JMM
16.10.07,11:32
Chcela by som Vas poprosit o radu v nasledujucej situacii.

V 60 rocnej bytovke ma asi polovica bytov povodne ventily a druha polovica termostaticke ventily (nie od rovnakeho vyrobcu).
Po rekonstrukcii kotolne a namontovani regulátora diferenčného tlaku chceme vymenit povodne stare ventily.

Firmy, ktore nam termostaticke ventily ponukaju sa roznia v nazore:

1) ci treba vymenit vsetky ventily t.j. povodne ale aj nove termostaticke – tak aby boli nakoniec vo vsetkych bytoch jednotne ventily od jedneho vyrobcu

2) ci je nevyhnutne hydraulicke vyvazenie stupaciek – ale postaci vymena ventilov. (Jedna z firiem nam tvrdila, ze vyvazenie nie je potrebne, ked uz mame v kotolni regulator diferencneho tlaku, cim by sme usetrili dost penazi.)

3) ci treba ventily vymenit na vsetkych radiatoroch - alebo ci bude system fungovat, aj ked sa v kupelni ponechaju stare nizkoodporove ventily

Kedze sa jedna o bytovku s malym poctom bytov, hladame co najlacnejsie ale zaroven funkcne riesenie.

Vopred dakujem za Vase rady
lubica_02
18.10.07,13:51
Regulátor diferenč. tlaku postačuje len najviac na štyri nadzemné podlažia,ak je dom vyšší,mali by byť hydraulicky vyregulované všetky stúpačky v dome.
Čo sa týka radiátorov,myslím, že by sa mali vymeniť všetky ventily na radiátoroch. Ak termostatizáciu,tak úplnú a potom aj dobré kúrenie a pekné výsledky v hospodárení.Túto prácu doporučujem robiť len jedným dodávateľom, v prípade poruchy, bude za celý systém ÚK zodpovedať jedna firma,inak sa môžu vyhovárať vždy na tú druhú.
Orim
18.10.07,17:36
1) a 3) Pokiaľ tie staré termostatické ventily fungujú netreba ich meniť. Na výrobcovi nezáleží ak fungujú. Ak máte aj obyčajné ventily funkčné netreba ich meniť ale automaticky neregulujú len manuálne.
2) Je možné, že nebudete potrebovať hydraulické vyváženie stúpačiek, to sa takto ťažko hovorí. Záleží to od viacerých faktorov.
lubica_02
18.10.07,19:05
Orim nemôžem s Tebou úplne súhlasiť -termostatické ventily , ktoré sú už namontované a dúfam,že nie sú to staré / viac ako 5 - 6 rokov / môžu zostat,ak sú to však staré ventily tie doporučujem vymeniť - obyčajné ventily však z dôvodu bezporuchovej dodávky tepla d o bytov a z dôvodu hospodárnosti by som vymenila .Vyjadrujem len svoj názor a skúsenosti. Len sa čudujem, že v tomtodome nevznikalo nedokurovanie bytov alebo miestností,ktoré mali termostatické ventily namontované.
Orim
18.10.07,21:36
Asi si úplne nerozumieme, nevidím dôvod vymieňať niečo čo je funkčné a je to jedno či ide o ventil termostatický alebo obyčajný. Na druhej strane všetko má svoju životnosť a z hľadiska prevencie je dobré to vymeniť pri takejto príležitosti ak sa to celé opravuje. Je to však na ľuďoch ako sa rozhodnú, je ťažko niekoho do niečoho nútiť voči čomu má nejakú averziu a to či už výmenu obyčajných ventilov za termostatické alebo nefunkčných za funkčné. Na druhej strane je teba im to všetko vysvetliť čo všetko sa môže stať ak si to nevymenia a aké to bude mať následky hlavne ak sú tam merače tepla podľa ktorých sa spotreba rozúčtováva na jednotlivé byty.Či bude byt prekúrený alebo nedokúrený závisí hlavne od ľudí ktorí tam bývajú pokiaľ majú funkčné ventily.
Elena Navrátilová
19.10.07,04:23
Čo sa týka termostatických a aj klasických ventilov. Keď sme to menili u nás, boli v jednom byte menené termostatické venile, ktoré boli od iného výrobcu. Majstri pozreli aké sú, záležalo hlavne na tom ako s ú prednastavené, či je to totožné s tými, ktoré dávali do ostatných bytov. V jednom mali menené len za obyčajné ventile, staré už neslúžili nikde. Tak tie sa museli vymeniť práve z dôvodu vyregulovania vykurovacej sústavy. Neviem či by výsledný efekt, ktorý má vyregulovanie pre bytový dom mať bol taký, ak sa nedodrží práve tento úplne základný krok. Veď vyregulovanie je hlavne v tom, že to nastavenie na vykurovacích telesách bude jednotné, podľa projektu. Samozrejme netreba obísť ani výmenu a vyregulovanie "spiatočky" na telesách. Toto je moja skúsenosť. Myslím, že dnes sa budeme byviť o úspore nejakých pár korún, hruba do 1000 korún, záleží od počtu radiátorov v byte, ale všetko sa úspešne dokončí, všade sa povymieňajú ventile, ponastavuje prietok, prietok v telesách, celé sa to spustí a začnú problémy, ktorým sa dalo predísť hneď na začiatku. A to sa potom kolotoč s odstraňovaním reklamácií nezastaví. Terba to nechať na zhotoviteľa. Ale určite obyčajné ventile treba vymeniť za termostatické.
JMM
19.10.07,09:53
V prvom rade vam vsetkych dakujem za Vase rady a nazory.

