cactus
16.10.07,08:32
Prosím, kto by mi vedel odpovedať na otázku, či je poskytnutie dotácie na začiatok podnikania z ÚP pre dlhodobo nezamestnaných podmienené kurzom, ktorý usporiadáva ÚP? Je na to nejaký zákon, smernica, nariadenie....?
Ďakujem.
veronikasad
16.10.07,07:30
Prosím, kto by mi vedel odpovedať na otázku, či je poskytnutie dotácie na začiatok podnikania z ÚP pre dlhodobo nezamestnaných podmienené kurzom, ktorý usporiadáva ÚP? Je na to nejaký zákon, smernica, nariadenie....?
Ďakujem.
Dotáciu som dostala v r.2003, vtedy bolo podmienkou absolvovanie 3-dňového kurzu podnikateľského minima. Teraz to už asi neplatí. Treba si podať žiadosť, predložiť podnikateľský zámer podľa osnovy vyydanej UPSVaR a robí sa nejaké obhajoba podn. zámeru. Podľa príspevkov na PORADE sú tam otázky týkajúce sa živ.zákona, dane z príjmov, odvodov...
v podstate to, čo sme my prebrali na školení. Teraz si to žiadateľ dotácie musí našudovať sám.

--------
Veronika
Inna
16.10.07,07:33
Ja by som sa k tomu spýtala ako dlho musí byť evidovaný na UP, aby vôbec mohol niečo také dostať? Aké iné podmienky ešte musí spľňať?
cactus
16.10.07,07:37
Dotáciu som dostala v r.2003, vtedy bolo podmienkou absolvovanie 3-dňového kurzu podnikateľského minima. Teraz to už asi neplatí. Treba si podať žiadosť, predložiť podnikateľský zámer podľa osnovy vyydanej UPSVaR a robí sa nejaké obhajoba podn. zámeru. Podľa príspevkov na PORADE sú tam otázky týkajúce sa živ.zákona, dane z príjmov, odvodov...
v podstate to, čo sme my prebrali na školení. Teraz si to žiadateľ dotácie musí našudovať sám.

--------
Veronika
Veronika, ďakujem.
Asi to tiež tak bude, pretože klient mi dodatočne povedal, že je tiež možnosť minikurzu.
veronikasad
16.10.07,07:39
Ja by som sa k tomu spýtala ako dlho musí byť evidovaný na UP, aby vôbec mohol niečo také dostať? Aké iné podmienky ešte musí spľňať?
Pozri § 49 Zákona o službách zamestnanosti

Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť
http://www.porada.sk/images/porada_style/hore.png (http://www.porada.sk/t21601-zakon-o-sluzbach-zamestnanosti-od-01-01-2007-a.html#hore)

(1) Samostatná zárobková činnosť na účely tohto zákona je činnosť, ktorú vykonáva alebo prevádzkuje samostatne zárobkovo činná osoba podľa § 5.

(2) Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť sa poskytuje uchádzačovi o zamestnanie vedenému v evidencii uchádzačov o zamestnanie v určenej dĺžke, ktorý začne a bude túto činnosť vykonávať nepretržite najmenej dva roky, ak o príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť požiada písomne. Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť sa poskytuje na úhradu nákladov súvisiacich so samostatnou zárobkovou činnosťou (ďalej len "príspevok"). Príspevok sa neposkytuje uchádzačovi o zamestnanie, ktorý je občanom so zdravotným postihnutím podľa § 9 ods. 1 písm. a), ktorému bol poskytnutý príspevok podľa § 57 a 60.

(3) Príspevok sa poskytuje vo výške najviac 100 % z 24-násobku minimálnej celkovej ceny práce platnej ku koncu kalendárneho mesiaca, ktorý predchádza kalendárnemu mesiacu, v ktorom sa príspevok poskytuje.

(4) Minimálna celková cena práce na účely tohto zákona je súčet minimálnej mzdy a úhrady preddavku na poistné na zdravotné poistenie, poistného na sociálne poistenie a príspevku na starobné dôchodkové sporenie platených zamestnávateľom.

(5) Výška príspevku je závislá od typu regiónu oprávneného na poskytovanie štátnej pomoci podľa osobitného predpisu, 48) od príslušnosti uchádzača o zamestnanie ku skupine znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie podľa § 8 a priemernej miery evidovanej nezamestnanosti v okrese.

(6) Príspevok poskytuje úrad, v ktorého územnom obvode sa vytvorí pracovné miesto na samostatnú zárobkovú činnosť.

(7) Úrad uzatvorí s uchádzačom o zamestnanie písomnú dohodu o poskytnutí príspevku. Dohoda o poskytnutí príspevku obsahuje najmä

a) druh samostatnej zárobkovej činnosti,

b) maximálnu výšku príspevku,

c) spôsob poskytovania príspevku,

d) dátum začatia prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti,

e) spôsob vrátenia príspevku alebo jeho časti v prípade nesplnenia dohodnutých podmienok,

f) záväzok uchádzača o zamestnanie, že oznámi úradu každú zmenu dohodnutých podmienok najneskôr do 30 kalendárnych dní.

