mysimis
16.10.07,08:37
Podnikateľka, ktorá prevádzkuje malý bufet nastupuje do nemocnice na 3 dni. Počas svojej neprítomnosti ju bude zastupovať rodinný príslušník - manžel, ktorý je riadne zamestnaný. Jednalo by sa len o výpomoc na uvedené 3 dni. Je potrebné s ním spísať dohodu na uvedené zastupovanie a prihlásiť ho do SP?
Tweety
16.10.07,06:48
Nie, nie je potrebná, kedže ide o rodinného príslušníka, ktorý je už prihlásený v SP z titulu zamestnanca- v tomto prípade to nebude ilegálna práca.
mysimis
16.10.07,07:07
Nie, nie je potrebná, kedže ide o rodinného príslušníka, ktorý je už prihlásený v SP z titulu zamestnanca- v tomto prípade to nebude ilegálna práca.

Ďakujem za usmernenie, medzi časom som si nalistovala zákon o nelegálnej práci a tam som to našla.:)
Uľa
27.11.07,12:14
SZČO (manželka) otvára živnosť a tiež prevádzku autoservisu - jej manžel bude figurovať ako zodpovedný vedúci a tiež vykonávať všetkú prácu týkajúcu sa autoservisu (automechanika). Chcem sa spýtať, či manžel manželke môže pomáhať bez akejkoľvek zmluvy alebo ho musí prihlásiť do SP a pripraviť mu nejakú pracovnoprávnu zmluvu.
Zoltán Kovács
27.11.07,12:28
SZČO (manželka) otvára živnosť a tiež prevádzku autoservisu - jej manžel bude figurovať ako zodpovedný vedúci a tiež vykonávať všetkú prácu týkajúcu sa autoservisu (automechanika). Chcem sa spýtať, či manžel manželke môže pomáhať bez akejkoľvek zmluvy alebo ho musí prihlásiť do SP a pripraviť mu nejakú pracovnoprávnu zmluvu.

Zodpovedná osoba musí mať prac.zmluvu min. na 4 hod. denne.
brčko
27.11.07,20:54
Zodpovedná osoba musí mať prac.zmluvu min. na 4 hod. denne.

Doplnam: Zodpovedná osoba (podla živnostenského zákona) musí byť v pracovnoprávnom vzťahu; to však neplatí , ak je ním manžel (manželka) podnikatela alebo ak ide o právnickú osobu, jej spoločník alebo člen.
Uľa
30.11.07,13:04
Ďakujem za pomoc a môžte ma prosím odporučiť aj na konkrétny zákon či paragraf? Ešte raz vďaka
Danila
30.11.07,13:34
Ďakujem za pomoc a môžte ma prosím odporučiť aj na konkrétny zákon či paragraf? Ešte raz vďakaZákon o nelegálnej práci 82/2005 v neskoršom znení 125/2006 Z.z. § 2a.
Melnick
30.11.07,13:47
Doplnam: Zodpovedná osoba (podla živnostenského zákona) musí byť v pracovnoprávnom vzťahu; to však neplatí , ak je ním manžel (manželka) podnikatela alebo ak ide o právnickú osobu, jej spoločník alebo člen.

Len pozor! Ten vypomáhajúci rodinný príslušník ,musí byť dôchodkovo poistený z iného vzťahu. :)
Melnick
30.11.07,14:04