Jedna sa o 3 poschodovu bytovku (12 bytov). Existujuce termostaticke ventily maju cca 3-4 roky a na 1 byt pripadaju 4 ventily. Pomerove merace tepla zatial nemame.

Zatial sme uvazovali s vymenou vsetkych povodnych nizkoodporovych ventilov s tym, ze termostaticke ventily nechame realizatorom okontrolovat a pokial to bude mozne ponechat.

Tiez by sme na zaciatok asi realizovali len vymenu ventilov a hydraulicke vyvazenie stupaciek by sme dali urobit neskor, ak by po vymene ventilov mali niektore z bytov (pravdepodobne byty na okraji bytovky) problemy s nedokurenim.

V podstate nam uz len zostava najst firmu, ktora by na takeho riesenie pristupila. ;)
Vedeli by ste niekoho odporucit ?

Orim, od akych faktorov zavisi ci hydraulicku regulaciu treba alebo netreba urobit? Zatial som pocula o moznych problemoch s nedokurenim alebo s "piskanim" ventilov.

Este raz dakujem ! :)
lubica_02
19.10.07,16:10
Orim podľa mňa,ak niekto chce vykonať termostatizáciu objektu - teda chce šetriť financie za dodávku tepla, mal by urobiť montáž termostatických ventilov na všetkých vykurovacích telesách. Vtedy tento náklad splní účel 100% . V opačnom prípade,ak niektorí nebudú mať namontované termostatické ventily - úspora bude- síce menšia, a vtedy zvýšené náklady by mal znášať ten, ktor si prácu nedal vykonať. V prípade, ak je taký byt napr. na prízemí, prichádza k horšiemu nastaveniu termostatických ventilov a v bytoch vyššie sa môžu vyskytnúť problémy. Mám to vyskúšané .
Hydraulicky vyvážené stúpačky nemusia byť do 4. nadzemného podlažia, niektoré firmy však montujú a presvedčia vlastníkov o tomto zhotovení. Nie je to na škodu, lebo si môžu kedykoľvek zistiť množstvo vody,veľkosť tlaku a ostatné, ale ak nemá dom na toto financie, všetko vyreguľujú termostatické ventily.
Orim
19.10.07,22:00
Keď hovoríme o temostatizácii nesmieme zabudnúť na hydraulickú reguláciu. Aby to však fungovalo všetko tak ako má byť musí sa k tomu spracovať projektová dokumentácia. Spoliehať sa na to, že to vyriešia (vyregulujú) termostatické ventily je dosť neprofesionálne. Je síce pravda, že to čiastočne termostatické ventily dokážu, ale treba povedať kedy. Dokážu to len vtedy, keď je nízky požiadavok na spotrebu tepla (vykurovanie), to znamená, že je teplo, alebo keď je veľmi veľký prebytok tepla. V tomto prípade však dochádza k nadmernému opotrebovaniu niektorých ventilov, šumeniu, pískaniu a podobným rušivým vplyvom. Ak chceme šetriť na teple, musíme investovať do regulačných zariadení. A ako to nastaviť k tomu slúži projekt.
Ako to všetko funguje som tu už popisoval.