(8) Podmienkou uzatvorenia dohody o poskytnutí príspevku podľa odseku 7 je absolvovanie prípravy na začatie prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti, ktorú uchádzačovi o zamestnanie zabezpečí úrad, a predloženie podnikateľského zámeru uchádzača o zamestnanie spolu s predpokladanými nákladmi na začatie prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti. Náležitosti podnikateľského zámeru určí ústredie vnútorným predpisom.

(9) Občan, ktorý prestal prevádzkovať alebo vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť pred uplynutím dvoch rokov, je povinný vrátiť pomernú časť príspevku pripadajúcu na čas, po ktorý sa neprevádzkovala alebo nevykonávala samostatná zárobková činnosť, v lehote do troch mesiacov, ak sa s úradom nedohodne na inej lehote a do evidencie uchádzačov o zamestnanie môže byť zaradený odo dňa nasledujúceho po uplynutí dvoch rokov od začatia prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti. Vrátenie príspevku sa nepožaduje, ak sa prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti skončilo z dôvodu úmrtia alebo zo zdravotných dôvodov na základe posúdenia podľa § 19. Občan, ktorý skončil prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti pred uplynutím dvoch rokov zo zdravotných dôvodov, môže byť zaradený do evidencie uchádzačov o zamestnanie odo dňa nasledujúceho po skončení prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti.
zanetth
16.10.07,08:58
Ja som čerpala príspevok tohto roku. Absolvovala som tzv. testy, ktoré sa týkali základných otázok v oblasti podnikania. Tieto som úspešne zvládla, ale tí, ktorí nedosiahli stanovený počet bodov museli následne absolvovať akýsi kurz podnikateľského minima. Môj osobný pocit z vybavovania tohto príspevku bol vcelku pozitívny, nemala som s tým väčšie problémy. Ale asi to závisí aj od konkrétneho ÚP.
ErikDlhy
17.10.07,06:07
zanetth, mozem sa spytat otazky akeho typu boli na tom teste...caka ma to a cely zakon studovat je pre mna dost obtiazne....
mirpo
17.10.07,17:56
zanetth, mozem sa spytat otazky akeho typu boli na tom teste...caka ma to a cely zakon studovat je pre mna dost obtiazne....

Otázky sa týkajú tém ako:
- ako dlho musí byť UoZ v evidencii ÚP, aby dostal NFP
- aká je výška DPH
- ako dlho musí podnikať, aby nemusel vracať príspevok

.........nič zložité, pred testom všetko vysvetlia (občas aj pomôžu):--- ;)
zanetth
18.10.07,07:08
Otázky sa týkajú tém ako:
- ako dlho musí byť UoZ v evidencii ÚP, aby dostal NFP
- aká je výška DPH
- ako dlho musí podnikať, aby nemusel vracať príspevok

.........nič zložité, pred testom všetko vysvetlia (občas aj pomôžu):--- ;)


Ak si dobre spomínam, boli tam otázky typu:
Aké druhy živností poznáte?
Aké doklady treba k vybaveniu živnosti?
Koľko % je daň z príjmu?
Aká je výška odvodov na sociálne a zdravotné poistenie a v akom termíne sa platia?
Boli tam aj nejaké otázky zo zákonníka práce ale už si presne nespomínam.
Všetky otázky sa týkali praxe, teda pýtali sa len na to, čo by mal človek, ktorý začína podnikať vedieť. Netreba sa nejako učiť zákony, ale je dobré ak si človek aspoň prečíta živnostenský zákon.
ecc
27.10.07,22:13
zanetth: Na tie otazky si komu odpovedala? Bola tam komisia, ktora o tom rozhodovala alebo to boli ludia z odborneho poradenstva ku ktorym si chodila na poradenstvo (oznacovane ako IPA)?
zanetth
28.10.07,15:06
Otázky boli formou písomného testu, väčšinou to boli formulované tak, že si mal vybrať správnu odpoveď z daných možností . Nič stresujúce, po odovzdaní testu to bolo hneď vyhodnocované a v podstate v priebehu 2 hodín sme všetci vedeli, či sme test urobili alebo nie.
cactus
29.10.07,08:16
potvrdíte mi, že nezamestnaný, ktorý si požiada o dotáciu z ÚP a jeho zametnávateľ zaňho neplatil odvody, že túto dotáciu nedostane?http://www.porada.sk/images/icons/icon15.gif
cactus
29.10.07,11:38
potvrdíte mi, že nezamestnaný, ktorý si požiada o dotáciu z ÚP a jeho zametnávateľ zaňho neplatil odvody, že túto dotáciu nedostane?http://www.porada.sk/images/icons/icon15.gif
prosím, má niekto takú skúsenosť?
views
29.10.07,11:46
Dotáciu som dostala v r.2003, vtedy bolo podmienkou absolvovanie 3-dňového kurzu podnikateľského minima. Teraz to už asi neplatí. Treba si podať žiadosť, predložiť podnikateľský zámer podľa osnovy vyydanej UPSVaR a robí sa nejaké obhajoba podn. zámeru. Podľa príspevkov na PORADE sú tam otázky týkajúce sa živ.zákona, dane z príjmov, odvodov...
v podstate to, čo sme my prebrali na školení. Teraz si to žiadateľ dotácie musí našudovať sám.

