Inna
16.10.07,08:49
Otázočka? Môžem vyplatiť zamestnancovi, ktorý pracuje na pól úväzku za minimálnu mzdu daňový bonus? Teda jeho hrubá mzda v mesiaci je 3800,--Sk?
Zita4
16.10.07,06:59
Minimálna mzda je 8100 Sk, takže by musel mať príjem aspoň 4050 v októbri.

Ak je to za september, tak tých 3800 Sk je polovica minimálnej mzdy 7600 Sk platnej do 09/2007, t.zn., že má nárok na daňový bonus (ak spĺňa aj ostatné podmienky § 33 ZoDP).
svedia
22.10.07,15:39
Ahojte prosim pomôžte.. polovicu mesiaca som bola zamestananá a doteraz mi bol aj tam vyplacaný daňový bonus. Ale neviem ako v terajšom zamestaní( druhá polovica mesiaca)? ako sa to správne má urobiť... či až od nasledujúceho mesiaca si ho uplatňovať?... ďakujem za odpoveď
abel
22.10.07,15:49
Vo vyhlásení pre nového zamestnávateľa uvedieš, že si bonus uplatňuješ až od ďalšieho mesiaca.
svedia
22.10.07,15:55
VELMI PEKNE ĎAKUJEM abel..

Dobre, môžem až dalšieho mesiaca ale asi aj pri ročnom zúčtovaní praddavkov dane, ze? Ešte raz DIK
abel
22.10.07,15:58
VELMI PEKNE ĎAKUJEM abel..

Dobre, môžem až dalšieho mesiaca ale asi aj pri ročnom zúčtovaní praddavkov dane, ze? Ešte raz DIK
Áno, pri ročnom zúčtovaní dane sa urobí sumár, na koľko si mala nárok a koľko ti bolo vyplatené. Prípadný nedoplatok si vyžiadaš, preplatok budeš musieť vrátiť.
vikinka
22.10.07,15:59
DB spätne si uplatní zamestnanec pri roč.zúčt.dane.
Uľa
12.11.07,08:15
Zamestnanec má väčšinu roka príjem nižší ako polovica minimálnej mzdy, číze nárok na DB nemá. Ale za august mal príjem vyšší a teraz by odo mňa chcel, aby som mu ho vyplatila v nasledujúcom mesiaci. Viem, že to nejde spätne vyplácať, ale chcem sa spýtať ako to bude v ročnom zúčtovaní? Pretože úhrn prostriedkov za rok bude nižší ako 1/2 minimálnej mzdy. Tým pádom nebude mať nárok na DB a bude o ten jeden mesiac oškodovaný.... Je to tak? Ďakujem
Marta404
12.11.07,08:40
za august dodatočne nemôžete vyplatiť DB, vysporiada sa to pri roč. zúčt. dane, ak nedosiahne 1/2 min. mzdy nemá nárok, ale ak by bol mal v 08 vypl. DB mal by peniažky k dobru....
svedia
14.12.07,08:43
ahojte.. poradte prosím.. má zamestnanec nárok na daňový bonus ak má zmluvu na 22,5 hod/týždenne? Dikas
Tweety
14.12.07,08:44
ahojte.. poradte prosím.. má zamestnanec nárok na daňový bonus ak má zmluvu na 22,5 hod/týždenne? Dikas
Podstatný nie je jeho pracovný čas, ale výška mzdy, ktorú zaň dostane.
§ 33
Daňový bonus

(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 6480 Sk ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.
(2) Za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu.125)
abel
14.12.07,08:52
Ak za mesiac zarobí aspoň 4050.- Sk v hrubom, má nárok na bonus.
svedia
14.12.07,10:02
má 55 na hodinu.. takže asi má nárok?
jankasm
14.12.07,10:36
má 55 na hodinu.. takže asi má nárok?

