 3.
VZ bude 0 Sk.

Celé sa to dá povedať aj jednoduchšie. Keďže podľa § 140 sa poistné neplatí počas obdobia zamestnancovej práceneschopnosti, tak ak táto práceneschopnosť trvá celý mesiac, poistné za tento mesiac sa neplatí, nech by jeho príjem z odmien za minulé obdobia bol akýkoľvek.
ajri
19.09.04,07:59
25000:30x16= 13 333,33 . Ako sme sa dopracovali k tým 21 458????
Jozef Mihál
19.09.04,08:54
ajri....
....celkovým počtom dní v mesiaci nedelíme VZ z hrubej mzdy, ale zákonom daný minimálny a maximálny VZ.
Takže preto 21548, lebo to je maximálny VZ pre nemocenské a garančné poistenie. Ďalej viď horeuvedený príspevok č.72, nemám k tomu čo dodať.
ajri
19.09.04,20:01
Už ani netreba nič dodávať, po tých doplnkoch mi to už je jasné. Ešte raz dik za trpezlivosť, a čas ktorý ste mi venovali. Myslím, že nebudem sama komu ste pomohli v tejto otázke. Takže prajem veľa úspechov vo vašej "učiteľskej" práci!

P.S.: Sorry za tú "chobotinu" v príspevku 76
Ajri
Danka Kosibová
20.09.04,06:19
...ja len na uistenie sa : ak mam zamestnanca na "dohodu o vykonaní práce" neplatim za neho ziadne odvody a ani on za seba, platim iba urazové poistenie 0,8% z vymeriavacieho zakladu (jeho hrubej mzdy) a nie je tam minimálne poistné. A co sa tyka dane, odvádzam za neho 19%. Zamestnanec na dohodu je zivnostník, ma pozastavenu zivnost, odvody si platí.

Dakujem
Jozef Mihál
20.09.04,06:43
Danka - súhlas.
Danka Kosibová
20.09.04,06:47
Dakujem p. Mihal a este otazka, nikde v zakonníku práce nevidím nejake obmedzenia, co sa týka druhu práce. Máme predajnu, mozem ho vziat na dva mesiace ako pomocny obchodny pracovník s naplnou práce-vykladanie tovaru, ocenovanie tovaru, evidencia predaného tovaru.???
ESTER
23.09.04,14:36
Neplatené voľno.

Keďže som ešte neriešila problém neplateného voľna chcem sa uistiť na čo všetko nesmiem zabudnúť ak bude trvať tak 2 týždene.
SP - prerušenie poistenia a ukončenie prerušenia poistenia do 8 dní. Pri výpočte náhrady príjmu sa zmení DVZ, akoby to bol vznik poistenia. Ako je to z odvodmi a teda VZ v mesiaci keď vzniklo neplatené voľno.
ZP - tu neviem či sa niečo nahlasuje. Pri výpočte odvodov zo ZP v mesiaci v ktorom bolo NV nesmie byť VZ nižší ako 3000 Sk za zamestnanca aj zamestnávateľa?
Ďakujem za odpoveď.
Jozef Mihál
27.09.04,09:04
Pre Danku -
táto téma už na Porade bola mnohokrát rozoberaná, pohľadajte trošku. Ja si myslím že pri troche drzosti by to šlo, ak si i Vy myslíte, že ide o prácu, ktorá je vymedzená výsledkom (viď § 223 odsek 1 prvá veta Zákonníka práce).
Jozef Mihál
27.09.04,09:07
Pre Ester
SP - zmena je v tom, že minimálny a maximálny VZ, teda hranice, v ktorých sa má pohybovať VZ zamestnanca, sa alikvótne prepočítavajú podľa počtu dní trvania poistenia.
ZP - VZ nesmie byť nižší ako 3000 Sk za zamestnanca i zamestnávateľa, bez ohľadu na to, že bolo neplatené voľno. Po 1.1.2005 bude v tomto zmena.
Jozef Mihál
30.09.04,12:35
Tak, v dnes vydaných daňových priznaniach fyzických osôb to máme čierne na bielom, či zelenom:

Ak si zamestnanec z nejakého dôvodu okrem poistného, ktoré platí povinne ako zamestnanec, platí naviac aj dobrovoľné poistenie do Soc.poisťovne (ako to napríklad rada doporučuje hovorkyňa SP v prípadoch prerušenia poistenia, napr. počas neplateného voľna), tak -
poistenie, ktoré zaplatí zamestnanec ako dobrovoľný poistenec, mu neznižuje základ dane.

Na rozdiel od živnostníka - ten ak sa rozhodne pre dobrovoľné poistenie v SP, ním zaplatené príspevky si môže odpočítať od základu dane.
Jozef Mihál
07.10.04,09:52
Dovoľte, aby som Vás touto cestou upozornil na 3 nové príspevky k zákonu o Sociálnom poistení na

http://www.aurus.sk/pris.html
Jozef Mihál
07.10.04,09:57
Radosť Vás sledovať, ako to odtiaľ usilovne sťahujete :D .
Hlinkovx
07.10.04,10:05
Však ešte šťastie že Vás máme, pán Mihál...
Jozef Mihál
07.10.04,17:38
Náš "peoplemeter" pphloger ukázal za dnešok zvýšenie sledovanosti www.aurus.sk (http://www.aurus.sk) štvornásobne. Ďakujeme všetkým.
brm
07.10.04,18:42
no, podľa mňa bude problém s 0,5% za deti,na ktoré si ľudia uplatňujú daňový bonus...daňový bonus môžem napraviť v zúčtovaní alebo daň.priznaní, ale čo s 0,5%?
brm
07.10.04,18:51
obávam sa, že raz sa utopíte v pive...co sa týka ochoty v bratislavskej sociálke, je to niečo hanebne...
Jozef Mihál
08.10.04,05:14
karkulka - v takýchto prípadoch opravný výkaz.
beja
08.10.04,06:21
S daňou si nerob problémy, daň si vyrovnáš v ročnom zúčtovaní.

Gabika
Peťo
13.10.04,05:21
Aj ja budem mať asi problém so SP. Viete, resp. vedeli ste,že náhrady za pohotovosť sú vymeriavacím základom zamestnanca / § 138 ods. 1 písm.c zákona / ? Podľa ziskaného výkladu SP , poznámka pod čiarou k tomuto paragrafu sa nevzťahuje iba na Hasičský a záchranný zbor , ale aj a iné osobitné predpisy pojednavajúce o pohotovosti , mimo iné aj na § 96 ZP. Nemožno sa spoľahnúť ani na § 138 ods. 2 zákona , kde sa hovorí , že do VZ sa nezahrňa ... odmena za pracovnú pohotovosť, ... pretože podľa SP súčasne právne predpisy nepoznajú termín - odmena za pracovnú pohotovosť . Takže ... " všetky náhrady /príspevky/ za pohotovosť považujú za vymeriavací základ zamestnanca podľa § 138 ods. 1 písm. c/ zákona " .
Jozef Mihál
13.10.04,05:31
Nesúhlasím s výkladom SP - už som o tom počul a nesúhlasím. Podľa § 138 ods.1 písm.c) do VZ ide náhrada za pohotovosť PODĽA OSOBITNÉHO PREDPISU, odkaz 75 je na § 122 ods.3 zákona č.315/2001 Z.z. - hasiči.
1. V zákone o SP je formulácia "PODĽA OSOBITNÉHO PREDPISU"
2. Odkaz 75 nie je uvedený slovom "Napríklad".

Preto v tomto prípade ide výlučne o pohotovosť hasičov, záchranárov.
Nika
14.10.04,09:10
Prosím o radu ohľadom dobrovoľného nemocenského poistenia. Moja dcéra bola na materskej dovolenke. Dieťa malo v máji 3 roky a zostala na "Ďalšej MD(alebo ako sa to volá) V septembri dieťa nastúpilo do škôlky a odvtedy si platí ZP. Podľa zákona o SP pre účely nem.dávok musí byť poistená 270 dní. Chcem sa opýtať, či sa jej oplatí teraz sa zaregistrovať pre dobrovoľné NP.
Jozef Mihál
14.10.04,10:15
Nika -
pozrite § 33 odsek 2 zákona o SP.
...má nárok na nemocenské, ak v posledných 2 rokoch bola nem.poistená najmenej 270 dní...To dnes Vaša dcéra ešte stále spĺňa.

Takže ak dnes sa dobrovoľne nemocensky poistí, zajtra môže čerpať nemocenskú.
Dieťa je možno často choré, peniaze z OČR sa môžu hodiť. A doporučujem keď už, tak zvoliť si najvyšší reálne vyhovujúci vymeriavací základ - tj. 14365 Sk. Viac sa dozviete pri pozornom čítaní príspevkov na www.aurus.sk (http://www.aurus.sk/)
Nika
14.10.04,10:22
Ďakujem pán Mihál. Veď práve ide o to, že než si dieťa zvykne na škôlku je často choré. Konkrétne to naše je už 2.x a to je len polovica októbra.
Jozef Mihál
14.10.04,10:31
Tak rýchlo ešte dnes do pobočky SP, kým majú otvorené. VZ nech nahlási 14365 Sk. Neskôr sa ozvite, poviem čo ďalej.
Nika
16.10.04,20:42
P. Mihál, dcéra sa včera úspešne zaregistrovala. Ale dosť dlho som jej vysvetľovala, prečo to má urobiť. Nakoniec som jej dala prečítať váš článok a hneď to pochopila. Tak ešte raz ďakujem.
Jozef Mihál
17.10.04,10:54
Fajn. Veľmi ma poteší, ak si časom spomeniete, a zreferujete mi praktické skúsenosti Vašej dcéry s dobrovoľným nemocenským poistením. Najlepšie cez SS alebo na môj mail. Vopred ďakujem.
A nech si dáva pozor na správny výpočet poistného - suma závisí nielen od zvoleného VZ, ale aj od počtu dní čerpania OČR či nemocenského v danom mesiaci - za takéto dni sa poistné neplatí. Dúfam, že túto matematiku ovládate, ak nie, ohláste sa !
bachorikova
18.10.04,05:55
Chystam sa na matersku dovolenku s tretim dietatom. Podla coho mi bude vypocitany prispevok v materstve, ked som stale zamestnana ale od roku 1998 na materskej dovolenke? Kedze termin porodu je vypocitana na koniec januara, bude vyhodnejsie nastupit na matersku az v januari alebo je to jedno?
Jozef Mihál
18.10.04,06:05
Materské Vám bude vypočítané z tzv. pravdepodobného denného vymeriavacieho základu.

