hexina
16.10.07,11:06
Dobry den,

som uplny zaciatocnik v tejto brandzi, a preto mam par otazok. Otec je projektant, ktory najprv zacal robit ako zivnostnik. Rozhodol sa urobit si s.r.o. a ma status konatela. Vypracuvava projektove dokumentacie a preto sa pytam Vas odbornikov:) ako to je, ked sa pod tu dokumentaciu musi podpisat ci musi mat nejaku zmluvu ako pracovnik verzus s.r.o. doteraz to riesil tak,ze si uzatvaral zmluvy medzi zivnostou a s.r.o. A fakturoval si. Teraz ma s.r.o. a slobodne povolanie. A fakturuje si opat. Neexistuje nejaka ina forma? moze ako konatel robit tieto projektove dokumentacie? musi mat nejaku specialnu zmluvu? alebo sa ma stat aj zamestnancom? Ako je to navyhodnejsie, co sa tyka odvodov?

Ospravedlnujem sa za laickost:) a vopred dakujem
Zoltán Kovács
16.10.07,09:12
Dobry den,

som uplny zaciatocnik v tejto brandzi, a preto mam par otazok. Otec je projektant, ktory najprv zacal robit ako zivnostnik. Rozhodol sa urobit si s.r.o. a ma status konatela. Vypracuvava projektove dokumentacie a preto sa pytam Vas odbornikov:) ako to je, ked sa pod tu dokumentaciu musi podpisat ci musi mat nejaku zmluvu ako pracovnik verzus s.r.o. doteraz to riesil tak,ze si uzatvaral zmluvy medzi zivnostou a s.r.o. A fakturoval si. Teraz ma s.r.o. a slobodne povolanie. A fakturuje si opat. Neexistuje nejaka ina forma? moze ako konatel robit tieto projektove dokumentacie? musi mat nejaku specialnu zmluvu? alebo sa ma stat aj zamestnancom? Ako je to navyhodnejsie, co sa tyka odvodov?

Ospravedlnujem sa za laickost:) a vopred dakujem

Ohľadne odvodov pripájam link:
http://www.porada.sk/t57731-konatel-prijem-odvody.html

Ako konateľ nemusí mať prac.zmluvu s vlastnou s.r.o. Status konateľa mu vyplýva zo spoločenskej zmluvy, resp. zakladateľskej listiny.
hexina
16.10.07,09:21
Hm cize on ako konatel moze projektovat a vykonavat beznu cinnost a si za to platit len odmenu? a ked sa odmena plati iba raz rocne ako potom taki konatelia prezivaju pocas celeho roka?:) platia si nieco aj mesacne? Ako to riesia z financiami..alebo si vyplatia na konci roka podiel na zisku? mam v tom mish mash...dakujem velmi pekne za ochotku a skoru reakciu
nika17
17.10.07,17:00
ja by som navrhovala ust.§66 ods. 2, pokial ide o typ zmluvy pre konatela.Zmluva o vykone funkcie, ziaden inominat, ani pracovna. Tie mozu byt, ale nie su pravnym dovodom vykonu finkcie konatela, jedine, ze by bol sucastne zamestnanec
Danila
17.10.07,17:06
ja by som navrhovala ust.§66 ods. 2, pokial ide o typ zmluvy pre konatela.Zmluva o vykone funkcie, ziaden inominat, ani pracovna. Tie mozu byt, ale nie su pravnym dovodom vykonu finkcie konatela, jedine, ze by bol sucastne zamestnanecToto bolo zložité pre mňa, bude to zložité aj pre hexinu. Právny výkon funkcie konateľa zakladá jeho menovanie za konateľa so zápisom do OR aj bez zmluvy. Keď peniaze má, tak to rieši podielom na zisku, keď nemá, tak pracovnou zmluvou, et...:)
cifa
19.10.07,12:42
Danila,
je možné aby si konateľ cez pracovnú zmluvu platil minimalnu mzdu a odvody aj z penazí ktoré vložil pri založení spoločnosti ako základný vklad.......
(teda ked sa mu nedarí.....:-) )
mysimis
19.10.07,18:24
Danila,
je možné aby si konateľ cez pracovnú zmluvu platil minimalnu mzdu a odvody aj z penazí ktoré vložil pri založení spoločnosti ako základný vklad.......
(teda ked sa mu nedarí.....:-) )

Cifa, konateľ nemusí byť zamestnaný na pracovnú zmluvu. Môže byť na zmluvu o výkone funkcie konateľa. V tomto prípade si platí len odvody do ZP a odvádza daň.
ajobs
19.10.07,18:36
.... a už len dodám - z takejto zmluvy neplatí povinné odvody do SP.
liba2
19.10.07,19:42
Danila,
je možné aby si konateľ cez pracovnú zmluvu platil minimalnu mzdu a odvody aj z penazí ktoré vložil pri založení spoločnosti ako základný vklad.......
(teda ked sa mu nedarí.....:-) )
Zaplatením základného imania spoločníkom, t.j vložením do pokladne alebo na bankový účet, sú tieto peniaze firemné a možno ich použiť na úhradu akéhokoľvek prevádzkového výdavku (oprávneného; v súlade so zákonom) teda aj na výplaty miezd, odvodov zamestnancov aj na odmenu konateľa.
hexina
23.10.07,09:42
dakujem za pomoc..cize ked to zhrniem tak staci ak kontal ma zmluvu o vykone funkcie konatela a moze projektovat aj bez toho ze nema pracovnu zmluvu?
Janinkaaa
23.10.07,13:42
Ale môže mať konateľ uzavretú prac. zmluvu napr. na funkciu, ako riaditeľ a pod. ?
Nesmie mať len uzavretú prac. zmluvu na konateľa.
mysimis
23.10.07,15:09
Ale môže mať konateľ uzavretú prac. zmluvu napr. na funkciu, ako riaditeľ a pod. ?
Nesmie mať len uzavretú prac. zmluvu na konateľa.

