svet1
16.10.07,18:32
Ahoj!
Neviem, či bude táto téma správne zaradená, lebo sa neviem rozhodnúť kam s ňou, ale dúfam, že mi pomôžete.
Omylom sa mi podarilo ešte do minulého štvrťroka zaradiť faktúru, ktorá síce bola vystavená na firmu, ale platil to jej zamestnanec. Tzn. že teraz nemám doklad o jej úhrade (zvyčajne tejto firme platia z BÚ, je to na výpise). Nemôžem ju vyradiť, lebo z hľadiska DPH už bola uplatnená, tak len potrebujem vedieť, či to s tou úhradou môžem ešte nejako uhrať, alebo som nútená faktúru vyradiť a podať dodatočné priznanie k DPH.
Moooc ďakujem!!!
emgeton
16.10.07,16:39
Ahoj!
Neviem, či bude táto téma správne zaradená, lebo sa neviem rozhodnúť kam s ňou, ale dúfam, že mi pomôžete.
Omylom sa mi podarilo ešte do minulého štvrťroka zaradiť faktúru, ktorá síce bola vystavená na firmu, ale platil to jej zamestnanec. Tzn. že teraz nemám doklad o jej úhrade (zvyčajne tejto firme platia z BÚ, je to na výpise). Nemôžem ju vyradiť, lebo z hľadiska DPH už bola uplatnená, tak len potrebujem vedieť, či to s tou úhradou môžem ešte nejako uhrať, alebo som nútená faktúru vyradiť a podať dodatočné priznanie k DPH.
Moooc ďakujem!!!


Bola vystavená na firmu? Tak čo potom ideme riešiť ?
Mám pocit, že ta fa sa v skutočnosti netýkala firmy a jej zdaniteľných plnení. Čo tak uviesť viac faktov o tejto záležitosti ?
svet1
16.10.07,16:47
Išlo o internetovú doménu, ktorú si zamestnanec registroval a aby sa nemusel u poskytovateľa registrovať sám, vzal to cez firmu. Keďže nemám prehľad o ich veciach, dostala sa mi k papierom, tak som ju zaúčtovala (ešte do 2. kvartálu). Lenže zamestnanec si ju platil zo svojho účtu - tak nemám doklad o úhrade. Teraz neviem, ako ďalej. Či musím tú faktúru vyradiť, alebo je možné tú úhradu nejakým spôsobom zaúčtovať medzi bank. účtami firmy a zamestnanca alebo nejakým iným spôsobom.
emgeton
16.10.07,16:58
Vyfakturujte to zamestnancovi. Úhrady riešte zápočtom. On zaplatil pôvodnú fa vo Vašom mene (má o tom doklad) a teda má nejakú pohľadávku voči Vám. Vystavením fa Vám vznikne pohľadávka voči nemu. A tieto vzájomné pohľadávky si započítajte.
svet1
16.10.07,17:19
Vyfakturujte to zamestnancovi. Úhrady riešte zápočtom. On zaplatil pôvodnú fa vo Vašom mene (má o tom doklad) a teda má nejakú pohľadávku voči Vám. Vystavením fa Vám vznikne pohľadávka voči nemu. A tieto vzájomné pohľadávky si započítajte.


A neviete mi ešte niekto povedať, ako to mám urobiť aj v programe? Vystavím faktúru na zamestnanca a čo s úhradami faktúr? Neviem, ako to započítať.
liba2
17.10.07,02:29
A neviete mi ešte niekto povedať, ako to mám urobiť aj v programe? Vystavím faktúru na zamestnanca a čo s úhradami faktúr? Neviem, ako to započítať.
Záleží aj od toho, ako pracuje tvoj účtovný program. Treba interným dokladom spárovať došlú faktúru s vystavenou faktúrou 321/311 alebo 321/395 a 395/311 (úhrady nebudú).
svet1
17.10.07,15:33
Záleží aj od toho, ako pracuje tvoj účtovný program. Treba interným dokladom spárovať došlú faktúru s vystavenou faktúrou 321/311 alebo 321/395 a 395/311 (úhrady nebudú).

Najdôležitejšie je podotknúť, že im to vediem v jednoduchom účtovníctve. Takže tak to nepôjde. Ide o MRP.
ekopo
17.10.07,18:29
Zápočet faktúr sa musí "objaviť" aj v PD , tak ako keby prešla úhrada, ale len ako nepeňažná operácia.
betka
17.10.07,19:14
Najdôležitejšie je podotknúť, že im to vediem v jednoduchom účtovníctve. Takže tak to nepôjde. Ide o MRP.

Osobne to robím tak v JU, že mám vždy šanon, kde si ukladám v priebehu roka doklady, kt. budem účtovať ako nepeňažné operácie na konci roka cez ID, aby som náhodou na niečo nezabudla. V JU to nie je podvojne, tak sa na niečo môže ľahko zabudnúť....a teda:

Počas roka si tieto zápočty v knihe DFA a VFA, zaúčtujem ako uhradené na základe zápočtu. (do šanona uložím zápočet a Fa)
K 31.12. vytvorím na uvedené zápočty ID a ako nepeňažné oparácie zaúčtujem: napr ID1 VFa č.....- POZD,
ID2DFA-VOZD.

Ak by sa zabudlo na tieto zápočty, (VFA a DFA môžem mať vypárované v priebehu roka) a neurobím ID k 31.12 (nepeňažne). Skreslím týmto výkazy v PaV, i keď mi to z výkazu o MaZ vypadne. Teda je tu nadvaznosť výkazov.
V prípade VFA: úhradou znížim (majetok-pohľadávku) v MaZ a zvýšim (príjem) PaV
V prípade DFA: znížim (závazok) v MaZ a zvýšim (výdavok) PaV...;)
svet1
18.10.07,10:20
Veľmi pekne všetkým ďakujem!!! Pomohli ste mi!!!