V prípadoch, kedy poistenkyňa z rodičovskej dovolenky ide na ďalšiu materskú dovolenku, sa výška ďalšieho materského určí z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu. Je to preto, lebo nech už je rozhodujúce obdobie stanovené akokoľvek – a v takýchto prípadoch by rozhodujúce obdobie mal byť predchádzajúci kalendárny rok, tak v rozhodujúcom období poistenkyňa nemocenské poistenie neplatila – súčet jej vymeriavacích základov za rozhodujúce obdobie je nulový.
Pravdepodobný denný vymeriavací základ sa stanoví ako jedna tridsiatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie v mesiaci, v ktorom poistenkyňa nastupuje na ďalšiu materskú dovolenku.
Ak ide o poistenkyňu - zamestnankyňu, znamená to, že jej zamestnávateľ nahlási Sociálnej poisťovni výšku vymeriavacieho základu, z ktorého by zamestnankyňa platila poistné na nemocenské poistenie za mesiac, v ktorom vznikne nárok na materské. Jedna tridsiatina z takto určeného vymeriavacieho základu bude pravdepodobný denný vymeriavací základ. Za každý deň materskej potom dostane poistenkyňa sumu vo výške 55% z tohto pravdepodobného denného vymeriavacieho základu.
Príklad

Pani M. je zamestnaná, v súčasnosti je s prvým dieťaťom na rodičovskom príspevku. Je tehotná, nárok na materské pri druhom dieťati jej vznikne k 15.10.2004. Zamestnávateľ nahlási do Sociálnej poisťovne, že vymeriavací základ pani M. v mesiaci vzniku nároku na materskú – teda v októbri 2004 - by bol 12000 Sk.

Denný vymeriavací základ Sociálna poisťovňa určí tak, že sumu 12000 Sk vydelí 30 dňami. Výsledkom je suma 400 Sk pravdepodobného denného vymeriavacieho základu. Za každý (kalendárny) deň na materskej dovolenke bude mať pani M. materské v sume 220 Sk.

Ešte k tomu, či je výhodnejšie ísť na MD v roku 2004 alebo počkať na rok 2005:


Ak nárok na materské vznikol v období od 1.7.2004 do 31.12.2004, tak

- denný vymeriavací základ nemôže byť vyšší, ako suma 472,2740 S - z toho vyplýva, že suma materského za jeden deň nemôže byť vyššia, ako 259,75 Sk

- suma materského za mesiac trvajúci 30 dní, je najviac 7793 Sk - suma materského za mesiac trvajúci 31 dní, je najviac 8053 Sk


Ak nárok na materské vznikol 1.1.2005 a neskôr, denný vymeriavací základ už obmedzovaný nebude. Suma denného vymeriavacieho základu bude daná len výškou vymeriavacích základov, z ktorých sa platilo nemocenské poistenie a počtom dní rozhodujúceho obdobia. Ak poistenkyňa v roku 2004 bude dosahovať maximálne možné vymeriavacie základy – teda 20267 Sk v prvom polroku 2004 a 21548 Sk v druhom polroku 2004, tak - denný vymeriavací základ môže byť približne až vo výške 687,3699 Sk (250890 Sk deleno 365 dní) - suma materského za jeden deň môže byť až vo výške 378,05 Sk - suma materského za mesiac trvajúci 30 dní, môže byť až vo výške 11342 Sk - suma materského za mesiac trvajúci 31 dní, môže byť až vo výške 11720 Sk
Jozef Mihál
20.10.04,16:34
"Vládna" novela zákona o sociálnom poistení dnes v NR prešla do 2.čítania, zopár možno pre niekoho zaujímavých zmien tam je...

Pre väčšinu národa bude zaujímavejšia novela poslankyne Navrátilovej - kde ide o zníženie odvodov, o tej sa zatiaľ nejednalo.
Jozef Mihál
24.10.04,07:19
Novela poslankyne Navrátilovej v piatok neprešla do 2.čítania - nižšie odvody do S.P. nebudú.
Jozef Mihál
05.11.04,11:53
Trošku oživím túto tému (ktorej atraktivita zaniká pri porovnaní so záujmom o tému k novému zákonu o zdravotnom poistení). Viete, budúci dôchodcovia, že podľa vládnej novely - ktorá sa práve prerokováva v NR SR - že sa zmení spôsob určovania priemerného osobného mzdového bodu?

V novele sa navrhuje takáto zmena § 273 ods.4 (zmena je vyznačená tučným písmom):

"Ak priemerný osobný mzdový bod poistenca zistený z rozhodujúceho obdobia uvedeného v § 63 ods. 7 až 12, ktorému vznikne nárok na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok v období od 1. januára 2004 do 31. decembra 2004, je nižší ako 0,6 a v období od 1. januára 2005 do 31. decembra 2008 je nižší ako 1, priemerný osobný mzdový bod sa určí podľa § 63 ods. 1 až 6 z rozhodujúceho obdobia, ktorým sú kalendárne roky pred rokom, v ktorom boli splnené podmienky nároku na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok okrem kalendárnych rokov pred 1. januárom 1984. Ak takto určený priemerný osobný mzdový bod je nižší ako priemerný osobný mzdový bod zistený z rozhodujúceho obdobia uvedeného v § 63 ods. 7 až 12, suma starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku sa určí z vyššieho priemerného osobného mzdového bodu. Ak takto určený priemerný osobný mzdový bod je vyšší ako 1, suma starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku, na ktorý vznikne nárok v období od 1. januára 2005 do 31. decembra 2008, sa určí z priemerného osobného mzdového bodu v hodnote 1. To platí aj na účely určenia súm vdovského dôchodku, vdoveckého dôchodku alebo sirotského dôchodku priznaných po tomto poistencovi."

Znamená to, že doteraz sa priemerný osobný mzdový bod (POMB) poistenca pri zisťovaní výšky starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku počítal z rozhodujúceho obdobia daného ako rok 1994 a nasledujúce. Ak z takéhoto rozhodujúceho obdobia vyšiel POMB nižší ako 0,6, tak rozhodujúce obdobie boli roky počnúc rokom 1984 a do úvahy sa zobral pre poistenca lepšie vychádzajúci POMB. Takýto výsledný POMB nebol ničím obmedzený (mohol byť vyšší ako 1).
Od 1.1.2005 sa POMB bude počítať aj naďalej z rozhodujúceho obdobia počnúc rokom 1994. Ak ale takto stanovený POMB vyjde nižší ako 1, rozhodujúce obdobie budú roky počnúc rokom 1984 a do úvahy sa zoberie pre poistenca lepšie vychádzajúci POMB. Výsledný POMB však je ohraničený hodnotou 1. Takto sa bude postupovať pri stanovení POMB až do konca roku 2008.
valeriam
05.11.04,19:27
Nechcem nikoho uraziť, ale tomuto rozumiete hádam iba vy, pán Mihál. Ja som z toho akosi "POM-B"
Jozef Mihál
06.11.04,13:32
Uvediem dva príklady.
Pre menej znalých najskôr vysvetlenie pojmu POMB.
POMB = priemer OMB za rozhodujúce obdobie
OMB = podiel "môjho" vym. základu na dôchodkové poistenie a všeobecného (priemerného) vymeriavacieho základu za nejaký rok. Napr. ak môj VZ za rok 2003 bol 200000 Sk, tak môj OMB za rok 2003 je 200000 deleno 172380, čo je 1,16.


Príklad

Pán Daniel dovŕši dôchodkový vek v decembri 2004 a požiada o starobný dôchodok. Pán Daniel dosiahol 42 rokov dôchodkového poistenia. V rokoch 1994 až 2003 mal pán Daniel nízky príjem, dokonca istý čas bol nezamestnaný. Za tieto roky mu vychádza POMB 0,55. Je to menej ako 0,6. Preto podľa § 273 ods.4 posúdime aj POMB za roky 1984 až 2003. Pretože pán Daniel mal slušný príjem práve v období rokov 1984 až 1993, jeho POMB za roky 1984 až 2003 je 1,2. Podľa § 273 ods.4 zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení platnom v decembri 2004 sa do úvahy vezme vyšší POMB, teda výsledný POMB pána Daniela bude 1,2. Výška jeho dôchodku bude:


Výsledná suma dôchodku bude 9938 Sk.

Keby pán Daniel požiadal o starobný dôchodok až v januári 2005, podľa novelizovaného znenia § 273 ods.4 pri použití postupu podľa § 273 ods.4 výsledný POMB nesmie prevýšiť hodnotu 1. Výška jeho dôchodku by potom bola:

1 (POMB) krát 42 (rokov dôch. poistenia) krát 200 (odhadovaná dôchodková hodnota pre r.2005).

Výsledná suma dôchodku bude 8400 Sk, čo je omnoho menej, ako keby o dôchodok požiadal v decembri 2004.


Príklad 2.

Pán David dovŕši dôchodkový vek v decembri 2004 a požiada o starobný dôchodok. Pán David dosiahol 42 rokov dôchodkového poistenia. Za roky 1994 až 2003 pánovi Davidovi vychádza POMB 0,65. Je to viac ako 0,6, preto nemôžeme použiť postup podľa § 273 ods.4 zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení platnom v decembri 2004. Je to škoda, pretože za roky 1984 až 2003 vychádza pánovi Davidovi POMB 1,05.

Podľa § 63 ods.4 sa k POMB v hodnote nižšej ako 1,0 pripočítava v roku 2004 60% z rozdielu medzi POMB a 1,0, teda 60% z rozdielu 1,0 mínus 0,65, čo bude 0,21. Výsledný POMB pána Davida bude 0,65 + 0,21 = 0,86. Výška jeho dôchodku bude:

0,86 (POMB) krát 42 (rokov dôch. poistenia) krát 183,58 (dôchodková hodnota pre r.2004) plus zvýšenie o 7,4%.

Výsledná suma dôchodku bude 7122 Sk.

Keby pán David požiadal o starobný dôchodok až v januári 2005, podľa novelizovaného znenia § 273 ods.4 sa pri určovaní jeho POMB použije postup podľa § 273 ods.4 – lebo jeho POMB za roky 1994 až 2004 bude povedzme 0,67 čo je menej ako 1,0. Jeho POMB za roky 1984 až 2004 bude 1,1. Podľa § 273 ods.4 zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení platnom od 1.januára 2005 sa do úvahy vezme vyšší POMB, teda POMB za roky 1984 až 2004 vo výške 1,1. Výsledná POMB však nesmie prevýšiť hodnotu 1. Preto POMB bude rovný 1,0. Výška jeho dôchodku bude:

1 (POMB) krát 42 (rokov dôch. poistenia) krát 200 (odhadovaná dôchodková hodnota pre r.2005).