áno, ak je niekto konateľom, môže mať aj pracovnú zmluvu ako riaditeľ firmy. Pracovnú zmluvu na výkon funkcie konateľa nesmie mať. Môže to byť len zmluva o výkone funkcie. Tá môže byť platená ale aj neplatená.
macte
23.10.07,18:28
Chcem sa pripojit do debaty. Ako má vyzerat taka zmluva o vykone funkcie konatela? Ake nalezitosti ma mat?
liba2
23.10.07,18:54
pre macte

http://www.porada.sk/t5125-vyplata-pre-konatela.html

v príspevku č. 5 od lenky
seeky
28.10.07,20:48
Zaplatením základného imania spoločníkom, t.j vložením do pokladne alebo na bankový účet, sú tieto peniaze firemné a možno ich použiť na úhradu akéhokoľvek prevádzkového výdavku (oprávneného; v súlade so zákonom) teda aj na výplaty miezd, odvodov zamestnancov aj na odmenu konateľa.


moze si firma dat do nakladov uhradu ZP a dane z prijmu z konatelovej odmeny?
KEJKA
28.10.07,21:07
do nákladov ide odmena konateľa brutto.
zrazená daň z príjmu je jej súčasťou, rovnako aj povinné odvody formou zrážky, prípadne dalsie odvody za organizáciu.
Zuzana Kašická
31.10.07,09:58
Ahojte poraďáci.

Môže mi niekto obšírnejšie vysvetliť význam slova konateľ a správca vkladu? A taktiež kde by som našla predmety činnosti pre s.r.o.?
Ďakujem pekne.

Zuzana
liba2
01.11.07,17:02
Môže mi niekto obšírnejšie vysvetliť význam slova konateľ a správca vkladu?
A taktiež kde by som našla predmety činnosti pre s.r.o.?
Ďakujem pekne. Zuzana
Skúsim to tak trochu laicky napísať:
Napr.
Zuzana Kašická je SZČO; je fyzická osoba - podnikateľ, ktorá vo svojom mene rozhoduje, schvaľuje, zodpovedá, podpisuje a pod.
S.r.o. je právnická osoba (nemá hlavu aby mohla rozhodovať, schvaľovať, nemá ruky aby mohla podpisovať, atď.) preto v mene s.r.o. musí konať niekto, tiež fyzická osoba – ale nie podnikateľ, kto je touto činnosťou poverený. Je to konateľ, ktorý v mene s.r.o. koná a zodpovedá. Spoločníci sa môžu rozhodnúť, či budú súčasne konateľmi, alebo na túto činnosť si niekoho nájdu, poveria ho a zaplatia mu. Aké sú kompetencie konateľa je uvedené v obchodnom zákonníku.

Správca vkladu – len veľmi zjednodušene uvediem:
Ak ide o 1-osobovú s.r.o., tak spravidla spoločník je aj konateľom, ale aj správcom vkladu.
Ak ide o viac-osobovú s.r.o., tak ešte pred založením s.r.o. sa spoločníci dohodnú kto bude zakladateľom s.r.o. a súčasne správcom vkladu. Uvádza sa to aj v spoločenskej zmluve. Správca sa stará o vklady spoločníkov (peniaze, majetok), hradí niektoré nevyhnutné výdavky, a pod. až do dňa vzniku s.r.o., t.j. zápisu do Obchodného registra.

Všetko je v Obchodnom zákonníku, treba si to prečítať.
Zuzana Kašická
05.11.07,07:35
Skúsim to tak trochu laicky napísať:
Napr.
Zuzana Kašická je SZČO; je fyzická osoba - podnikateľ, ktorá vo svojom mene rozhoduje, schvaľuje, zodpovedá, podpisuje a pod.
S.r.o. je právnická osoba (nemá hlavu aby mohla rozhodovať, schvaľovať, nemá ruky aby mohla podpisovať, atď.) preto v mene s.r.o. musí konať niekto, tiež fyzická osoba – ale nie podnikateľ, kto je touto činnosťou poverený. Je to konateľ, ktorý v mene s.r.o. koná a zodpovedá. Spoločníci sa môžu rozhodnúť, či budú súčasne konateľmi, alebo na túto činnosť si niekoho nájdu, poveria ho a zaplatia mu. Aké sú kompetencie konateľa je uvedené v obchodnom zákonníku.

Správca vkladu – len veľmi zjednodušene uvediem:
Ak ide o 1-osobovú s.r.o., tak spravidla spoločník je aj konateľom, ale aj správcom vkladu.
Ak ide o viac-osobovú s.r.o., tak ešte pred založením s.r.o. sa spoločníci dohodnú kto bude zakladateľom s.r.o. a súčasne správcom vkladu. Uvádza sa to aj v spoločenskej zmluve. Správca sa stará o vklady spoločníkov (peniaze, majetok), hradí niektoré nevyhnutné výdavky, a pod. až do dňa vzniku s.r.o., t.j. zápisu do Obchodného registra.

Všetko je v Obchodnom zákonníku, treba si to prečítať.

Ďakujem veľmi krásne za výstižnú a úplnú odpoveď.
Zuzana