mysimis
16.10.07,09:48
Chcela by som sa opýtať aký je rozdiel medzi občianskym združením a neziskovou organizáciou?
victoria
16.10.07,12:26
Obcianske zdruzenia sa riadia zakonom o zdruzovani obcanov a neziskove organizacie Zákonom č. 213/1997 Z.z. v znení novely zákona č. 35/2002 Z.z., kde je neziskova organizacia definovana ako pravnicka osoba poskytujuca vseobecne prospesne sluzby.
victoria
16.10.07,12:26
Právny rámec občianskych združení upravuje zákon č. 83/1990 Zb. o združovaní občanov v znení neskorších predpisov.
mysimis
16.10.07,16:07
Právny rámec občianskych združení upravuje zákon č. 83/1990 Zb. o združovaní občanov v znení neskorších predpisov.

Victoria, ďakujem, tieto zákony som si popozerala, ale stále neviem aký je medzi nimi rozdiel.
victoria
17.10.07,08:20
Pod všeobecne prospešnými službami zákon rozumie najmä poskytovanie zdravotnej starostlivosti, poskytovanie sociálnej pomoci a humanitnú starostlivosť, tvorbu, rozvoj, obnovu a prezentáciu duchovných a kultúrnych hodnôt, tvorbu a ochranu životného prostredia, služby na podporu regionálneho rozvoja a zamestnanosti, zabezpečovanie bývania, správy, údržby a obnovy bytového fondu.
Kdežto v prípade občianskych združení sú občania oprávnení zakladať spolky, spoločnosti, zväzy, hnutia, kluby a združovať sa v nich z dôvodu realizovania svojich záujmov.
V prípade že je záujem založiť nejakú organizáciu združujúcu občanov s podobnými záujmami, cieľmi, za účelom záchrany kultúrnych pamiatok, turistického ruchu tak je vhodnejšia forma občianskeho združenia. Pokiaľ chcú občania založiť organizáciu, ktorá by slúžila a plnila nejaký verejnosti prospešný účel je vhodnejšia forma neziskovej organizácie s týmto účelom. Tieto organizácie nezriedka zakladajú aj obce (napr. domovy dôchodcov, sociálnych služieb) alebo v týchto organizáciách potom vznikjaú tzv. chránené dielne, kde zdravotne znevýhodnení občania realizujú svoje aktivity a výsledky ich činnosti idú na verejnoprospešný účel....
mysimis
17.10.07,08:23
Victoria, ďakujem Ti za Tvoju odpoveď, teraz som to už pochopila.