Výsledná suma dôchodku bude 8400 Sk, čo je viac, ako keby o dôchodok požiadal v decembri 2004.

Z toho vyplýva záver pre poistencov, ktorí v decembri 2004 dovŕšia dôchodkový vek.
1. Poistenci, ktorí dosiahli POMB za roky 1994 až 2003 nižší ako 0,6 a POMB za roky 1984 až 2003 majú vyšší ako 1,0, by mali ešte v decembri požiadať o starobný dôchodok, pokiaľ platí § 273 odsek 4 v pôvodnom znení.

2. Poistenci, ktorí dosiahli POMB za roky 1994 až 2004 vyšší ako 0,6 ale nižší ako 1,0 a POMB za roky 1984 až 2004 majú vyšší ako POMB za roky 1994 ač 2004, by nemali v decembri žiadať o starobný dôchodok, ale počkať do januára 2005, odkedy bude platiť § 273 odsek 4 v novelizovanom znení.

3. Pre všetkých ostatných poistencov zmena § 273 ods.4 k 1.januáru 2005 nehrá rolu pri úvahách o výške dôchodku.

P.S. Ak toto niekto prečítal, má moje sympatie, ak pochopil, má moje veľké sympatie. A ak túto myšlienku sprostredkoval človeku, ktorého sa to týka (tj. tomu, kto o mesiac ide do dôchodku), tak príspevok splnil svoj cieľ.
valeriam
06.11.04,18:19
Výborne! Ani neviete, ako ste ma potešil týmto výkladom, fakt, mám totiž jedného pána, ktorý ide do dôchodku práve v decembri t.r. S takou dôverou za mnou prišiel a ja som mu ničového nič nevedela poradiť. Teraz aspoň budem mať maličičkú "šainu" a trošku sa na to spolu mrkneme. Aj keď neviem ešte - čo je to za číslo to 172380?
Aha, lepšie som to pozrela- to je ten všeobecný VZ na tento rok, tak je?
A ešte jedna otázočka- kde nájdem tie všeobecné vymeriavacie základy pre jednotlivé roky?- už nič, našla som.
ESTER
08.11.04,19:40
Chcem sa spýtať, či má nejaký vplyv na výšku dôchodku to ak napr. bola živnosť prerušená od 2.11. a zamestnanecký pomer vznikol 3.11. SP eviduje ukončenie živnosti k 1.11. a teda jeden deň lieta.

Ďakujem.
Jozef Mihál
09.11.04,06:38
Na výšku dôchodku má vplyv počet rokov (a rok = 365 dní) dôchodkového poistenia.

Dôchodok = POMB krát roky krát dôchodková hodnota

Ten jeden deň bude chýbať. Ale skúsme sa pozrieť na príklade, ako.

Nech POMB je 1,0. Dôchodková hodnota pre rok 2005 nech je 200 Sk.
Počet rokov nech je 44.

Dôchodok = 1,0 krát 44 krát 200 = 8800 Sk.

Ak 1 deň vynechám, počet rokov bude nie 44 ale 43,9973. To, že budem mať aj o pár korún nižší vymeriavací zálad a tým pádom o nejakú tisícinku nižší POMB, teraz zanedbajme.

Dôchodok = 1,0 krát 43,9973 krát 200 = 8799,46 po zaokrúhlení 8800 Sk.

Výsledok - dôchodok pri chýbajúcom 1 dni bude maximálne o 1 Sk mesačne nižší. (za predpokladu POMB 1,0 a počtu rokov 44).
Viki
09.11.04,07:03
p. Mihál existuje "tabuľka", podľa ktorej sa dá výpočítať termín odchodu do dôchodku a výška dôchodku?

Ďakujem.
Jozef Mihál
09.11.04,07:22
Zákon 461/2003:
§ 65 definuje dôchodkový vek.
§ 66 definuje výpočet sumy dôchodku.
Aňuška
09.11.04,09:37
Zhruba pred týždňom som bola na školení, ktoré robili pracovníci SP /v Trnave/ a
na túto otázku dali nasledovné usmernenie: ak si dodatočne pracovník uplatní
0,5%, nerobí sa opravný výkaz, ale v príslušnom kalendárnom mesiaci sa zníži
odvod.
Takže neviem, či majú jednotlivé SP rôzne výklady, alebo nestihli aktualizovať
webovú stránku. Tiež si neviem predstaviť, ako prejde výkaz cez EZU, keď sa
tam robia kontroly na správnosť výpočtu. Má s tým niekto skúsenosti?
akov
20.11.04,13:35
Snažím sa vypočítať pravdepodobný predčasný dôchodok. Priemerny osobný mzdový bod za roky 1994-2003 je 0,4581. Je to menej ako 0,6. Neviem či mám vypočítať aj POMB za roky 1984-2003 a porovnať, ktorý je vyšší alebo k 0,4581 pripočítať rozdiel medzi 1,0 a 0,4581´=0,3251. Ide v podstate o to, či sa § 273 ods. 4 uplatňuje pred navýšením POMB podľa § 63 odst.4 alebo až po jeho uplatnení a či sa to týka aj predčasných dôchodkov. Vopred ďakujem.
Jozef Mihál
20.11.04,14:58
akov - § 273 ods. 4 sa uplatňuje PRED navýšením POMB podža § 63 ods.4 - ale pozor, § 273 ods.4 - tj. posudzovanie POMB už od roka 1984 sa NETÝKA predčasných dôchodkov.
Takže ešte raz - ak si počítate predčasný starobný dôchodok - nemôžete využiť § 273 ods.4 - a Váš POMB musíte rátať len od roka 1994. Môžete však využiť § 63.
ESTER
21.11.04,15:27
Pán, Mihál.

Možno mi napíšete, že k tejto téme sa už toho napísalo dosť. Ale vzhľadom na časovú obmedzenosť by som Vás chcela poprosiť o túto radu. Dnes som pozerala, že mám jedného zamestnanca, ktorý je narodený v r.1945, a tak som premýšľala nad tým, že som ešte nikdy nemala prípad ochdodu zamestnanca do starobného dôchodku. Kedy sa naňho vzťahuje odchod do dôchodku a čo by mňa ako mzdárku nemalo zaskočiť aby mal všetko k dispozícii, prípadne čo mu budem musieť ja vypočítať alebo oznámiť SP.
Ďakujem.
Jozef Mihál
22.11.04,06:40
Vzhľadom na moju časovú obmedzenosť Vás odkážem na § 65 ods.3 zákona č.461/2003 - dôchodkový vek Vášho zamestnanca je 60 rokov a 9 mesiacov, takže - ešte má času dosť. Dovtedy sa ešte najmenej 5x zmení zákon.
ESTER
28.11.04,15:52
Ďakujem za odpoveď. Pozrela som si § 65 ods. 3, a mne to vychádza tak, že ak sa narodil v apríli roku 1945 tak v r. 2005 dovrši 60 rokov. T.j. pripočítam mu ešte 18 mesiacov. Teda do dôchodku pôjde ak bude mať 61 rokov a 6 mesiacov.
Jozef Mihál
29.11.04,06:36
Áno, je to tak. Vzťahuje sa naň § 65 ods.3 písm. b).
Jozef Mihál
07.12.04,19:11
Dnes sme sa na stretnutí s pracovníkmi Soc.poisťovne dozvedeli, že minimálny VZ vo výške minimálnej mzdy zamestnanca, odmeňovaného minimálnou mzdou (6500 Sk), sa týka aj zamestnancov odmeňovaných minimálnou hodinovou mzdou. Bodka.
brm
07.12.04,19:20
po Bratislave chodia fámy o tom, že od januára 2005 firmy nad 20 ľudí majú povinnosť posielať výkazy na sociálku elektronicky? je to frk alebo krutá realita? a ak je to realita, čo je to nad 20 ľudí? 20 pracovných pomerov?20 dohodárov? a čo tí, ktorí internet stále nemajú? a čo nefungujúci a večne chybový prenos dát do sociálky? povedzte mi niekto, že to je FRK! :eek: :mad:
Jozef Mihál
07.12.04,19:23
Viď téma EZU - pred 10 minútami som to tam písal. Je to skutočne tak. NIE JE TO FRK.

Poteším Vás - na ústredí SP si môžete vybaviť výnimku.
brm
07.12.04,19:28
moje nervy...robim mzdy pre firmy, kde je mesačne trebars aj 100-200 dohodárov...a len 1-4 pracovné pomery...povedzte mi,že sa do počtu dohodári nerátajú?
Jozef Mihál
07.12.04,19:33
To v tomto momente neviem, rozhodnutie o tom, kto bude posielať výkaz elektronicky je v právomoci SP. Predpokladám ale, že 1 človek je chápaný ako 1 riadok v prílohe výkazu a kedže do prílohy výkazu píšeme aj dohodárov - tak by sa do tohto počtu dohodári rátať mali.
misurka
08.12.04,05:45
P. Mihal prosim o radu:

Zamestnankyna 14.12.04 nastupuje na MD, jej poistenie bolo 2.11.04 prerusene - cerpala nepl. volno. Cize rozhod. obdobim pre vypocet materskeho je od 3.11.04 do 30.11.04. Jej hruba mzda za november je 18556 Sk, v kt. je vsak zahrnuty aj sviatok - 1.11.04. Aky bude jej VZ, kt. musim udať v potvrdení na výplatu nemoc.dávok? Mam od tejto HZ odpocitat náhradu za tento sviatok(1.11.) alebo takto: HM 18556/21 dní(odprac. dni od 3.11.04+sviatok1.11.04)*20 dní(prac.dni od 3.11. do 30.11.04)?

