Tabitha
16.10.07,14:19
ahojte,
potrebujem poradiť, mám velmi dobru známu, ktorá si práve vybavila dochodok - 7000.-Sk. Celý život pracovala v posledných rokoch sa stala živnostničkou ale nakoniec živnosť zrušila a posledné tri roky bola dobrovolne nezamestnaná a platila iba odvody do ZP. Neplatila žiadne odvody do SP v období ked bola dobrovoľne nezamestnaná. Tento mesiac jej diagnostikovali rakovinu a ja som sa rozhodla pomôcť ,ale potrebujem Vašu pomoc.
Chcem ju zamestnať s max.VZ 28 142 na tri dni potom by nastupila na PN. Ide však o to že na operaciu je objednaná 30.10. vypísať ju nechcu skor ako v deň operácie, teda 30.10. a ja si lámem hlavu, ako by bolo najvhodnejšie zobrať ju do PP a neplatiť zbytočne dlho odvody z maxima a tiež dátumovo aby to bolo v poriadku.
Takže myslela som :
1./ PP od 15.10. - cez ezu pošlem RLFO 17.10.
zamestnana bude do 18.10.
od 19 do 29.10 -NV
od 30.10.- nástup na PN

2./PP od 25.10 do 29.10
PN OD 30.10. - tu mám problém len s tým že ten dátum nástupu je neštandartný ... máte niekto skusenosť či to najako komentuju na SP???


3./ PP od 2.11. do 6.11./ tu už je po operacii /
PN -7.11. toto by bolo pre mna z hladiska dátumov najčistejšie avšak bude už po operácii a neviem nakolko v SP skumaju realny dovod vzniku PN -teda že operacia bola skor ako nástup na PN??????
Odshúhlasíte mi niektorý z týchto variant, veľmi veľmi pekne ďakujem erika
Jana Motyčková
17.10.07,06:44
Ak poberá starobný dôchodok, nemá nárok na nemocenské z poistenia zo zamestnania. Pravdepodobne sa to zmení po 1.1.2008.
Tabitha
17.10.07,08:21
ahojte ,
potrebujem pomoc.Mám dobrú známu ktorej tento mesiac diagnostikovali rakovinu.Hned ako začala mať problémy vybavila si dochodok na ktorý už mala nárok 7000.-.Celý život pracovala v posledných rokoch sa stala živnostnička a posledné tri roky živnosť zrušila bola dobrovolne nezamestnaná .Do SP nerobila žiadne odvody do ZP platila.
Operácia je naplánovaná na 30.10. s tým že jej PN nechcu dať skor ako 30.10. ešte je tu však možnosť že by ju vypísal jej ošetrujuci lekár pred operáciou to však ešte nevie naisto.

Ja som sa rozhodla jej pomôcť, tým že ju zamestnám ešte pred nástupom na PN s max.VZ ,avšak potrebujem radu ako to urobiť ,aby to bolo aj dátumovo v poriadku a aj odvody aby neboli zbytočne velké. Myslela som že to urobim takto:
1/PP od 15-17.10.
NV od 18.10. do 29.10.
PN od 30.10.
tento prípad, ak by ju ošetrujuci lekár nevypísal od 18.10 ale až v nemocnici v den operácie . Ak v tom vydite nejaký zádrhel napíšte prosim toto mi sedi koli tomu že zamestnana začne byť v polovici mesiaca a to je celkom logický dátum

2/PP od 25.10-29.10
NP od 30.10.
tento prípad, ak by nejako vadilo NV v predošlom prípade, avšak ten dátum nástupu do zamestnania je asi dosť neštandartný aj ked neviem či sa stým SP nejako zaoberá

3/PP od 15-17.10
PN od 18.10
tento prípad ak by ju vypisali od 18.10. ,RLFO by som poslala cez ezu ešte dnes

