nonna8
16.10.07,11:54
ahojte poradaci potrebujem poradit ohladom parizskej torty resp. parizskeho kremu ... ako ho robite? pouzivate len smotanu na slahanie v nej roztopenu var. cokoladu a slahate do tuha??? drzi si taky krem svoj tvar ak ho dam do torty aj dlhsie alebo je na okamzitu konzumaciu??
vdaka ;)
Stina
16.10.07,10:03
Chobot
16.10.07,10:31
Prížsky krém : http://www.najrecepty.sk/story.php?id=1336

To nie je originál parížsky krém. Tam už je aj želatina.

Do parížskeho krému ide len šľahačka, kakao a cukor.

Tu je recept:
http://www.porada.sk/t19077-kubanska-torta.html
Marína
16.10.07,10:54
vieroslava
16.10.07,10:58
..............hmmm, všetky sú mňam, mohli by ste ešte priložiť link, kde by boli vzorky na ochutnanie .............:-)
LubicaN
17.10.07,04:46
...niekde v starších príspevkoch (tuším z pred dvoch rokov) o Vianočnom pečení bola príloha a v nej recept na parížske rezy. Minulé Vianoce som ich skúšala...tiež som sa bála... Ale držalo to pekne. Tam sa tá šľahačka naliala do hrnca, dovnútra som nalámala čokoládu. Smotanu som hriala kým sa čokoláda nerozpustila. Potom to šlo do druhého dňa do chladničky a len sa vyšľahalo (bez stužovača).

Skúsim pohľadať...
LubicaN
17.10.07,05:10
...niekde v starších príspevkoch (tuším z pred dvoch rokov) o Vianočnom pečení bola príloha a v nej recept na parížske rezy. Minulé Vianoce som ich skúšala...tiež som sa bála... Ale držalo to pekne. Tam sa tá šľahačka naliala do hrnca, dovnútra som nalámala čokoládu. Smotanu som hriala kým sa čokoláda nerozpustila. Potom to šlo do druhého dňa do chladničky a len sa vyšľahalo (bez stužovača).

Skúsim pohľadať...


malilinká oprava - z pred troch rokov. Hneď prvý koláčik z prílohy.
Dobrú chuť...


http://www.porada.sk/22957-post26.html
nonna8
17.10.07,07:08
dakujem georeo dokonca su na tej stranke aj ine celkom zaujimave recepty takze zase kopec inspiracie :)
tak som zvedava ako sa mi ta parizske torta podari ;) drzte palce
LubicaN
21.10.07,17:14
dakujem georeo dokonca su na tej stranke aj ine celkom zaujimave recepty takze zase kopec inspiracie :)
tak som zvedava ako sa mi ta parizske torta podari ;) drzte palce

Ako sa tortička vydarila? Ak dobre - prilož osvedčený recept... Ako som tu už párkrát písala - bežné koláče zvládam ľavou zadnou...ale akonáhle príde na slávnostné pečenie tak, sodoma-gomora... (Kočky z CCCC si pred rokom so mnou užili svoje...)

Za mesiac má moja Danielka 6 rôčkov a rada by som jej upiekla tortičku, ktorá bude dobre vyzerať nielen chutiť. Plánovala som Jadranskú - tú som už piekla a na nej sa nedá pokaziť nič...
nonna8
25.10.07,04:20
torticku som este nepiekla ta nasa oslava sa stale odklada ;) ale buduci tyzden uz hadam aj bude...tak napisem ako dopadlo to pecenie aj odfotim ked to bude k svetu ;)
anklar
26.10.07,12:40
Tak, teraz som hotová. Ani Chobot, ani Georeo nie sú na linke. Zajtra príde sestra, včera mala narodky. Chcem jej napiesť buď jadranskú alebo parížsku tortu. Tá parížska šľahačka je chutnejšia s kakaom alebo s čokoládou? Ako ju pripraviť s čokoládou? Ďakujem tomu, kto sa mi (rýchlo) ozve.
tahity
26.10.07,12:48
Ahoj :)
- krém robím 2 šlahačkových smotán, nalejem do hrnca, nalámem 150 g čokolády na varenie, a nechám roztopiť, snažím sa tak aby sa mi to neprevarilo.Ked je roztopené, nechám vychladnúť a šup chladničky, lebo pariž. krém sa ma vyšľahať až na druhý deň!!!! Takže do krému nedávam kakao a je cuky muky!!!! neska som mala ešte kúsok v robote, mňam :)
Chobot
26.10.07,12:55
Tak, teraz som hotová. Ani Chobot, ani Georeo nie sú na linke. Zajtra príde sestra, včera mala narodky. Chcem jej napiesť buď jadranskú alebo parížsku tortu. Tá parížska šľahačka je chutnejšia s kakaom alebo s čokoládou? Ako ju pripraviť s čokoládou? Ďakujem tomu, kto sa mi (rýchlo) ozve.