Dakujem
Jozef Mihál
08.12.04,06:48
misurka:
HM za celý november 18556 Sk deleno 29 kalendárnych dní (november má 30 kal.dní, z toho 1 deň nebola poistená - prerušenie). Výsledok treba násobiť 28 kal.dňami za rozhodujúce obdobie od 3.11.2004 do 30.11.2004.
misurka
08.12.04,07:02
p. Mihal, to znamená:

18556/29*28=17917 SK bude VZ, kt. udam aj v potvrdeni pre SP?
Jozef Mihál
08.12.04,07:16
Potvrdenie pre SP je formulár značne chaoticky navrhnutý a na takéto situácie jeho autor príliš nepamätal. Preto doporučujem podrobne rozpísať vzniknutú situáciu, napr. na zadnú stranu a prípadne sa telefonicky kontaktovať na príslušnú osobu v SP.
MMM
08.12.04,08:48
p. Mihál, mohol by ste mi, prosim Vas poradit, ohladne vymeriavacieho zakladu (ďalej len VZ)do SP?
Mam nasledovny problem:
Mame zamestnancov, ktorí robia rozvoz tovaru. Sú v HPP. Poskytujeme im náhradu (odmenu ) za pracovnú pohotovosť vrámci pracovnej zmeny a aj mimo pracovnej zmeny. Je to vlastne čas strávený čakaním na vyloženie tovaru. Doteraz som do VZ nezahŕňala túto náhradu za pracovnú pohotovosť v súlade s § 138 ods. 2) zákona o SP.
Na školení nám pracovníčka SP oznámila, že od účinnosti zákona sa pri určovaní VZ zamestnanca rôznili názory na výklad zákona v súvislosti s náhradou za pracovnú pohotovosť. Preto podali dotaz na MPSVAR. Stanovisko MPSVAR, podľa ktorého sa náhrada za pracovnú pohotovosť zahŕňa do vymeriavacieho základu zamestnanca, sa prijalo za oficiálne od 1.júla 2004.
Podotýkam, že toto oficiálne stanovisko nebolo nikde zverejnené (aspoň som ho nikde nenašla) a teda ak náhodou niektoré mzdárky nechodia na školenia, nemohli sa dozvedieť, že na základe spomenutého oficiálneho stanoviska , sme povinní od júla 2004 opraviť VZ a samozrejme aj odviesť príslušný rozdiel v poistnom na SP.
Aký je Váš názor na túto povinnosť?
Ďakujem.
P.S.Kedže neviem zadať otázku, posielam Vám ju ako odpoveď, i keď vôbec nesúvisí s Vami zadanou témou.Sorry
Jozef Mihál
08.12.04,09:06
Na Porade nie je rozdiel pri zadávaní otázky a odpovede. Všetko sú to príspevky, z ktorých ladenia je zrejmé, či sa pýtate alebo odpovedáte.

O tom stanovisku viem a osobne ho považujem za nezmysel. Na Vašom mieste by som ho nerešpektoval.

Mimochodom, vyšlo to stanovisko v Zbierke zákonov ? Nevyšlo, takže má právnu silu viete asi akú.

Zdôvodním, prečo dané stanovisko považujem za nezmysel:

1. § 138 odsek 1 písmeno c) - ...do VZ ide náhrada za pohotovosť podľa osobitného predpisu - odkaz pod čiarou 75 - je na § 122 ods.3 zákona č.315/2001 (hasiči) - nie je to náhrada za pracovnú pohotovosť podľa Zákonníka práce. Odkaz 75 nie je uvedený slovíčkom "Napríklad", preto sa pod náhradou za pohotovosť myslí LEN náhrada podľa § 122 ods.3 zákona o hasičoch.
2. V novele zákona 461/2003, ktorá bola pred pár dňami prijatá v NR SR, sa mení formulácia v § 138 ods.2 - namiesto "odmena za pracovnú pohotovosť" tam bude "náhrada za pracovnú pohotovosť". To je nepriamy dôkaz toho, že po celý čas, tj. od 1.1.2004, náhrada za pracovnú pohotovosť podľa Zákonníka práce bola uvedená medzi príjmami, ktoré do VZ nejdú a šlo o technickú chybu v zákone - novelou bude od 1.1.2005 táto technická chyba odstránená.
MMM
08.12.04,09:10
Dakujem Vam.
bachorikova
13.12.04,06:45
DAkujem za odpoved a vysvetlenie ako sa vypocitava matersky prispevok.
Mam dalsiu otazku. Je mozne pocas materskej dovolenky pomahat manzelovi ako spolupracujuca osoba? Krati sa potom rodicovsky a matersky prispevok?
Ak by som bola spolupracujuca osoba, do akej vysky mozem mat prijem, aby som nemusela zacat odvadzat odvody do SP a ZP?
Dakujem.
7Ingrid7
17.12.04,14:33
Kto vie odpovie :)

Priklad:

Zamestnancovi zacina prac. doba od 8 hod., okolo 10 hod. /dna 13. 11. 2004/ sa mu stal pracovny uraz. Lekar mu vypisal doklad o docasnej pracovnej neschopnosti na 13. 11. 2004. Patri zamestnancovi nahrada prijmu od 13. 11. 2004 alebo az od nasledujuceho dna? Ak ma narok na nahradu prijmu od 13. 11., ktory sa pocita za kalendarne dni, straca narok na mzdu za 2 odpracovane hodiny /, ktore odpracoval do urazu/?

Dakujem
Jozef Mihál
19.12.04,14:19
Pre bachorikova:
1. Pojem spolupracujúca osoba ak sa nemýlim, už neexistuje. Ak Vám ide o to, aby ste príjmy manžela rozdelili na neho a na Vás, hľadajte iné cestičky.
2. Počas MD nie je možné mať príjem - stráca sa tak nárok na materské, § 30 zákona 461/2004.
3. Počas poberania RP nie je možné vykonávať zárobkovú činnosť, len za cenu straty nároku na príspevok v plnej výške (pohľadajte v Porade, bolo to tu komplexne preberané)
I.H.
21.12.04,06:46
Pán Mihál. V súvislosti s tou nešťastne nazvanou pôvodne "odmenou za pracovnú pohotovosť", v súčasnosti "náhradou za pracovnú pohotovosť", resp. k tým odvolávkam pod čiaru. S Vašim názorom sa síce stotožňujem, i napriek tomu však viem, že existuje stále platný zákon č.19/1997 Z.z. Legislatívne pravidlá tvorby zákonov, ktorý je stále v platnosti a na ktorý sa práve Sociálka s veľkou radosťou odvoláva pri rôznych nesúladoch ich zákona. Chcem preto vedieť, ako sa pozeráte práve na tento zákon. Tu sú totiž vysvetlené aj odvolávky, resp. poznámky pod čiarou, presnejšie že tieto nie sú súčasťou právneho predpisu. Majú informatívnu hodnotu. Preto nesmú obsahovať veci, ktoré majú normatívnu povahu. Čo Vy na to ???
ESTER
21.12.04,12:07
Pán Mihál, ošetrovné v malých závodoch od prvého dňa vypláca sociálna poisťovňa vo výške 55 %?
I.H.
21.12.04,13:02
Ester, nie som síce pán Mihál, ale toto je na 100% - ošetrovné vypláca Sociálka vo výške 55% z denného vymeriavacieho základu a to od prvého dňa, pričom toto môže byť vyplatené najviac do 10 dňa. Pozri §41 - 42 Zákona o Soc.poist.
Jozef Mihál
21.12.04,18:52
I.H. - k poznámkam pod čiarou, citujem z dokumentu "Legislatívne pravidlá vlády Slovenskej republiky" (dá sa to nájs na vládnej www stránke):


Poznámky pod čiarou

22. Poznámky pod čiarou k príslušným odkazom nie sú súčasťou právneho predpisu; majú informatívnu hodnotu. Preto nesmú obsahovať veci, ktoré majú normatívnu povahu.

Poznámky pod čiarou sa číslujú priebežne v súlade s číslovaním odkazov.

Ak sa odkazuje na právny predpis alebo jeho jednotlivé ustanovenia prvý raz, uvedie sa v poznámke úplná citácia tohto právneho predpisu.

Ak sa v poznámke pod čiarou k príslušnému odkazu cituje právny predpis, ktorý bol medzičasom nahradený iným právnym predpisom, ale odkaz v texte zákona na uvedený predpis sa ponechal, v úplnom znení zákona sa uvádza v poznámke pod čiarou k tomuto odkazu citácia platného právneho predpisu. Rovnako, ak je v poznámke pod čiarou uvedený demonštratívny výpočet právnych predpisov, na ktoré sa odkazuje, v úplnom znení možno doplniť citácie ďalších právnych predpisov, ak sú známe.

Text v poznámke pod čiarou sa považuje za vetu, preto sa začína veľkým písmenom a končí sa bodkou.

Ak sa v poznámke pod čiarou uvádza demonštratívny výpočet právnych predpisov, poznámka sa začína slovom "Napríklad" a citácie právnych predpisov sa uvádzajú za sebou, oddeľujú sa čiarkou a bodka sa kladie až na koniec poslednej citácie.

Ak sa v poznámke pod čiarou uvádzajú viaceré ustanovenia, ktoré bezprostredne vecne súvisia s ustanovením, na ktoré sa výslovne odkazuje, z dôvodu presnosti informácie sa používa napríklad formulácia "§ 27 až 34 Obchodného zákonníka".