--------
Veronika
dobri chcem sa spitat urcite ak ste dostala tu dotaciu musela ste sa zucastnit testu uradu prace mozem sa spitat ake su tam testy s coho sa skladaju dakujem
veronikasad
29.10.07,11:50
dobri chcem sa spitat urcite ak ste dostala tu dotaciu musela ste sa zucastnit testu uradu prace mozem sa spitat ake su tam testy s coho sa skladaju dakujem

V r.2003 - keď som dostala dotáciu ja, žiadne testy neboli, vtedy boli uplne iné podmienky na pridelovanie dotacii.
Teraz však bez testov dotaciu nedostanete. Ale vraj je to v pohode, v piatok bol robiť testy jeden klient a nemal s tým žiadne problemy.

-------
Veronika
views
29.10.07,11:54
Otázky boli formou písomného testu, väčšinou to boli formulované tak, že si mal vybrať správnu odpoveď z daných možností . Nič stresujúce, po odovzdaní testu to bolo hneď vyhodnocované a v podstate v priebehu 2 hodín sme všetci vedeli, či sme test urobili alebo nie.


a ak sa mozem spitat z coho sa tie otazky skladaju ako napriklad ,,, prosim dikk
cactus
29.10.07,11:58
potvrdíte mi, že nezamestnaný, ktorý si požiada o dotáciu z ÚP a jeho zametnávateľ zaňho neplatil odvody, že túto dotáciu nedostane?http://www.porada.sk/images/icons/icon15.gif


a o tejto podmienke nievie niekto?
views
29.10.07,11:59
Otázky boli formou písomného testu, väčšinou to boli formulované tak, že si mal vybrať správnu odpoveď z daných možností . Nič stresujúce, po odovzdaní testu to bolo hneď vyhodnocované a v podstate v priebehu 2 hodín sme všetci vedeli, či sme test urobili alebo nie.
dobri a mozem sa spitat s coho sa sklda cely ten test ako naprikald diki moc
Kristina27
29.10.07,13:18
Otázky sú formou testu - zakrúžkuj správnu odpoveď, zo živnostenského zákona, z obchodného zákonníka, ďalej napr. do koľkých dní sa treba prihlásiť na SP, aké odvody platí SZČO, kedy je dlhodobo nezamestnaný človek, kedy nemusí vrátiť dotáciu, kedy musí vrátiť časť dotácie, k akému dátumu sa prihlasuje SZČO povinne do SP, kedy sa má registrovať na DÚ, ja som si čítala aj zákon o nezamestnanosti a brožúrku od pracovníčky OÚP.
views
29.10.07,13:30
Ja som čerpala príspevok tohto roku. Absolvovala som tzv. testy, ktoré sa týkali základných otázok v oblasti podnikania. Tieto som úspešne zvládla, ale tí, ktorí nedosiahli stanovený počet bodov museli následne absolvovať akýsi kurz podnikateľského minima. Môj osobný pocit z vybavovania tohto príspevku bol vcelku pozitívny, nemala som s tým väčšie problémy. Ale asi to závisí aj od konkrétneho ÚP.


dobri den mozete mi poradit este dneska ak mozete ake otazky boly na teste ohladom coho aby som ziskal co najviac bodou a ziskal tu dotaciiu dakujem vam moc krat s coho sa to vsetko sklada
Kristina27
29.10.07,13:53
Čítaj predošlé príspevky.
Treba si prečítať zákon živnostenský, obchodný - prvé paragrafy, o sociálnom poistení - prvé paragrafy, zákon o zamestnanosti, čo je podnikanie, kto je podnikateľ, aké poznáme živnosti, z čoho sa skladá SP - nemocen., dôchodkové, úraz., garančn. a poist. v nezamestn.,, kto dostáva príspevok na SZČ, aký je znevýhodnený uchádzač , kedy sa občan nezaradí do evidencie nezamestnaných...... Všeobecný rozhľad.
zanetth
29.10.07,14:24
a o tejto podmienke nievie niekto?

Môj osobný názor - ak za teba neplatil zamestnávateľ odvody, nie je to tvoja vina a podľa mňa to nemá nič spoločné s podmienkami na poskytnutie príspevku ( aspoň som o tom nepočula ). Čo môžem potvrdiť -po schválení žiadosti o poskytnutie príspevku ( tzn. po úspešnom absolvovaní testov a schválení podnikateľského zámeru ) som musela spolu so živnostenským listom odovzdať aj potvrdenie zo zdravotnej poisťovne, že som evidovaná ako SZČO od dátumu začatia podnikateľskej činnosti uvedeného na ŽL.
zanetth
29.10.07,14:27
a ak sa mozem spitat z coho sa tie otazky skladaju ako napriklad ,,, prosim dikk


Čítaj predchádzajúce príspevky v tejto téme, sú tam uvedené príklady otázok.