No síce uvažuješ správne, že má nárok na DB keďže zarobí 55,- na hodinu, ale to len v prípade, že tých hodín naozaj odpracuje toľko. Pretože ak bude napr. PN alebo bude mať neplatené voľno, a odrobí napr. za mesiac len 70 hodín, tak dosiahne mzdu 70*55=3850,-. Vtedy nárok na DB nemá.
Vždy je dôležité to, akú mzdu v skutočnosti dosiahne za ktorý mesiac. Môže sa stať, že v jednom mesiaci nárok na DB mať bude a v ďalšom zase nie. :)
svedia
14.12.07,11:19
ďakujem.. ešte sa chcem spýtať.. Keď sa všetko zráta pri RZ dane ( mesiace s výšším príjmom a mesiace kde nárok nebol na DB) môže sa uplatniť po zrátaní..
abel
14.12.07,11:27
Ak dosiahne za rok 2007 hrubý príjem zo závislej činnosti minimálne vo výške 46.350.- Sk, má nárok na doplatenie bonusu aj za tie mesiace, kedy potrebný príjem nedosiahol. Za mesiace 1-6 je nárok na bonus 540.- Sk mesačne, za 7-12 vo výške 555.- Sk mesačne, ak mal dieťa po celý rok, je to 6570.- Sk.
leka
03.01.08,15:41
asi som to doteraz zle chápala. Možno netrafím presné čísla, ale, ak má zamestnanec HM 10000, uplatňuje si nezdaniteľnú položku, daň by bola na konci cca 300 Sk ale tiež chce daň. bonus, čo to presne znamená? Že jeho daň na úhradu bude 300-555=0 SK, alebo 300-555=-255 a teda sa mu má ešte doplatiť 255 SK?
Ďakujem vám moc
Iveta Matlovičová
03.01.08,15:48
asi som to doteraz zle chápala. Možno netrafím presné čísla, ale, ak má zamestnanec HM 10000, uplatňuje si nezdaniteľnú položku, daň by bola na konci cca 300 Sk ale tiež chce daň. bonus, čo to presne znamená? Že jeho daň na úhradu bude 300-555=0 SK, alebo 300-555=-255 a teda sa mu má ešte doplatiť 255 SK? áno doplatíš mu 255 Sk pochopila si to správne
Ďakujem vám moc

odpoveď vyznačená v texte
makovnik1
03.01.08,15:50
Doplatí sa mu 255 Sk. Ak máte viacej za-cov ktorím vyjde daň, "poníži" sa o tú sumu ich odvod na DÚ. Ak by náhodou žiadna daň na odvod nebola, musí to zamestnávateľ vyplatiť zo svojich prostiedkov a v ďaľšom kvartáli si peniaze vyžiada od DÚ v štvrťročnom prehľade
leka
03.01.08,15:54
Ďakujem
ickom
05.01.08,12:04
Ja som sa včera o daň.bonuse zhovárala s kamarátkou a nezhodli sme sa na jednej veci. Manžel podniká od septembra, ja som zamestnaná od augusta, predtým som poberala rod.príspevok. Keďže mi od augusta zamestnávateľ vypláca daň.bonus, chcela som si v manželovom daň.priznaní uplatniť daňový bonus aj za obdobie od januára do júla (aj keď manžel v tom období nemal živnosť). Myslím, že je jedno, či si ten zvyšok roka budem žiadať ja pri ročnom zúčtovaní dane u zamestnávateľa, alebo manžel a to, odkedy má živnosť na to nemá vplyv. Ona tvrdí, že keďže v tom období živnosť nemal, nemá ani nárok na daň.bonus a že sa nedá vypočítať alikvotná časť, že ona to vie predsa len lepšie, keď to 2 roky dozadu sama robila... Deti ale žijú s nami v domácnosti celý rok a keď som čítala aj ostatné témy, tak si myslím, že môže. Alebo som to zle pochopila???
ickom
05.01.08,12:14
asi som to doteraz zle chápala. Možno netrafím presné čísla, ale, ak má zamestnanec HM 10000, uplatňuje si nezdaniteľnú položku, daň by bola na konci cca 300 Sk ale tiež chce daň. bonus, čo to presne znamená? Že jeho daň na úhradu bude 300-555=0 SK, alebo 300-555=-255 a teda sa mu má ešte doplatiť 255 SK?
Ďakujem vám moc