Uvedený text dokazuje, že ak odkaz pod čiarou začína slovom "Napríklad", ide o tzv. demonštratívny (právnici používajú výraz "príkladný") výpočet iných predpisov, teda nie úplný zoznam týchto predpisov. Ak ale odkaz pod čiarou nezačína na "Napríklad", v odkaze vymenované predpisy sú všetkými s danou vecou súvisejúce predpisy.
I.H.
22.12.04,07:16
Pán Mihál, ďakujem za bližšie info k "poznámkam pod čiaru". Myslím, že Sociálka by si mala nájsť lepšieho právnika, aby význam týchto poznámok riadne pochopili a potom by sa už pri nejasnostiach v ich zákone na tent o legislatívnych pravidlách neodvolávali.
Jozef Mihál
22.12.04,07:20
Mimochodom I.H., kde ste boli doteraz ? V profile čítam - členom od 14.12....
I.H.
22.12.04,08:22
Žiaľ, až v ten deň (14.12.05) a úplne náhodou som túto stránku objavila. Neznamená to teda, že by do tej doby boli zákony tak jasné, že by ich nebolo potrebné konzultovať.
Jozef Mihál
22.12.04,08:38
Vrr, "stále" Richardovi hovorím, že by mal Poradu viac propagovať. Čo je to "úplne náhodou" ?
Bubika
22.12.04,09:39
V mojom profile sa tiez docitate, ze z pohladu clenstva (od 3.12.) som iba "mladatko". A mozem povedat, ze po stranku porady som sa dostala celkom nahodou - citala som diskusne forum na e-novinach a niekto tam odporucil tuto stranku (zrejme cielene). A ja mu tymto dakujem, lebo porada je ozaj fajn.
Jozef Mihál
22.12.04,09:44
Občas na v diskusnom fóre na e-novinách i ja odporučím (samozrejme ako poctivý "Anonym") Poradu - obvykle sa mi tam ujde pár nadávok s tým, že si určite naháňam nejaké body či čo...
Bubika
22.12.04,09:49
Nepamatam sa presne, ci islo o anonyma, skor mam pocit, ze nie, ale urcite som nenadavala. Ved kazdy ma svoju volu a ak ma zaujem, tak odporucanu stranku navstivi. Ak nema, tak by si svoje pripadne poznamky mohol nechat pre svoju malickost. No nie?
Este by som sa chcela ospravedlnit - v nadvaznosti na etiketu porady - ze pisem bez diakritiky, je to zvyk a pisem tak rychlejsie. Dakujem za pochopenie.
Ružena
22.12.04,10:02
P.Mihál, aj ja som vaša nová ovečka. Odoberám PMPP, tam som sa s ,,Vami spoznala". K Porade som sa dostala ani neviem ako, asi cez E-mailové noviny. Rada budem komunikovať aj s ostatnými prispievateľmi Porady, ale sa to musím najprv naučiť, spoznať všetky tie značky, obalky, výkričníky...Je to úžasné, keď sa ľudia spoznávajú aj keď nie osobne, hneď mi je lepšie na duši,dodáva mi to pozitíííívnu energiu v tomto materiálnom svete. Prajem Vám všetkým len to najlepšie. Ružena
I.H.
22.12.04,10:27
Úplne náhodou je úplne náhodou. Ale nie, niečo som myslim písala do diskusného fóra cez E-mail Noviny a tam mi táto stránka bola doporučená. Odteraz teda len "TU"!
Jozef Mihál
22.12.04,10:31
Ruženka, ešte sa necítim byť "bačom". Vitajte tu a poviem Vám hlavne to, že je to skvelé, keď sa neznámi "poradcovia" osobne stretnú...že Košičania?
...a "trénujte" na Porade, nebojte sa všeličo skúšať, písať, šuťákovať...
vladan
22.12.04,10:40
je to skvelé, keď sa neznámi "poradcovia" osobne stretnú...že Košičania?moje slová Jozef, bolo to super :D
... Poradcovia, viete si predstaviť to, keď vstúpite do miestnosti s tým, že "JA SOM Z PORADY A VOLÁM SA VLADAN" a ľudia na vás pozerajú, že čo to trepete? Ale tí zainteresovaní vedia o čo ide. A sranda je v tom, že niektorí si vás predstavujú tak a iní onak a zaujímavý je ten moment prekvapenia... napríklad o mne si niekto myslel, že som blondýna a ja som "gaštanka" tuším odjakživa.
Ale koniec koncov je to zážitok vidieť sa naživo a k známemu nicku priradiť živého človeka :-)
Jozef Mihál
22.12.04,10:42
Počuj Vladi, ale tá Tvoja fotka v profile naozaj KLAME. Veď Ty si prišla tak krásne načierno odfarbená ako havran. To bol u mňa ozaj moment prekvapenia.
vladan
22.12.04,10:43
ok, idem hľadať nejaké výstižnejšie foto :-) ... ti dám havran, šak to je "svetlo hnedá" od Welly
Jozef Mihál
22.12.04,10:45
Už dlho mám pocit, že som farboslepý. Som rád, že si mi to potvrdila.
marvikand
29.12.04,00:49
Priklad: Matke pomaly 3-rocneho dietata sa konci rodicovska dovolenka. Uvazuje zostat s dietatom do jeho 6-teho roku. Zaroven ale uvazuje zostat v zamestnaneckom pomere s doterajsim zamestnavatelom.
Otazka: Ako ma formulovat svojmu zamestnavatelovi svoju ziadost a je vobec takato varianta mozna? Ake odvody z pohladu zakona 461/2003 a jeho novely z 2.12.2004 pre nu a pre jej zamestnavatela vyplyvaju?
Jozef Mihál
29.12.04,10:58
Vidím tu možnosť požiadania o neplatené voľno. V takom prípade sa sociálne poistenie "prerušuje", v danom období sa neplatí. Výhodnejšie by však bolo zamestnanie ukončiť - do 6-tich rokov veku dieťaťa by dôchodkové a invalidné poistenie matke platil štát.
marvikand
30.12.04,16:47
Vidím tu možnosť požiadania o neplatené voľno. V takom prípade sa sociálne poistenie "prerušuje", v danom období sa neplatí. Výhodnejšie by však bolo zamestnanie ukončiť - do 6-tich rokov veku dieťaťa by dôchodkové a invalidné poistenie matke platil štát.
To ze sa socialne poistenie "prerusuje" v praxi znamena, ze sa toto obdobie nerata do dochodku? Ked plati stat tak sa to do dochodku rata? Ako je to s ostatnymi odvodmi?
Jozef Mihál
31.12.04,10:34
Áno, obdobie prerušenia sa nezapočítava do doby dôchodkového poistenia (do tzv. "odpracovaných rokov") a teda v praxi to znamená, že sa neráta do dôchodku. Ak platí štát, tak sa do dôchodku ráta, samozrejme osobný mzdový bod v prípade platby štátu nebude nič moc, ale pre relatívne mladú ženu, ktorá si svoj celoživotný priemer ešte zrejme vylepší, sa to určite oplatí. Zvlášť ak bude sporiteľom v II.pilieri - ak platí štát, tak platí nielen do SP ale v prípade sporiteľky i na jej osobný dôchodkový účet. Konkrétne - štát bude platiť na osobný dôchodkový účet v I.polroku 2005 za takéto ženy sumu 9% zo základu 8619 Sk, čo je suma 776 Sk, a v II.polroku zo základu odhadom 9300 Sk sumu odhadom 837 Sk. Takže za rok to bude cca 10.000 Sk, za tri roky vyše 30.000 Sk - kto by tieto peniaze nechcel?

Ja by som doporučoval takéto riešenie (ale treba zvážiť, či sa takáto žena o 3 roky znovu dokáže bez problémov zamestnať, či už o "bývalého" zamestnávateľa alebo i iného).
Luda
05.01.05,06:18
Dobry den,

chcem sa len podakovat za tuto stranku, je super. Viem, ze moj otec odobera PP uz dlho predlhe roky (tipnem si ze od zaciatku). Ja som zivnostnicka az od 08/04, tak som tu vlastne novacikom.

Je fajn, ze su ludia ako vy, ochotni pomahat druhym bez naroku na odmenu. Vzdy potesi, ak clovek este niekde "vo svete" najde "cloveka".

Chcem sa spytat, ako je do s odvodmi do SP, ak som v TPP a som zivnostnicka. Odkedy vlastne musim platit? Nejak mi to pomaly lezie do tej hlavy, nehovoriac o tom, ze som vystudovala OA, aj ked zameranu na cudzi jazyk. Ucto bola pre mna vzdy hroza.

Dakujem.



Luci
Jozef Mihál
05.01.05,06:34
Luci táto stránka je pre mňa super napríklad preto, lebo sa tu dá hľadať. A potom sa nemusíme baviť stále dookola o tom istom, čo tu už napísané bolo. To je (z metodických dôvodov) zároveň moja odpoveď na Vašu otázku.
dvd
05.01.05,08:52
Mam 38 rokov, pricom evidencne mam odpracovanych 19 rokov (viac ako 10).
Neplanujem uz byt socialne poistena. Moja otazka je: Na co budem mat narok pri dovrseni dochodkoveho veku (ak sa nezmeni zakon), ak vypocitany narokovy star. dochodok bude nizsi ako 0,6 nasobok zivotneho minima?
Jozef Mihál
05.01.05,11:43
Na sociálnu dávku, ktorá Váš dôchodok doplní na úroveň 0,6-násobku živ.minima. Aké budú zákony o 25 rokov ale ťažko povedať...
Laurie
06.01.05,10:13
Pán Mihál. V súvislosti s tou nešťastne nazvanou pôvodne "odmenou za pracovnú pohotovosť", v súčasnosti "náhradou za pracovnú pohotovosť", resp. k tým odvolávkam pod čiaru. S Vašim názorom sa síce stotožňujem, i napriek tomu však viem, že existuje stále platný zákon č.19/1997 Z.z. Legislatívne pravidlá tvorby zákonov, ktorý je stále v platnosti a na ktorý sa práve Sociálka s veľkou radosťou odvoláva pri rôznych nesúladoch ich zákona. Chcem preto vedieť, ako sa pozeráte práve na tento zákon. Tu sú totiž vysvetlené aj odvolávky, resp. poznámky pod čiarou, presnejšie že tieto nie sú súčasťou právneho predpisu. Majú informatívnu hodnotu. Preto nesmú obsahovať veci, ktoré majú normatívnu povahu. Čo Vy na to ???
Robím mzdy pre zdravotníckych záchranárov. Teraz tomu nerozumiem, ide pracovná pohotovosť do vymeriavacieho základu alebo nie? Do VZ ide iba v prípade hasičov (nie zdravotníckych záchranárov).
Jozef Mihál
06.01.05,11:19
Predpokladám že tí zdravotnícki záchanári nespadajú pod "Hasičský a záchranný zbor" podľa zákona č.315/2001.
Ak nespadajú, tak náhrada za pohotovosť sa im vypláca podľa Zákonníka práce a tá sa nezahŕňala do VZ ani sa zahŕňať do VZ nebude.

Od 1.1.2005 nejde do VZ ani náhrada za pohotovosť vyplácaná podľa § 122 zákona 315/2001.
majar
07.01.05,06:40
Vazeny p. Mihal,
chcela by som sa spytat na vypocet poistneho na starobne poistenie a prispevku na starobne dochodkove sporenie po novele (z. c.721/04), ktora plati od 1.1.05.
Zo Socialne poistovne sme dostali informaciu, ze pre zamestnavatela v suvislosti so SDS nevyplyvaju ziadne povinnosti a zamestnavatel vypocita poistneho na starobné poistenie v celkove sume (14% z VZ) a az Socialna poistovna vykona rozdelenie poistneho na starobne poistenie a SDS ak zamestnanec je sporitelom SDS. Po precitani novely mi to az tak nepripada. V z. c. 43/04 aj napriek novele nadale zostala povinnost zamestnanca (sporitela) nahlasovat zamestnavatelovi, ze sa stal sporitelom SDS (§ 65 ods. 1) a v zakone 461/04 nadalej zostali nezmenene sadzby pre zamestnavatela podla toho, ci zamestnanec je sporitelom alebo nie je sporitelom SDS tzn., že zamestnavatel by mal sam vypocitat vysku poistneho na SP, podla toho ci zamesnanec je sporitel alebo nie a samostatne vypocitat prispevok na SDS.