Ja zase naopak. Do šlahačkovej smotany (33%) 1l dám uvariť 100g kakaa a približne rovnaké množstvo cukru (od oka, či to chcem mať viac alebo sladšie).

ďalší postup je rovnaký - do chladničky a na druhý deň vyšľahať.

Ono to máš jedno, či tam dáš čokoládu alebo kakao. Lebo veď z čoho je čokoláda? To je kakao, cukor a tuk. Takže nakoniec je zloženie po uvarení rovnaké.
Rozalka
26.10.07,12:57
Ja zase naopak. Do šlahačkovej smotany (33%) 1l dám uvariť 100g kakaa a približne rovnaké množstvo cukru (od oka, či to chcem mať viac alebo sladšie).

ďalší postup je rovnaký - do chladničky a na druhý deň vyšľahať.

Ono to máš jedno, či tam dáš čokoládu alebo kakao. Lebo veď z čoho je čokoláda? To je kakao, cukor a tuk. Takže nakoniec je zloženie po uvarení rovnaké.
Chobot, prekvapuješ. S tým menom som si myslela, že si muž. A teraz taký dobrý recept. Je ale pravda, jedno s druhým sa nevylučuje.
tahity
26.10.07,12:59
Vidíš chlapi sú vždy po ruke :) a ešte taký praktický :)
Niekedy určite vyskúšam, ďakujeme za typ!!!!!
anklar
26.10.07,13:25
Ja som verila, že príde záchrana. Posielam veľké ĎAKUJEM Chobotovi aj Tahity. Chobot, na Tvoju Kubánsku tortu sa stále chystám. Dovoľ, ja sa už musím spýtať, lebo mi zvedavosť prevŕta bok: Chobot, Ty si on alebo ona?
Ja si myslím, že si on. A stále tvrdím, že muži sú veľmi užitočné zvieratká.
Chobot
28.10.07,20:09
Ja som verila, že príde záchrana. Posielam veľké ĎAKUJEM Chobotovi aj Tahity. Chobot, na Tvoju Kubánsku tortu sa stále chystám. Dovoľ, ja sa už musím spýtať, lebo mi zvedavosť prevŕta bok: Chobot, Ty si on alebo ona?
Ja si myslím, že si on. A stále tvrdím, že muži sú veľmi užitočné zvieratká.

Z príspevkov je ľahké zistiť, že som on.
ivako
29.10.07,06:03
Z príspevkov je ľahké zistiť, že som on.
mimotemyChobot je všestranný chlap, ktorý mi dobre poradil aj pri výbere notebooku.
Ešte raz dík...:)
Chobot
29.10.07,08:34
mimotemyChobot je všestranný chlap, ktorý mi dobre poradil aj pri výbere notebooku.
Ešte raz dík...:)

ivako, nebudem písať mimo témy, len odkážem na inú:

