gumimaci
16.10.07,12:24
Dobrý deň,
má zamestnanec právo dať zamestnávateľovi okamžitú výpoveď, ak mu zamestnávateľ odmieta dávať príspevok na stravné?
Tweety
16.10.07,10:27
NIe, nemôže, pozri bližšie §69 ZP.
gumimaci
16.10.07,10:31
Zamestnávateľ, neprispieva svojim zamestnancom, ktorých má zamestnaných na plný prac. úväzok ( 8hod.) denne, ani nijak nezabezpečuje stravu. Ako to s ním majú zamestnanci riešiť?
Paula
16.10.07,10:32
Zamestnávateľ, neprispieva svojim zamestnancom, ktorých má zamestnaných na plný prac. úväzok ( 8hod.) denne, ani nijak nezabezpečuje stravu. Ako to s ním majú zamestnanci riešiť?


Zaklopať mu na dvere a ukázať v zákonníku čierne na bielom;)
Paula
16.10.07,10:51
Nemenovaná firma na základe takéhoto podnetu zo strany zamestnanca kontrolu z inšpektorátu mala - a tú potom nezaujímalo iba stravovanie, prelustrovali podklady k výplatám, výplatné pásky, zmluvy (vrátane výšky mzdy podľa oprávneného nároku), dohody...kadečo. Zážitok pre zamestnávateľa, na ktorý nezabudne :)
drobeceva
16.10.07,10:56
Jasné, ich potom už zaujíma všetko možné /aj nemožné/...
gumimaci
16.10.07,11:13
Díky za rady :). Uvidíme či ďalšie upozornenie na neho zaberie, alebo nie. Ak nie, IP bude asi naozaj posledná možnosť
Jara
17.10.07,11:12
prosím Vás o radu:
Zamestnankyňa bola práceneschopná rok. Po posudkovej komisii jej bol priznaný invalidný dôchodok do 60%. Čakala som, že dá výpoveď, nakoľko sa jej fakt pracovať nechce.Má pracovné zaradenie ako krajčírka- dohľad v chránenej dielní. Počas jej neprítomnosti som zistila, že ju vlastne ani nepotrebujem a pracovník dielne ju úplne nahradí. Táto zamestnankyňa má len 20 hodinový kurz /poriadaný v minulosti úradom práce/ a inak je vyučená servírka. Aké možnosti výpovede mám? Len z organizačných dôvodov?Potrebujem následne aj súhlas úradu práce s výpoveďou, ak je to vlastne už invalid?
No a ak jej dám výpoveď tak jej budem hneď musieť vyplatiť aj 3 mesačné odchodné, alebo len ak by mala nad 70% pokles schopnosti a aj odstupné 3 mesačné nakoľko pracuje viac ako 5 rokov vo firme. Ďakujem všetkým ktorí poradia...
Stina
17.10.07,11:21
Ak jej dáš výpoveď podľa § 63 ods.1 písm a-c , musíš jej vyplatiť odstupné.
Odchodné by si vyplatila len v prípade prvého odchodu do starobného, predšasného starobnoho alebo invalidný dôchodok (nad 70%). To znamená, že zamestnanie skončilo až po po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok alebo starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %.invalidného dôchodku .
viď link : http://www.porada.sk/t36040-narok-na-odchodne.html
Jara
17.10.07,11:52
Okrem §63 nemám inú možnosť? Aj túto mám obmedzenú vzhľadom na to, že mi doniesla papier o poklese schopnosti na 60%, čiže najpr musím žiadať podľa § 66ZP o súhlas Úrad práce že s ňou chcem rozviazať pracovný pomer z organizačných dôvodov, lebo sa jej ruší napr. pracovné miesto.
Nedostatočným vzdelaním zrejme tiež nevyhrám, keď má len 20 hod. kurz a ten bol poriadaný úradom práce pre nezamestnaných. Robí viac ako 5 rokov, vtedy stačil aj kurz, ale teraz nestačí. S tým by som ju diskriminovala, však?

PS: Ide mi hlavne o to, že daná pracovníčka vytvárala zlú atmosféru - pracovnú a vlastne jej neprítomnosťou sa to fakt zlepšilo.
Jara
17.10.07,12:35
Ešte raz to skúšam posunuť, či niekto niečo neporadí. Prosím...