Je to tu klikni na šípku
lubica_02
20.10.07,05:13
Keď hovoríme o temostatizácii nesmieme zabudnúť na hydraulickú reguláciu. Aby to však fungovalo všetko tak ako má byť musí sa k tomu spracovať projektová dokumentácia. Spoliehať sa na to, že to vyriešia (vyregulujú) termostatické ventily je dosť neprofesionálne. Je síce pravda, že to čiastočne termostatické ventily dokážu, ale treba povedať kedy. Dokážu to len vtedy, keď je nízky požiadavok na spotrebu tepla (vykurovanie), to znamená, že je teplo, alebo keď je veľmi veľký prebytok tepla. V tomto prípade však dochádza k nadmernému opotrebovaniu niektorých ventilov, šumeniu, pískaniu a podobným rušivým vplyvom. Ak chceme šetriť na teple, musíme investovať do regulačných zariadení. A ako to nastaviť k tomu slúži projekt.
Ako to všetko funguje som tu už popisoval.
Vypracovanie projektovej dokumentácie s príslušným prepočtom potreby dostatočného objemu cirkulujúcej vody, zabezpečenie dostatočného diferenčného tlaku je samozrejme bezpodmienčene nutné. Pískanie v termostatických hlaviciach spôsobuje práve diferenčný tlak - tomuto problému sa zabráni práve montážou regulátora tlaku na päte domu.V tvojom príspevku je perfektne popísaná funkcia termostatickej hlavice - je to naozaj tak,čo som aj príslušne ocenila.
Teraz sa bavíme o výmene všetkých ventilov v dome a nutnosti hydraulicky vyvážiť stúpačky .
Orim
20.10.07,15:35
už mi 2x zmizol príspevok !!!!!
tak stručne:
možno by som nemenil všetky ventily ale hydraulickú reguláciu by som urobil
lubica_02
20.10.07,17:36
Orim ja si myslím úplný opak - radšej termostatické ventily na 100% , regulátor diferenčného tlaku na pätu domu, predpokladám, že dom je hydraulicky vyreguľovaný na päte domu regulačnou armatúrou / v zmysle zákona /. Takto som to robila vo viacerých domoch - osvedčilo sa to a v rámci úspory financií by som reguláciu stúpačiek odložila alebo ani nerealizovala.
Protirečíme si, ale o tom je porada - prajem všetko dobré. Ľubica
Orim
21.10.07,17:52
Asi som sa zle vyjadril. Ventily by som nemenil tomu kto by to nechcel. Aby som nerobil hydraulickú reguláciu musel by som vidieť projekt a všetky prepočty, že to bude fungovať tak ako má len s regulátorom diferenčného tlaku.
javorka
09.01.09,19:57
Ja mam zase iny problem s termoregulacnymi ventilmi a sice podla mojho usudku nefunguju spravne.V kuchyni napr. radiator nezapinam vobec, ale ked otvorim okno v momente je radiator zeravy a ventil je pritom vypnuty.Dalo by sa to nejak mne ako laikovi doma opravit alebo treba kupit novy ventil?skusim hocico ak to pomoze.Tento problem maju aj ostatni susedia,ventily mame namontovane uz 4 roky su slovenskej vyroby.Radsej by som to skusila rozhybat ja z dovodu uspory financii na FO.dakujem
Elena Navrátilová
09.01.09,20:05
Nie je chyba vo ventile. Ventil je funkčný a funguje správne. Aj keď je ventil vypnutý pri otvorenom okne sa radiátor zohreje z dôvodu "protimrazovej ochrany". Tým sa zabráni možnému popraskaniu radiatorov.
Halli
09.01.09,20:26
Ja mam zase iny problem s termoregulacnymi ventilmi a sice podla mojho usudku nefunguju spravne.V kuchyni napr. radiator nezapinam vobec, ale ked otvorim okno v momente je radiator zeravy a ventil je pritom vypnuty.Dalo by sa to nejak mne ako laikovi doma opravit alebo treba kupit novy ventil?skusim hocico ak to pomoze.Tento problem maju aj ostatni susedia,ventily mame namontovane uz 4 roky su slovenskej vyroby.Radsej by som to skusila rozhybat ja z dovodu uspory financii na FO.dakujem