http://www.porada.sk/t38553-notebook-alebo-pc.html

Pozri prosím tam.
anklar
29.10.07,15:20
Ahoj, pán Chobot. Rada by som sa ti poďakovala za Tvoj recept na parížsky krém. Bol vynikajúci. Prvý pokus mi síce nevyšiel, lebo nemal šancu. Keď som vymiešavala tých 100 g kakaa s jednou smotanou, pes sa na mňa pozeral a čakal. Tak som mu dala za lyžičku. Potom chcel aj za druhú. Potom prišli sestrine deti a zobrali si z toho "prvokrému" za lyžičku. Potom aj za druhú. Opäť prišiel pes, aj ten dostal - tak sme tú veľmi chutnú hmotu zjedli. 100 g kakaa a jedna dávka smotany + moja fyzická práca vynaložená na vymiešavanie hmoty bolo preč. Keď budem túto tortu opäť robiť, všetkých pošlem do kina, aj psa.
Chobot
29.10.07,15:36
Ahoj, pán Chobot. Rada by som sa ti poďakovala za Tvoj recept na parížsky krém. Bol vynikajúci. Prvý pokus mi síce nevyšiel, lebo nemal šancu. Keď som vymiešavala tých 100 g kakaa s jednou smotanou, pes sa na mňa pozeral a čakal. Tak som mu dala za lyžičku. Potom chcel aj za druhú. Potom prišli sestrine deti a zobrali si z toho "prvokrému" za lyžičku. Potom aj za druhú. Opäť prišiel pes, aj ten dostal - tak sme tú veľmi chutnú hmotu zjedli. 100 g kakaa a jedna dávka smotany + moja fyzická práca vynaložená na vymiešavanie hmoty bolo preč. Keď budem túto tortu opäť robiť, všetkých pošlem do kina, aj psa.

Ja vždy uvarím 5 šľahačiek po 250 ml, aby mi po maškrtení celej rodiny zostal ten 1 liter.;):D
nonna8
02.11.07,05:08
takze hlasim ze parizska torta dopadla na jednicku :) bola fantasticka a chutila aj hostom :) ak chcete prilepim cely recept...skoda len ze odfotit som ju nestihla :)
penelopa
06.11.07,21:54
Ak môžem, len by som uviedla na správnu cestu pojmy parížsky krém a parížska šľahačka.
Krém je varený zo šľahačky a čokolády v pomere 1:1 s trochou cukru. Po vychladnutí, najlepšie na druhý deň je tuhej konzistencie, vyšľahá sa elektr. metličkami, pridáte trochu rozpustenej čokolády a podľa potreby nahrejete a dohladka vyšľaháte. Hotový má konzixtenciu krému.
Paríž. šľahačka je šľahačka prevarená s kakaom a cukrom (tu je môj recept:4dl šľahačky, 30g kakaa, 50g cukru) Po vychladnutí, na druhý deň ju vyšľaháte klasicky ako bielu šľahačku. Komu sa nechce variť, alebo ju potrebuje veľmi súrne, môže vyšľahať bielu a do nej jemne zamiešať práškové kakao. Chutí skoro rovnako ;)
evika
07.11.07,05:33
ano prilep prosím Ťa recept,
díky
nonna8
07.11.07,07:35
tak si piste :)
cesto-4vajcia, 260g pr. cukru, 260g hl. muky, 8PL horucej vody, 10PL oleja, prasok do peciva, kakao
zltka, cukor, vodu a olej vymiesame a nechame stat 5minut
pridame muku, pr. do peciva, kakao a sneh
dno tortovej formy vystelieme mastnym papierom boky nechame nevymastene
pecieme pri teplote 180stupnov
po upeceni rozkrojime na 3casti a kazdy plat pokvapkame rumom a natrieme dzemom (ja som pridala aj jahody)
na pokvapkany a dzemom natrety plat dame parizsky krem a opakujeme kym torta nie je hotova
vrch a boky som tiez natrela kremom
na boky som este dala postruhany margot a vrch som ozdobila kremom a rumovymi pralinkami ;)
mnam
nonna8
07.11.07,07:38
no a parizsky krem (alebo slahacku?) som robila z 1l slahackovej smotany(netrvanlivej), 400g var. cokolady
slahacku som zohriala (neprevarila) a pridala cokoladu ktora sa roztopila nechala som cely den v chladnicke a potom som vyslahala do tuhej slahacky
anklar
07.11.07,09:43
No a ja som využila Chobotov parížsky krém (presnejšie parížsku šlahačku - penelopa ma poučila) takto:
1.krok: vymiešala som(poriadne!) 1 dávku smotany so 100 g kakaa - bez cukru, dala do chladničky.
2.krok: upražila som lieskové oriešky (guľaté, máme aj podlhovasté).
3. krok: vymiešala som citrónovú polevu, do ktorej som namáčala oriešky, ukladala ich na mastný papier.
4.krok: keď na orieškoch poleva uschla, vybrala som krémovú šľahačku z chladničky a obaľovala som nimi oriešky - mokka lyžičkou, koľko a ako sa dalo. Hmota sa roztápa, nedá sa na orieškoch veľmi formovať. Preto som už také obalené rýchlo dávala do mrazničky.
5. krok: roztopila som čokoládu,
trochu zmrznuté, neforemne obalené oriešky som v nej namáčala, dala na mriežku a šup do mrazničky.
Bol to len akýsi pokus - vymýšľanec, lebo ten Chobotov krém bol taký perfektný, že ma k vymýšľaniu donútil. Vážení, tak Vám môžem povedať, že to boli oriešky v čokoláde!!! Len sa tak za nimi zaprášilo. (Ale bolo s tým veľa práce.)
anklar
07.11.07,09:46
Ak môžem, len by som uviedla na správnu cestu pojmy parížsky krém a parížska šľahačka.
Krém je varený zo šľahačky a čokolády v pomere 1:1 s trochou cukru. Po vychladnutí, najlepšie na druhý deň je tuhej konzistencie, vyšľahá sa elektr. metličkami, pridáte trochu rozpustenej čokolády a podľa potreby nahrejete a dohladka vyšľaháte. Hotový má konzixtenciu krému.
Paríž. šľahačka je šľahačka prevarená s kakaom a cukrom (tu je môj recept:4dl šľahačky, 30g kakaa, 50g cukru) Po vychladnutí, na druhý deň ju vyšľaháte klasicky ako bielu šľahačku. Komu sa nechce variť, alebo ju potrebuje veľmi súrne, môže vyšľahať bielu a do nej jemne zamiešať práškové kakao. Chutí skoro rovnako ;)
Ďakujem za vysvetlenie rozdielu medzi krémom a šľahačkou.
Ak sa nenahneváš, u nás to už len zostane parížskym krémom od Chobota.:)
penelopa
07.11.07,20:29
anklar, to vieš, že sa nenahnevám, je to len na vás, ja som to písala z pohľadu odborníka ;)
penelopa
28.11.07,08:19
Cez víkend som piekla tieto kocky, boli chutné, na polovicu som ale miesto margotky postrúhala gaštanové pyré :)


