Susan
25.02.05,14:50
Vazeni poradaci, ked je danovy subjekt novoregistrovany za platcu DPH od 1.3.2005 moze si odpocitat DPH z hmotneho majetku a zo zasob nadobudnutych 12 mesiacov pred registraciou??
ZuzanaA
25.02.05,13:58
mira
26.02.05,20:58
Registrovali sme sa k 1.11.2004 a uplatnila som si DPH zo zásob aj z odpisovaného majetku, termín 12 mesiacov spätne zo zákona vypadol! Napríklad som si uplatnila DPH z rekonštrukcie majetku v roku 2001. V utorok mi prídu daňováci na kontrolu toho štvrťroka, keď sme sa registrovali, takže budem môcť kompetentnejšie odpovedať po nej. Dúfam, že dopadne úspešne! Ale tiež som zvedavá, či mi uznajú tú DPH z roku 2001. Ozvem sa, alebo sa informuj cez správy...
emily
26.02.05,22:27
Mira, zaves tu prosím výsledok tej kontroly a hlavne postrehy...určite to bude zaujímať viacerých
gabri
26.02.05,22:31
...tak to teda bude, ja mám kontrolu v stredu... najhoršia predzvesť je, že ani nie som nervozna-to nie je dobre. Ja keď som veľmi kľudná, vždy dostanem po nose...
Susan
28.02.05,08:15
Ahoj mira, drzim Ti palce, aby kontrola dopadla dobre. Ked budes mat po kontrole, daj prosim vediet ako dopadla, co kontrolovali a proste vsetko napis:-)) Dakujem
silveco
28.02.05,08:39
Registrovali sme sa k 1.11.2004 a uplatnila som si DPH zo zásob aj z odpisovaného majetku, termín 12 mesiacov spätne zo zákona vypadol! Napríklad som si uplatnila DPH z rekonštrukcie majetku v roku 2001. V utorok mi prídu daňováci na kontrolu toho štvrťroka, keď sme sa registrovali, takže budem môcť kompetentnejšie odpovedať po nej. Dúfam, že dopadne úspešne! Ale tiež som zvedavá, či mi uznajú tú DPH z roku 2001. Ozvem sa, alebo sa informuj cez správy... ... vlastná skúsenost...mal som čo robit aby som rekonštrukciu obhájil,,že vraj zákon hovorí o nadobudnutí majetku,,a rekonštrukvcia nie je vraj nadobudnutie,,no som zvedavý,,,,,
Janca1
01.03.05,13:09
Ahojte, mám takúto otázočku. Ako novoregistrovaný platca DPH som uplatnila DPH z HIM. Zaúčtovala som to nasledovne, ešte poviem že všetko aj nákup aj odpočet sa uskutočnil v jednom roku.
Nákup HIm 042/321
022/042
Odpočet DPH 343/022
Týmto som si ponížila HIM o DPH /aj na karte/ je to správne?
Ďakujem
ESTER
01.03.05,14:47
Pri registácii možno uplatniť odpočet DPH aj z drobného majetku v cene 30 tis. a menej už vydaného do užívania?
mira
13.03.05,22:15
Ospravedlňujem sa, že odpovedám s určitým časovým odstupom, mala som nejaké problémy s pripojením na internet. Takže ďakujem všetkým, čo mi držali palce, moja prvá kontrola v živote dopadla super - môžem povedať, že §55 funguje - doklad o rekonštrukcii odpisovaného majetku z roku 2001 mi v pohode uznali, iba prepočítavali percento - pomernú časť odpisov, o ktoré som znižovala DPH, a ich výsledok sa o pár korún líšil od môjho - pohoda. Takisto všetky zásoby, ktoré boli "nakúpené" na dokladoch z 01/04 až 10/04, uznali DPH, ale pochválim sa - mala som pedantne urobený inventúrny zoznam k poslednému dňu pred registráciou - s odvolávkami na čísla dokladov ich nákupu. Údajne väčšine novozaregistrovaným - aspoň v našom regióne - ktorým vyšiel nadmerný odpočet, prišli kontrolovať prvé zdaňovacie obdobie. Ešte jedno upozornenie: preštudujte si zdanenie uplatnenej DPH pri registrácii podľa zákona o dane z príjmu.
jarkra
11.04.05,12:02
Ešte jedno upozornenie: preštudujte si zdanenie uplatnenej DPH pri registrácii podľa zákona o dane z príjmu.

Ako novoregistrovany platca DPH v minulom roku sme si uplatnili odpocet DPH zo zásob. Ja som to vsak zabudla oductovat z uctu 343 a neznizila som si obst.cenu zasob. Zle som si totiz precitala zakon a odpočet DPH pri registracii som zaradila do pripocitatelnych poloziek v daňovom priznani. V podstate mi to nezmeni daňový základ, len mám veľký zostatok na účte 343. Prisla som na to až dnes. Môžem túto DPH odúčtovať v roku 2005 z 343 tým, že znížim obst. cenu tovaru na 132 (343/132) alebo mám podávať opravné výkazy za rok 2004? :(