Ako sa ma teda postupovat pri vypocte poistného na starobné poistenie a prispevku na SDS?
Ako to nasledne bude so zaokruhlovanim, kde v zákone 43/04 je novelou zaokruhlovanie zrusene a v zakone c. 461/04, sa po novele uvadza, ze "Jednotlivé sumy poistného na nemocenské poistenie, poistneho na starobne poistenie a prispevok na starobne dochodkove sporenie, poistného na invalidné poistenie,....“?
Jozef Mihál
07.01.05,07:53
majar: Najprv mi dovoľte poďakovať za príspevok, ktorý ako jeden z mála posúva túto diskusiu ďalej.

1. Máte pravdu pokiaľ ide o § 65 ods.1 zákona 43/2004 - zamestnanec má aj naďalej povinnosť nahlasovať zamestnávateľovi, že sa stal sporiteľom. Pôvodný vládny návrh chcel toto ustanovenie zrušiť, ale v procese prijímania zákona v NR SR návrh na zrušenie bol "zrušený", takže zostal v platnosti pôvodný stav - skutočne, podľa § 65 ods.1 zamestnanec je povinný nahlasovať zamestnávateľovi, že sa stal sporiteľom.

2. Pokiaľ ide o techniku výpočtu poistného na starobné poistenie a príspevok na SDS - všimnite si, že zo zákona 43/2004 vypadol po novele § 21 ods.2 - ktorý hovoril o zaokrúhľovaní príspevkov na SDS. Ďalej § 129 ods.2 zákona 461/2003 hovorí, že jednotlivé sumy poistného...poistného na starobné sporenie A príspevkov na SDS...sa zaokrúhľujú na celé Sk nahor.
Toto treba chápať tak, že na celé Sk nahor sa zaokrúhľuje (poistné plus príspevok). A § 131 (sadzba poistného na starobné poistenie) zostal skutočne bez zmeny.

Takže ako píšete, informácia Soc.poisťovne je správna (až na tú povinnosť zamestnanca ohlásiť zamestnávateľovi...), zamestnávateľ vždy vypočíta zo základu zamestnanca sumu 14% (či už chápanú ako 14% + 0% alebo ako 5% + 9%), tú zaokrúhli na celé Sk nahor a odvádza do SP.
SP v prípade zamestnanca - sporiteľa, rozdelí prijatých 14% na 5%, ktoré si nechá a 9%, ktoré (po zrazení poplatku pre SP vo výške 0,5% z tejto sumy) odošle dôchodkovému fondu.
majar
07.01.05,09:58
Pan Mihal, velmi pekne dakujem za rychlu odpoved. Dosla som aj ja k tomu istemu nazoru, len som si to potrebovala utvrdit.
Boaz
16.02.05,11:21
Pán Mihál, prosim, pomozte.Dnes sme sa dozvedeli zvlastnu novinu, a to: zamestnanec ma uzatvorene 2 pracovne pomery v dvoch rozlicnych spolocnostiach. Vsade dostava 80.000,-Sk btto. Je pravda, ze zamestnanec si do soc.poistovne odvedie z maxima v jednej spolocnosti, v druhej samozrejme nemusi, avsak na zamestnavatela to neplati - zamestnavatel musi udvadzat v obidvoch spolocnostiach? Dufam, ze to tak nie je. Prosim poradte.
Jozef Mihál
16.02.05,14:53
Bože, ešte aj tu to je.
saman
17.02.05,19:39
Boaz je to tak!
saman
17.02.05,19:51
Vyplnala som VYPIS z danoveho priznania (pre poistovne) a nepacilo sa mi tam rozpisovanie prijmov a vydavkov z prenajmu... tak ma napadlo ci niekto nechce aj tento prijem resp. ciastkovy zaklad dane zaradit do prijmov na platenie poistneho (ci uz zdravotneho alebo socialneho)! Dufam, ze ma to napadlo len z prepracovanosti:). Viete o tom niekto nieco? DAKUJEM:).
jarus
17.02.05,20:26
saman
17.02.05,22:48
dakujem, takze som prepracovana:)))
Zita5
18.02.05,06:19
Pán Mihál,


dovoľte aby som Vás touto cestou poprosila o Váš názor na nasledovnú záležitosť ... včera sa ma brat spýtal , že ako to je s platením do sociálnej poisťovne - dôchodkové poistenie . Kolegovia v práci mu dohovárajú , že načo platí dôchodkové poistenie , keď má už odrobené roky / 30 r./. Otázku smeroval na nesprávne miesto, pretože som bola tým zaskočená . Já osobne sa tejto problematike nevenujem , tak som mu nemohla ani zodpovedať na jeho otázku .
Aby som priblížila jeho osobu jedná sa muža vo veku 55 rokov , od novembra 2003 je SZČO a platí si riadne odvody do SP a ZP . Odpracovaných má 30 rokov .

Já laik , som presvedčená o tom , že práve teraz pred dôchodkom si musí platiť odvody na dôchodkové poistenie. Prosím Vás , napíšte svoj názor , aby som ho ubezpečila , či je to správne alebo nie .

Veľmi pekne ďakujem .
saman
18.02.05,15:39
Vyplnala som VYPIS z danoveho priznania (pre poistovne) a nepacilo sa mi tam rozpisovanie prijmov a vydavkov z prenajmu... tak ma napadlo ci niekto nechce aj tento prijem resp. ciastkovy zaklad dane zaradit do prijmov na platenie poistneho (ci uz zdravotneho alebo socialneho)! Dufam, ze ma to napadlo len z prepracovanosti:). Viete o tom niekto nieco? DAKUJEM:).Dnes som sa o tejto teme bavila este s jednou sikovnou uctovnickou a povedela, ze ona to vie tak, ze aj prijmy z prenajmu podliehaju poisteniu (ale vraj len zdravotnemu) - vraj jej poradili v ZP ze to ma dat do §8 aby to nepodliehalo poisteniu, lebo ked to necha v § 6 tak to podliehat bude?! Tak teraz uz fakt neviem - volala som do poistovni - neuspesne. Tak este budem hladat nieco k tomu:))). Keby ste niekto mali s tym skusenosti pls. dajte vediet. D:).
saman
20.02.05,08:02
.... zistovala som na "reformezdravotnictva" a tu je odpoved:
Otazka:
"rada by som sa opytala ci prijmy z najmu fyzickej osoby (§ 6 ods. 3 zakona c. 595/2003 Z.z. o dani z prijmu) budu sucastou vymeriavacieho zakladu pre zdravotne a socialne poistenie?"
Odpoved:
"Nie su a ani nebudu. / povodne tam naozaj boli, novelou koncom roku je to prec, bola to nasa chyba/."
heluška
21.02.05,06:38
Ja by som sa chcela popýtať, ak som zamestnaná a popri tom mám živnostenské oprávnenie a moje príjmy zo živnosti presiahnu 78000,00 Sk za rok 2004, budem musieť platiť odvody do SP aj zo živnosti z minimálnem mzdy 6500,00 Sk alebo presne len z vymeriavaceho základu aký mi vyjde podľa DP napr.nižší ako min.mzda.Uvediem príklad:ČZD podľa §6 - 32376,00 :2:12=1349,00 Sk? Podotýkam,že zo závislej činnosti platím riadne odvody zo mzdy,ktorá je vyššia ako min.mzda. Ďakujem za odpoveď.
Jozef Mihál
21.02.05,08:15
heluška - od 1.7.2005 budete musieť platiť odvody do SP ako SZČO zo základu najmenej 6500 Sk...
Jozef Mihál
21.02.05,08:56
...včera sa ma brat spýtal , že ako to je s platením do sociálnej poisťovne - dôchodkové poistenie . Kolegovia v práci mu dohovárajú , že načo platí dôchodkové poistenie , keď má už odrobené roky / 30 r./. Aby som priblížila jeho osobu jedná sa muža vo veku 55 rokov , od novembra 2003 je SZČO a platí si riadne odvody do SP a ZP . Odpracovaných má 30 rokovKedže má odpracovaných 30 rokov, nárok na dôchodok zo Sociálnej poisťovne bude mať - stačí mať odpracovaných 10 rokov.

Výška dôchodku je daná podľa vzorca

POMB x Roky x 195,31 Sk

Suma 195,31 Sk je tzv. dôchodková hodnota a každý rok sa bude zvyšovať zákonom stanoveným spôsobom - ako, to nikto z nás neovplyvní.

Roky - odpracované roky, čím viac ich je, tým je dôchodok vyšší

POMB - priemerný osobný mzdový bod. V zásade sa počíta ako priemer osobných mzdových bodov za roky 1994 a nasledujúce. Osobný mzdový bod je koeficient - podiel - vyjadrujúci pomer "môjho" ročného vymeriavacieho základu a priemerného ročného vymeriavacieho základu za nejaký rok.
Čím vyšší POMB, tým vyšší dôchodok.

A tu pozor - ak si niekto myslí, že platením odvodov - a tým zvyšovaním počtu "odpracovaných" rokov automaticky zvýši svoj dôchodok - nemusí to byť vždy pravda. Závisí totiž od toho, či si platením odvodov zvyšuje alebo znižuje svoj POMB. Napríklad ak mal niekto v rokoch 1994 až 2002 vysoký VZ a tým pádom vysoký OMB, a teraz platí odvody z minima, znižuje si tým svoj výsledný POMB.