A to si uplatňuje daň.bonus len na jedno dieťa a za jeden mesiac?
Pepa
05.01.08,12:24
Ja som sa včera o daň.bonuse zhovárala s kamarátkou a nezhodli sme sa na jednej veci. Manžel podniká od septembra, ja som zamestnaná od augusta, predtým som poberala rod.príspevok. Keďže mi od augusta zamestnávateľ vypláca daň.bonus, chcela som si v manželovom daň.priznaní uplatniť daňový bonus aj za obdobie od januára do júla (aj keď manžel v tom období nemal živnosť). Myslím, že je jedno, či si ten zvyšok roka budem žiadať ja pri ročnom zúčtovaní dane u zamestnávateľa, alebo manžel a to, odkedy má živnosť na to nemá vplyv. Ona tvrdí, že keďže v tom období živnosť nemal, nemá ani nárok na daň.bonus a že sa nedá vypočítať alikvotná časť, že ona to vie predsa len lepšie, keď to 2 roky dozadu sama robila... Deti ale žijú s nami v domácnosti celý rok a keď som čítala aj ostatné témy, tak si myslím, že môže. Alebo som to zle pochopila???
Manžel si môže uplatniť DB - pri splnení zákonom stanovených podmienok, vlastné sú, žije s nimi v domácnosti, sú nezaopatrené, jeho ZD/ČZD/ z par. 6 bude min. 1,- SK - správne si to pochopila.
Lydka R
05.01.08,12:29
Manžel si môže uplatniť DB - pri splnení zákonom stanovených podmienok, vlastné sú, žije s nimi v domácnosti, sú nezaopatrené, jeho ZD/ČZD/ z par. 6 bude min. 1,- SK - správne si to pochopila.

Doplním
Nestačí mať základ dane 1,- Sk
Jeho príjem zo živnosti musí byť min. 6 násobok minimálnej mzdy

Zákon o dani z príjmov
§ 33
Daňový bonus
(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 6480 Sk ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.
Ninna
13.01.08,12:49
Manžel poberá daňový bonus v zamestnaní ale v združení FO mu vychádza strata bude to mať vplyv na už vyplatený daňový bonus?
Anja111
13.01.08,12:56
Manžel poberá daňový bonus v zamestnaní ale v združení FO mu vychádza strata bude to mať vplyv na už vyplatený daňový bonus?
Nie, nebude to mať žiadny dodatočný dopad. Keď má DB vyplácaný v zamestnaní, tak mu zrejme aj patrí, lebo spĺňa všetky podmienky...
Ninna
13.01.08,12:58
podmienku dosiahnutia príjmu v zamestnaní spĺňa. Ďakujem za odpoveď.
Lydka R
18.03.08,12:34
Už hodnú chvíľu hľadám v zákone aj na Porade, no nenašla som odpoveď na otázku, kde nie som celkom istá.
Daňovník si "vyženil" v apríli deti. Žijú v spoločnej domácnosti a manželka nemala zdaniteľný príjem. Môže si DB vyžiadať už za apríl, alebo až od mája?
V zákonoch sa píše:
§33 ZDP
...
(2) Za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu.125)
...
(5) Daňovníkovi, ktorý vyživuje dieťa len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, možno znížiť daň alebo preddavky na daň z príjmov podľa § 5 len o sumu vo výške 1/12 daňového bonusu za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky na jeho uplatnenie. Daňový bonus možno uplatniť už v kalendárnom mesiaci, v ktorom sa dieťa narodilo alebo v ktorom sa začína sústavná príprava dieťaťa na budúce povolanie, alebo v ktorom bolo osvojené alebo prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu.


V 2. vete ods. 5 nevidím dieťa druhého z manželov, teda až od mája?
lillian
18.03.08,12:47
ahojte,zivnostnik,ktory pobera rodinne pridavky s prijmom 300 000sk,ale ma zaklad dane 0 si nemoze uplatnit danovy bonus. ak by mal zaklad dane 5000sk,moze si uplatnit danovy bonus? znamena to,ze by mu danovy urad vratil cca 1500sk?alebo to znamena len tolko,ze by nemusel platit dan...?
Petra29
18.03.08,13:00
Už hodnú chvíľu hľadám v zákone aj na Porade, no nenašla som odpoveď na otázku, kde nie som celkom istá.
Daňovník si "vyženil" v apríli deti. Žijú v spoločnej domácnosti a manželka nemala zdaniteľný príjem. Môže si DB vyžiadať už za apríl, alebo až od mája?
V zákonoch sa píše:
§33 ZDP
...
(2) Za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu.125)
...
(5) Daňovníkovi, ktorý vyživuje dieťa len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, možno znížiť daň alebo preddavky na daň z príjmov podľa § 5 len o sumu vo výške 1/12 daňového bonusu za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky na jeho uplatnenie. Daňový bonus možno uplatniť už v kalendárnom mesiaci, v ktorom sa dieťa narodilo alebo v ktorom sa začína sústavná príprava dieťaťa na budúce povolanie, alebo v ktorom bolo osvojené alebo prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu.