Parížske kocky

Suroviny: 440 ml polohrubej múky, 220 ml cukru, 110 ml oleja, 220 ml vlažného mlieka, 2-3 lyžice kakaa, 1 prášok do pečiva, 3 celé vajcia
Krém: 2 šľahačky na šľahanie - min. 33%, 2 čokolády ľadových gaštanov
Na posypanie: 1 čokoláda Margot

Postup prípravy: Krém si uvarte den vopred! Postup: Uvaríme šľahačku (musí zovrieť!!!!) s nalámanými gaštanmi a dáme vychladnúť do chladničky do druhého dňa! Elektrickým šľahačom vyšľaháme cesto a dáme piecť do vymazaného a vysypaného plechu (36x26). Po vychladnutí korpusu natrieme krém, ktorý jsme vyšľahali do tuha a posypeme husto nastrúhanou margotkou.
Poznámka: nepoužívať stužovač a šľahačku, ihneď šľaháme na najvyššom stupni, tak dosiahnete krásnyho, hustý krém!

Musím tiež doplniť, že krém z dvoch šľahačiek je ideálny (množstvom) na pol cesta, čiže ak chcete koláč z celej dávky, odporúčam variť krém zo 4-och šľahačiek. Viem, že sa vám to bude zdať veľa, ale inak by toho krému bolo málo. Ja som nakoniec použila len polovicu cesta a druhá čaká na použitie v mrazničke :-P
Zitulda
16.07.08,14:13
Urobila som tie parížske kocky sú príma. Z tácky zmizli, ako vietor, tak chutili každému. Mne ostala len vôňa a prehltla som naprázdno.