Svojho času som tu v rámci HH prilepil príspevok, v ktorom som túto problematiku na príklade podrobnejšie rozoberal.
heluška
21.02.05,09:20
Asi zruším živnosť.A veľmi pekne ďakujem.
Zita5
21.02.05,09:28
Pán Mihál ďakujem .
tomare
22.02.05,08:30
Poprosila by som o radu. Dnes ráno som zachytila vyjadrenie pána ministra, že od 1.4.2005 sme povinný na výplatnej páske zaznamenať samostatne odvod na starobne dôchokové sporenie i starobne dôchodkové poistenie ( 5 % a 9 %) zamestnávateľa. I keď odvod robí zamestnávateľ z VZ 14% či je zamestnanec sporiteľ alebo nie. Zaujíma ma akú sumu uvediem na VP (zaokrúhľovanie) a podľa akeho zákona sme povinný uvadzať tieto údaje na VP.
Jozef Mihál
22.02.05,09:22
Žiaden zákon neukladá zamestnávateľovi povinnosť uvádzať na výplatnej páske príspevok na starobné sporenie. Takéto niečo nenájdeme ani v Zákonníku práce (viď napr. § 130) ani v zákonoch o sociálnom poistení a starobnom dôchodkovom poistení.

Jediné, čo sa od 1.4.2005 v tomto smere zmení, je dané novelou Zákonníka práce zákonom o nelegálnom zamestnávaní, podľa ktorej bude § 130 ods.5 druhá veta:

"Údaj o celkovej cene práce tvorí súčet mzdy a úhrady poistného na zdravotné poistenie, sociálne poistenie a úhrady príspevku na starobné dôchodkové sporenie platených zamestnávateľom."

Takže k zmene došlo akurát v tom, že sa údaj o "cene práce" zobjektívňuje a bude konečne definovaný ako úhrn mzdy a všetkých odvodov zamestnávateľa.

Minister a s ním i tlačové agentúry si trošku zle interpretujú, čo bolo vlastne v zákone (o neleg.zamestnávaní) schválené. Alebo sa mýlim?
Marta L
22.02.05,10:50
SZČO okrem svojej činnosti má príjem za osobnú asistenciu. Príjem za osobnú asistenciu by nemal podliehať odovodom (ani SP ani ZP). V daňovom priznaní však tento príjem je vykázany v ČZD (čiast.základ dane). Pre poisťovne to treba očistiť?
AdelkaA
24.02.05,14:44
Dobrý deň p.Mihál,

rada by som Vás poprosila o "ľahkú" odpoveď na otázku osoby SZČO, ktorá prvýkrát uzatvorila dohodu o vykonaní práce s určitou osobou. Už som si prečítala, že sa platí 19 % daň a 0,8 % úrazové poistenie. Len neviem na aké tlačivo a ako je splatné to úrazové poistenie.
Poradíte začiatočníčke, resp.pošlete info kde nájdem potrebné tlačivko?
Ďakujem moc.
Marta L
25.02.05,07:50
Ešte mám jenu otázočku. Pracovníčka má dieťa podľa súdneho rozhodnutia (nezvládnuteľné dieťa) umiestnené v ústave. Predpokladám, že nemá nárok na úľavu na starobnom poistení 0,5%. Je to tak? A daňový bonus?
Ďakujem vopred za vyjadrenie názoru.
Jozef Mihál
25.02.05,08:01
Dobrý deň p.Mihál,

rada by som Vás poprosila o "ľahkú" odpoveď na otázku osoby SZČO, ktorá prvýkrát uzatvorila dohodu o vykonaní práce s určitou osobou. Už som si prečítala, že sa platí 19 % daň a 0,8 % úrazové poistenie. Len neviem na aké tlačivo a ako je splatné to úrazové poistenie.
Poradíte začiatočníčke, resp.pošlete info kde nájdem potrebné tlačivko?
Ďakujem moc.SZČO sa tým stáva zamestnávateľom a musí sa registrovať ako zamestnávateľ v Soc.poisťovni. Následne každý mesiac bude vykazovať na mesačnom výkaze poistné. Tlačivá nájdete na www.socpoist.sk (http://www.socpoist.sk).

Splatnosť úrazového poistenia je v deň určený na výplatu príjmov - tento údaj sa zadáva pri registrácii zamestnávateľa - ak tento deň nie je určený, tak najneskôr posledný deň mesiaca nasledujúceho po mesiaci, za ktorý sa príjem vypláca.
Jozef Mihál
25.02.05,08:05
Ešte mám jenu otázočku. Pracovníčka má dieťa podľa súdneho rozhodnutia (nezvládnuteľné dieťa) umiestnené v ústave. Predpokladám, že nemá nárok na úľavu na starobnom poistení 0,5%. Je to tak? A daňový bonus?
Ďakujem vopred za vyjadrenie názoru.Môj názor je, že nemá nárok ani na úľavu ani na daňový bonus.
K Vašej vyššie uvedenej otázke sa neviem vyjadriť, lebo nechápem skratku ČSZ.
Marta L
25.02.05,08:55
K Vašej vyššie uvedenej otázke sa neviem vyjadriť, lebo nechápem skratku ČSZ.[/QUOTE]Osravedlňujem sa, neskontrolovala som si svoj príspevok. Už som to opravila.
cikova
02.03.05,07:17
Prosim o radu pri vyplnovani prilohy k mesacnemu vykazu SP. Ak je zamestnanec cely mesiac praceneschopny, uvadza sa do prilohy (s nulove VZ, odvody, kal.dni)? Ak ano, zapocitava sa aj do poctu zamestancov na mesacnom vykaze poistneho? Dakujem za odpoved.
Lentilka
02.03.05,19:55
Pán Mihál, kedy pôjdeme na to pivo?
Jozef Mihál
03.03.05,06:36
Prosim o radu pri vyplnovani prilohy k mesacnemu vykazu SP. Ak je zamestnanec cely mesiac praceneschopny, uvadza sa do prilohy (s nulove VZ, odvody, kal.dni)? Ak ano, zapocitava sa aj do poctu zamestancov na mesacnom vykaze poistneho? Dakujem za odpoved.Takýto zamestnanec sa uvádza, s nulovými VZ atď. a započítava sa i do počtu zamestnancov.
ESTER
05.03.05,09:43
Pán Mihál, zmenilo sa niečo od 1.1.2005 ohľadom platenia poistného SZČO pokiaľ jej príjmy v roku 2004 nepresiahli zákonom stanovenú hranicu 12 násobku minimálnej mzdy?
Evanka
05.03.05,10:03
Pán Mihál, zmenilo sa niečo od 1.1.2005 ohľadom platenia poistného SZČO pokiaľ jej príjmy v roku 2004 nepresiahli zákonom stanovenú hranicu 12 násobku minimálnej mzdy?ESTER, pan Mihal tu momentalne nie je, uz by ti davno odpovedal.
Ale zatial sa nic v tomto zmysle nezmenilo.
ESTER
05.03.05,15:43
Pán Mihál, už dlhšie pátram po tom ako vyriešiť môj problém. Mala som aj otázku na porade ale zatial som nič nezistila. Problém spočíva v tom že v roku 2003 mal zamestnanec pracovný úraz a v roku 2004 mi SP poslala potvrdenie o tom čo mu vyplatila. Okrem bolestného ktoré sa nezdaňuje mu bolo za obdobie roku 2003 vyplatená strata na zárobku 3500 a za obdobie roku 2004 strata na zárobku 240. Nič z toho nebolo zdanené daňou z príjmu. Moja otázka znie či je táto strata na zárobku zdaniteľným príjmom? Mala som to zdaniť ja ako mzdový pracovník alebo nie. Mám mu tento príjem zdaniť pri ročnom zúčtovaní?
Evanka
05.03.05,16:04
Pán Mihál, už dlhšie pátram po tom ako vyriešiť môj problém. Mala som aj otázku na porade ale zatial som nič nezistila. Problém spočíva v tom že v roku 2003 mal zamestnanec pracovný úraz a v roku 2004 mi SP poslala potvrdenie o tom čo mu vyplatila. Okrem bolestného ktoré sa nezdaňuje mu bolo za obdobie roku 2003 vyplatená strata na zárobku 3500 a za obdobie roku 2004 strata na zárobku 240. Nič z toho nebolo zdanené daňou z príjmu. Moja otázka znie či je táto strata na zárobku zdaniteľným príjmom? Mala som to zdaniť ja ako mzdový pracovník alebo nie. Mám mu tento príjem zdaniť pri ročnom zúčtovaní?Podla §5 ods.7 pism.h) ZDP plati - citujem:
7) Okrem príjmov oslobodených od dane podľa § 9 sú od dane oslobodené aj príjmy poskytnuté ako

h) náhrada za stratu na zárobku po skončení pracovnej neschopnosti vzniknutej pracovným úrazom alebo chorobou z povolania, ak táto náhrada bola určená pevnou sumou právoplatným rozhodnutím súdu pred 1. januárom 1993.
ESTER
05.03.05,17:04
Evanka, som rada, že aspoň Ty so mnou komunikuješ. To isté som aj ja našla v zákone, takže si myslím že by to malo byť zdanené. Ale kedže tento príjem vyplatila SP o čom mi poslala potvrdenie a nezdanila to - otázka znie - prečo to nezdanila a ak sa to má zdaniť, kto a kedy to mal zdaniť.
majar
10.03.05,11:55
Dobry den p. Mihal,



chcela by som sa Vas spytat ci sa rodicovska dovolenka, o ktoru zamestnanec poziada po dovrseni 3 roku veku dietata povazuje pre ucely zakona c. 461/2003 Z.z. o socialnom poisteni ako prerusenie povinného NP, DP a PvN alebo ako vylucenie povinnosti platiť poistné.

Mozu nastat dva pripady:

1/ Zamestnavatel je podla Zakonnika prace povinny poskytnut rodicovsku dovolenku zene a muzov, ktorí o to poziadaju az do 6 rokov veku dietata (spravidla najmenej na jeden mesiac), ak ide o dieta s dlhodobo nepraznivym zdravotnym stavom vyzadujucim osobitnu starostlivost.

2/ Zamestnanec, ktorý sa stará o "zdravé" dieťa požiada po dovrseni 3 rokov veku dieťaťa (po ukončení rodičovskej dovolenky, pocas ktorej sa vyplaca rodicovsky prispevok) zamestnávateľa o pracovné voľno bez náhrady mzdy tzv. neplatené voľno.


Za prerušenie povinného NP, DP a PvN sa posudzuje iba druhy pripad alebo aj prvy pripad?
Naile
10.03.05,13:26
Evanka, som rada, že aspoň Ty so mnou komunikuješ. To isté som aj ja našla v zákone, takže si myslím že by to malo byť zdanené. Ale kedže tento príjem vyplatila SP o čom mi poslala potvrdenie a nezdanila to - otázka znie - prečo to nezdanila a ak sa to má zdaniť, kto a kedy to mal zdaniť.Od roku 2000 podľa zákona o daniach z príjmov č. 366/2999 Z.z. § 6 ods.1 písm. f) je to príjem zo závislej činnosti. V zákone 569/2003 Z.z. v znení neskorších predpisov je to taktiež príjem zo závislej činnosti podľa § 5 odsek 1 písm. g).
Preto tento príjem musí daňovo vysporiadať zamestnávateľ alebo sam zamestnanec v DP.
Jozef Mihál
11.03.05,08:30
majar -

1.prípad je prípad, kedy je nárok na rodičovský príspevok, vtedy ide o dobu podľa § 140 zákona 461/2003 (vylúčenie povinnosti platiť) a nejde o prerušenie.

