Steven111
16.10.07,18:43
Ahojte, mam taky problém: Moze byť uvedené Základné imanie v spoločenskej mene v britských librách, lebo mi ich budeme splácať v librách. a čo s kurzom v účtovníctve?alebo máme uviesť v spolo. zmluve v slovenskej mene a potom daným kurzom v den spísania zmluvy prepočítať do zmluvy aj v britskej libre?
Stefan2005
16.10.07,17:08
Môže. Viď §4 zákona o účtovníctve:
(7) Účtovná jednotka je povinná viesť účtovníctvo a zostavovať účtovnú závierku v peňažných jednotkách slovenskej meny. V prípade základného imania, pohľadávok a záväzkov, podielov, 10) cenných papierov, 11) derivátov, 11) cenín a peňažných prostriedkov, ak sú vyjadrené v cudzej mene, je účtovná jednotka povinná účtovať v slovenskej mene aj v cudzej mene; táto povinnosť platí aj pri opravných položkách, rezervách a technických rezervách, 12) ak majetok a záväzky, ktorých sa týkajú, sú vyjadrené v cudzej mene.
Pokiaľ mám možnosť voľby, volil by som jednoduchšiu cestu, a to len SKK. Ale nepoznám ďalšie súvislosti.
Stefan2005
21.10.07,11:46
Pravdu povediac, otázka ma zaujala, nestretol som sa s podobným prípadom. Najprv som si myslel, že ju prejdem len tak, veď zavedením euro sa takéto prípady budú vyskytovať ešte ojedinelejšie, ale uvedomil som si, že britská libra bude i keď my budeme mať euro (a možno v blízkej budúcnosti nasledujúca otázka bude položená tak, či ZI môže byť v juan-och).

Otázka má totiž dve časti. Prvá právnická – teda z pohľadu obchodného zákonníka, druhá je ale už účtovnícka (a tej sme sa ani jeden nedotkli.) Očakávajúc širšiu účasť diskutujúcich a ich názorov (hlavne právnikov) dal som do fóra na prvú časť otázky – či môže byť ZI vyjadrené v librách odpoveď, že ÁNO. Keby sa takáto otázka mala vyskytnúť v teste, tak možné odpovede by boli napr. formulované takto:
a) nie
b) áno
c) áno, ale keď sú súčasne vyjadrené aj v SKK

Odpovedal som ÁNO, lebo v otázka nebola formulované môže byť ZI vyjadrené LEN v librách ? Ale len či môže byť. Na pomoc som si zobral ustanovenie odst.7 §4 zákona o účtovníctve: V prípade základného imania, pohľadávok ..... ak sú vyjadrené v cudzej mene... . Ako neprávnik som sa pustil (sám pre seba) do logického vysvetľovania: nenašiel s v obchodnom zákonníka zákaz vyjadrenia imania v cudzej mene (teraz abstrahujem od povinnosti vyjadrenia v SKK), takže čo nie je zakázané, je dovolené. A potom zákon o účtovníctve robil team odborných právnikov, ktorí by mali vedieť (a teda aj poznať obchodný zákonník), či je možné uvádzať ZI v cudzej mene. Keby tomu tak nebolo, tak by predsa nenapísali to čo napísali do §4 – ...V prípade základného imania, pohľadávok ..... ak sú vyjadrené v cudzej mene... To znamenalo pre mňa, že ÁNO, možno vyjadriť. Tým nechcem ale tvrdiť, že ZI pritom netreba ju vyjadriť aj v SKK!

Debata zostala (lepšie povedané zastala) pri našich dva+jedna vyjadreniach. Neviem ako sa rozhodol pisateľ otázky, ale keď sa už neozval, tak asi ho odpovede uspokojili (Jarku S. asi nie ).

Ale mňa zaujala najmä druhá časť otázky. Že totiž ZI sa nesplatí, ale sa bude splácať. Teda viacej platieb v určitom časovom horizonte. Pri vývoji SKK oproti cudzím menám nastali dosť výrazné zmeny, a ešte asi i budú. Teda vzniknú tu možná dosť výrazné rozdiely na 353 a možná i pri preúčtovaní nesplateného ZI na splatené ZI.

Položil otázku: čo s kurzov? No a tu by som tiež privítal názor skúsenejších: čo mi vznike? Kurzový rozdiel alebo snáď nedajbože nejaký kapitálový oceňovací rozdiel? Keď kurzový rozdiel tak daňový alebo nedaňový. Neviem ako by som obhajoval daňovú uznateľnosť, totiž pohľadávka na 353 nie je výsledkom podnikateľskej činnosti).

Uvítam každý ďalší názor.
liba2
21.10.07,14:50
V téme je citovaných alebo spomenutých niekoľko §§, ale ešte tu chýba tento § 108 Obch. zákonníka, ktorý znie:
"(1) Hodnota základného imania spoločnosti musí byť aspoň 200.000 Sk alebo 5.000 eur, ak je hodnota základného imania vyjadrená v eurách."

Z toho mi vychádza, že ZI môže byť vyjadrené iba v týchto dvoch menách (zatiaľ). Aby spoločnosť preukázala splnenie tohto minima, popri vyjadreniu ZI v spoločenskej zmluve v librách, musí uviesť protihodnotu v SKK alebo v EUR.
Môj názor.
Stefan2005
21.10.07,15:07
V téme je citovaných alebo spomenutých niekoľko §§, ale ešte tu chýba tento § 108 Obch. zákonníka, ktorý znie:
"(1) Hodnota základného imania spoločnosti musí byť aspoň 200.000 Sk alebo 5.000 eur, ak je hodnota základného imania vyjadrená v eurách."