Skús ho nahriať fénom a vypne ti ;)...však preto je termoregulačný...
javorka
09.01.09,20:53
diki za radu.S tym fenom to vyskusam.Lenze ja mam radiatory bud studene/ked su vypnute/alebo uplne zerave aj ked ich zapnem na 3/to srdiecko/nikdy ich nemam vlazne akoby len temperovali
javorka
09.01.09,20:55
no a dnes ma spravca/riaditel bytoveho podniku/presviedcal,ze su zle a mame si dat nove
Halli
09.01.09,22:22
diki za radu.S tym fenom to vyskusam.Lenze ja mam radiatory bud studene/ked su vypnute/alebo uplne zerave aj ked ich zapnem na 3/to srdiecko/nikdy ich nemam vlazne akoby len temperovali

Ten fén som myslela obrazne, však to hneď nepoznáš, keď vypne...kým vychladne radiator, to by si sa nafúkala. Ale mala som prípad, že mali pri ventile motor chladničky a sťažovali sa mi, že raditor nehreje:rolleyes:...tak to len ako príklad.No a keď tvrdí správca, že sú zlé, tak nech vám ich vymení. Možno máš zlú len hlavicu, nie ventil. Ale to treba posúdiť u teba doma..;) To ti robí na všetkých radiatoroch?
Elena Navrátilová
10.01.09,04:41
diki za radu.S tym fenom to vyskusam.Lenze ja mam radiatory bud studene/ked su vypnute/alebo uplne zerave aj ked ich zapnem na 3/to srdiecko/nikdy ich nemam vlazne akoby len temperovali