V 2. vete ods. 5 nevidím dieťa druhého z manželov, teda až od mája?
Myslím si Lydka, že podmienky na uplatnenie splnil od mája.
Petra29
18.03.08,13:02
ahojte,zivnostnik,ktory pobera rodinne pridavky s prijmom 300 000sk,ale ma zaklad dane 0 si nemoze uplatnit danovy bonus. ak by mal zaklad dane 5000sk,moze si uplatnit danovy bonus? znamena to,ze by mu danovy urad vratil cca 1500sk?alebo to znamena len tolko,ze by nemusel platit dan...?
Ak vykáže pri tomto príjme ZD aspoň 1 Sk, môže si uplatniť DB vo výške 6570 Sk za rok 2007 /na 1 dieťa za 12 mesiacov/, znamená to, že buď si zníži daň.povinnosť o túto sumu, alebo ak nemá daň.povinnosť, požiada DU o vyplatenie sumy DB.
lillian
18.03.08,13:09
nevadi,ze je v strate?aj tak ma narok na vyplatenie 6570sk?
Petra29
18.03.08,13:10
Základ dane musí vykázať, viď vyššie
lillian
18.03.08,13:13
takze ak ma zaklad dane 1sk,tak mu danovy urad vyplati 6569sk a ak ma zd 0,tak nedostane nic?
Petra29
18.03.08,13:15
Ak má ZD 1 Sk, predpokladám, že daň bude 0, takže má nárok na daň.bonus 6570. Základ dane nie je daňová povinnosť.
lillian
18.03.08,13:25
teda mu vratia 6570sk...
lillian
18.03.08,13:43
ak si uplatnuje danovy bonus,je potrebne podat s danovym priznanim aj nejaku prilohu,co sa tohoto tyka
abel
18.03.08,14:57
Kópiu rodného listu dieťaťa, ak má dieťa nad 15 rokov, potvrdenie o návšteve školy.
abel
18.03.08,15:01
Už hodnú chvíľu hľadám v zákone aj na Porade, no nenašla som odpoveď na otázku, kde nie som celkom istá.
Daňovník si "vyženil" v apríli deti. Žijú v spoločnej domácnosti a manželka nemala zdaniteľný príjem. Môže si DB vyžiadať už za apríl, alebo až od mája?
V zákonoch sa píše:
§33 ZDP
...
(2) Za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu.125)
...
(5) Daňovníkovi, ktorý vyživuje dieťa len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, možno znížiť daň alebo preddavky na daň z príjmov podľa § 5 len o sumu vo výške 1/12 daňového bonusu za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky na jeho uplatnenie. Daňový bonus možno uplatniť už v kalendárnom mesiaci, v ktorom sa dieťa narodilo alebo v ktorom sa začína sústavná príprava dieťaťa na budúce povolanie, alebo v ktorom bolo osvojené alebo prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu.


V 2. vete ods. 5 nevidím dieťa druhého z manželov, teda až od mája?
Na začiatku apríla ešte nespĺňa podmienku, lebo k 1. 4. to nebolo dieťa manželky, manželkou sa stala až počas mesiaca (teda aspoň tak som porozumela zo zadania), nárok na bonus je splnený až k 1. 5.
Lydka R
18.03.08,18:33
Na začiatku apríla ešte nespĺňa podmienku, lebo k 1. 4. to nebolo dieťa manželky, manželkou sa stala až počas mesiaca (teda aspoň tak som porozumela zo zadania), nárok na bonus je splnený až k 1. 5.

ďakujem za odpovede, tak nejak som tomu rozumela, len som si nebola istá, či si správne vykladám tie paragrafy.:)
lillian
19.03.08,07:52
este pre ujasnenie, ak je zivnostnik v strate nema narok na danovy bonus,ale aj ma ZD aj 1Sk ma narok na danovy bonus?