Z toho mi vychádza, že ZI môže byť vyjadrené iba v týchto dvoch menách (zatiaľ). Aby spoločnosť preukázala splnenie tohto minima, popri vyjadreniu ZI v spoločenskej zmluve v librách, musí uviesť protihodnotu v SKK alebo v EUR.
Môj názor.
No vida... Kam sa ešte dostaneme. Toto asi zapracoval zákonodárca v čase keď euro stálo viac ako 40 SKK. Toto by nakoniec ešte mohla byť dobrá správa pre tých, čo nemajú 200.000 a chcú založiť s.r.o. - založte ho (ZI) v eurách :D
liba2
21.10.07,15:10
Je to novela obch. zák. zákonom č.19/2007 Z.z. s účinnosťou od 1.2.2007.
Pozor na slovíčko: "alebo", čo znamená že 200 tis. Sk nerovná sa 5.000 eur.
Stefan2005
21.10.07,15:28
Tak mi pomôž prosím chápať (je nedeľa..) Toto teda samostatne neplatí:
Hodnota základného imania vyjadrená v eurách musí byť aspoň 5.000 eur?.
Rozalka
21.10.07,15:45
Tak mi pomôž prosím chápať (je nedeľa..) Toto teda samostatne neplatí:
Hodnota základného imania vyjadrená v eurách musí byť aspoň 5.000 eur?.
Zatiaľ síce nebol schválený generálny zákon, ale podľa jeho znenia bude v novele ObchZ pre novovzniknuté firmy platiť 5000 Euro
Návrh generálneho zákona tu:
http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=5961
Aj iné zmeny nás čakajú: Po prijatí EUR bude hranica pre povinnú registráciu na DPH znížená cca 1,2 mil. (pri vstupe do EÚ to bolo 35000 Euro, čo pri dnešnom kurze je podstatne nižšia suma)
Vyššie uvedené je NÁVRH, toto
http://www.euro.vlada.gov.sk/index.php?ID=1038
je už vládou schválené a takto ide do parlamentu
Danila
21.10.07,16:19
Domnievam sa, že u zadávateľa nie je prioritné to, či môže uviesť v spoločenskej zmluve výšku ZI v cudzej mene, ale to, čo s úhradou pohľadávky za upísané ZI v cudzej mene a následne s kurzovými rozdielmi. Volila by som postup uviesť v SZ výšku ZI - finančným vkladom v Sk. Úhrady v cudzej mene prepočítať v zmysle príslušných predpisov a prípadné rozdiely účtovať voči spoločníkovi - platiteľovi, nie voči spoločnosti.
KEJKA
21.10.07,18:44
Podľa mňa, aby bola spoločnosť zapísaná do OR, musí aj SZ splňať všetky náležitosti. Teda bude tam bud 200000 Sk ALEBO 5000 EUR
ak sa bude splácať v librách, to je už o inom. Libry by som do spol,zmluvy ani nedávala - teda nie sumu, iba ustanovenie, že je splatné v librách.
Najskor si ujasnite jednu z týchto dvoch možností.... a potom budeme riešiť účtovanie. Nemám rada rozvíjanie do variant........ považujem to za neprehľadné.
liba2
22.10.07,02:57
Tak mi pomôž prosím chápať (je nedeľa..) Toto teda samostatne neplatí:
Hodnota základného imania vyjadrená v eurách musí byť aspoň 5.000 eur?.
V súčasnosti to tak platí ! od 1.2.2007.
Rozalka uvádza čo bude v súvislosti so zavedením eura.
Stotožňujem sa v plnom rozsahu s týmto:

Podľa mňa, aby bola spoločnosť zapísaná do OR, musí aj SZ splňať všetky náležitosti. Teda bude tam bud 200000 Sk ALEBO 5000 EUR.
Ak sa bude splácať v librách, to je už o inom. Libry by som do spol,zmluvy ani nedávala - teda nie sumu, iba ustanovenie, že je splatné v librách.
Najskor si ujasnite jednu z týchto dvoch možností.... a potom budeme riešiť účtovanie. Nemám rada rozvíjanie do variant........ považujem to za neprehľadné.
victoria
05.02.08,12:19
Prosim mam pripad ze sro vznikla v 08/2007 a zakladne imanie ma vyjadrene ciastkou 5000 EUR. ZI bolo hned aj splatene v hotovosti do pokladne. Moja otazka znie ohladom uctovania -
- zauctujem si pohladavky za upisane vlastne imanie v hodnote 5000 EUR prepocitane kurzom NBS ku dnu vzniku spolocnosti ?
- vklady dam v ten isty den ako uhrady pohladavok voci spolocnikom a dam to tym istym kurzom ale do valutovej pokladne ?
- alebo mozu toto imanie splatit aj v SKK prepocitane kurzom ku dnu vzniku spolocnosti ?

dakujem
victoria
05.02.08,12:20
Este som zabudla dopisat ze ZI predmetnej spolocnosti je potom vyjadrene v SKK iba 167.090 sk
liba2
05.02.08,13:36
skús pozrieť aj do iných tém , už sa o tom písalo:
http://www.porada.sk/t15405-p3-zakladne-imanie.html#post569725

základné imanie
victoria
05.02.08,13:58
dakujem, celkom dobre som si to teda vysvetlila podla tych linkovanych prispevkov, dakujem