Zuzana Boháčová
17.10.07,07:37
Dobrý deň,
môžete mi prosím skúsiť poradiť?

spoločnosť s.r.o. predávajúca tovar vystavila zálohovú faktúru s DPH 30.6.2007.
Ja som ju zaúčtovala a odviedla DPH do II.Q. /aj keď ju nezaplatili:( ale tá s.r.o. mi dáva potvrdenky o zaplatení vždy neskoro,takže som počítala s tým,že keď vystavili faktúru DPH k zálohe, fa je zaplatená.

Obchod sa však neuskutočnil a DPH bola odvedená
teraz mi ostáva suma na 324 a DPH je odvedená.:confused::(
Ako by ste to spätne riešili?

Ďakujem za všetky názory
Vladimír Ozimý
17.10.07,05:42
podal dodatočné daňové priznanie za 2. kvartál a zo zálohovej fa sa dph neplati len s uhradenej zálohy takže pokiaľ nemáte doklad o zaplatení tak nie je dôvod evidencie zalohovej faktúry do podkladov k dani z pridanej hodnoty. Faktúru vystavíte až na základe úhrady.
Zuzana Boháčová
17.10.07,05:45
podal dodatočné daňové priznanie za 2. kvartál a zo zálohovej fa sa dph neplati len s uhradenej zálohy takže pokiaľ nemáte doklad o zaplatení tak nie je dôvod evidencie zalohovej faktúry do podkladov k dani z pridanej hodnoty. Faktúru vystavíte až na základe úhrady.

no áno:(
DPH som mala odviezť až z uhradenej zálohy
takže asi podám dodatočné DPH a túto zálohovú faktúru tam neuvediem
Vladimír Ozimý
17.10.07,05:52
no áno:(
DPH som mala odviezť až z uhradenej zálohy
takže asi podám dodatočné DPH a túto zálohovú faktúru tam neuvediem

pozrite vy ste ju tam nemali uviesť to jest ak podáte dodatočné tak samozrejme ju tam neuvediete v prípade ak nepodáte uškodíte firme nie štátu :)...
Johanka
17.10.07,05:52
Dobrý deň,
môžete mi prosím skúsiť poradiť?

spoločnosť s.r.o. predávajúca tovar vystavila zálohovú faktúru s DPH 30.6.2007.
Ja som ju zaúčtovala a odviedla DPH do II.Q. /aj keď ju nezaplatili:( ale tá s.r.o. mi dáva potvrdenky o zaplatení vždy neskoro,takže som počítala s tým,že keď vystavili faktúru DPH k zálohe, fa je zaplatená.

Obchod sa však neuskutočnil a DPH bola odvedená
teraz mi ostáva suma na 324 a DPH je odvedená.:confused::(
Ako by ste to spätne riešili?

Ďakujem za všetky názory
No, to je riadny guláš.
Kto Ti nedal potvrdenku? S.r.o., pre ktorú robíš účtovníctvo ? Akú sumu máš na 324, keď zálohu nezplatili ? Obsahová náplň účtu je PRIJATÉ preddavky. Takže ak zálohová faktúra nebola zaplatená , na účte 324 nie je o čom účtovať. Zálohové faktúry sa neúčtujú ako pohľadávka voči odberateľovi, iba sa evidujú !
Pri účtovaní nemôžeš len tak s niečim počítať. Účtovný prípad je naviazaný na účtovný doklad ....
Zálohová faktúra s DPH - pozri si § 19 ods.4 Zákona o DPH, kedy vzniká daňová povinnosť pri prijatých preddavkoch ....
Vladimír Ozimý
17.10.07,06:05
No, to je riadny guláš.
Kto Ti nedal potvrdenku? S.r.o., pre ktorú robíš účtovníctvo ? Akú sumu máš na 324, keď zálohu nezplatili ? Obsahová náplň účtu je PRIJATÉ preddavky. Takže ak zálohová faktúra nebola zaplatená , na účte 324 nie je o čom účtovať. Zálohové faktúry sa neúčtujú ako pohľadávka voči odberateľovi, iba sa evidujú !
Pri účtovaní nemôžeš len tak s niečim počítať. Účtovný prípad je naviazaný na účtovný doklad ....
Zálohová faktúra s DPH - pozri si § 19 ods.4 Zákona o DPH, kedy vzniká daňová povinnosť pri prijatých preddavkoch ....

presne a tiež som sa chcel spýtať akože účtujete na 324? lebo to je účet ktorý vykazuje to že došlo k úhrade inak nemáte čo na ňom účtovať, presne ako Johanka poznamenala
Zuzana Boháčová
17.10.07,07:40
No, to je riadny guláš.
Kto Ti nedal potvrdenku? S.r.o., pre ktorú robíš účtovníctvo ? Akú sumu máš na 324, keď zálohu nezplatili ? Obsahová náplň účtu je PRIJATÉ preddavky. Takže ak zálohová faktúra nebola zaplatená , na účte 324 nie je o čom účtovať. Zálohové faktúry sa neúčtujú ako pohľadávka voči odberateľovi, iba sa evidujú !
Pri účtovaní nemôžeš len tak s niečim počítať. Účtovný prípad je naviazaný na účtovný doklad ....
Zálohová faktúra s DPH - pozri si § 19 ods.4 Zákona o DPH, kedy vzniká daňová povinnosť pri prijatých preddavkoch ....