2.prípad je neplatené voľno a ide o prerušenie.
majar
11.03.05,13:12
Dakujem za odpoved. Teraz uz mam v tom jasno. Pozabudla som, ze rodicovsky prispevok sa vyplaca do 6 roku veku dietata v pripade, ze dieta ma dlhodobo nepriaznivy zdravotny stav.
ESTER
20.03.05,19:27
Ako mám rozumieť bodu č.6 v "Potvrdení zamestnávateľa o zam. na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku", kde sa má uviesť 52 týždňov pred vznikom DPN atď, veď je to niečo podobné ako v bode č.5, kedy bol zamestnanec uznaný za dočasne PN, ošetroval ... , poberal materské alebo rod. príspevok. Aký je vlastne rozdiel medzi týmito dvoma bodmi?
janasv
09.04.05,08:07
Prosím o radu: Načo všetko má podľa platnej legislatívy nárok žiačka budúca mamička, 19-ročná žiačka strednej školy. Má individuálny štúd.plán, končí na budúci rok a dieťatko sa má narodiť v týchto dňoch. Aké sú jej práva a povinnosti? A ako je to s dôch. poisť.? Je pre ňu povinný 2. pilier. dôch.poisť.? Predpokladám, že do 31.12.2003 platil poistné za študentov štát, len neviem, či aj za žiakov stredných škôl /to mala 17-r/. Viem aj, že od 1.1.2004 si dôch. poisť. môže doplatiť /mimimálne z min. mzdy/, pretže bola v tomto období študentka. Inak, tápem. VEĽMI PEKNE vopred ĎAKUJEM za pomoc.
martina 11
11.04.05,08:25
Dobrý deň prajem.
Potrebovala by som poradiť, ako je to lebo už neviem.
Živnostníčka mala príjem na daň z príjmu 85000,-, z čoho bolo asi 76000,- Sk príspevok na vytvorenie chráneného pracoviska. Ide o to, že teraz jej vychádza platiť sociálne odvody, pričom skutočný príjem z podnikania nedosiahol minimálny vymeriavací základ. Všade mi hovoria inak. Niekto hovorí aby som podala dodatočné DP a dala to do nezdaniteľného príjmu, iní mi vravia, že to musí byť zdaniteľný príjem a stačí aby som na SP v Bardejove, dala rozhodnutie o poskytnutí príspevku. Lenže u nás v Bardejove povedali, že odvody platiť musí a v Bratislave zasa že nie. Tak aký je Váš názor?
Ďakujem
Jozef Mihál
11.04.05,08:36
Ak ten príspevok je nezdaniteľný príjem, do príjmu na určenie hranice povinnosti poistenia by sa započítavať nemal - môj názor.
Naile
11.04.05,10:06
Príspevok na vytvorenie chráneného pracovíska je zdaniteľný príjem, pretože v § 9 ods. 2 písm. d) ZDP je vylučený z oslobodených príjmov.
martina 11
12.04.05,05:40
No veď to, že nemal by sa na Soc. poisťovni zahrňovať a mal by sa na DU. Lenže Soc. poisťovňa vychádza z podkladov DU a iné ich nezaujíma.

PS: tým myslí štát asi podporu MSP.
janasv
12.04.05,05:54
Prosím o radu: Načo všetko má podľa platnej legislatívy nárok žiačka budúca mamička, 19-ročná žiačka strednej školy. Má individuálny štúd.plán, končí na budúci rok a dieťatko sa má narodiť v týchto dňoch. Aké sú jej práva a povinnosti? A ako je to s dôch. poisť.? Je pre ňu povinný 2. pilier. dôch.poisť.? Predpokladám, že do 31.12.2003 platil poistné za študentov štát, len neviem, či aj za žiakov stredných škôl /to mala 17-r/. Viem aj, že od 1.1.2004 si dôch. poisť. môže doplatiť /mimimálne z min. mzdy/, pretže bola v tomto období študentka. Inak, tápem. VEĽMI PEKNE vopred ĎAKUJEM za pomoc.


Ešte raz pekne prosím o pomoc.
ppalii
13.04.05,11:23
Ak SZCO zacala podnikat uprostred roka, ako sa pocitaju potom odvody do SP a ZP?
napr. rok 2004 podnika 6 mesiacov, potom:
(DAN.ZAKLAD / 2 / 6 ) x dane percenta ??? Co je povinne pri plateni odvodov a co nie?
babenko1
03.08.05,14:58
Hej.. ale nenapísal si, že kde :)
Maya1
22.03.06,20:37
Dúfam, že teraz som v tej správnej téme a prosím o radu.
Môj otec obdržal informáciu o stave individuálneho účtu poistenca. Chcel by vedieť, či by mohol ísť do predčasného starobného dôchodku a aký dôchodok by mu bol priznaný v prípade, že by sa rozhodol ísť do predčasného dôchodku a aký by dostával, keby počkal do dôchodkového veku. Vedel by mi niekto pomôcť?
Poraďte, prosím, čo sa mu oplatí viac. Narodený v roku 1948, obdobie dôchodkového poistenia od 1964 do 31.5.1997. Potom prišiel o prácu - teda bol v evidencii ÚP do 31.01.2002. A teraz- od 01.02.2002 je SZČO - nepoistený dôchodkovo, nemal povinnosť podľa príjmu. V liste zo SP je uvedené:
1994 OMB 0.9433
1995 OMB 0,9684
1996 OMB 1,0465
1997 OMB 0,4485
Iné OMB tam nie sú.
Ešte sa chcem opýtať, čo by nastalo, keby sa dobrovoľne dôchodkovo poistil a platil by si poistné. Zmenilo by mu to v budúcnosti výšku dôchodku?

Za odpoveď a radu Vám v jeho mene ďakujem.
ekofin
22.03.06,21:40
Už som sa to na Porade pýtala, ale odpoveď ma neuspokojila, bolo to ohľadom vymeriavacieho základu na nemocenské. Pracovník nastúpil do zamestnania 1.3.2006, má stanovený základný plat 14.990,- Sk. Na PNS nastúpil 10.3.2006. Na potvrdenie do soc. poisťovne som mu vypočítala vymeriavací základ takto: 14.990 : 31 x 9 = 4.352. Je to správne? Nemala som mu to prepočítať na počet pracovných dní, t.z. 14.990:23x7? Ďakujem.
gata
04.05.06,07:22
Podľa zákona o zdravotnom poistení je podmienka celodennej starostlivosti o dieťa do 6 rokov splnená aj vtedy ak je dieťa umiestnené v materskej skôlke najviac 4 hodinny denne, prečo toto neplatí aj v zákone o sociálnom poistení..?????
smatralaka
04.05.06,11:08
dobry den pán Mihál, chcem sa opytat aku ma moznost ostat moja mama s vnukom doma? Narodena je v r.1951 ale podla toho co jej povedali na SP nevychadza jej minimum takze do predcasneho nemoze ist. Moze byt napr doborvolne nezam. a co to obnasa alebo existuje este aj nejaka ina moznost?
Ewonne
04.05.06,11:59
Zo SP prišla žiadosť o oznámenie údajov- sadzba poistného na úr.poistenie od 1.1.2007,kde sa odvolávajú na nové sadzby v par.133 ods.1 zákona, ktorý odkazuje na Opatrenie štat.úradu č.16/2001-toto nemôžem nikde zohnať
SP požaduje uviesť OKEČ zamestnávateľa a priem. počet zamestnancov za roky2004 a 2005 Zamestnávali sme študentov - brigádnikov
Neviem si s tým poradiť, ďakujem za odpoveď
Ewonne
28.06.06,08:34
haló prosím odpovie mi niekto? ani nemám skúsenosti s PORADOU tak neviem ci sa mi odpoved ukáže alebo si ju mám niekde hladat lebo ani minule ked som pisala mi nikto neodpovedal. vďaka
ZuzanaA
28.06.06,08:53
Ewonne, trochu zle si zaradila svoju otázku. OKEČ môžeš nájsť na tejto stránke:
http://www.infostat.sk/ELIS/RES/okec.html
A ohľadom tej žiadosti do SP, to sme tu už rozoberali, keď to bolo aktuálne, myslím, že to trebalo poslať do 15. 5. 2006. Tu sme o tom písali:
http://www.porada.sk/t25352-socialna-poistovna-oznamenie-okec-urazove-poistenie.html?highlight=oke%E8
Snád ti to pomôže.
azuz
28.06.06,08:55
Dá sa aj priamo zavolať na štatistiku - OKEČ kľudne povedia.
gutan52
16.11.07,19:34
Navonok zložitý problém, ale odpoveď je jednoduchá -
SZČO, ktorá v roku 2003 podala daňové priznanie k paušálnej dani, od 1.7.2004 (do 30.6.2005) nie je povinne poistená na sociálne poistenie. A to bez ohľadu na výšku skutočne dosiahnutého príjmu za rok 2003.

pán profesor Mihál, a toto platí ešte aj v Roku 2007? Kamarát si podal tiež paušálne. Vyšlo mu za r.2006 platiť daň :17 864.- Sk a od 01.07.2007 platiť pre SP 2719,-Sk mesačne. A Vy tu radíte, že nemusí platiť nič! Tak toto poteší.

Pýtam sa teda: Či naozaj teraz do 30.06.2008 nemusí platiť? a či to má aj v dákej žiadosti oznámiť pre SP ?

Čakáme odpoveď, lebo naposledy platil v SP v pokladni 1.8.2007 a to 33589,-sk za rok 2005, v ktorom bol tiež PAUŠÁLNE.
Jozef Mihál
16.11.07,19:37
Viete o tom, že reagujete na príspevok z roka 2004 ???
gutan52
16.11.07,19:43
Viete o tom, že reagujete na príspevok z roka 2004 ???

viem a pýtam sa úctivo, či to ešte platí?
Jozef Mihál
16.11.07,19:44
Neplatí .