Prosím potvrdte mi niektorý z týchto návrhov resp.jeden, ktorý sa Vám z Vašich skuseností javí ako najspoľahlivejši pre získanie max.Nemocenskej
velmi pekne dakujem
Katy a R
17.10.07,08:32
Ak nebola posledné 3 roky poistená, nesplní podmienku 270tich dní.
Máš odpoveď od Janky M v tom predchádzajúcom príspevku.
Tabitha
17.10.07,09:06
ahojte ,
najprv sa chcem ospravedlniť dnes som ten príspevok zadala druhý krát pretože som ho nemohla nájsť zo včera ...
to som nevedela že ak poberá dochodok nemože dostávať nemocenskú ak je zároveň zamestnaná .nejde mi to hlavy napriek tomu že platí odvody nemá nárok na nemocenskú preto že už poberá jednu dávku zo SP?
A ešte sa chcem spýtať nárok na nemocenskú dávku vzniká okamžite ked sa zamestnáte nie? nemusi byť splnená podmienka 270 dní t.z. že ak by nebola dochodkyna zamestnám ju platím odvody pár dni a automaticky jej vypočítaju predpokladaný VZ alebo VZ z tých pár dní ktoré by som ju zamestnala .Podmienka 270 dní platí len pre získanie materskeho??nie? dakujééém
veronikasad
17.10.07,09:18
ahojte ,
najprv sa chcem ospravedlniť dnes som ten príspevok zadala druhý krát pretože som ho nemohla nájsť zo včera ...
to som nevedela že ak poberá dochodok nemože dostávať nemocenskú ak je zároveň zamestnaná .nejde mi to hlavy napriek tomu že platí odvody nemá nárok na nemocenskú preto že už poberá jednu dávku zo SP?
A ešte sa chcem spýtať nárok na nemocenskú dávku vzniká okamžite ked sa zamestnáte nie? nemusi byť splnená podmienka 270 dní t.z. že ak by nebola dochodkyna zamestnám ju platím odvody pár dni a automaticky jej vypočítaju predpokladaný VZ alebo VZ z tých pár dní ktoré by som ju zamestnala .Podmienka 270 dní platí len pre získanie materskeho??nie? dakujééém
Starobní dôchodcovia - zamestnanci - neplatia odvody na nem. poistenie do soc.poisťovne. Môžu sa prihlásiť ako dobrovolne poistené osoby, nárok na nemocenské z poistenia DPO však vzniká až po 270 dňoch. Pokiaľ by sa jednalo o ošetrovné, nárok je od 1. dňa poistenia, max. 10 kal. dní na jeden prípad potreby ošetrovania.

-------
Veronika
jankasm
17.10.07,09:27
ahojte ,
najprv sa chcem ospravedlniť dnes som ten príspevok zadala druhý krát pretože som ho nemohla nájsť zo včera ...
to som nevedela že ak poberá dochodok nemože dostávať nemocenskú ak je zároveň zamestnaná .nejde mi to hlavy napriek tomu že platí odvody nemá nárok na nemocenskú preto že už poberá jednu dávku zo SP?
A ešte sa chcem spýtať nárok na nemocenskú dávku vzniká okamžite ked sa zamestnáte nie? nemusi byť splnená podmienka 270 dní t.z. že ak by nebola dochodkyna zamestnám ju platím odvody pár dni a automaticky jej vypočítaju predpokladaný VZ alebo VZ z tých pár dní ktoré by som ju zamestnala .Podmienka 270 dní platí len pre získanie materskeho??nie? dakujééém

Je pravda, že ak by išla na PN ako zamestnanec, tak tam podmienka 270 dní nemocenského poistenia nemusí byť splnená, naozaj to platí len pri materskej.
Ako však už bolo písané vyššie, od 01.08.2006 už dôchodcovia neplatia nemocenské poistenie a preto nemajú ani nárok na nemocenské dávky. Platí to pre všetkých dôchodcov, vrátane invalidných.
Tabitha
17.10.07,09:27
Starobní dôchodcovia - zamestnanci - neplatia odvody na nem. poistenie do soc.poisťovne. Môžu sa prihlásiť ako dobrovolne poistené osoby, nárok na nemocenské z poistenia DPO však vzniká až po 270 dňoch. Pokiaľ by sa jednalo o ošetrovné, nárok je od 1. dňa poistenia, max. 10 kal. dní na jeden prípad potreby ošetrovania.

-------
Veronika
ano tomu rozumiem už som aj volala do SP kde mi povedali že si tie odvody nemože zaplatiť -ak by chcela- zo zamestneneckého pomeru že jedine to DPO a tam nesplní tých 270 dní.dakujem veronika
Tabitha
17.10.07,09:34
DAKUJEM JAKASM za potvrdenie, už som myslela že som to cele nepochopila :))) erika