Lindi
16.10.07,21:06
Ahojte poraďáci. Prosím Vás o radu. Slovenská firma (nájomca) uzavrela leasingovú zmluvu s rakúskou firmou. Predmetom leasingu je nový nákladný automobil. Mám 2 dôležité otázky:
1.) Akontácia a fakturované splátky sú uvedené bez rakúskej DPH. Podľa par. 11 ods 3 zák o DPH nadobudnutie nového dopr.prostriedku na základe náj. zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci sa považuje za nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu. Ako mám postupovať? Samozdaním akontáciu a jednotlivé splátky každý mesiac? Alebo musím samozdaniť celkovú cenu leasingovaného auta (istinu, úrok aj poistné?) ku dňu uzatvorenia leasingovej zmluvy? Môžem si DPH priznať a zároveň hneď odpočítať, keďže je to nákladné vozidlo?
2.) Ak mám správne info, zahraničný leasing treba účtovať v PÚ rovnako ako tuzemský. Máme asi nepostačujúce doklady: zmluvu o prenájme a splátkový kalendár, PPD na akontáciu, faktúry na jednotlivé splátky a to všetko bez rozpisu istiny a úroku. Po vyžiadaní podrobnejších informácii od leas. firmy sme dostali rozpis jednotlivých splátok na:
- podiel na financovaní (Finanzanteil)
- servis pneumatík
- poistné
- ostatné poplatky
Takže stále neviem kde je tá istina a úrok. Bez výšky istiny neviem auto ani zaradiť, ani odpisovať...Stretol sa s tým niekto?
Vopred ďakujem za odpovede.
Lindi
17.10.07,05:39
Nikto mi neporadí?
Vladimír Ozimý
17.10.07,05:51
Môj názor:

1) zdaňovať to budete presne ako u nás podľa splátkového kalendára to jest ak nepôjde o vozidlo M1 tak si uplatníte dph na vstupe aj výstupe z leasingovej splátky ak pôjde o vozdilo M1 tak uplatníte dph len na výstupe na vstupe nemáte nárok
2) vychádzajúc z paragrafu 22 ide o to či poistenie je súčasť ceny podľa par. 22 ods 2 pism b) tak by som dph rátal aj z hodnoty poistenia
3) v prípade ak ide o par. 22 osd 3 to jest leasingovka koná v mene poisťovne na jej účet a v jej mene tak potom by som to do základu dane nezahrňoval...

podľa všetkého vy moc na výber nemáte keďže to máte v jednej cene ale určite by som žiadal rozdelenie istiny a finančného uroku z dôvodu zaradenia dopravného prostriedku do majetku a jeho následné odpisovanie
Lindi
17.10.07,06:21
ďakujem za odpoveď. Neide o vozidlo M1, uplatňujem si DPH aj na vstupe aj výstupe. Nie je mi však jasné či samozdaňujem celkovú cenu ku dňu podpisu zmluvy (napr. 1mil. Sk x19%) alebo samozdaňujem splátky v jednotlivých mesiacoch (napr. sept.07- splátka 30tis Sk x 19%, okt.07 - splátka 30tis x 19% atď.)?
Vladimír Ozimý
17.10.07,07:00
keď vychádzam z par. 20 ods 2 tak by som to zahrňal dodaňového priznania postupne ako na slovensku...podľa splátkového kalendára
schreiterka
27.11.07,15:07
Ahojte poraďáci. Prosím Vás o radu. Slovenská firma (nájomca) uzavrela leasingovú zmluvu s rakúskou firmou. Predmetom leasingu je nový nákladný automobil. Mám 2 dôležité otázky:
1.) Akontácia a fakturované splátky sú uvedené bez rakúskej DPH. Podľa par. 11 ods 3 zák o DPH nadobudnutie nového dopr.prostriedku na základe náj. zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci sa považuje za nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu. Ako mám postupovať? Samozdaním akontáciu a jednotlivé splátky každý mesiac? Alebo musím samozdaniť celkovú cenu leasingovaného auta (istinu, úrok aj poistné?) ku dňu uzatvorenia leasingovej zmluvy? Môžem si DPH priznať a zároveň hneď odpočítať, keďže je to nákladné vozidlo?
2.) Ak mám správne info, zahraničný leasing treba účtovať v PÚ rovnako ako tuzemský. Máme asi nepostačujúce doklady: zmluvu o prenájme a splátkový kalendár, PPD na akontáciu, faktúry na jednotlivé splátky a to všetko bez rozpisu istiny a úroku. Po vyžiadaní podrobnejších informácii od leas. firmy sme dostali rozpis jednotlivých splátok na:
- podiel na financovaní (Finanzanteil)
- servis pneumatík
- poistné
- ostatné poplatky
Takže stále neviem kde je tá istina a úrok. Bez výšky istiny neviem auto ani zaradiť, ani odpisovať...Stretol sa s tým niekto?
Vopred ďakujem za odpovede.

ahoj, ja teraz potrebujem vyriesit ten isty problem ako si mala ty, sa ti podarilo nieco zistit? Ako ste vyriesili prihlasovanie toho auta v SR?
Dakujem za info
renix1
18.12.09,14:27
ahojte, mám ten istý prípad ako ste to vyriešili?
renix1
18.12.09,18:43
nikto mi neodpovie??