Záleží od toho ako dlho máš riadiatory vypnuté. Ak ich máš vypnuté dlhú dobu byt si podchladzuješ. Kým vykúriš podchladený byt, prerobíš zbytočne kopec peňazí. Máš kúriť permanentne a regulovať na odchode z bytu a nie vypínať.
Pozri tento článok. Je dobre napísaný, dodržiavaj rady a uvidíš ako po zaužívaní si správneho vetrania zistíš či sú skutočne na vine ventily... http://lepsiebyvanie.centrum.sk/tipy_a_triky/263307/vetranie-v-zime:-rychlo-a-efektivne
najag
10.01.09,11:50
My sme namontovali na vsetky radiatory v bytovom dome termostaticke minikombiventily Siemens, ktore ako jedine dokazu zaroven vyrovnavat aj diferencny tlak a tym bolo zaroven hotove hydraulicke vyvazenie celeho bytoveho domu. Funguju super,naprosto tiche a k spokojnosti vsetkych.
rokr
11.01.09,06:52
Sany
22.02.09,11:45
Ja by som potrebovala poradiť, v čom je asi problém....u nás v dome zhruba začiatkom decembra boli namontované termostatické ventily a merače....a vyregulovaná súsatav...avšak predtým sme kúrili síce do zblbnutia a naplno, ale mali sme doma teplo...až prekúrené byty...ale normálne hriali v kuse všetky radiátory...máme stúpačkový systém, takže ani nemám na radiátore odvzdušňovací ventil...35 rokov to funguje tak, že sused na najvyššom poschodí musí proste odvzdušniť na začiatku vykurovacieho obdobia všetky svoje radiátory, aby tým odvzdušnil aj stúpačky....odkedy nám systém "vyregulovali" a vraj nastavili na max. teplotu 24 stupňov, radiátory mi idú v kuse naplno, aj keď ich mám na max., ale teplotu vyššiu ako 22 sa mi nepodarilo ešte dosiahnuť, jedina ak tam dýchame v miestnosti 4 osoby....a navyše, v kuchyni a v obývačke mi radiátor nehreje takmer vôbec...prívodová rúrka je horúca, ale teplo nepretlačí...takže studený odchov...netuším, v čom je problém, lebo kým do toho nerýpali, hriali všetky úplne prefektne...a ani neviem, ako to mám reklamovať, alebo čo mám urobiť...mohol by mi nejaký odborník poradiť, čo mám urobiť?
najag
22.02.09,15:30
Teplotu v miestnosti mozes dosiahnut iba taku, aku Ti umoznuje teplota media vo vykurovacom mediu, pretoze vykon radiatora je zavisly na teplote vody. Pretoze ide o ekvitermnu regulaciu kotolne, je teplota media vo vykurovacom systeme zavisla od vonkajsej teploty. V kuchyni a v obyvacke to najskor vypada na zdeformovanu ihlu v termostatickej hlavici termostatickeho ventilu nesprávnym pouzivanim a tym padom hlavica nereguluje, je potrebne rozobrat ju a narovnat, aby mohla bez problemov fungovat, nevypada to urcite na zavdusneny system. Je treba si zvyknut na to, ze nizkoodporovy ventil system bol nahradeny vysokoodporovym termostatickym ventilom, ktory zabezpecuje, aby sa odovzdal iba tepelny vykon radiatora podla teploty v miestnosti. Ak je spravne hydraulicky vyregulovana vykurovacia sustava.
Sany
22.02.09,15:49
Teplotu v miestnosti mozes dosiahnut iba taku, aku Ti umoznuje teplota media vo vykurovacom mediu, pretoze vykon radiatora je zavisly na teplote vody. Pretoze ide o ekvitermnu regulaciu kotolne, je teplota media vo vykurovacom systeme zavisla od vonkajsej teploty. V kuchyni a v obyvacke to najskor vypada na zdeformovanu ihlu v termostatickej hlavici termostatickeho ventilu nesprávnym pouzivanim a tym padom hlavica nereguluje, je potrebne rozobrat ju a narovnat, aby mohla bez problemov fungovat, nevypada to urcite na zavdusneny system. Je treba si zvyknut na to, ze nizkoodporovy ventil system bol nahradeny vysokoodporovym termostatickym ventilom, ktory zabezpecuje, aby sa odovzdal iba tepelny vykon radiatora podla teploty v miestnosti. Ak je spravne hydraulicky vyregulovana vykurovacia sustava.
Ďakujem...tie ventily sú úplne nové - 2 mesiace...takže by asi nemali byť deformované ihly....neviem si predstaviť nesprávne používanie...ja som si myslela, že to bude asi tým nesprávnym vyregulovaním...len neviem ako na nášho správcu...je "mimoriadne ochotný riešiť problém"...ale tak budem musieť nejako presvedčiť správcu, aby sa na to niekto prišiel pozrieť...
najag
23.02.09,08:18
Ak nie je zdeformovana ihla, tak je vadna termostaticka hlavica, ktora nereaguje na vonkajsiu teplotu a prietok je uzatvoreny, problem je iba v termostatickom ventile, ak nepreteka medium radiatorom. Vyraba to Cina, ako vsetko ostatne a preto aj kvalita moze byt premenliva .....
Sany
23.02.09,17:26
A nemôže to byť teda nesprávne vyregulované?
Julian
24.02.09,08:52
A nemôže to byť teda nesprávne vyregulované?

Uvádzaš, že vám nastavili na max. 24 st.C. Ty dosiahneš max. 22 st.C. Podľa toho čo popisuješ, tak asi nemáte PRVN. Ako to vyzerá u susedov? Je to aj ich problém? Ak oni problém nemajú tak ho máš iba ty. Aká je teplota v obyvačke a kuchyni keď radiátory sa nerozhrejú? Ak je nízka tak mohol by byť ventil na príčine. Skús dať dole hlavicu a tou ihlou niekoľkokrát rýchlo "pocukaj". Niekedy to pomôže ak je tam nejaká nečistota.
Sany
24.02.09,10:00
Skúsim...ďakujem....
najag
24.02.09,13:04
Ak mas teple privodne potrubie k radiatoru, tak to svedci o ventile. Hydraulika zabezpecuje, aby bol na stupacke stale rovnaky potrebny tlak a prietok. Ak by nebol v potrubi dostatocny tlak, tak ani privodne potrubie by nemohlo byt teple, pretoze by medioum nebolo dotlacene k Tvojmu radiatoru.