:mee:
Ja viem:(
Teroreticky mi dajú potvrdenku s dátumom,ktorý bol uvedený ako prijatá záloha.
Môžem vystaviť faktúru,kde odpočítam prijatú zálohu aj o
3 mesiace neskôr,tzn.do ďalšieho štvrťroka?
ďakujem
Zoltán Kovács
17.10.07,07:44
:mee:
Ja viem:(
Teroreticky mi dajú potvrdenku s dátumom,ktorý bol uvedený ako prijatá záloha.
Môžem vystaviť faktúru,kde odpočítam prijatú zálohu aj o
3 mesiace neskôr,tzn.do ďalšieho štvrťroka?
ďakujem

Ak obchod sa neuskutočnil tak akú faktúru chceš vystavovať?
Johanka
17.10.07,07:57
:mee:
Ja viem:(
Teroreticky mi dajú potvrdenku s dátumom,ktorý bol uvedený ako prijatá záloha.
Môžem vystaviť faktúru,kde odpočítam prijatú zálohu aj o
3 mesiace neskôr,tzn.do ďalšieho štvrťroka?
ďakujem
§ 71 Zákona o DPH
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku


(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.
Zuzana Boháčová
17.10.07,08:06
Ďakujem Vám pekne všetkým.
Idem to riešiť podľa Vašich pripomienok.
tonkat
08.01.08,10:31
Plnenie podľa zmluvy bolo 5.12. a 7.12. Prijatá platba bola podľa zálohovej faktúry - 10 % z celkovej dodávky 30.11 2007. Musím teda vystaviť faktúru na prijatú platbu do 11. mes. a potom druhú faktúru na celkovú dodávku 7.12. ?? Alebo stačí len faktúra v 12. mesiaci na celkovú dodávku? Ďakujem pekne.
KEJKA
08.01.08,21:03
Plnenie podľa zmluvy bolo 5.12. a 7.12. Prijatá platba bola podľa zálohovej faktúry - 10 % z celkovej dodávky 30.11 2007. Musím teda vystaviť faktúru na prijatú platbu do 11. mes. a potom druhú faktúru na celkovú dodávku 7.12. ?? presne tak ( ak si mesačný platiteľ), netreba ak si Q-platiteľ.
Ďakujem pekne.
Alebo stačí len faktúra v 12. mesiaci na celkovú dodávku?
nestačí - ak si mesačný platiteľ
ale stačí, ak si Q-platiteľ.
:):):) stačí takto?
tonkat
09.01.08,08:56
Pôvodca textu príspevku: tonkat http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/t63094-dph-zo-zalohovej-faktury.html#post605020)
Plnenie podľa zmluvy bolo 5.12. a 7.12. Prijatá platba bola podľa zálohovej faktúry - 10 % z celkovej dodávky 30.11 2007. Musím teda vystaviť faktúru na prijatú platbu do 11. mes. a potom druhú faktúru na celkovú dodávku 7.12. ?? presne tak ( ak si mesačný platiteľ), netreba ak si Q-platiteľ.
Ďakujem pekne.

Ak je presne ten istý prípad, ale odberateľ je platca dane z EU?Je tam nejaká zmena vo fakturácii? Myslím dátumovo. Ďakujem pekne.
petra:-)
09.01.08,13:44
Dobrý deň, vedel by sa niekto vyjadriť k nasledovnému problému?
V mesiaci december 2007 sme prijali 50% preddavok na dodávku brožúr a vystavili sme faktúru na prijatú platbu s 19% DPH. V mesiaci január 2008 bude uskutočnené dodanie a budeme vystavovať faktúru na zvyšných 50%.
Kedže od 1.1.2008 sa mení sadzba dane pri brožúrach z 19% na 10% nie som si istá, či má byť celá dodávka s 10% DPH, alebo prijatý preddavok ostane s 19% a len zvyšná časť bude s 10%.
Vopred ďakujem za odpovede :)
KEJKA
09.01.08,13:51
Dodanie služby sa uskutoční v januári. Vystavíš ostrú faktúru na celú dodávku s 10% DPH,
odpočítaš ZD a 19%DPH zo zálohovo prijatej platby
spočítaš. Bude to mix, ale DPH na celú dodávku má byť vo výške 10%, takže vlastne "dobropisuješ" DPH z r. 2007.